Author Topic: Топло  (Read 10302 times)

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Топло
« Reply #180 on: 15.01.2018, 11:19:10 »
Според мен освен това от решаващо значение е и изложението. Преди години живях в голям апартамент с предимно северно и западно изложение. Е нямаше стопляне, сменихме дограмата, сложихме външна и вътрешна изолация и постоянно даваше мухъл и конденз. Докато тук при изцяло вътрешен апартамент, такава малка площ и южно изложение е абсолютно безсмислено да се сменят дограми и да се прави изолация. Така и така почти винаги е над 20 градуса вътре. Явно сега и високия етаж оказва влияние, защото нали топлината в една сграда се изнася нагоре.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #181 on: 15.01.2018, 15:29:24 »
По принцип с качествена ПВЦ дограма е много по-добре. Тая дървена дограма на 30 години кой знае колко е изкривена и изгнила. Вероятно нямаш конденз, защото влиза въздух през дограмата, но пък пускаш повече парно или печка. Вкъщи сме с ПВЦ дограма и външна изолация навсякъде, апартаментът е вътрешен и парно не пускаме. Само от тръбите е достатъчно топло.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #182 on: 18.01.2018, 00:33:34 »
То парното е само един щранг и един радиатор и го оставям почти винаги пуснато докрай. Установих нещо интересно, че дори да го оставя на 2 или 3, или да оставя само на тръби разликата в сумата която плащам е сравнително малка до нищожна и оттогава си го оставям пуснато докрай. Не знам как го смятат и защо се получава така.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #183 on: 19.01.2018, 10:07:11 »
Ти сам си даваш отговор на въпроса - защото голяма част от топлината, която се отдава, е от тръбите.

Offline ooleg

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #184 on: 19.01.2018, 11:41:47 »
Според мен, в една къща, където всички стени са външни много по-трудно можеш да се стоплиш само от едни минаващи тръби без радиатор. Ако съдя по това, което наблюдавам вкъщи. Но явно в блок, където всички околни апартаменти имат ототплени помещения - не е проблем да те стоплят едни пари.
Като гледам вкъщи при температури -4 -5 градуса за да се усети повишаването на температура с 1 градус трябва радиаторите да са загрети поне до около 45 градуса.
Нещо повече, дори съм забелязал, че същинското повишение на температурата в помещението при големни студове се случва при загрети всички радиатори и тръби до поне 55 градуса. Вярно е, че при локално парно процесът не е статичен и температурата на водата в радиаторите (тръби) и помещението плава в зависимост от горенето в котелна, но все пак се съмнявам, че без радиатори, а само с тръби бих успял да стопля добре.
Затова си правя извода, че явно голямото топлене идва в блок от липсата на голямо охлаждане.
« Last Edit: 19.01.2018, 11:53:28 by ooleg »

Offline bdz43r

• View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #185 on: 19.01.2018, 12:14:53 »
Зависи колко е висок блока и колко от помещенията в него се отопляват. При висок блок, долните етажи отдават топлина, топлия въздух върви нагоре покрай стените и горните изобщо не усещат студа.
Така първия етаж надува всички радиатори и плаща огромни сметки и пак е студено, а последния не пуска нищо и е топло.

Затова системата с плащането и топлинното счетоводство не трябваше да се изражда така.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #186 on: 19.01.2018, 12:35:54 »
На последния етаж се губи топлина от тавана, ако няма изолация. По принцип най-справедливо е отчитането при хоризонтална парна инсталация - плащаш само това, което си изразходил, а не ползваш топлината от преминаващи тръби, която няма как да се измери.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #187 on: 20.01.2018, 21:59:36 »
А пък на мен ми направи впечатление, като бях на гости при познати, в които блока се топли на газ, че от всеки апартамент излиза едно нещо като "коминче" през някоя от стените до прозореца от което излизат пушеци. Та тия газове и пушеци дето излизат отиват право в апартамента на горния етаж. Нещо хич не ми хареса тая работа, като отвориш прозореца и дишаш тези пушеци и газове.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #188 on: 21.01.2018, 00:05:49 »
Та тия газове и пушеци дето излизат отиват право в апартамента на горния етаж. Нещо хич не ми хареса тая работа, като отвориш прозореца и дишаш тези пушеци и газове.
Иво, Ивоооо! Спал си в часовете по химия! От горенето на въглеводороди се получава CO2 и H2O! През отдушниците не може да влезе нищо в друг апартамент, защото тягата е от апартаментите към отдушника нагоре и се осигурява от вертикалния градиент на атмосферното налягане.
« Last Edit: 21.01.2018, 00:09:16 by blagun »

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #189 on: 21.01.2018, 00:06:12 »
Мда, водните пари са изключително вредни за човешкия организъм, както и въглеродния диоксид.
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #190 on: 21.01.2018, 15:35:37 »
То и цигареният дим и миризмите на манджи от долните апартаменти са неприятни, като отвориш да проветриш и директно влизат.

