Author Topic: Aвтомобили  (Read 185446 times)

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
Re: Aвтомобили
« Reply #1920 on: 25.12.2017, 20:49:49 »
Я кажете според вас стара гума на кола с предно предаване отзад ли е по-добре да стои, или отпред? Работата е такава, че в момента карам с 3 зимни на втори сезон в добро състояние, и една която има грайфер, но е с бая старичък ДОТ - 2008 година (нея я сложих, тъй като четвъртата гума от комплекта отиде на кино още нова) и съм я сложил като задна дясна. Разбира се, не ми се рискува излишно и бих си купил една нова от същия модел, но така или иначе в момента колата залежава без да се кара по няколко дни, смятам че може да изкара още малко, та по-добре ли е да я преместя отпред, докато купя нова?

Offline The Freshmaker

• Защо пиша толкова много?
  • TM 303
    • View Profile
    • Email
« Reply #1921 on: 25.12.2017, 21:09:19 »
Никъде не е по-добре, ако наистина те интересува отговора. Едната лична кола вкъщи не знам дали струва и 1000 лева вече, но е с гуми за 350, само това ще кажа. Да пестиш от гуми е възможно най-грешното място за пестене при поддръжка на една кола, лично мнение.
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на транспортен геноцид към населението на София.

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1922 on: 25.12.2017, 21:41:22 »
Ами, по принцип е така да, но ми трябваше някакво временно решение, че бързах да сложа зимни гуми, понеже колата я взех с едни уникални износени китайски галоши, които си бяха за спиране от движение направо...

Offline pepi1997

• Нямам спирка
  • 9060
    • View Profile
    • Email
« Reply #1923 on: 25.12.2017, 21:45:00 »
Слагай ги отзаде двете различни и си карай така.
Само за протокола моите зимни предни са 2002 година Мишелин, а задните - Sava 2008г.
Мишелинките са отпреде, защото са по-добри.

Offline The Freshmaker

• TM 303
    • View Profile
    • Email
« Reply #1924 on: 25.12.2017, 22:10:26 »
Само за протокола моите зимни предни са 2002 година Мишелин, а задните - Sava 2008г.

И понеже така си разсъждавате големите разбирачи от каране в БГ, затова е такава статистиката с ПТП и техните последствия. Ама такъв ни е чипа, както казваше един иначе никак не идеален политик.

И понеже знам какво ще ми бъде отговорено, аз така и така съм цветар и поправям цървули като допълнителна работа, т.е. нищо не разбирам, бъдете щастливи и честита ви Коледа и на вас.
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на транспортен геноцид към населението на София.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #1925 on: 25.12.2017, 23:38:00 »
Две прилични гуми на старо струват 60-100лв. Нови ще са около 150лв. Старата гума никога не се знае как е съхранявана. В единия случай сцеплението ще се промени, а в другия просто ще гръмне на някой завой и си по таван.

А законът е ясен - гумите на една ос трябва да са еднакви.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #1926 on: 25.12.2017, 23:53:51 »

Леле, пък аз съм се запритеснявал че летните ми гуми са с дот 2013. И четирите ти гуми отдавна са за кофата без оглед на състоянието им.

Online hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1927 on: 26.12.2017, 00:34:03 »
Що ли не се учудвам..

@bagercho гумите нямат ли гаранция?

Offline btr95

• View Profile
    • Email
« Reply #1928 on: 26.12.2017, 09:53:40 »
Леле, пък аз съм се запритеснявал че летните ми гуми са с дот 2013. И четирите ти гуми отдавна са за кофата без оглед на състоянието им.
Една интересна статия за старостта на гумите:
http://www.michelin.bg/tyres/learn-share/care-guide/ending-the-myth-around-tyre-aging
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1929 on: 26.12.2017, 10:32:31 »
Що ли не се учудвам..

@bagercho гумите нямат ли гаранция?
Гумите са купувани 2015 година и бяха на друга кола. Едната просто беше спукана твърде скоро.

Offline qwerty95

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #1930 on: 26.12.2017, 13:55:29 »
Всичко е до качеството на гумата, колко и как е карано с нея, как е съхранявана. На моята Ниса гумите са от 1985 г. и са като чисто нови, току що излязли от магазина, свежи, мека повърхност, дълбок грайфер и никаква цепнатина. Един приятел си беше купил нови Goodyear F1  и за едно лято станаха гладки, щото тръгваше и спираше като луд.

Та на въпросния автомобил четвърата различна гума трябва да е задължително отзад и така, по-внимателно, ще изкара зимата, но ако е с под 4мм грайфер, глобата май беше 50 лв.  Иначе има зимни гуми за около 30 лв втора употреба, но трябва хубаво да се оглеждат, да се попадне на добър и запазен екземпляр.

Offline pepi1997

• Нямам спирка
  • 9060
    • View Profile
    • Email
« Reply #1931 on: 26.12.2017, 19:07:08 »

И понеже така си разсъждавате големите разбирачи от каране в БГ, затова е такава статистиката с ПТП и техните последствия. Ама такъв ни е чипа, както казваше един иначе никак не идеален политик.

И понеже знам какво ще ми бъде отговорено, аз така и така съм цветар и поправям цървули като допълнителна работа, т.е. нищо не разбирам, бъдете щастливи и честита ви Коледа и на вас.
Ми един приятел си взе Kleber чисто нови за отпред преди един сезон и сега пак си търси гуми, защото от тия нищо не става, а моите все още си държат и ще изкарат и тоя сезон, а догодина - нови.

