Author Topic: Архитектурна тема  (Read 20812 times)

Offline JloKyM

• Маниак
    • View Profile
    • http://skyscrapercity.com
Архитектурна тема
« on: 03.12.2006, 20:27:56 »
Не знам защо няма тема за идеите за реализация на подобни градежи в нашата мила София. :P ( А ако е имало да ме извините). Смятам,че ще е хубаво в тази тема да се даде малко информация на лаиците(като мен) относно строителството на небостъргач/и в София.Аз лично съм голям привърженик и с нетърпение очаквам да видя първия реализиран такъв проект.Ще ви помоля за информация..снимки и т.н.,както и разбира се за вашето мнение,дали трябва да се строят подобни сгради или не?

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • ICQ Messenger - 304771719
    • View Profile
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #1 on: 03.12.2006, 20:29:53 »
Не и е мястото тук на тази тема
Най-дългите градски автобусни линии са:
- А111 - 50320 м двупосочно
- А83 - 37000 м двупосочно
- А11 - 32005 м двупосочно
Най-дългите крайградски автобусни линии са:
- А28 - 64540 м двупосочно
- А70 - 56645 м двупосочно
- А3 - 55870 м двупосочно
Тройната коалиция от А до Я

Offline maniak

• Нямам спирка
  • Оптимист
    • ICQ Messenger - 278834436
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/47270324@N08/
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #2 on: 03.12.2006, 20:32:26 »
първо - темата не е за новини, а за разни!
второ, не е икономически изгодно (все още) строителството на небостъргачи в София. Подобна инвестиция е обоснована при много високи цени на квадратен метър земя. такава обаче не е земята в центъра на СОфия. Може и да стане някога, но още не е дошло времето.
Трето - според мен първо трябва да се оправят всички кирпичени покриви в София, че иностранците като стъпян на 10-ия етаж ще си помислят, че са попаднали в град - кратер (навсякъде дупки) и грозни покриви.
http://bgtransport.org/

Евгени Крусев = Любомир Христов = Велизар Стоилов = предател на обществения транспорт в София.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Небостъргач/и в София.
« Reply #3 on: 03.12.2006, 22:31:05 »
Според мен е хубаво да има небостъргачи, но не и в центъра - там трябва да се запази и развие автентичния вид - трябва да се ремонтират фасадите на сградите!
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline Dragon

• Administrator
  • Нямам спирка
  • Администраторът бонбони не пие!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 202143037
    • View Profile
    • http://gtsofia.info/
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #4 on: 04.12.2006, 10:23:37 »
Това с покривите и фасадите е много вярно. Аз работя на последния етаж на една сравнително висока сграда в центъра и гледката е наистина ужасна.
GTSofia.info - Любителски страници на градския транспорт в София
Forum.GTSofia.info - Любителски форуми на градския транспорт в София

Online vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
Небостъргач/и в София.
« Reply #5 on: 04.12.2006, 10:42:02 »
В София има една сграда,за която съм сигурен,че би трябвало да се води небостъргач(19 етажа), построена е на върха на бул. Черни връх и изгледа от покрива е страхотен  (майка ми и баща ми са работили там около 10 години и съм я опознал до основи   )
За име не ме питайте,понеже собствениците и се сменят много често.Иначе старото име е Енергопроект.
« Last Edit: 04.12.2006, 10:42:36 by vesko76 »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #6 on: 04.12.2006, 12:43:35 »
Ами то бъдещето ще покаже, дали е изгодно изграждането на небостъргачи в относително активна сеизмично зона.
Лично аз съм ЗА ново строителство по бул.Т.Александров, но чак пък небостъргачи! Там просто старите сгради са си грозни, а при разширяването се оголиха задните дворове и фасади и гледката въобще не е за гледане!
Двата проекта - за небостъргачи около Орлов мост и Кръста (Лозенец) ми изглеждат неадекватни. Ако изобщо има небостъргачи - да са западно от бул. Мария Луиза.
« Last Edit: 04.12.2006, 12:45:08 by blagun »

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Небостъргач/и в София.
« Reply #7 on: 04.12.2006, 13:08:07 »
Quote from: vesko76
В София има една сграда,за която съм сигурен,че би трябвало да се води небостъргач(19 етажа), построена е на върха на бул. Черни връх и изгледа от покрива е страхотен  (майка ми и баща ми са работили там около 10 години и съм я опознал до основи   )
За име не ме питайте,понеже собствениците и се сменят много често.Иначе старото име е Енергопроект.
Аз, доколкото съм запознат, мисля, че хотел Кемпински-Зографски е най-високата сграда в София за момента. Иначе за момента не мога да се сетя за сградата на Енергопроект - да не би да е тая до кръстовището с бул.Н.Вапцаров?

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #8 on: 04.12.2006, 14:04:36 »
Quote from: ozzy
Аз, доколкото съм запознат, мисля, че хотел Кемпински-Зографски е най-високата сграда в София за момента. Иначе за момента не мога да се сетя за сградата на Енергопроект - да не би да е тая до кръстовището с бул.Н.Вапцаров?
най високата сграда е хотел Родина- сигурен съм в това. Ама Кемпински е построен на хълма и като сложим и надм.височина на местоположнието му май е най висок, но като сграда е Родина
НЕ на хейтърството!

