Author Topic: История на маршрутната мрежа и на градския транспорт в Бургас  (Read 60329 times)

Offline suavcho

• Приятел на ГТ
    • View Profile
Историята на машрутната мрежа на Софийския градски транспорт ме вдъхнови да отворя тема и за родния ми град.

Лично аз мога да споделя само откъслечни спомени.

Автобус 11 с маршрут (ж.к. Изгрев - Центъра - ж.к. Изгрев) бива закрит - не съм написал целия маршрут, за да не допусна грешка. На негово място се разкрива линия по автобус 211, съществуваща и до днес. Поне от гледна точка на отсечката Автостанция Изгрев - Старата поща, не мисля, че има промени.

Автобус 4 преди е имал много интересен маршрут. Ако не ме лъжат спомените, след ул. Булаир завиваше по една тясна улица - евентуално Славянска. И по нея сигурно е продължавал по бул. Стефан Стамболов.

Другият вариант за автобус 4 е да е продължавал по бул. Демокрация и е да е завивал по също не толкова широката ул. Дунав. Но със сигурност имаше някаква такава врътка!

Тролейбус 2 - незнайно защо закрит! Доводите са опасност от катастрофи по околовръстния път. И днес жиците на тролея си седят неизползваеми. А линията беше тип "бърза" - през стадион Черноморец направо до дн. магазин Мосю Бриколаж. Ако не се лъжа тази линия дори е минавала и през другите зони на Меден Рудник (а не както е сегашния случай с линия Т). Единственото хубаво нещо за тролеите е, че слизат и до "долната" зона, но това не променя ситуацията, че вътрешността на Меден Рудник разчита само на а211, сутрин и следобед на а121, и на маршрутките.

Автобус 25 Обръщалото му беше на ул. Адам Мицкевич (до Автото). Смътно си спомням, че този автобус правеше големи глупости - мисля че вървеше по ул. Гурко и оттам до бул. Стефан Стамболов.

Автобус 1 Имам предвид не маршрутката, а точно автобус 1. Никакви спомени нямам, освен, че съществуваше. Ходел е от Изгрев, може би до Стадион Черноморец и по маршрута си обратно.

Разчитам на вашите спомени, стари карти и друга информация!

http://burgasbus.piczo.com/?g=51607810&cr=5
На този сайт е актуалната маршрутна мрежа в Бургас.
« Last Edit: 08.11.2009, 01:49:43 by suavcho »

Offline peyodp

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Четворката също е минавала и през ул. "Цар Калоян" във Възраждане, докато сега обикаля през бул. "Мария Луиза" и е имала начална спирка някъде в района на Автогара Запад. Разписанието и е било на няколко минути.

Преди време по стари карти съм гледал и че 211 в едната посока е минавала по улица Републиканска (сегашната Цар Симеон).

А маршрута на 15 не е минавал по ул. "Транспортна" (през Бургас Плаза Мол), както е сега, ами от болницата после по бул. "Никола Петков" през м-н "Пикадили" и после по бул. "Димитър Димов" (сега където се намира МБАЛ "Лайф Хоспитал").

Освен четворката още и 30, 32, 61, 62, 17, 8 са били с начална спирка до Автото.
« Last Edit: 08.11.2009, 10:03:18 by peyodp »

Offline Pirgos_12A

• Маниак
  • Всяка приказка си има край.
    • View Profile
    • Email
Началната спирка на 4 - ката беше на обръщалото в к - с Зорница, намира се до сега съществуващата спирка на улицата, която свързва бул. Никола Петков и бул. Димитър Димов /води се спирка "Надлез Н. Петков"/. http://bgphoto.net/photos/30475/o633537875437393750.jpg

Линия 211 обединява бившите 11 и 219.
http://vbox7.com/collection:1891494 - Колекция "Автобуси Чавдар 120 и Чавдар 141"

http://vbox7.com/play:0da083e94a - Градски транспорт Бургас 2012

Offline peyodp

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Началната спирка на 4 - ката беше на обръщалото в к - с Зорница, намира се до сега съществуващата спирка на улицата, която свързва бул. Никола Петков и бул. Димитър Димов /води се спирка "Надлез Н. Петков"/. http://bgphoto.net/photos/30475/o633537875437393750.jpg

Да, освен тази в Зорница някъде бях видял или чул, че е имало и друга начална на 4 в района на Автогара Запад. Тоест с две начални, както е 211 примерно.

BTW, а там на надлеза Н. Петков е обръщала и някогашната линия 72.
« Last Edit: 08.11.2009, 11:41:27 by peyodp »

Offline Pirgos_12A

• Маниак
    • View Profile
    • Email

Сигурен съм, че 72 не е въртял на въпросното обръщало. Първо живея в този район и никога не съм виждал автобус с такава табела. Второ 72 ходеше до Долно езерово и минаваше през Трапезица - МБАЛ - Пиргосплод - Начална спирка на 12/12А - Г. езерово и просто няма логика да тръгне от Зорница. Мисля, че 72 тръгваше от автогара Изток, която се намираше срещу Пантеона.
http://vbox7.com/collection:1891494 - Колекция "Автобуси Чавдар 120 и Чавдар 141"

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
А209 - същата като ТБ1.
А219 - същата като ТБ2.

