Author Topic: Парковете  (Read 6356 times)

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
Re: Парковете
« Reply #40 on: 11.06.2013, 22:56:15 »
Няколко години
НЕ на хейтърството!

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Защото транспортът е моята страст
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 3590884160131
    • MSN Messenger - vl-simov@hotmail.com
    • View Profile
    • Кайпарсвил транспортен портал/Kipersville transport portal
    • Email
« Reply #41 on: 15.06.2013, 18:59:55 »
Западния парк днес:

Междувременно по-нагоре се провежда някакъв друг фестивал Сливен в София или нещо подобно.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #42 on: 03.07.2014, 13:40:02 »
Най-сетне смяната на изпотрошените плочки на входа на Борисовата градина при "Орлов мост" е започнала.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #43 on: 22.08.2014, 13:07:25 »
http://dnes.dir.bg/news.php?id=17259096
Започва ремонтът пред НДК, слагат строителна ограда

Проектът за реконструкция предвижда предпазни парапети, каквито досега не е имало

Обновяването на парковото пространство пред НДК започва с ремонта на фонтана и каскадите. Заради това от вчера се поставя строителна ограда на обекта.
Фонтанът е разположен в подлеза пред НДК, а четирите каскади - на ниво терен, оформени като композиция в оста на НДК и фонтана. Те са изградени през 1980-1981 г.

Проектът за реконструкция предвижда предпазни парапети, каквито досега не е имало, с цел обезопасяване, съобщиха пред БТА от Столичната община.

Дейностите по обновяването на простронството на НДК с площ 160.62 дка, предвиждат да бъдат частично възстановени или подменени настилките от гранитни плочи, да бъдат подменени ивиците от бял врачански камък с лайсни от бял мрамор, както и да се възстановят и създадат нови участъци с настилки от червен паваж.

В проекта е планирано да се пренаредят всички настилки от червен паваж в детския сектор.

Ще бъдат засадени многогодишни и сезонни цветя, ще се подновят дървета и допълнят с нови, за да се изолира паркът от уличния трафик.

Предвижда се изграждане на нови редици жив плет по границата на парка, автоматизирана поливна система и ново парково осветление.

Ремонти и на други паркове

До края на годината общината предвижда да извърши текущ ремонт на градината при Националната художествена галерия - преасфалтиране, автоматизирана поливна система и възстановяване на зелените площи и осветлението.

В началото на юли започна и ремонтът на парк "Герена". Той включват: подмяна на настилки, парково осветление, две детски площадки за малки и големи деца, зона за спорт на открито, монтиране на фитнес съоръжения, детски амфитеатър, две заградени площадки за разходка на кучета, изграждане на автоматизирана поливна система и архитектурно оформяне на подходите към парка с елементи на дизайн.

Тези проекти за цялостно възстановяване ще се изпълняват поетапно през следващите няколко години.

Очаква се в края на годината да започне изграждане на Парк "Възраждане". Решението за създаването на първия от 30 г. нов парк в София е обсъждан близо 10 години.

Предвидено е общата му площ да достигне 102 дка. В него ще има 24 дка спортен комплекс с 3 футболни игрища, 3 тенис корта, 8 маси за тенис на маса, терен за плажен волейбол и стриитбол, хокей, спортна и детска площадка, петанк, детски център.  Ще има и амфитеатър за открити представления, паркинг и обществена тоалетна.

Столичната община планира през 2014 г. да започне и възстановявяне на главния вход на Северния парк от ул. "Александър Жеков".

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #44 on: 29.08.2014, 20:33:22 »
Не е точно парк, по-скоро зелени ивици-често минавам оттука но за пръв път се загледах надолу в това, каква е идеята да има толкова много лампи точно посредата на зелените ивици в дърветата? Доста високата растителност ли се осветява или уличките около зелените ивици. Но като станат големи дървта ми се струва че ще се закрият въпросните лампи.
« Last Edit: 29.08.2014, 20:35:19 by Ivo »
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #45 on: 29.08.2014, 20:39:12 »
Под всяка от лампите има паркомясто, но поради това, че въпросните паркоместа са в излишък тревите са израсли през дупчените плочки и изглежда като все едно там има зелена площ, но всъщност не е така. Този пост не е за тук, а иначе това паркинга на арена "Армеец" ли е?

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #46 on: 29.08.2014, 20:42:36 »
Ха вярно! От далеч и като минеш бързо не си личеше точно какво е. Иначе да точно там е това.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline New_Passenger

