Author Topic: Имена на метростанциите от Първи метродиаметър  (Read 71778 times)

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Quote from: conecto
Надявам се станцията да не носи звучното име "Въртопо", "Въртопа" или нещо подобно, че много селски звучи.
Това е името на местността. То даже има улица "Въртопа парк". Предвиждаше се и да има парк с това име, но едва ли някога ще има такъв.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Quote from: AREN4O
От къде идва това име за станциая "Въртопо"? Нещо въобще не ми харесва. Пък и каквото и да е това го знаят хората които са наоколо, но тези които пътуват от другите посоки и им трябва да слязат там ще се чудят какво е това "Въртопо". Аз самият не го знам, така че трябва да измислят нещо което е по известно име за спирка.
По-скоро това е по-подходящо, отколкото някои от твърде обобщените имена като Сердика и Западен парк.Те дават още по-малка географска ситуираност.Докато Въртопо наистина е името на местността, както и да им звучи на някои...И да не е известна ще стане.Проблемът на този район е, че е леко в страни и няма важно стратегическо и транспортно значение засега.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Quote from: difian
Проблемът на този район е, че е леко в страни и няма важно стратегическо и транспортно значение засега.
Този район тепърва ще се застроява.

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Quote from: ozzy
Този район тепърва ще се застроява.
Този район ВЕЧЕ е застроен - пред МС Въртопо е като в Манхатън.

А иначе за имената съм съгласен, че трябва да са конкретни. Интересно, че в кръщаването на метростанциите досега няма нямаква закономерност:
МС Люлин (в Люлин има 3 метростанции). Явно кръстниците и не са могли да намерят подходящо име, тъй като при откриването си МС беше след полето
МС Западен парк (намира се в Люлин 10, а не в Западен парк).

МС Сердика - римското име на цяла София. Това е неконкретно име, още повече, че ж.к.Сердика и община Сердика са на съвсем различни места. Все пак - по-добре, отколкото на някои съседни юридически лица - Булбанк, Шератън, ЦУМ. Но мисля, че тук най-добро и точно име би било "Св.Неделя".
И докато тази станция е избегнала околните фирми, МС Интерпред носи името на най-близката сграда. А за това място има по-подходящи имена: "Изгрева" (местността на учителя Дънов), "Изток" (кварталът, в който е МС и в който няма и няма да има друга МС).

МС Студентска (за МС пред Онкологията) е неудачно име, тъй като университетите и Студентски град не са точно там (най-близкият ВУЗ - МГУ е на 500 метра). Не знам, защо бягат от името "Мусагеница", да не би да означава някаква мръсна дума?

МС Младост би било неудачно име за произволна станция от Младостите.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Quote from: blagun
Този район ВЕЧЕ е застроен - пред МС Въртопо е като в Манхатън.
Да, откъм Дървеница понамаляха свободните терени (оня блок е буквално на 5 метра от метростанцията  ), но от другата страна има още много свободно място  

Колкото до имената: трябва да се кръщават на обект, който е близо до спирката/метростанцията. Но тепърва да се променят имената на станциите в Люлин не знам дали е удачно, тъй като хората вече ги научиха.

Offline etnies

• Модератор
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
Сердика е много хубаво име за метростанцията. То къде е казано, че името на метростанцията трябва непременно да съвпада с името на улица/квартал отгоре?

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Quote from: etnies
Сердика е много хубаво име за метростанцията. То къде е казано, че името на метростанцията трябва непременно да съвпада с името на улица/квартал отгоре?
По принцип идеята е имената на метростанциите да са упътващи, а не объркващи. Затова е хубаво да се кръщават на близък обект. Името на МС Сердика действително може да обърка човек, който не познава София.

Offline etnies

• Модератор
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
По принцип идеята е имената на метростанциите да са упътващи, а не объркващи. Затова е хубаво да се кръщават на близък обект. Името на МС Сердика действително може да обърка човек, който не познава София.

Е как да я кръстят? МС ЦУМ, МС Шератон, МС Булбанк, МС Света Неделя  или МС Ларгото?. Последното(не че Въртопа не е ) е смешно, първите три са имена на фирми, които се избягват. Плюс това не виждам за какво объркване ще ства въпрос - който не познава София пита и му се казва - ще слезеш на МС Сердика и той слиза. Объркване може да се получи при мс. Западен Парк и жк Западен Парк(мс Вардар). Също и при Сливница - дефакто станцията е на бул. Европа, може би аналогията е Сливнишко шосе. Ама тогава да бяха направили читава автогара и сливнишките и драхоманските автобуси да тръгват от там, а не от Захрана фабрика или София-север.

