Author Topic: Странични въпроси  (Read 133085 times)

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
Re: Странични въпроси
« Reply #1640 on: 08.10.2017, 15:47:43 »
Колеги, как да се отърва от една стара готварска печка и фризер? Работят, но не правя зимнина, а печката е доста ретро. Ще е доста грозно да ги зарежа на улицата. Чета, че има фирми за събиране на такава техника, ама не знам колко мога да се доверя.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Online pavel75

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1641 on: 08.10.2017, 15:54:26 »
Колеги, как да се отърва от една стара готварска печка и фризер? Работят, но не правя зимнина, а печката е доста ретро. Ще е доста грозно да ги зарежа на улицата. Чета, че има фирми за събиране на такава техника, ама не знам колко мога да се доверя.

В OLX има раздел "Подарявам". Пускаш обява и който е на зор идва и си ги прибира.

Online ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1642 on: 08.10.2017, 16:43:54 »
Може да ги подариш на Рето Надежда - това е наркокомуна, която се издържа с различни дейности. Преди няколко години им се обадих и взеха от нас стара готварска печка, хладилник и пералня, както и 2 чувала със стари дрехи.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Защото транспортът е моята страст
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 3590884160131
    • MSN Messenger - vl-simov@hotmail.com
    • View Profile
    • Кайпарсвил транспортен портал/Kipersville transport portal
    • Email
« Reply #1643 on: 11.10.2017, 18:37:56 »
Имам една стара педалетка с магнето, което изглежда както на снимките. Проблемът ми е че то е на вероятно 40 години и е започнало да се предава. Нисковолтовата бобина(по-малката и открита), която захранва светлините е прекъсната и не индуцира почти никакво напрежение. От друга страна и високоволтовата вероятно е на път към същото, макар че все още успява да захрани свещта, но годините са му толкова много, че е напълно несервизируемо освен ако не намеря кой да ми пренавие бобините и точно до това се отнася въпросът ми. Бихте ли могли да ме насочите към електротехник, който да се заеме и да ми свърши работа качествено?

Offline pepi1997

• Нямам спирка
  • 9060
    • View Profile
    • Email
« Reply #1644 on: 11.10.2017, 22:19:56 »
Имам една стара педалетка с магнето, което изглежда както на снимките. Проблемът ми е че то е на вероятно 40 години и е започнало да се предава. Нисковолтовата бобина(по-малката и открита), която захранва светлините е прекъсната и не индуцира почти никакво напрежение. От друга страна и високоволтовата вероятно е на път към същото, макар че все още успява да захрани свещта, но годините са му толкова много, че е напълно несервизируемо освен ако не намеря кой да ми пренавие бобините и точно до това се отнася въпросът ми. Бихте ли могли да ме насочите към електротехник, който да се заеме и да ми свърши работа качествено?
Разходи се по Симеон и Козлодуй и питай в някоя от работилниците за стартери и алтернатори.

Online V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1645 on: 12.10.2017, 12:05:23 »
На 14.10 ще има ден на отворените врати в строящото се бюро жалби на ул."Л. Кошут" и би трябвало да се изясни кога ще бъде завършено и осветено и Негово Високопреподобие архимандрит Исахак Похосян ще започне да приема жалби там.  :) Всички заинтересувани са поканени. :) :fan:

Offline София 100

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #1646 on: 04.11.2017, 21:29:09 »
Знаете ли някъде да се предлага като услуга пълнене на резервоар на писалка с мастило? Имам много стара писалка "Пеликан", която ми се иска да използвам. Пробвах да заредя резервоара ръчно със стандартно мастило и туш, но нищо не се получи.
Той не спира ни денем, ни нощем

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1647 on: 04.11.2017, 21:49:10 »
Как изглежда резервоарът ти? В „ХИТ“ можеш да намериш малко бурканче с 50 капсули, но след като писалката ти е много стара не знам дали работи със същите капсули, можеш ли да покажеш какви са?