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #47 on: 04.10.2017, 13:10:11 »
Борисовата, Южен парк, новия парк Възраждане. Кои са любимите ви градини, паркове в София? Ако искате, можете да пишете и за други градове, като например за морските градини във Варна и Бургас.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #48 on: 04.10.2017, 16:04:02 »
Като цялостна поддръжка, най-угледен е Южният парк. Разбира се, със забележката, че първоначалният замисъл той да е зелена ивица между планината Витоша и НДК, се провали със застрояването южно от него, жк Южен парк оттатък линията Богатица-Козяк. Добре го направиха откъм двата входа, но все още преходът между тях, както и в посока Хладилника тъмнеят.
Борисовата градина има голяма дива част, направо гора. Не е въпросът гората да се изсече и да станат цветни или зелени полянки, но при всички случаи трябва да се култивира, да се направят пешеходни и велоалеи, осветление и т.н. Най-фрапиращо е положението между Руското посолство-Пионер и ресторант Ловен парк-Виктория. Няма смисъл да закачвам снимки от Central Park в NY или Tiergarten в Берлин, ясно е, че гората в градската част не трябва да е амазонска джунгла.
Приятно съм впечатлен от парка във Военна академия.
Паркът Враня е приятен, макар и отдалечен, но там немалката входна такса е сериозна бариера.
Западният парк започва цивилизовано като парк Христо Смирненски и завършва в цигански махали и свинарниците в Смърдана. За сечта в тази част се носят легенди, които сигурно не са лишени от основание.
Със Северния парк не съм запознат, май по план трябваше да достигне Ломското шосе при едноименната метростанция.
Парк Мир и дружба в Студентски град израсна пред очите ми. Някога беше безнадежден треволяк, където трудно се хващаха дръвчета. Това вече е минало, хванаха се доста дръвчета, направиха се алеи, осветление и вече е любимо място на голямата диаспора от мами-студентки и наследниците им. За кучкарите и скейтърите също има място.
Парк Въртопо, паркът между Младост 1А,3,4 и Горубляне са единствено на книга.
Паркът при Камбаните е малък, но го ползват околните жители. Нещо като парк е и яз. Панчарево около ВЕЦ-а и по пътеката оттатък язовира между Кокаляне и Герман.
Парк Възраждане по-скоро може да бъде класифициран като градина както много други из града.

Разбира се, тук не говорим за Природния парк Витоша, за който си има отделни теми.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #49 on: 04.10.2017, 16:26:55 »
Западният парк започва цивилизовано като парк Христо Смирненски и завършва в цигански махали и свинарниците в Смърдана. За сечта в тази част се носят легенди, които сигурно не са лишени от основание.
По този въпрос предлагам два скрийншота. Вижда се че има изсичане и че гетото се разраства, само че това, което се говори, за мен е доста преувеличено. Иначе да, това, което би могло да се нарече парк е между „Сливница“ и „Царица Йоана“ в район „Илиндел“. В район „Красна поляна“ е като сравняване между Борисовата градина при „Орлов мост“ и Борисовата градина при Руското посолство.

Offline New_Passenger

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #50 on: 04.10.2017, 17:16:45 »
Най-много ми харесва Борисовата. Има си някакъв чар. Детската площадка със слончето и костенурката изглеждат много по-добре след ремонта. Заселват и патици в езерото (не с лилиите, а това към Стадиона). Дано продължат в същия дух, отново да пуснат басейн Мария Луиза. Ако го реконструират като целогодишен, с удоволствие ще ходя там, няма да се стискам, дори ще си взема абонаментна карта.
Южен парк е добре поддържан. Това твърдение обаче е доста относително имайки предвид че работата по 2 част е преустановена още през 1986 г., правят се леки ремонти на отделните части, но калните пътеки и днес са реалност. Тази му част дори не я възприемам като Южен парк, а като отделен парк. Неслучайно през годините му дават различни имена - Парк на красотата, на надеждата, на спортния деятел и т.н. в зависимост от спонсора, решил да "инсталира" съответната табела в парка. Добре че преди 10 години спряха плановете за застрояването му. Хилтън не изяжда почти нищо от парка, а Park Center е построен върху един доста занемарен пазар. Жалко че и до ден днешен не са реализирани намеренията да се направи хубава площадка за скейтбордове (изоставения паркинг между Хилтън и Гарнизонното?) и съоръжения за сноубордове. Останалите части на Южния парк няма нужда да ги коментирам, добре поддържани. Скулптурата с птиците не е особено красива, пък стана ценен ориентир в парка. За срещи. Като Попа, Аптеката :D Жалко че цялостният проект не е реализиран, доколкото знам щеше да се слива с Витоша.
Северния парк е ремонтиран при централния вход, но има още работа по освежаването на Компаса и задължително да се ремонтира пространството при входа откъм Свобода. Този парк не е за пренебрегване, в близост е Локомотив, а всички настоящи и бъдещи спортисти се нуждаят от такъв парк за да носят медали и да прославят България :)
В Младост години наред чакат. Познаните там се чудят защо не се пусне автобусна линия до Камбаните, а самото пространство да се превърне в приятно място за разходка за Младостци и не само. Има да се чака за Въртопа парк, както и за Източен парк.
Харесвам и най-новия парк на София, този до Зона Б5, парк Възраждане. Има фонтан "с изненади" който е първи фонтан от този тип в София. Децата много харесват подобни атракции. По тъмно си сменя цветовете. Има и малък амфитеатър.
Това което показа Иво преди няколко години е Тех парк. Не съм ходил, но не ми харесва идеята за уж най-известния бизнес инкубатор в София да се ползват реновирани стари сгради.

