Author Topic: Велоалеи  (Read 77481 times)

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Велоалеи
« Reply #600 on: 03.11.2017, 12:26:12 »
Ами, ще станат на 2 ленти + вело при Дондуков. Но тя от там няма да минава така или иначе. А причината 9-ката и сега и в бъдеще да закъснява е само прекалено многото трафик на автомобили, а не велоалеята!
Ще поживеем, ще видим. Но ако автомобилите се задръстват по Раковска, няма начин тролеите да прелетят над тях. Така че те не могат да бъдат разглеждани в отделен контекст.

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #601 on: 03.11.2017, 16:30:38 »
Тролей 9 генерира закъснения основно заради строежа на метрото и по-специално между сп. Ручей-сп. Център по хигиена, както и между Александровска болница и баня Мадара. По Раковска закъсненията са основно заради най-простия електроуред на кръстовището с Освободител. Засега Дондуков/Раковска е с доста добри фази на светофара за Раковска и там сериозни тапи не се образуват. Другото невралгично място е кръстовището на Раковска със Сливница, където се чакат по няколко светофара.

Offline Fantomas

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #602 on: 09.11.2017, 22:02:00 »
Споменах че бях забелязал да се "чопли" нещо в градинката Кристал, покрай новата велоалея там. На мястото, където алеята минава край едно заведение набързо изградиха нещо като тротоарче (вж. снимка 1 и 2), но се чудя чия е инициативата тук? Дали пък от заведението не са си осигурили допълнително пространство и лятото няма да видим там масички?

На подстъпа към пешеходната пътека обаче се създава най-голям конфликт между пешеходци и колоездачи (3-та снимка). Там не е като да не минават хора, а не виждам как би се решил проблема, ако смятат и там да разширяват алеята. Ще трябва да влезнат във фонтанчето от ляво. :D

Каквото и да направят, аз продължавам да се придържам към мнението, че велоалеята трябваше да продължава по самата Раковска нагоре, а не да прави разни фльонги из градинката.

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #603 on: 10.11.2017, 10:17:48 »
Аз именно заради третата снимка и минаването през пешеходната градинка не харесвам изграждането на тази велоалея там. Уширението го чоплеха някакви мърлячи с елеци на Трейс. Бяха паркирали един стар Пасат и един бус в градинката и мазаха около седмица.

Offline georgi64

• Маниак
    • View Profile
« Reply #604 on: 10.11.2017, 10:51:58 »
Велоалеята не трябваше да е по раковска, А по успоредната и 6ти септември на мястото на лентата с паркирани коли. А не да се стеснява зверски активната раковска. Сега е много по зле от преди това. И много повече изгорели газове от колите се изхвърлят. Тролейбусите трябва да се изчакват за да се разминат на завоя при европейската сграда а на спирките не може да спират плътно до тротоара.На кръстовището с ул. Гурко маркировката ако не внимаваш те праща в нарещното движение. Трафика като цяло е силно забавен. :(
« Last Edit: 14.11.2017, 10:44:40 by georgi64 »

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #605 on: 10.11.2017, 12:19:55 »
В а на спирките не може да спират плътно до тротоара.

За това трябваше да се преправят и спирките. Качих пример две страници назад, спирката на пл. Славейков всъщност започнаха да я преустройват. Защо не го направиха и с останалите по Раковска си остава загатка.

Offline Kingpin

• Маниак
    • View Profile
« Reply #606 on: 10.11.2017, 23:07:37 »
Общо взето, където и да я бяха сложили велоалеята, все едно е, било то на 6-ти септември или другаде в района. Центърът на София изобщо не е проектиран да поема такъв трафик, да има достатъчно места за паркиране и съответно придвижването в последните години стана ужасно.  Сградите са на гъсто, улиците тесни. Просто не става, няма място за велоалеи, няма как да изцедиш пространството така, че за всичко да има място.

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #607 on: 12.11.2017, 21:54:07 »
Пак същото закостеняло мислене... Други градове в Европа да не би да има бол място? И там има улици от типа на Раковска, че и по-малки, по която има изградени велоалеи за сметка на по-тясно пространство за автомобилите!

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
Re:
« Reply #608 on: 12.11.2017, 22:59:29 »
В другите градове се строят паралелно и паркинги. По "Прага" в момента новата велоалея резултира единствено в изостряне на недостига на паркоместа. Същото мога да кажа и за "Любен Каравелов", където след ремонта ги орязаха с едно 25% и то без никаква полза от това.
« Last Edit: 12.11.2017, 23:24:57 by Kaiser Kar »
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline UMSofia

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #609 on: 13.11.2017, 11:53:32 »
Мен ми е чудно, защо битува това схващане в обществото, че общината трябва да осигури паркомясто за всеки автомобил и улиците трябва да бъдат море от автомобили? Колата е един лукс, а не абсолютно право и щом си решил да притежаваш МПС е редно да помислиш къде да го паркираш. Наистина трябва да се строят обществени паркинги, но по-скоро буферни към метрото и в периферията на града. Не трябва да се залита прекалено в тази посока, защото строителството на инфраструктура за автомобилите, означава повече автомобили. В централна градска част всеки сантиметър е ценен и мястото може може да се ползва много по разумно, от това да бъде паркинг. Не може и да не се отбележи, че готови паркинги, като този при МС "Централна гара" стоят с години недовършени. Колкото до "Любен Каравелов", едва ли пешеходците и майки с детски колички мислят като теб, защото преди реконструкцията, освен да се движат по пътното платно, не знам какъв друг избор са имали.

