Author Topic: Пътищата из Родопите.  (Read 26343 times)

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Re: Пътищата из Родопите.
« Reply #20 on: 24.08.2011, 14:16:55 »
Родопите са безкрайно красиви. Пътищата на места са добри, другаде са поносими, в някои участъци са зле. Нещото което ме изуми обаче е, че за път N 8681  Рудозем - Смилян се изисква заплащане на винетна такса  :angry:  Обаче участъкът между Смилян и Бяла река никога не е бил асфалтиран...

Май му се вижда края на този макадам: http://www.napi.government.bg/index.php/Начало/1166-Рехабилитацията-на-26-км-в-област-Смолян-ще-улесни-достъпа-до-туристическите-дестинации

Рехабилитацията на 26 км в област Смолян ще улесни достъпа до туристическите дестинации       
Вторник, 23 Август 2011 18:27 
Днес, 23 август 2011 г., стартира обновяването на три пътни отсечки в Смолянска област. Те са включени във втория етап на Оперативна програма „Регионално развитие“ като ЛОТ 27 „Рехабилитация на път ІІІ-866 Смолян - Михалково – Кричим, на път IІІ-8641 Пампорово – (Смолян – Стойките) и на път ІІІ-8681 Рудозем – Смилян”.

Символична първа копка направиха Недялко Славов – заместник-областен управител на Смолян, инж. Александър Ханна – директор на ОПУ-Смолян, и Сашо Желязков – управител на ДЗЗД „Родопи-СЗВ-2011”.

Недялко Славов заяви, че оперативните програми са реален шанс за регионите да подобрят своята инфраструктура и да разгърнат икономическия си потенциал. Инж. Ханна допълни, че чрез този проект ще бъде обновена 5% от пътната мрежа в област Смолян.

Подобряването на инфраструктурата по трите отсечки от пътищата ІІІ-866, ІІІ-8641 и ІІІ-8681 ще има ключова роля за икономическото развитие на региона. Рехабилитацията ще улесни достъпа на туристите до с. Гела. По-лесно ще се пътува също до ранно византийска базилика в местността „Манастира”. След приключването на ремонтните работи ще се стига по-лесно, както до Смолянските езера, така и до средновековната крепост „Козник”. Старинната крепост е разположена на скала до град Рудозем. Тя е част от цяла система, която в миналото е служела за отбрана на Родопите. След рехабилитацията ще се подобри достъпа и до курортен комплекс Пампорово. По-комфортно ще се пътува до град Смолян, където са декларирани над 100 сгради, имащи достойнства на архитектурни паметници.

През 1986 г. за последно е изпълняван среден ремонт на участък от пътя, преминаващ през прохода Превала. За Панорамен път е изпълняван среден ремонт по участъци в периода 1999 г. – 2002 г. За периода на експлоатацията и на трите участъка са извършвани само текущи ремонти.

Обектът е съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма „Регионално развитие”.

« Last Edit: 24.08.2011, 14:51:55 by Metan »

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #21 on: 31.08.2011, 15:26:26 »
Най-накрая започва реконструкцията на Батак-Доспат
http://www.napi.government.bg/index.php/Начало/1185-На-31-август-стартира-проекта-за-рехабилитация-на-пътя-Батак-Доспат
На 31 август стартира проектът за рехабилитация на пътя Батак - Доспат       
Вторник, 30 Август 2011 13:08 
Проектът по ОПРР ЛОТ 24: „Рехабилитация на път II-37 гр. Батак - гр. Доспат от км 160+675 до км 185+487,09, област Пазарджик“ бе представен днес на пресконференция в областна администрация Пазарджик. Обектът е съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма „Регионално развитие”.
Последно пътят е бил асфалтиран преди 10 години. Изключително благодарни сме, че стартира рехабилитацията, защото пътят е важен за региона, каза областният управител на Пазарджик д-р Дончо Баксанов.
Очаква се през тази и следващата година около 100 км от републиканската пътна мрежа в областта да бъдат рехабилитирани. Участъкът Батак-Доспат е най-лошият и затова е избран точно той. По него минават около 1000 превозни средства на ден. Докато се извършва рехабилитацията, пътят няма да бъде затворен, каза директорът на ОПУ-Пазарджик инж. Анета Кечева.

