Author Topic: Имена на метростанциите от Трети метродиаметър  (Read 9239 times)

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
„Европейски съюз“ и „Софийска света гора“ за мен са най-калпавите имена на метростанции досега....

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Каква "Света гора" насред подстанцията,която се вижда от метростанцията?!?  :eek:

Offline pavel75

• Запален по ГТ
    • View Profile
Аз лично предпочитам нещо по-българско от Монтевидео

Offline fgm

• Запален по ГТ
    • View Profile
Монтевидео "разсича" и дели Овча купел 1 и 2, затова като централна артерия.Сега може вместо Монтевидео да е нещо друго, но пак трябва да е свързано с района.
МС "Света гора", намираща се насред нищото и п/ст "Искър индустрия" е образец за некъдърност.
Същото важи и МС "ЕС"

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Честно и мен Монтевидео не ме кефи, но другите варианти - да се кръсти на името на частна болница, или частен университет са направо неприемливи за мен. Може да кръстят станцията на някой стар архитект на София, или на някой изявен градоначалник....  :neznam:

Online Sofia

• Нямам спирка
  • R.I.P. 1511 (1985-2015)
    • View Profile
Не виждам нищо лошо станцията да бъде Монтевидео. Както fgm каза, това е основен булевард в квартала и е подходящо станцията да се казва така (още повече, че в района няма няма на какво друго да се кръсти). Станции трябва да носят имена на улици/квартали/обекти в близост, за да се знае къде се намират. Имена като ЕС, Света гора и предложения от сорта на "Всички станции от МД3 да се кръстят на български оперни певци", каквито имаше във Фейсбук, са абсурдни.

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
И все пак име като ЕС се наложи, колкото и абсурдно отначало да ни изглеждаше. Ще е интересно и да видим какво мислят хората след проведената анкета от Спаси София.

Offline bigblondewolf

• Маниак
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 55310178
    • View Profile
Ъхъ:
- Слизаш на Европейски Съюз
- ъъъ, а да - на Хемус
Семейният скандал е като рок концерт. Винаги започва с новия материал и завършва със старите хитове

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
Ами тогава да я прекръстим на Хемус.  :devil: Масово хората си я казват по новому, а на мен името не ми пречи.

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Кръщаването на метростанциите на улици, а не на индекси на мегаспални, е част от тенденцията поне в адресно отношение тези спални да станат нормални европейски квартали, където адресите да са име на улица и номер, а не индекс на мегакомплекса и индекс на блока. Някога булевардите в Люлин и Младост бяха с нищо неговорещи имена (даже с главни букви в Люлин), защото нямаше кьорав адрес на тях. Постепенно се наложиха имена като Царица Йоанна, Петър Дертлиев, Малинов, Ляпчев, Сахаров и т.н. Постепенно "в играта" влизат и по-малки улици.
Метростанциите още от самото си създаване предпочитат имена на булеварди, комплексите се ползват като крайни в момента точки: Обеля, Младост-1 или където няма нищо в момента (Младост-3). Другаде комплексните имена не указват достатъчно точно метростанцията - къде точно в големите Люлин и Дружба са едноименните станции?
Конкретно за Линия 3: Монтевидео е популярно име, което присъства и в адресацията. Същото за ул.Панайот Хитов в Хаджията, където уличната адресация никога не е отсъствала.

Online Sofia

• Нямам спирка
  • R.I.P. 1511 (1985-2015)
    • View Profile
Резултатите от анкетата на Спаси София за имената на станциите от МД3 са публикувани на фейсбук страницата им. В общи линии съм съгласен с избраните имена с изключение на станция Владимир Вазов, която според мен трябва да се казва Левски, тъй като по протежението на бул. Владимир Вазов има общо 4 станции, както и станция "Орлов мост", която би трябвало да се казва "СУ Св. Климент Охридски" защото е трансферна. Също така бих казал, че Цар Борис III е по-подходящо име от Красно село.

Ето ги всички резултати:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1742571716027502.1073741915.1525636387721037&type=3

Offline vasko

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Анкетата, меко казано, противоречи с всички принципи на методите за допитване до общественото мнение.

Първо, организаторите продължават да пишат израза "мнението на софиянци", което е крайно некоректно, тъй като анкетата не е представителна.

Второ, така проведената анкета не гарантира, че един и същи човек няма да я попълни няколко пъти. Пробвах това като попълних анкетата пет пъти. Нямах никакъв проблем. Сами си правете сметката колко е реалният брой анкетирани.

Трето, липсва всякаква информация за анкетираните или т.нар. демографски блок - пол, възраст, социален статус и т.н. Това противоречи на всички принципи на на методите за допитване до общественото мнение и анкета без тези данни не се зачита за нищо.

А и още една дреболия, с която обаче от "Спаси София" се излагат много. Всъщност показват, че изобщо не обръщат внимание на детайлите, а наблягат само на популизма и демагогията. На схемата за станция 7-ІІІ са отбелязали входове/изходи, които няма да бъдат част от метростанцията. Става дума за №6 и №9. Те са от другата страна на реката и няма да бъдат свързани с метростанцията.
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
Супер е анкетата на Спаси София и всички имена са доста подходящо избрани. Надявам се и СОС да ги одобри.  :)

Mнението е коригирано, съгласно чл. 14 от Правилата.
« Last Edit: 12.06.2016, 19:38:32 by RADOCVET »

Offline mitko08888

• Запален по ГТ
    • View Profile
blagun, спалните никога няма да станат нормални квартали като им сложиш имена на булевардите. Живея от 35 години в такава спалня и мога да ти кажа че имената на булевардите не значат абсолютно нищо. Има добре известни и ясни обекти - пощата, общината, реката и т.н. Блокове по булевардите няма - входовете са откъм малки улички, имената на които ги има само в картата на GPS-a. Именуването на станциите като Александър Тодоров или Александър Малинов е абсолютна глупост за мен - тези хора нямат нищо общо с района, в който има улици на тяхното име. Имената нямат никаква традиция и не се използват от живущите. Спирка бл. 350, или дървеното, говори много повече от улица не знам си коя. (академик Румен Цанев). Всеки ще ти каже къде е парната централа, макар че няма такава от деситилетия, но дори и СС да направи анкета няма да ти каже къде е ул. Божан Ангелов което е на същото място).