Offline georgi64

• Маниак
    • View Profile
« Reply #610 on: 13.11.2017, 12:37:35 »
Е затова трябва повече автомобили под наем да има като ти потрябва наемаш си за малко и после нямаш грижи. Някаква фирма пусна в София електромобили под наем за 57 лв. на денонощие може и за по малко време

http://www.dnevnik.bg/biznes/2017/10/30/3052060_vseki_v_sofiia_shte_moje_da_se_dviji_s_elektricheski/
« Last Edit: 13.11.2017, 12:39:34 by georgi64 »

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #611 on: 13.11.2017, 16:06:55 »
Все пак велоалея по 6-ти Септември нямаше да създава проблеми на ТБ9 а и улицата е еднопосочна, което намалява конфликтите. :rolleyes:

Offline Kingpin

• Маниак
    • View Profile
« Reply #612 on: 13.11.2017, 21:10:48 »
Колата е лукс?! И микровълновата фурна също сигурно...
57 лв. на денонощие за електромобил? Страшна оферта! Е извинете, кой идиот ще плати за това?

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #613 on: 13.11.2017, 22:12:26 »
Снимката на "Любен Каравелов" е отпреди реконструкцията, но и отпреди зоната, така че не е меродавна. В момента се паркира един път на десния тротоар, регламентирано в зоната, и един път на платното, без санкции и без такса. Можеше просто да се остави диагонално паркиране от южната страна и хем щеше да има печалба, хем места. Освен това колко паркинга (обществени) има в центъра? Нула. Всичките на метрото са раздадени. В три пъти по-малка Любляна има поне десет, плюс зоните. А МГТ е със същата редовност като София.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #614 on: 14.11.2017, 11:25:12 »
Около националния стадион има голям, безплатен обществен паркинг, всекидневно паркират поне по 150 коли. С паркингите под НДК не знам какво стана, но и там може да се паркира срещу заплащане. У нас доста хора обаче искат хем колата да им е до гъза, хем да е безплатно. А изграждането на велоалеи е ясно, че няма да се приеме добре от шофьорите, след като ще им изяде местата за спиране/паркиране. Просто трябва да има ясна, твърда и целенасочена политика за приоритизиране на пешеходния, велосипедния и градския транспорт. В момента явно няма такава политика, след като общината първо чертае някакви бус и велоленти и после се чуди как да ги коригира/премахне.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #615 on: 14.11.2017, 11:50:50 »
Защо смяташ така? Има си комуникационно-транспортна схема за велосипедния транспорт, само не знам последната версия от коя дата е, но можеш да я намериш на сайта на общината.

Online bdz43r

• View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #616 on: 14.11.2017, 12:04:01 »
Колата е лукс?!
В западните държави се счита за лукс да се моташ из града с кола. У нас поради много причини, в т. ч. исторически се счита за необходимост... и това наистина е така за много неща, но придвижването от/до работа из града не трябва да е от тях. А и в много случаи нито е по-бързо, нито по-удобно.
Трябва общественият транспорт да бъде удобен и с достатъчен капацитет, а придвижването с кола из града - скъпо и неудобно, за да се промени тенденцията. За сега обаче се прави точно обратното.

Offline Kingpin

• Маниак
    • View Profile
« Reply #617 on: 14.11.2017, 17:44:27 »
Хубаво, ама щом във всички европейски столици има задръствания, явно "лукс" не е точната дума. Иначе за останалото съм съгласен.

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #618 on: 14.11.2017, 18:46:14 »
Защо си убеден, че във всички европейски столици има задръствания?

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #619 on: 14.11.2017, 19:43:23 »
Да, българските задръствания са най-големи в света, дъра-бъра, два чадъра. Напоследък популисткото плямпане зарази доста хора.

Всеки, пътувал по западни магистрали, гледа с умиление превъзнасянията на разни журналистки на Владая или Вакарел.

За да не съм голословен, ето последната класация на Том-том: https://www.tomtom.com/en_gb/trafficindex/list?citySize=LARGE&continent=ALL&country=ALL. Делим 82-90 място с Берлин, Лион, Вашингтон и Хонолулу. Обожествяваната от някои сдружения Прага е само с 1 пункт след нас, 25-те процента на Солун ме хвърлят в тъч. Отличниците в Европа са Будапеща и Амстердам, което е обективно още повече след радикалното разширение на М0 в Будапеща. Като се има предвид, че след 145-то място са незначителни щатски градове, положението не може да се нарече катастрофално.
Балканските шампиони си ги знаем - Истанбул и Букурещ.
« Last Edit: 14.11.2017, 21:38:36 by blagun »