Рехабилитацията на участъка от 24.812 км от този път ще допринесе за устойчивото развитие в региона. Очаква се след края на ремонтните работи стойността на спестеното време за придвижване да възлезе на 33 415 евро/годишно. Пътят е най-пряката пътна връзка за град Доспат и свързва цялата гранична зона с областния център, както и с другите региони на страната.

Договорът за изпълнение е на стойност 9 999 996.22 лв. без ДДС. Изпълнител е обединение „БАТАК 2011“, в което влизат фирмите „Интегрирани пътни системи“ АД, гр. София и „Пътища“ АД, гр. Пазарджик.

Договорът за консултантската услуга е на стойност 61 400 лв. без ДДС. Изпълнител е „Инфраструктура Пътища“ ДЗЗД , гр. Пловдив, в което влизат фирмите „Пловдивинвест“ АД и „Гама Сървисиз“ ЕООД.

Срокът за изпълнение е 4 месеца.

Започват и пътя от спирка Джебел до Подкова, както и рехабилитация на Кърджали-спирка Джебел.
http://www.napi.government.bg/index.php/Начало/1184-Подписани-са-договорите-за-„Кърджали-–-Подкова”
Подписани са договорите за „Кърджали – Подкова”       
Вторник, 30 Август 2011 12:55 
Днес, 30 август 2011 г., в сградата на Агенция „Пътна инфраструктура” бяха подписани двата договора – за надзора и за строителството на пътя “КЪРДЖАЛИ – ПОДКОВА”.

Пътят е част от международен път Е-85 и на 18 май тази година Министерският съвет прие решение, с което го обяви за обект с национално значение и национален обект. Финансирането е от Оперативна програма „Транспорт” 2007-2013 г.

Договорите бяха подписани от г-н Ясен Ишев за строителя ДЗЗД „КЪРДЖАЛИ – ПОДКОВА”, г-н Тодор Вачков за ДЗЗД „Инфраструктура - Магистрални пътища” за надзора и от г-н Лазар Лазаров, член на УС на АПИ.

Обща дължина на отсечката е 34,1 км, от които 26,6 км ново строителство и 7,5 км рехабилитация на съществуващия Път 1-5.

Проектът „Кърджали-Подкова“ ще бъде съфинансиран от Кохезионния фонд на ЕС чрез Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013 г.

Официалната церемония за началото на строителството ще се проведе на 1 септември 2011 г. от 10.30 ч. при разклона за Джебел посока от Кърджали към Подкова. /приблизително на 5 км. от изхода на гр. Кърджали посока Джебел /Подкова/.
« Last Edit: 31.08.2011, 15:29:23 by Metan »

Offline тролей №164 линия 2

• Наистина съм луд
  • Моят любим "Snacks" - тролей №164. R.I.P.
    • View Profile
    • Email
« Reply #22 on: 11.12.2011, 18:45:21 »
Тук мисля, че заслужава своето достойно място и пътят Брацигово - Равногор - Нова махала - Батак. Основното заключение, което си извадих бе - няма такова изкачване. Бил съм къде ли не из България, но толкова дълго изкачване, което същевременно е с толкова голям СРЕДЕН наклон(не максимален) като това между Брацигово и Равногор няма 8), а същевременно си е и някак мистично, живописно :fan:.  Баира почва още преди изхода на град Брацигово с около 100-ина метра паваж и супер стръмното започва още от самото кръстовище, където е разклонът. После е асфалт почти без дупки. През повечето време се минава през гора, но има и открити участъци, както и не малко завои. Бяхме 3-ма души в едно Рено 11 и не успях нито за миг да включа на 4-та или 5-та, а често ми се налагаше дори на 2-ра, а Vmax за почти цялата отсечка беше около 25 км/ч.. Брацигово е на 400 м. надм. вис., а Равногор някъде около 1350, а растоянието между тях е по-малко от 20 км. Насред Равногор пътят ту е паваж, ту е неравен асфалт, има и доста стръмни улици, по които се минава. Имаше доста туристи от цялата страна, съответно и доста сергийки... :crazy: Направи ми впечатление обаче, че изходните табели на с. Равногор бяха чисто нови, а пътят - трошлено-каменна настилка. Пробвах, минах първите 200 метра и се отказах - не е много равен камънакът, но смятам, че с offroad автомобил не би имало проблем. За сметка на това обаче природата е отлично запазена, въздухът кристално чист.
Никога не шофирай по-бързо, отколкото може да лети твоят ангел-хранител!