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #9 on: 04.12.2006, 18:14:48 »
Quote from: Repcho
най високата сграда е хотел Родина
Точно така.
Енергопроект не е на Вапцаров (На Вапцаров и Черни връх е "Петрол" ЕАД), а недалеч от Кръста - на около 100-200 м по бул. Джеймс Баучер в посока Семинарията. Тя не е кой зане колко висока - може би 15 етажа, но изпъква, тъй като е на върха на баира и се вижда добре от НДК и цялата южна част от центъра.
Разбира се, нито Енергопроект, нито двата хотела са небостъргачи.

Всъщност е 22 етажа
« Last Edit: 05.12.2006, 09:24:15 by vesko76 »

Offline maniak

• Нямам спирка
  • Оптимист
    • ICQ Messenger - 278834436
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/47270324@N08/
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #10 on: 04.12.2006, 20:39:51 »
и още едно уточнение. според смисъла на думата небостъргач, това е висока многоетажна сграда, която се "издига до небето". В София спокойно на това определение могат да отговарят сградите на Кемпински, Родина и Енергото, включително и тез които са в Младост!, т.к. те нямат аналог в столицата ни и се водят най-восоки сгради. Ако се издигне повече от 30-40 етажна сграда, тогава и тя ще бъде най-висока, но и другите пак ще са небостъргачи.
p.s. едни от най-високите жилищни сгради-небостъргачи в София са тези в Младостите.
http://bgtransport.org/

Евгени Крусев = Любомир Христов = Велизар Стоилов = предател на обществения транспорт в София.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Небостъргач/и в София.
« Reply #11 on: 04.12.2006, 20:51:41 »
Quote from: maniak
p.s. едни от най-високите жилищни сгради-небостъргачи в София са тези в Младостите.
Да, но те са "само" на 22-23 етажа  Но въпреки това ти се завива свят като погледнеш надолу, а гледката към Витоша е невероятна!

Offline difian

• Урбанистът
  • Moderator
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #12 on: 04.12.2006, 21:03:11 »
Quote from: ozzy
Да, но те са "само" на 22-23 етажа  Но въпреки това ти се завива свят като погледнеш надолу, а гледката към Витоша е невероятна!
В Слатина също има два на по 22-23 етажа.Край тях няма други високи сгради-дори 8-7 етажни блокове, на равно са и също изглеждат уникално.Представям си какви са гледките при ясно време на последния етаж в апартамент с изложение и на изток и запад.Вечер можеш да гледаш Истанбул в едната посока и Венеция в другата.
« Last Edit: 04.12.2006, 21:04:19 by difian »

Offline tiristor

• Нямам спирка
  • За пускане на БГ-1300 по линии 4 и 11!
    • View Profile
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #13 on: 04.12.2006, 21:49:16 »
От апартамента на баба ми в Слатина, който е на 15 етаж, се виждат невероятни неща - ски-пистата при Щастливеца, летището, даже се мярка и Герена.
Иначе нали имаше преди година някъде нещо като конкурс за небостъргач и го спечели архитект, който предложи стъклени туин-тауърс с авангардна заоблена форма (за съжаление нямам снимки, но ги имаше компютърен модел във вестника). Идеята беше да се построят в района зад Булбанк, като да имат връзка над бул. Тодор Александров. Така София щяла да заприлича на известния квартал Дефенс в Париж. Аз лично не вярвам този проект да се реализира току така, но има резон да се построи висока сграда точно в тая част на София.

Offline difian

• Урбанистът
  • Moderator
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #14 on: 04.12.2006, 22:06:57 »
Quote from: tiristor
Иначе нали имаше преди година някъде нещо като конкурс за небостъргач и го спечели архитект, който предложи стъклени туин-тауърс с авангардна заоблена форма (за съжаление нямам снимки, но ги имаше компютърен модел във вестника). Идеята беше да се построят в района зад Булбанк, като да имат връзка над бул. Тодор Александров. Така София щяла да заприлича на известния квартал Дефенс в Париж. Аз лично не вярвам този проект да се реализира току така, но има резон да се построи висока сграда точно в тая част на София.
Да, но въпросният квартал на Париж е в предгарията, а не в централната градска част.В централен Париж има само една сграда тип небостъргач(Айфеловата кула не се брои)-Кулата Монпарнас и след неиното построяване е решено повече такива сгради да няма.В София подобни сгради според мен нямат място.Особено в централната градска част.Градът трябва да запази автентичния си старинен вид,доколкото в София може да се говори за такъв.