А пишещите в тая тема изобщо знаете ли какъв пробег и години дават производителите на дадена марка гуми при правилна експлоатация и съхранение или просто си пишете ей така?

Та да, аман от разбирачи, купувайте си нови гуми, ако искате и всяка зима.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • SOFIATRANSPORT
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 3590884160131
    • MSN Messenger - vl-simov@hotmail.com
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #1932 on: 26.12.2017, 21:14:37 »
Не съм прочел всичко, което сте написали, но ще кажа за себе си. Гумите се сменят, когато започват да се проявяват значителни щети като прогресивно напукване, значително износване или значителни структурни нарушения без значение какъв им е срокът на годност или колко са карани.

Offline KRAKOMOBILA

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1933 on: 26.12.2017, 22:01:27 »
Гумата старее и дот 2002 е опасен.. във всеки един момент може да те метне по таван.

НЕ НА КИЧА ПО ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА В ГТ!!!

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1934 on: 26.12.2017, 23:18:14 »
След като трите ти гуми са само на един сезон и не са карани много, няма никакъв проблем да си купиш и 4-та от същия модел. Иначе е доста опасно да се кара с 2 различни гуми на ос. Разбира се, с предно предаване това не може да бъде предната ос.

А как ще разберете без стенд, че гума с дот, вехт 10 и повече години, е годна - това е малка мистерия. Както знаете, студът влияе зле на гумата и трябва да си правите тестове, след като гумата е престояла във фризера. :crazy: Разбира се, в къщи нямате подобен стенд и често тестовете на пътя завършват ето така: https://www.dnes.bg/stranata/2017/12/25/peta-jertva-na-katastrofata-krai-borovan.363374. Да не говорим, че компромис с гумите може да се направи при условие че колата се кара по гладки пътища, което в никакъв случай не е характеристика на нашите зимни шосета и улици, особено след замръзване и топене.
« Last Edit: 26.12.2017, 23:25:52 by blagun »

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • SOFIATRANSPORT
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 3590884160131
    • MSN Messenger - vl-simov@hotmail.com
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #1935 on: 28.12.2017, 09:53:33 »
Качествената лятна гума издържа около 7 години, а за зимната е твърде относително. Баща ми преди месец изхвърли две задни летни „Клебер“ от 2010 г., които бяха много напукани и просто вече не ставаха. За зимни гуми аз имам на моята кола две предни китайски „Гудрайд“, които са ми от няколко години и бяха купени втора употреба, но не са мръднали и са в много добро състояние. От друга страна с години на моята кола отзад имаше две „Семперит“, които бяха закупени втора употреба и поне четири години бяха отзад и лете и зиме и въпреки това издържаха героично и достойно. Относно различните марки на една ос баща ми не желае да прави компромиси с чифтовете гуми на ос. През 2010 г. той спука без да иска една чисто нова гума на един бордюр извън София и тъй като нямаше много време и възможност да избира взе друга марка и модел, след което потърси чифт след като се върнахме в София и едната здрава нова гума от пролетта на същата година остана в неизползваемост и дреме в мазето оттогава. Брат ми обаче е имал периоди, в които е бил с две различни гуми, не на предавателната предна, а на задната ос, но не си спомням за калко дълго и колко зими са презимували, но пък тогава той караше по-малко. Като цяло компромисите с две гуми на ос са изцяло недопустими за предавателна ос и не особено препоръчителни за непредавателна, но за зимни условия не е добре да се разчита на случайност и най-добре гумите да са си чифт.

Offline Стререомонокъл

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #1936 on: 13.01.2018, 13:28:05 »
Аз пък една зима карах бус със задно предаване с две чисто нови гуми  на задвижващия мост, а отпред едни с не лош грайфер, но одървени на кокал. На няколко пъти в завой задните "копат", а предницата си ходи, където си иска. От тогава не се тъня за гуми, въпреки, че вече карам само коли с предно предаване, а там ефекта не е чак такъв  :D
Нация от лошо гледащи директори

Offline София 100

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #1937 on: 10.02.2018, 22:07:06 »
Интересен албум с автомобилни находки от категориите йънгтаймер - олдтаймер и всякакви изненади:   https://www.flickr.com/photos/alpus/albums/72157648383636465/page1
Той не спира ни денем, ни нощем

Offline TheBulgarianRail

• Запален по ГТ
  • Любител на Ikarus, ZiU (TrolZa) и Škoda
    • View Profile
    • My Website!
    • Email
« Reply #1938 on: 19.05.2018, 15:51:42 »
Малко снимки от ретро парада в София днес :arrow:
Oldtimer Mercedes-Benz by TheBulgarianRail, on Flickr
Citroen C4 (Taxi) by TheBulgarianRail, on Flickr
Fiat 126 (Polski Fiat 126p) by TheBulgarianRail, on Flickr
Volkswagen Beetle (Oldtimer) by TheBulgarianRail, on Flickr
Volkswagen Beetle (Oldtimer) by TheBulgarianRail, on Flickr

Младоженци
Wedding Car (Oldtimer) by TheBulgarianRail, on Flickr
Wedding Car (Oldtimer) by TheBulgarianRail, on Flickr
Всяко мнение е важно, независимо кой го изразява.

YouTube канал:
https://www.youtube.com/c/TheBulgarianRail

Offline ZiU-682 Forever

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #1939 on: 26.05.2018, 00:45:13 »
Плевен 2013
За екологичен и надежден градски транспорт !