Author Topic: Метро в Русия и държавите от ОНД  (Read 99069 times)

Offline Ivanko

• Напредващ
  • Меценат на женската красота.
    • Skype Me™!
    • View Profile
Re: Метро в Русия и държавите от ОНД
« Reply #640 on: 03.07.2017, 18:04:35 »
А, аз вече я качих. Между другото, никъде не видях станция в московското метро с два странични перона. Все са с по един, счупен на три части - лява част, централна, дясна, които са свързани с входчета между колоните, които понякога образуват красиви арки.

Също така се сетих за станция там с два островни (и, оттам следва, три линии на маршрута). Станцията се нарича Полежаевска, на линия Таганско-Краснопресненска (№7 или лилава на картата)

В Москва има още една такава станция - Партизанска, на Арбатско-Покровската, тъмно-синята или третата линия.
Ако някой забележи грешка в това, което съм публикувал тук, винаги ще е от огромна полза за мен да бъда поправен.

Благодаря,
Иванко

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #641 on: 03.07.2017, 18:08:06 »
Точно на тази станция се прави и така нареченета експозиция на ретро вагони.
П.П Аз я помня като "Измайловски парк".

Offline Ivanko

• Напредващ
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #642 on: 03.07.2017, 18:49:24 »
Ами те доста са преименували... Чисти Езера е била Кировска, Любянка - Дзержински, Делови Център - Вставочна, твоя пример, Брицевски парк - Новоясеневска.

Между другото, там преходите невинаги са с едни и същи имена - например ст. Серпуховска (линия Серпухо-Тимирязевска) е преходна на ст. Добрининска (кръгла линия)
Ако някой забележи грешка в това, което съм публикувал тук, винаги ще е от огромна полза за мен да бъда поправен.

Благодаря,
Иванко

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #643 on: 03.07.2017, 18:51:26 »
За метрото в Москва доста можем да си поговорим,все пак там съм израсал...
П.П Стига с офф-а,само на лични ;)

Offline New_Passenger

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #644 on: 04.07.2017, 22:03:29 »
Аз също съм живял доста време в Москва. За съжаление не успях да отида на откриването на най-новите станции Раменки, Ломоносовский проспект и Минская, но разгледах снимките в нета. Калининско-Солнцевская линия, известна още като жълтата линия и линия номер 8, сега има западен радиус който поне 3 години ще работи без директна връзка със самата линия 8. Подобна ситуация имаше при нас когато Обеля-Сердика и Стадиона-Младост работиха отделно. Временното название на радиуса в Москва е 8А. Малко снимки:

Ако се съмнявате за имената на станциите, можете да проверите на официалния сайт или в Уикито. Има и един сайт http://metro.ru/ проект на дизайнера Артемий Лебедев, има обща информация за станциите както и сканирани карти през годините. За съжаление сайта не се обновява редовно и информация за някои по-нови станции идва със закъснение, но какво да се прави, сайта не е официален, но е на ниво като обща информация през годините.

Не виждам проблем в тази тема да се публикуват метрата на всички държави от бившия Съюз. Мисля че и Грузия не влиза в ОНД, което не пречи да се публикува тук ако има интересна информация. Интересни метрополитени имат в Баку, Алма Ата.

Offline Ivanko

• Напредващ
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #645 on: 05.07.2017, 12:00:27 »
Не знам, но ми е интересно как ли преминават тунелите? Един под друг или един над друг? Защото има в сърцето на Москва един четворен възел на станциите Боровицка, Библиотека "Ленин", Александрова градина и Арбатска, и един по-малък троен - Пушкинска-Чеховска-Тверска. Там как минават тунелите? Защото напр. Библиотеката и Арбатска са, на картата, една срещу друга. Как ще бъде тунелът? Дали ще са под ъгъл? Дали единият ще заоре нагоре и оттам ще премине, или пък обратното, ще се забие надолу? Дядо, лека му пръст, е бил в Москва два пъти - за първи път преди 60 години, когато са я правели Арбатска заедно със доста инженери. Но така и не можа да ми разкаже как е станала работата.

Между другото, при второто си пътуване до Москва (1979-87), той е чул за нещо странно. Някъде по линия Серпухо-Тимирязевска, след "Чертановска" по посока юг, имало разклонение от главния перегон, което се спускало на някакви страшни дълбочини, и се загубвал в лабиринт от тунели, шахти и какво ли още не. Решил да отиде там с някаква дрезина през нощта, когато явно метрото не работело (поне тогава) и то наистина било така. Само дето този "портал" - така да го наречем, бил явно изоставен, тъмен, страшен, не знаеш какво ще изскочи оттам, и бил затворен с пробита стена гофрирано желязо, а явно, след като е била пробита, е била поставена и решетка отгоре. Дядо ми поискал да я отворят, но му казали "че ще го вземат" и така и не можал да види за какво става въпрос. Някой може ли да ми каже има ли нещо вярно, и да предположи, ако е вярно това, за какво такова съоръжение би могло да се използва... ?  :neznam:

Е, ето ако abs111 знае, той каза, че е живял доста, ако имаш инфо, чувствай се свободен да кажеш. Благодаря!!!  :)