Offline tiristor

• Нямам спирка
  • За пускане на БГ-1300 по линии 4 и 11!
    • View Profile
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #15 on: 04.12.2006, 22:14:50 »
Quote from: difian
Да, но въпросният квартал на Париж е в предгарията, а не в централната градска част.В централен Париж има само една сграда тип небостъргач(Айфеловата кула не се брои)-Кулата Монпарнас и след неиното построяване е решено повече такива сгради да няма.В София подобни сгради според мен нямат място.Особено в централната градска част.Градът трябва да запази автентичния си старинен вид,доколкото в София може да се говори за такъв.
Никога не съм ходил в Париж, но ми се струва, че французите успяват да запазят онази романтика на старите фасади, без да спират обаче новото строителство - ултрамодерни центрове с над 30 етажа, хотели, офис центрове, магазини... Иначе как ще поберат този мегалополис от 5 милиона души? София наистина е пъти по-малка от Париж, но напоследък и на нас ни е необходимо (разбира се доколкото ни позволяват средствата) да построим поне една административна сграда-небостъргач. Колкото до старите фасади, те трябва незабавно да се възстановят, доколкото можем.

Offline difian

• Урбанистът
  • Moderator
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #16 on: 04.12.2006, 23:10:35 »
Quote from: tiristor
Никога не съм ходил в Париж, но ми се струва, че французите успяват да запазят онази романтика на старите фасади, без да спират обаче новото строителство - ултрамодерни центрове с над 30 етажа, хотели, офис центрове, магазини... Иначе как ще поберат този мегалополис от 5 милиона души? София наистина е пъти по-малка от Париж, но напоследък и на нас ни е необходимо (разбира се доколкото ни позволяват средствата) да построим поне една административна сграда-небостъргач. Колкото до старите фасади, те трябва незабавно да се възстановят, доколкото можем.
Успяват и то не само французите.При нас нарочно оставят паметници на културата да се унищожат и след това на тяхно място да строят.В компактният париж има само около 2-2,5 млн. жители,а с предградията в мегаполиса твърдят, че са 10-12 млн.Така че вътрешният град е колкото София.Ето как стоят нещата горе-долу.В кръгът е Париж,а всичко друго са предградия.В централната част също има индустриални зони и модерни сгради.Новата библиотека Митеран също има четири по-високички тела от стъкло(червена точка).В зелено е Монпарнас,а в жълто La Defence.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Небостъргач/и в София.
« Reply #17 on: 04.12.2006, 23:20:48 »
У нас можем само да мечтаем за подобни сгради и такова градоустройство

Offline JloKyM

• Маниак
    • View Profile
    • http://skyscrapercity.com
Небостъргач/и в София.
« Reply #18 on: 04.12.2006, 23:32:26 »
Ходил съм няколко пъти в Париж(дори скоро ми се очертава отново) и мога да заявя,че това е най-най-любимия ми град...Но в случая не смятам,че е уместно да се сравняват София и Париж. Ясно е,че във всички нормални мегалополиси бизнес центровете,небостъргачите и т.н. са съсредоточени в отделни центрове, т.е. "сититата" на градовете.В София обаче такова няма къде да бъде оформено.Или поне аз не смятам,че има къде.Трябва да е на място с уреден транспорт..достатъчно място за развитие..близо го големи транспортни възли-е къде го това място.Въпреки това смятам,че по бул.Тодор Александров нищо не пречи да се построят 4-5 по-високи сгради.Много бих се радвал на билдинги от порядъка на 40-50 етажа.Със сигурност ше допринесат много за един по-модерен облик.Та дори Варшава,където мисля,че има само 5 по-високи сгради изглежда доста модерно.
Единственото нещо,което обаче ме притеснява е,че това са нови офис площи,а такива в момента-бол.Друг вариант е поне в 2 от небостъргачите да има хотел,както и жилищни апартаменти.Със сигурност в някой от тях ще има мол или друг тип голям търговски център...Единствената надежда е,че все повече чужди капитали ще влизат в БГ,все повече фирми ще разкриват офиси и това е една възможност.
Е лично на мен много ми се ще да има нещо ...високо.

ПП:Друг проект,който много искам да се задвижи е за райна-"Кръста" при КЕмпински Зографски..проектът ,който беше представен би превърнал тази част на София в нещо наистина уникално.  

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Небостъргач/и в София.
« Reply #19 on: 05.12.2006, 00:17:21 »
Quote from: difian
Момчета, не ставайте смешни! Какъв ти автентичен вид по олющените фасади на бившата Найчо Цанов, че и по вътрешните ючбунарски дворове, зейнали след реконструкцията? Какъв ти вид в дупките по Пиротска и Цар Симеон - убежище на арабески и други цветнокожи?

Париж си е съвсем друго, там сградите са наистина "златни", пък и парижани са случили на градоустройчик, мислещ с векове напред, та сега булевардите им са широки и не се чудят, къде да заврат движението!

София още от Освобождението е започнала да се развива асиметрично. Това се е запазило и до наши дни.

Мисля, че етажност над 20 е пресилена за София, но мисля, че тотално трябва да се модернизират следните зони:
1. Бул. Тодор Александров и бул. Опълченска (от Стамболийски до Сливница)
2. Триъгълникът между Ст.Стамболов (женски пазар), Ботев и Сливница
3. Районът между жп линията и бъдещото продължение на бул.Данаил Николаев - сегашния жп завод, около митницата, трамвайното депо и съборетините около Козлодуй
4. Долен Банишор - между Сливница и подножието на Затвора.
5. Между края на Лагера и Обувния завод - около бившето жп трасе по Добруджански край