Author Topic: Карти и билети за пътуване в ГТ / Таксуване  (Read 130542 times)

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Има и сега глоба ако не си валидирал картата но е само 1 лев. Но все пак ти като си си я заредил за деня, месеца или годината тя вече си е валидна. Това валидиране е заради застраховките според мен.

А тя системата ако не работи май не работи и автомата? Демек са свързани едно с друго. Защото тогава си спомням, че май го оправи от валидаторите и тръгна и автомата.

Друго което съм забелязал, че при работеща система в някои трамваи ми изписва че картата е невалидна, в други че важи до еди коя си дата. И на други хора с валидни карти им изписва че са невалидни, странно.

Тези автомати могат ли да се настроят така, че освен билетче да пускат и дневна карта като пуснеш 4 лева? Звучи ми логично да може като само напечатаното ще е различно. Би било много удобно.
Сегашната глоба от левче е чисто документална, защото и системата е половинчата и няма във всяко превозно средство валидатор. Дори някога в метрото излизат като нетаксувани, особено на старите апарати, на които четеца е под клавиатурата. Изписването на недалидна или празна карта често е поради невъзможност за прочитането ѝ. Имаше един трамвай по 10, на който последният валидатор винаги показваше невалидна, но другите се я таксуваха. И да - автомата и валидаторите са в обща система.

Мисля, че преди е коментирана идеята билетите в превозното средство да са по-скъпи от останалите.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Вижда ли се на PDA-то на контрольора, че месечната карта не е валидирана? От това, което съм виждал на екрана им се показва само датата до кога е валидна, не и дали е валидирана или не. Има го и проблемът, че мобилните им уреди нямат връзка с интернет, тоест не могат да разпознават клонирани карти.

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Те гледат дали е валидна само или не,никога не я валидарам и не съм имал проблем с това.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Вижда се една картинка със зелено тикче или червено хиксче. Случвало ми се е да видя и текст, на който пише "Нетаксувана карта". Всичко зависи от устройството. Мисля, че има поне 3 вида, които се използват и всяко има различни показания и възможности. Старите с четец под клавиатурата не могат да четат картите на метрото. Това го казвам от лични наблюдения. Нямам идея свързани ли са с интернет или не, но предвид, че е заложена глобата за нетаксувана карта, то има начин да се види това. Иначе наистина гледат дали е валидна, защото в автобусите валидатори няма и е малко глупаво съществуването на тази глоба, докато не се изгради единна и цялостна система.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Валидирането може и да се отбелязва на самата карта, и така четецът вижда дали през последните да кажем 30 минути картата е минала през валидатор или не. А че нямат връзка с интернет е почти сигурно, нали за това писаха по разни медии че картите могат да се фалшифицират много лесно. Ако имаха веднага можеше да се види ако някой се опита да мине с манипулирана карта, при сегашната система измамата става ясна чак като се синхронизират всички PDA-та след края на работния ден.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Сега се сетих, че ако се избере "проверка на картата" на валидатора, той показва и последното таксуване кога и в кое превозно средство е било.