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #191 on: 22.01.2018, 11:27:38 »
Та тия газове и пушеци дето излизат отиват право в апартамента на горния етаж. Нещо хич не ми хареса тая работа, като отвориш прозореца и дишаш тези пушеци и газове.
Иво, Ивоооо! Спал си в часовете по химия! От горенето на въглеводороди се получава CO2 и H2O! През отдушниците не може да влезе нищо в друг апартамент, защото тягата е от апартаментите към отдушника нагоре и се осигурява от вертикалния градиент на атмосферното налягане.

И ако трябва да свържем този пост с по-горните - отделянето на вода при изгарянето на въглеводороди е причината да не се препоръчва открития пламък при топлене на газ в помещения с мухъл. Да не говорим, че открития пламък изгаря и кислорода в помещението като го замества с CO2.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #192 on: 22.01.2018, 11:37:27 »
Още повече, че при отопление на газ има опасност инсталацията да гръмне! Редовно има някакви такива инциденти, в Русия пък където има много блокове с такова отопление на газ имало случаи дори на разрушени цели входове.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #193 on: 22.01.2018, 12:27:17 »
Там авариите най-често са заради причините, поради които се случи Чернобил. ;)
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #194 on: 22.01.2018, 14:57:17 »
Ако си представим къща в Драгалевци, Симеоново и т.н. има предимство да си на газ. Няма да го има тоя стрес както при пелетите - какви ще намериш в момента, колко ще им се е променила цената и дали не е заледена улицата и да не могат да ги доставят. Но ако си представим, че пелетите текат по тръба - няма нужда от газификация.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #195 on: 22.01.2018, 23:50:45 »
Колеги, а колко плащате за сградна инсталация? В момента съм в премеждия с "Топлофикация", защото в блока минахме на хоризонтални щрангове,щото уж сме щели икономия да направим така. Аз в момента не съм включен и преди няколко дни ми дойде сметката за ноември - 40лв. топла вода и 100лв. за парно, каквото де факто изобщо нямам. Аз и с вертикалните щрангове плащах толкова, плюс отоплението. Къде е икономията?
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #196 on: 23.01.2018, 00:59:38 »
Ще видиш на края на отоплителния сезон :rolleyes:

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #197 on: 23.01.2018, 15:25:41 »
Не съм много запознат със сградите, в които имат хоризонтални щрангове. но не би ли трябвало и при тях да се плаща сградна инсталация?

Много хора не разбират едно нещо. освен собственик на апартамента си, ти си собственик на парче от общите части. целия блок е собственост на хората в него. Коридорите, стълбищата, асансьорите не са на общината или на никой. те са собственост на хората, които живеят в блока.

И когато един блок е топлофициран, тогава се отдава топлина на цялата сграда. а не само в апартаментите. и понеже всеки е собственик и на част от сградата, трябва да плаща за отоплението на тези общи части. пропорционално на собствеността му. няма значение дали има или няма радиатори, тръби и т.н.

Който не вярва да проучи къде близо до него има блок където са си спрели парното изцяло. Да влезе вътре и да види каква е разликата спрямо неговия блок, където има парно.

Влизал съм в такъв блок и едно такова смразяващо чувство те обвзема. Разликата е осезателна. Ето за това се плаща т.нар. сградна инсталация.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #198 on: 23.01.2018, 18:29:30 »
Оставяме настрана това. Идеята ми е, че за енергийна ефективност хоризонталните щрангове се насърчава. А сега не се топля, а плащам дори повече, независимо че сградната нсталация е значително намалена като обем.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #199 on: 23.01.2018, 23:05:28 »
Освен ако не сте на ежемесечно топлинно счетоводство (обикновено с дистанционно отчитани топломери), сметките до следващото топлинно счетоводство са на база предходния сезон с коригиращ коефициент на показанията на общия топломер миналата и тази година през същия месец. След едно годишно равняване могат да се правят изводи. Разбира се, не всички зими са еднакви.
Дължината на тръбите не влиза в сметката.