Offline София 100

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #1648 on: 05.11.2017, 21:50:28 »
Как изглежда резервоарът ти? В „ХИТ“ можеш да намериш малко бурканче с 50 капсули, но след като писалката ти е много стара не знам дали работи със същите капсули, можеш ли да покажеш какви са?
За съжаление вече не мога да го покажа, понеже горната част на писалката така затегна, че отварянето е невъзможно... Най-общо представлява една кухина, която е свързана с писеца. Прочетох из нета, че този тип писалки имали бутало в резервоара, което да компресира мастилото, но при моята това нещо май изобщо липсва. Излезе обаче модел, който се произвежда от 1931г. до 1950г. : 
https://www.google.bg/search?rlz=1C1AOHY_bgBG751BG751&biw=1024&bih=673&tbm=isch&sa=1&ei=NGv_WbG4HMmUgAabuKeQCg&q=Pelikan+100&oq=Pelikan+100&gs_l=psy-ab.12..0i19k1l2.48697.48697.0.50181.1.1.0.0.0.0.91.91.1.1.0....0...1.1.64.psy-ab..0.1.89....0.WNHF3bup2Gc
Той не спира ни денем, ни нощем

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1649 on: 05.11.2017, 21:54:33 »
Много е антична, ще ти е трудно да я възстановиш. По-добре я остави във витрината. Тя си е красива и без да пишеш с нея.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #1650 on: 08.11.2017, 14:42:14 »
Колеги, нотариусите държат ли при себе си архив от копия на заверените от тях пълномощни, разписки и т.н?
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1651 on: 08.11.2017, 15:09:43 »
Колеги, нотариусите държат ли при себе си архив от копия на заверените от тях пълномощни, разписки и т.н?
Разписки държат заради финансовата отчетност. Пълномощните ги регистрират в дневник, но не пазят копие.

Online ooleg

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1652 on: 10.11.2017, 09:20:44 »
Разписки държат заради финансовата отчетност. Пълномощните ги регистрират в дневник, но не пазят копие.
За пълномощните не съм убеден, че нямат копие, защото преди 2-3 години теглих пари от сметка в ЦКБ с пълномощно и за първи път и единствен досега ми се случи жената от банката звънне на нотариуса от телефона на печата и да сравни по телефона текста пред нея с тоя от завереното при нотариуса.

Изпратено от моят XT1700 с помощта на Tapatalk

Offline Марин Петров

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #1653 on: 16.11.2017, 14:56:14 »
Колеги, да ви питам за съвет за пътуване в чужбина. Чел съм тука във форума, че давате съвети за пътуване с кола в чужбина и си викам ако може и аз да питам. ако не съм уцелил правилната тема - да ме извините! Със съпругата сме канени на сватба в Унгария другия месец. В някакво малко градче до Будапеща. С едни роднини, които също са поканени, мислим да отидем с кола. Мислим да минем през Сърбия.

Нали може да се влиза в Сърбия само с българска лична карта? А трябва ли да си искаме някакъв формуляр, в който пише кога сме влезли и който трябва да дадем на другата граница като излизаме от държавата? Или това беше в Македония? В Унгария също може само с българска лична карта защото са в европейския съюз, нали така? А там трябва ли такъв формуляр да си искаме от граничарите?

Аз няма да съм шофьора, ама да знам - от къде се купуват и как се плащат винетки/пътни такси в Сърбия и Унгария?

Кво мислите е по-добре - предварително да си купим от тука сръбски динари и унгарски форинти или да използваме банкомати и плащане в магазините с карти в двете държави?

Ако някаква друга полезна информация се сещате за такова пътуване?

Мерси предварително!!!

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #1654 on: 16.11.2017, 15:00:32 »
Никакви формуляри за никъде не витрябват!Пътува се само с лична карта или задграничен паспорт,съветвам ви да се снабдите предварително с чужда валута(в Унгария рядко приемат евро), в краен случай може да се плати с карта,на влизане в Унгария задължително се снабдете с винетка за Сърбия си плащате на путарините.Това е засега което се сещам.

Offline Марин Петров

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #1655 on: 16.11.2017, 17:23:15 »
Мерси, моето момче!

Питам за формуляри защото съм чувал, че в някои държави има такова нещо когато влизаш с лична карта. Нали като влизаш с паспорт, ти слагат печат с името на граничния пункт и дата кога си влязъл. Така имаш доказателство, че си влязъл законно в държавата. Затова когато си с лична карта, ти дават такъв формуляр. в него слагат въпросния печат. после ти трябва да го дадеш в хотела, където ще стоиш. Там отбелязват кога и колко си стоял. И след това го връщаш на граничарите когато излизаш от държавата.

Май в Македония е така. И съм чувал истории, че понякога граничарите в бързината забравят да ти дадат този формуляр. И после като излизаш от държавата ти правят проблеми, защото го нямаш и не можеш да докажеш кога си влязъл. А пък и в хотелите не приемали без него. Затова е добре да си искаш като влизаш в държавата. И затова питах дали в Сърбия или Унгария има нещо такова?