Offline bdz43r

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #23 on: 11.12.2011, 20:07:23 »
Пътят до с. Осиково също не е асвалтиран, но е част от пътната мрежа и трябва винетка. Улиците в селото обаче са асвалтирани предизборно още преди 20 години.
Според картата има един път от с. Тешел до х. Орфей през резервата Кастраклий.
Той пък е напълно изоставен и се е превърнал в тясна асвалтова пътечка. Проходим е само пеша и с велосипед.

Online blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #24 on: 11.12.2011, 22:00:58 »
В Родопите хубавите пътища са рядкост. Години наред те не са били развивани заради близостта до границата с Гърция. Освен гореспоменатите такива са Девин-Батак, пътят между Ковачевица и Велинград-Сърница и доста други.

От Пловдив тръгва планинско шосе към Гълъбово-хижа Здравец-летовище Бяла черква. По-нататък следва горски път до с.Косово, а оттам - асфалт до с. Хвойна. За мен е странно, защо тази недълга отсечка е пропусната. Така почиващите на Бяла черква, Студенец, Копривките и Здравец биха имали добра връзка към Наречен, Бачковския манастир и Кръстова гора. При това районът е доста далеч от гръцката граница.

Offline marto193

• Маниак
    • View Profile
« Reply #25 on: 26.04.2012, 15:16:22 »
Колеги кои път ще ми препоръчате от София до Загражден.

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #26 on: 27.04.2012, 21:27:53 »
Колеги кои път ще ми препоръчате от София до Загражден.
Най-бързо ще ти е до Пловдив по магистралата, оттам през Асеновград. На юговското ханче се отклоняваш за Лъки, а оттам през Манастир и Давидково си до Загражден. От Лъки през Манастир до Давидково не съм го пробвал, но хора твърдят, че се минава. Това не мога да ти го потвърдя със сигурност. От София до Пловдив е автомагистрала, от Пловдив до Асеновград е широк прав път. От Асеновград до юговско ханче е планински сравнително широк път, обаче от юговско ханче до Лъки е доста криволичещ и сравнително тесен планински път с множество завои. Нямаш изразени изкачвания и спускания.
Друг вариант от София до Загражден е през Кричим, Девин, Широка лъка, Водата, Пампорово, Соколовци, Момчиловци, Виево, Славейно и така до Оряховец, Давидково и Загражден.

Offline marto193

• Маниак
    • View Profile
« Reply #27 on: 28.04.2012, 13:31:17 »
Единствено ме притеснява участъка от Манастур до Давидково, защото съм с лека кола, която не е много висока.

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #28 on: 08.05.2012, 09:42:50 »
Ходи ли до Загражден? Кажи как е положението с пътя ако си ходил натам.

Offline cyberdude

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #29 on: 08.05.2012, 10:59:44 »
Участъка между Манастир и Давидково е нов (строен по времето на управлението на ДПС) и пътя е в доста добро състояние. На места има наноси от дъждовете и е доста тесен, но се минава без проблеми с кола. Поне се минаваше преди 2-3 години, откогато е последното ми минаване. Иначе в никакъв случай не пробвай най-късия път между Белица и Загражден - там си е черен път, макар че сигурно с Лада може да се мине.

Offline marto193

• Маниак
    • View Profile
« Reply #30 on: 10.05.2012, 03:39:08 »
Ходи ли до Загражден? Кажи как е положението с пътя ако си ходил натам.

Очаквах да е доста по-зле положението, но се минава по Манастир - Загражден, на някои места пътя е доста тесен, има пропаднали участъци, но се минава. Иначе местните категорично ми препоръчаха този път като най-бърз и удобен, защото пътя Загражден - Белица е черен и на места дори е като пътека

Offline stankos

• View Profile
« Reply #31 on: 17.07.2012, 10:19:39 »
В началото на следващия месец ще ходя до Велинград та да попитам . Пуснаха ли пътя от Септември до там ?
Когато мирогледа на човек се свие до една точка , той казва : Това е моята гледна точка !