Това ме подсеща за един въпрос - знае ли някой какви са били проектните имена на метростанциите. Просто се съмнявам Сливница, Вардар и Сердика да са се казвали така?

Offline conecto

• Модератор
  • Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 303555835
    • View Profile
    • Email
МС Студентска - името й може би идва от община Студентска, която се помещава наблизо. "Mусагеница" би било по-удачно име, но в момента този квартал мисля, че се води Младост, поне според списъците от последните избори.
МС Люлин - това е централната станция за комплекса, може би затова са я кръстили така.
МС Западен парк пък вероятно не е кръстена на квартала, а на самия парк, който е на две крачки от нея.
МС Сердика - "Трасето на метрото в района на станцията преминава под нивото на археологичния резерват “Сердика” в близост до западната порта на древния град (I в.пр.н.е. – V в.сл.н.е.)."
« Last Edit: 19.06.2007, 00:18:48 by conecto »

Offline etnies

• Модератор
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
Quote from: conecto
МС Студентска - името й може би идва от община Студентска, която се помещава наблизо. "Mусагеница" би било по-удачно име, но в момента този квартал мисля, че се води Младост, поне според списъците от последните избори.

Toва е да кажат на студентите, че си имат метро, като орежат 280  

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Quote from: etnies
Това ме подсеща за един въпрос - знае ли някой какви са били проектните имена на метростанциите. Просто се съмнявам Сливница, Вардар и Сердика да са се казвали така?
А ти мислиш ли, че са имали имена? Те се водеха с номера - даже на ТМ20 още пише на табелите "Метростанция 6". Тази под НДК май е №9.

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
Ако бяха пуснали метрото още при социализма, вероятно станция "Сердика" е щяла да бъде "Ленин" или "Лениниска" (по руски маниер) заради името на площада и паметника отгоре. А може би и "Г. Димитров" - нали бул. Мария Луиза е била с това име.

Offline mgt

• Запален по ГТ
    • View Profile
Quote from: mgt
СУ-МС Климент Охридски
ЮНАК-МС Стадион Васил Левски
ИНТЕРПРЕД-МС Интерпред
ОНКОЛОГИЯТА-МС Студентска
ВАРТОПО-МС Мусагеница
МЛАДОСТ 1-МС Младост

Това са работните имена.има ги в саита на СО.Почти съм сигурен,че ще останат.

Offline ivan krastev

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Догодина живот и здраве ще разбереме как ще ги кръстят станциите !

Offline etnies

• Модератор
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
Quote from: blagun
А ти мислиш ли, че са имали имена? Те се водеха с номера - даже на ТМ20 още пише на табелите "Метростанция 6". Тази под НДК май е №9.

Вероятно си прав. Сега се сещам, че преди на ТМ8 спирка метростанция Люлин нямаше, а предишната спирка се казваше Метростанция-2, после паралелно съществуваха две спирки - едната МС Люлин, другата МС-2

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
8 - Алма Матер;
9 - Юнак
10 - Изгрева
11 - Г.М.Димитров
12 - Въртопо
13 - А. Сахаров
« Last Edit: 07.10.2007, 19:34:17 by boleroto »

Offline maniak

• Нямам спирка
  • Оптимист
    • ICQ Messenger - 278834436
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/47270324@N08/
    • Email
Quote from: boleroto
8 - Алма Матер;
9 - Юнак10 - Изгрева
11 - Г.М.Димитров
12 - Въртопо
13 - А. Сахаров
юнак няма да е името на станцията, най-вероятно е стадион васил левски
http://bgtransport.org/

Евгени Крусев = Любомир Христов = Велизар Стоилов = предател на обществения транспорт в София.

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Quote from: maniak
юнак няма да е името на станцията, най-вероятно е стадион васил левски

Аз пък мисля, че името Юнак е много по-подходящо, първо за да се отчете близостта до стадиона, второ, за да се почете паметта на Сдружението, и трето - защото с подобно име много лесно може да се свикне, отколко Стадион Васил Левски... Юнак е къде къде по-лесно, най-малкото и профанното - да го изкажеш!

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Quote from: boleroto
Аз пък мисля, че името Юнак е много по-подходящо, първо за да се отчете близостта до стадиона, второ, за да се почете паметта на Сдружението, и трето - защото с подобно име много лесно може да се свикне, отколко Стадион Васил Левски... Юнак е къде къде по-лесно, най-малкото и профанното - да го изкажеш!
Мисля, че е по-удачно името да е Строителен техникум или БНР.

Offline conecto

• Модератор
  • Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 303555835
    • View Profile
    • Email
Мисля, че е по-удачно името да е Строителен техникум или БНР.
[/size]
Е да, ама вече няма техникуми, а професионални гимназии.