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #1656 on: 16.11.2017, 17:55:10 »
Сърбия - с лична карта. Даже се дразнят, ако пътуваш с паспорт, защото ги мързи да бият печати. Тяхните магистрали са на тол система - путарина на сръбски. Взима се карта в началото на магистралата, пази се и при излизане се заплаща според това, колко разстояние си изминал. Актуализираха с малко цените на магистралите, Ниш - Белград вече е около 800 динара или 12 Евро. На путарините се изписва цената в динари и Евро. В Сърбия може да се мине цялата само с Евро.

В Белград подминаваш всички табели за Обилазницата - все още не е изцяло завършена, а минаваш през града. Градската магистрала е подобна на софийското Цариградко шосе, само че без светофари. Дръж лявата лента и няма да имаш проблеми. Задръствания се получават в пиковите часове над моста Газела, но лявата лента движи безпроблемно.

Унгария - винетката е онлайн, може да си я купиш по интернет. Вечерта, като се прибера от работа, ще дам линкове. Купуваш, плащаш с карта, и само си разпечатваш мейлът, който ще ти пристигне - това ти е винетката. Удобно и просто. Влизането от Сърбия става през няколко пункта. Най-големият е на Хоргош-Рьозке, на магистралата.

Online ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1657 on: 16.11.2017, 18:25:35 »
Внимавайте и за превишаване на скоростта - отскоро путарините изчисляват и изминатото време, и ако си карал в изминатия участък със средна скорост над 120 км/ч, може да те глобят.
Иначе с динари мисля, че е малко по-изгодно да се плаща, в евро цената е закръглена нагоре.
За обмяна на валута препоръчвам бюрото на Витошка и Гладстон - www.currencycenter.eu
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline The Freshmaker

• Защо пиша толкова много?
  • TM 303
    • View Profile
    • Email
« Reply #1658 on: 16.11.2017, 21:05:27 »
Добър вариант за обмяна на валута са и бюрата Tavex, има ги в повечето МОЛове. За Сърбия трябва да се внимава първо за средната скорост, която от путарина до путарина не бива да бъде над 120 - ако се кара малко над ограничението, проблемът лесно се решава и с кратко спиране на бензиностанция за зареждане, кафе, тоалетна и т.н., но и за цивилни коли на полицията, повечето са черни нови Шкода Супърб със затъмнени стъкла. Нямам впечатление в Сърбия да е проблем да се плаща в евро, включително по отношение на курса. При преминаването през Белград по-добре да се мине по главния път по посока Хърватска и едва в края на града да се отбие в посока Нови Сад - околовръстното, по което отбиват табелите преди Белград, е кошмар! В Унгария задължително плащане с форинти или карта, иначе режат глави. Винетката онлайн иначе е удобен вариант, факт, може би най-удобен всъщност. Ограниченията там са 130, често снимат за скорост от мостовете над магистралата.
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на транспортен геноцид към населението на София.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1659 on: 17.11.2017, 12:23:49 »
При преминаването през Белград по-добре да се мине по главния път по посока Хърватска и едва в края на града да се отбие в посока Нови Сад - околовръстното, по което отбиват табелите преди Белград, е кошмар!

С една добавка - в западната част на Белград най-напред има синя табела "Нови Сад". Пропускате я и се отбивате по ЗЕЛЕНАТА табела след края на града.
Ако пропуснете да си купите електронна винетка за Унгария, може да го направите от бензиностанцията ОМВ непосредствено след границата вдясно. Там приемат кредитни карти, докато на кабинките при границата приемат само кеш и при плащане с евро хващат "по трънски курс". Разбира се, след като сте за повече в Унгария, със сигурност ще обмените форинти. В София това може да се направи на бюрото на Никар на Графа/6 септември срещу 6 ОУ. Ако го правите в Будапеща или друго място в Унгария, внимавайте с обменния курс и комисионите - показани или скрити. Направо питайте за 100 евро колко форинта дават и ако са под 30000, бягайте!
Путарината в Сърбия се изписва и в евро, курсът е съвсем приличен, приемат се и монети от 0.50, 1 и 2 евро, както и всякакви карти. На мен даже са ми връщали ресто в евро, докато хърватите се правят на интересни и дават ресто в куни. На бензиностанциите на ОМВ - също приемат карти, а курсът на динара при плащане кеш с евро е завишен.
« Last Edit: 17.11.2017, 18:52:25 by difian »