Offline Dragon

• Administrator
  • Нямам спирка
  • Администраторът бонбони не пие!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 202143037
    • View Profile
    • http://gtsofia.info/
    • Email
« Reply #32 on: 17.07.2012, 12:01:00 »
До колкото си спомням прекратиха договора на фирмата, която ремонтираше там, така че пътят трябва да е отворен.
GTSofia.info - Любителски страници на градския транспорт в София
Forum.GTSofia.info - Любителски форуми на градския транспорт в София

Offline kamennikolov

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #33 on: 17.07.2012, 17:24:33 »
Според тази информация http://www.api.government.bg/index.php/%D0%90%D0%BA%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B0 все още е затворен. На мен тази седмица ми предстои пътуване до Сърница и се чудех кой път ще ми препоръчате. За момента виждам няколко опции: Пазарджик-Батак-Доспат-Сърница, Кричим-Девин-Доспат-Сърница или Белово-Юндола-Велинград-Сърница. Дали някой е пътувал наскоро натам да даде малко инфо.

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #34 on: 17.07.2012, 23:57:49 »
Не казваш откъде тръгваш, но предполагам, че е София. Ако искаш да стигнеш до самата Сърница, най-добре мини през Велинград и оттам през с. Побит камък. Между Сърница и път І-37 Батак-Доспат има около 10 км. участък в отвратително състояние. Велинград-Сърница беше в много добро състояние (с изключение на много малък участък на излизане от Велинград), но все пак зимата беше тежка може да се очакват изненади.

Online blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #35 on: 18.07.2012, 00:02:57 »
Самият път Батак-Доспат е в лошо състояние, а спускането към язовира в посока Сърница си е направо убийствено.
От другата (западната) страна на язовира няма свързващ път между Доспат и Сърница - от Доспат стига само до бунгалата на СОМАТ, нататък е горски път (ако изобщо е останал). Така че нямаш избор - през Велинград.

Offline kamennikolov

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #36 on: 18.07.2012, 09:18:46 »
Ясно, мерси за информацията!

Online mitakis

• Нямам спирка
  • 2660
    • View Profile
« Reply #37 on: 18.07.2012, 11:26:07 »
Миналата седмица ходихме до с.Буйново (което е до границата) и минахме по въпросния път Пз-Батак-Доспат. Изцяло го преасфалтират като на места е готов (без маркировка), на места е на чакъл и се кара бавно, на места не е почван, но като цяло става за каране, освен в Батак. Там е тотално разбит пътя.

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #38 on: 18.07.2012, 13:19:39 »
От Сомат има асфалтиран път до димитровградските бунгала, след това просто не тръгвайте, няма смисъл, пътят е само за луноход. От Батак до Васил Коларов миналата година правиха основен ремонт, пътят трябва да е в хубаво състояние (но не знам до къде са стигнали, Ноември месец бяха напреднали доста). Другият вариант е Стамболово-Кричим-Антонивановци-Девин-Тешел-Доспат, но е много заобиколен, но е хубав. Варианта е Септември-Пазарджик (или по Тракия направо до Пазарджик)-Пещера-Батак-Доспат покрай Васил Коларов, преди Доспат има отклонение за Сърница. От другата страна на язовира се минава по пътя за Гоце Делчев, след текстилната фабрика на около 2 км има отклонение надясно (има си табела за почивните станции) покрай единия край на стената, до бунгалата на Димитровград (така ги знам), но минете от там само при положение, че отивате с луноход. :) Тоя път до Доспат го минаваме поне 2 пъти в годината, от 15 години, знам горе-долу положението какво е :)
П.П. Варвара-Ракитово не минавайте, беше в лошо състояние, в дефилето били бутнали мостовете на теснолинейката, но не съм сигурен на 100% :)
« Last Edit: 18.07.2012, 13:26:50 by mihailo »
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
« Reply #39 on: 22.07.2012, 00:03:30 »
Колеги а искам да ви попитам някой дали е пътувал по пътя Гоце Делчев-Сатовча-Борино-Ягодинска пещера?Ще почиваме за два дни на Гоце Делчев и ми се струва като много добра благоприятна възможност да посетим Ягодинската Пещера нещо което отдавна искам.Интересува ме пътя как е - тесен ли е,настилка и въобще проходим ли е  имайки предвид че е някакъв незначителен :neznam:
« Last Edit: 22.07.2012, 00:06:22 by freepigeon »