И двете линии са използвани поради липса на достатъчно тролейбуси.

ТБ2 е закрита поради малоумщина,некадърност на "техниците" да поддръжат мрежата,цигански набези по околовръсното,както и защото на утрепката Костадинов така му е било по-лесно.Без ТБ2, А219 и А11(и останалите закрити или орязани линии) са необходими по-малко машини,по-малко водачи,по-малко разходи и по-малко работа.
Балканщина в действие.

ТБ3? - Меден Рудник - Изгрев (през околовръстното и Струга)
ТБ4? - Меден Рудник - Изгрев (през ц. Гара и Булаир)
ТБ5? -         ?           -     ?     (през Христо Ботев)  - най-вероятно електрифицирана А11

Всички по-горе изоставени.
« Last Edit: 08.11.2009, 17:15:56 by Beer »
Keith Keller (67018) - - (92042) Honegger

Offline peyodp

• Маниак
    • View Profile
    • Email

Сигурен съм, че 72 не е въртял на въпросното обръщало. Първо живея в този район и никога не съм виждал автобус с такава табела. Второ 72 ходеше до Долно езерово и минаваше през Трапезица - МБАЛ - Пиргосплод - Начална спирка на 12/12А - Г. езерово и просто няма логика да тръгне от Зорница. Мисля, че 72 тръгваше от автогара Изток, която се намираше срещу Пантеона.

Виж тази карта на града от 1997, която сканирах току-що. На нея се вижда въпросното обръщало на 4 и 72. Тук маршрутът на 72 е обозначен като: "Автостанция Зорница - ст. Нефтохимик - III поликлиника - ЖП Гара - Трапезица - ОРБ - Янко Комитов - автостанция Славейков - кв. "Лозово" - кв. "Долно Езерово"
« Last Edit: 08.11.2009, 17:41:54 by peyodp »

Offline Pirgos_12A

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Разбирам аргументите ти. Но когато гледах актуална карта на Бургас през 2001 г. линия 211 така беше изобразена, че все едно обикаля и четирите зони на Меден рудник, а всички знаем, че не минава по Възтаническа. Също така беше отбелязана и тролейбусна линия номер 2. С това искам да кажа, че е възможно информацията на картата да е неточна. На снимката забелязвам, че линия 121 е означена да минава и по бул. Никола Петков, а тя никога не е минанала от там. А ине е отбелязана линия 11.

Надявам се колегите Кверт и Благо 84 да могат да споделят информация по въпроса.
« Last Edit: 08.11.2009, 18:10:24 by Pirgos_12A »

Offline peyodp

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Разбирам аргументите ти. Но когато гледах актуална карта на Бургас през 2001 г. линия 211 така беше изобразена, че все едно обикаля и четирите зони на Меден рудник, а всички знаем, че не минава по Възтаническа. Също така беше отбелязана и тролейбусна линия номер 2. С това искам да кажа, че е възможно информацията на картата да е неточна. На снимката забелязвам, че линия 121 е означена да минава и по бул. Никола Петков, а тя никога не е минанала от там.

Надявам се колегите Кверт и Благо 84 да могат да ни дадът информация по въпроса.

121 е чисто печатна грешка вместо 211, но иначе наистина не са много точни картите. На една такава от 2008 година 30 и другите крайградски тръгват от автогарата до Автото.

Offline Blago84

• Маниак
    • View Profile
72 - Автогара "Север" (зад "Автото"), ул "Булаир", ЖП Гара, НХК (Операта на връщане), Трапезица, Окръжна болница, Пиргосплод, Бирената, Хемус, и от там към  Долно Езерово. (Някои спирки съм ги пропуснал)
На обръщалото на 4, освен 4, за определено време май въртяха 1 и 101.
209 и 219 - тези линии са по-стари от тролеите, но вървяха на местата на 1 и 2 (тролеи). Когато пуснаха тролеите, в началото стигаха от Меден Рудник до стадион "Черноморец". После ги удължиха до центъра. Изборените тролейбусни линии 3, 4 и 5 никога не са съществували.
11 бе удължена до Меден Рудник и прие номер 211 (номера с 200 имаха линиите отиващи до Меден Рудник), но от Изгрев до Старата поща и от ЖП Гара до Изгрев, запази оригиналния маршрут на 11 - по Републиканска. До неотдавна все още се виждаха изоставените спирконавеси.
12 преди приключването на пробива Булаир, вървеше от ЖП Гара, на ляво по "Фотинов", през площад "Кирил и Методи", от където някак си (не помня по кои улици) стигаше до "ген. Гурко", от там на Трета поликлиника, ляв завой по "Карл Маркс" ("Демокрация" - тук да усещате някаква доза ирония?) и от там по маршута си както днес (12А - обратно)
Автогара "Север" - беше зад "Автото"
Автогара "Изток" - беше на бул. Струга, срещу "Шел", картата в БГмапс е сбъркана.
« Last Edit: 08.11.2009, 19:47:02 by Blago84 »
UPP@UIC

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
Изборените тролейбусни линии 3, 4 и 5 никога не са съществували.