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Резултатите от анкетата на Спаси София за имената на станциите от МД3 са публикувани на фейсбук страницата им. В общи линии съм съгласен с избраните имена с изключение на станция Владимир Вазов, която според мен трябва да се казва Левски, тъй като по протежението на бул. Владимир Вазов има общо 4 станции, както и станция "Орлов мост", която би трябвало да се казва "СУ Св. Климент Охридски" защото е трансферна. Също така бих казал, че Цар Борис III е по-подходящо име от Красно село.

Ето ги всички резултати:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1742571716027502.1073741915.1525636387721037&type=3
Подкрепям мнението, че трансферната станция трябва да бъде "СУ Св. Климент Охридски". Иначе като цяло аз лично предпочитам станциите да носят имена на улици или съседни обекти, а не на кварталите. Все пак в 1 квартал може да има няколко станции, но като цяло и избраните не са лош вариант. Също така задължително пред "Георги Аспарухов" трябва да се сложи "стадион".

Sent from mTalk for Windows 10

Offline passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
Станцията Орлов мост е по-близо до Орлов мост отколкото до СУ.
При Георги Аспарухов идеята е по-скоро да е в чест на Гунди, а не заради Стадиона.
Тракия... Забелязахте ли че когато няма подходящи варианти за име на станция, се прибягва към такива необичайни имена. Какво ви учудва толкова Софийска Света Гора след като и без това наблизо няма топоними. При ЕС реално нито едно от предложените имена не е подходящо. Хемус - на хотел ли да я кръстим, Свети Наум - едноименният булевард е само от източната страна на метростанцията, а вътрешното оформление е прекалено хайтек, от западната е Арсеналски, Музей "Земята и хората" - другият музей "Софийски Арсенал" ще се почуства ощетен. Аналогична е ситуация при Тракия - Сакъзов е от западната страна, от източната е Мадрид, от западната страна е Театър София, от източната страна е Театър "Зад Канала". Т.е. каквото и да изберат, все ще е неправилно. Затова прибягват към нетрадиционно за мястото име - Тракия. И с него ще свикнат.
ex-putnik

Offline michеl

• Напредващ
    • View Profile
Защо МС 6 да не е Оборище (не на улицата, а на района) или Парк Оборище, много по-голяма логика би имало? В непосредствена близост се намира парка Заимов или Оборище (много хора още използват старото име), определено няма друг обект наблизо който да е толкова известен според мен.

Не може обаче и да се кръщава само на улици с местно значение, защото за някой който не е от района "Поп Грую" нищо няма да му говори, а ако е "жк Левски" веднага ще се сети за кой квартал става въпрос и дали трябва да слезе. Така че според мен МС2 трябва да си бъде жк Левски, защото й от двете й страни се намират едноименните квартали. С жк отпред за предпочитане, за да е ясно.

На МС 3 доста трудно ще й изберат име, защото там честно казано няма никакви важни обекти освен самия пътен възел, а вярвайте ми дори много от местните не знаят че той се нарича Витиня. Аз като чуя Витиня се сещам по-скоро за същата улица но при Ботевградско шосе. Може би Резбарска би било по-добре, защото всеки местен знае че това е мястото, където Резбарска се "влива" в бул. Владимир Вазов. Владимир Вазов не става защото има още няколко станции на него.
« Last Edit: 15.06.2016, 06:26:28 by michеl »
#Спаси наземния ГТ.
За развитието на наземния транспорт в София.
Не използвам метро от 2013 година. :)

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Станцията Орлов мост е по-близо до Орлов мост отколкото до СУ.
То и Седика 2 тогава да беше Св. Неделя.
Трансферните станции трябва да имат едно и също име. Така по-лесно се ориентират хората.

Sent from mTalk for Windows 10

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
Не е задължително. Понякога могат да те ориентират, друг път да те заблудят. В този случай по-скоро ще си заблуден. Защото СУ е доста по-далеч от самия Орлов мост. А това че е трансферна станция е ясно и ще се знае от всички че на МС Орлов мост се прави връзка с МС СУ.

Offline Северен мраз

• Запален по ГТ
    • View Profile
...
Метростанциите още от самото си създаване предпочитат имена на булеварди, комплексите се ползват като крайни в момента точки: Обеля, Младост-1 или където няма нищо в момента (Младост-3). Другаде комплексните имена не указват достатъчно точно метростанцията - къде точно в големите Люлин и Дружба са едноименните станции?
Конкретно за Линия 3: Монтевидео е популярно име, което присъства и в адресацията. Същото за ул.Панайот Хитов в Хаджията, където уличната адресация никога не е отсъствала.
Което обаче не пречи да има "Мария Луиза", "Ломско шосе"...които има да се питаш къде точно по протежението на улицата са и това трябва да се избегне при МД3.