Благодаря,
Иванко

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #646 on: 05.07.2017, 12:09:15 »
Е, ето ако abs111 знае, той каза, че е живял доста, ако имаш инфо, чувствай се свободен да кажеш. Благодаря!!!  :)

Offline Ivanko

• Напредващ
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #647 on: 05.07.2017, 12:54:53 »
Да, намерих го! Благодаря difian! :) Значи историите на дядо ми все пак са верни. А лабиринтът вероятно е депо.  :laugh:

Понеже не желая да спамя много, ще добавя нещо за новите вагони Русич в Московското метро. Интересното е, че те там са супер малко и според достоверни източници се движат само по кръглата линия, Каховска, и много рядко по Люблино-Дмитровска. А даже и 81-717 не се ползват толкова, колкото прекият им предшественик, който, ако си спомням правилно, беше модел 81-702 и има врата пред кабината на машиниста, която си нямам на идея за какво е, но я има. Пултът на гореспоменатия е преместен отдясно или отляво (срещат се и двете). Серията, отново ако си спомням правилно, се е произвеждала в периода 1967-84 и повечето от тях все още са в режим на труд и отбрана. Не знам защо се пазят толкова много тези влакове, още по-малко защо Русичите са редки. Приемат се и предположения.
« Last Edit: 05.07.2017, 21:38:59 by Ivanko »

Благодаря,
Иванко

Offline mitkov2

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #648 on: 06.07.2017, 00:07:28 »
Да, намерих го! Благодаря difian! :) Значи историите на дядо ми все пак са верни. А лабиринтът вероятно е депо.  :laugh:

Понеже не желая да спамя много, ще добавя нещо за новите вагони Русич в Московското метро. Интересното е, че те там са супер малко и според достоверни източници се движат само по кръглата линия, Каховска, и много рядко по Люблино-Дмитровска. А даже и 81-717 не се ползват толкова, колкото прекият им предшественик, който, ако си спомням правилно, беше модел 81-702 и има врата пред кабината на машиниста, която си нямам на идея за какво е, но я има. Пултът на гореспоменатия е преместен отдясно или отляво (срещат се и двете). Серията, отново ако си спомням правилно, се е произвеждала в периода 1967-84 и повечето от тях все още са в режим на труд и отбрана. Не знам защо се пазят толкова много тези влакове, още по-малко защо Русичите са редки. Приемат се и предположения.
Не знам защо твърдиш, че имат малко Русич-и, аз като бях 2012 не бяха толкова малко. Да, в сравнение с нашето метро, имат много повече от номерните състави, но Русич има и по други линии, не само по кръговата. А вратата отпред я има и в много други метросистеми, в Лондон, например. За приложение не претендирам да знам, само предположения, но със сигурност има смисъл ;)

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #649 on: 06.07.2017, 00:10:29 »
Аварийни изходи. Най-често при проходни влакове.
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline Ivanko

• Напредващ
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #650 on: 06.07.2017, 08:49:23 »

Не знам защо твърдиш, че имат малко Русич-и, аз като бях 2012 не бяха толкова малко. Да, в сравнение с нашето метро, имат много повече от номерните състави, но Русич има и по други линии, не само по кръговата. А вратата отпред я има и в много други метросистеми, в Лондон, например. За приложение не претендирам да знам, само предположения, но със сигурност има смисъл ;)

Може да си се сбъркал, там има още една (като цяло експериментална, но има и няколко производствени такива мотриси.) серия, която е пак 81-700 и нещо си, наречена на река Яуза. Тя е пряк наследник на 81-717/714 и също толкова пряк предшественик на Русич, което обяснява защо този модел прилича доста и на двете. Освен това има и модел "Ока", който не ми е ясно много какъв е. Та, общо взето "малко Русичи" значи, че повечето мотриси в цялото им метро са тип Е, 81-717, но Русич са най-малко.

Благодаря,
Иванко

Offline New_Passenger

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #651 on: 07.07.2017, 12:30:07 »
В Баку си поръчват такъв цвят:

Метростанция "Автовокзал" в Баку:

Offline Ivanko

• Напредващ
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #652 on: 07.07.2017, 20:32:31 »
Това вероятно е входът, нали? А, между другото, бих искал да питам, на два езика (азерски и руски) ли са имената и всичко, състоящо се от текст по станциите?!

Малко едит: Тези в Баку пак са по-добре. Един приятел от Гърция ми разправяше как в Атина му се повръща от кафяви влакове. В смисъл схемата на цветовото оформление е подобна на нашата (не същата, разбира се, но подобна) но там имат кафяви линии вместо сини и зелени и било отврат. И подът също е кафяв, и части от тавана също. Ужас. Ще го питам дали може да ми достави снимки, че да ги кача тук.  :)
« Last Edit: 10.07.2017, 22:23:28 by Ivanko »

Благодаря,
Иванко

Offline New_Passenger

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #653 on: 09.11.2017, 11:41:13 »
Най-новата метростанция "Държавен университет" в Тбилиси, Грузия:

Общо 23 станции.