Всички по-горе изоставени.

Естествено имайки предвид конструкцията.
Keith Keller (67018) - - (92042) Honegger

Offline Pirgos_12A

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Спомням си, че имаше и линия 19. Виждал съм я в Меден Рудник. Но не помням маршрута й.

Offline cvert

• Наистина съм луд
    • View Profile

Преди да я преместят в к-с Зорница на 4ката крайната спирка беше до Елпром срещу бившата 4та поликлиника.В сутрешните и след обедни часове имаше курсове по ул Одрин и отиваше до завод Гочо Иванов,там обръщаше минаваше през Елпром,после по Калоян,излизаше на бул.Ив Вазов после гарата,от там маршрута ми се губи,знам със сигурност че минаваше по Гурко,но после къде въртеше нямам спомен.А 12ската от площад Кирил и Методи тръгваше по ул Кирил и Методи и излизаше на автото и от там на 3та поликлиника.Линия 19 и 219 се движеха по сегашния маршрут на 211 от старата поща до М.Рудник и обратно,като 219 беше с червена табела и се водеше бърза линия,тя не влизаше в Комлука,а караше по околовръстното после по край стадион Черноморец край Славянка по моста завиваше по Москва,след това по Сливница и излизаше на Ботева на спирка операта,от там по същия път обратно към М.Рудник.

Offline Pirgos_12A

• Маниак
    • View Profile
    • Email
В днешно време ми се струва невъзможно Икарус да мине по тези улички. Сега се сещам, че преди години линии 5, 8, 16, 18 тръгваха от автостанцията зад Автото, минаваха по бул. Сан Стефано и след това завиваха по улица Гладстон, после минаваха по бул. Иван Вазов и от там насетне е ясно.

Offline cvert

• Наистина съм луд
    • View Profile
В днешно време ми се струва невъзможно Икарус да мине по тези улички. Сега се сещам, че преди години линии 5, 8, 16, 18 тръгваха от автостанцията зад Автото, минаваха по бул. Сан Стефано и след това завиваха по улица Гладстон, после минаваха по бул. Иван Вазов и от там насетне е ясно.
Не минаваха по Гладстон,а по Москва,имаше и 14 и 17 които също тръгваха от автогарата зад автото.Други линий които се сещам 3ката,6ца,31,те също тръгваха от там.Когато докараха първите дълги аквариуми обединиха линийте.

Offline Blago84

• Маниак
    • View Profile
cvert, не са местили спирката от 4-та поликлиника в Зорница. Тов и бяха двете крайни спирки - от площад "Трапезица" (пред 4-та) през "Възраждане", покрай гарата, покрай морската, през Зорница и на колелото там, после обратно.
UPP@UIC

Offline cvert

• Наистина съм луд
    • View Profile

Да,така е,но аз говоря за времето когато още не беше изградено колелото в Зорница и 4ката въобще не ходеше до там.Още в началото за Зорница е ходила 2ката,но нямам никакъв спомен за маршрута и.То и за това от 20 години няма линия №2,защото е обединена с 4ката.

Offline suavcho

• Приятел на ГТ
    • View Profile
Четворката също е минавала и през ул. "Цар Калоян" във Възраждане, докато сега обикаля през бул. "Мария Луиза" и е имала начална спирка някъде в района на Автогара Запад. Разписанието и е било на няколко минути.

Преди време по стари карти съм гледал и че 211 в едната посока е минавала по улица Републиканска (сегашната Цар Симеон).

Значи... по бул. "Иван Вазов", и после по ул. "Цар Калоян" направо до "Одрин"? Къде са били спирките? Спирал ли е на ул. "Фердинандова", на ул. "Климент Охридски", на ул. "Г. С. Раковски"?

Offline peyodp

• Маниак
    • View Profile
    • Email

Значи... по бул. "Иван Вазов", и после по ул. "Цар Калоян" направо до "Одрин"? Къде са били спирките? Спирал ли е на ул. "Фердинандова", на ул. "Климент Охридски", на ул. "Г. С. Раковски"?

За съжаление не знам и аз точно как минавала във "Възраждане" четворката, бил съм много малък, когато сме живяли в тоя квартал.
« Last Edit: 11.11.2009, 21:08:08 by peyodp »

Offline freepigeon

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
А номерацията на линиите ви следва ли някаква логика или не?

Струва ми се много странно да нямате 1,2,3 но да има 211 или 12а.