Online klutsohor

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #51 on: 04.10.2017, 18:29:24 »
Бедечка. Процеса около скандалната реституция там я следя детайлно още от момента с нейното заформяне. Още по- мил ми стана парка през 2011 г., когато ОбС в града взе и последното си тежко решение с гласуване на ПУП с максимално застрояване до алеята за предприятието Труд. Ще бъда откровен с вас като ви кажа, че тогава заобиколиха съзнанието ми доста нелицеприятни изразни средства свързани с общинари. :angry: Моето мнение и не само мое е, че общината след като е решила да подкрепи предложението на съветника от БСП- Трифон Митев да връща имоти на собственици там, е трябвало на момента да овъзмезди същите с пари на ниво и цени- ниви за декар площ и случая да приключи (както впрочем е било с други места из града), понеже това са терени от първостепенно значение, а не да се задейства схема от ОбС с промяна на ОУП и цените на същите да поскъпнат стократно в УПИ. Даже в първия приет ОУП трябваше да се строят само атракциони, без да има жилищно и делово строителство. Едно не ми става ясно- общината за кого служи, за обществото, което я е подкрепило или за определен кръг от интереси. Какви ли не лъжи се изсипаха в общественото пространство, че едва ли не там никога не е имало парк, а то реално е имало проект и строителство на такъв в края на 50-те години на миналия век, но с унищожени архиви. Лично съм се срещал и разговарял с поректантът му. Нещо повече, част от проекта е билo да има и атракционно влакче, което да обикаля в целия парк, но нереализирано докрай. Не знам, до колко е верен слуха, че през прехода е имало вече заменкa на имоти в кв. Кольо Ганчев, но е имало вратичка в закона, която е позволявала да се претендира и за първоначалния имот... А парка умишлено не се поддържаше и се определяше като храсталак, буренак, змиярник и какво ли не друго удобно оправдание, където реално са установени над 3000 ценни дървесни видове след втората паспортизация. Честно ви го казвам- 2/3 от паркът е силно залесен и е голям грях да бъде ликвидиран! Дори в интернет може да се види реалната обстановка там.
Слава Богу, към настоящ момент общината гласува предложението на кмета за частичното му спасяване, от над 300 декара площ с промяна на ОУП, което за мен е една малка победа за града и е задоволителен вариант, стига той да бъде изпълнен. Ще ви споделя линк и файл- линка е за сегашната трансформация на ОУП за частта му Бедечка, а файла е предварителния проект към новия ОУП на града, приет преди 15-на години, където ясно се вижда, че цялата територия е отредена само и единствено за парк и рекреация. Т.е. в плана на града в началото там е фигурирал парк и в края също, което е нещо нормално и така трябва да бъде!
Лично на мен повече ми харесва да се разхождам край Бедечка, вместо да изкачвам стръмните баири в Аязмото. :)

Линка: http://starazagora.bg/images/stories/municipal_council/sessions_2015-2019/25/IOUP_legenda.jpg
« Last Edit: 04.10.2017, 18:36:30 by klutsohor »

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #52 on: 04.10.2017, 22:06:33 »
Харесвам Южния парк, също така и парка на свободата(Борисовата градина) напоследък придоби доста добър вид. Харесвам си и паркчето в Младост 2, алеите са преасфалтирани, чешмите работят, има хубаво заведение, фитнес на открито, но е много пренаселено и не можеш да си намериш свободна пейка. Добре ще е да напълнят и езерата и ще стане супер,с провисналите върби над тях. Паркчето срещу общината в Младост 3 също е приятно, поддържано с окосени ливади, хубаво заведение, малък шадраван, но също е много пренаселено.

Около Панчарево се е оформил хубав парк, но това вече е доста извън чертите на града, не знам дали може въобще да го броим за градски парк, то си е планина там. Има много хубава алея за разходки зад язовира. Врана също е извън града.

Извън София много харесвам морската градина във Варна, много приятно и поддържано място със зоопарк, хубави заведения, панорамни гледки и всякакви атракции. Природните паркове Витоша, Рила, Пирин, Северен Джендем итн. не ги броим към тази тема, защото това са си планини.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline New_Passenger

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #53 on: 05.10.2017, 11:49:35 »
Парка до 144 ОУ е много приятно място, има къде да се разходят дечицата след часовете :) Има и лятна сцена.
В парка в Младост 2 има ли предвидено езеро?

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #54 on: 05.10.2017, 12:17:43 »
В парк "100 години София" в Младост-2 си има езеро, но от много години не се пълни с вода.
Иначе имаме хубави паркове в София, макар и недостатъчно, но поддръжката им е незадоволителна. На фона на отлично поддържаните паркове в съседните столици Букурещ, Белград, Загреб нашите са доста занемарени. Борисовата се нуждае от основен ремонт на алеите и зелените площи, решаване на проблема с частната собственост. Този проблем съществува в почти всички настоящи и бъдещи паркове. Огромна грешка беше реституирането на земеделски имоти в парковете и сега ще трябват десетки милиони левове за откупуването на имотите.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #55 on: 06.10.2017, 10:43:24 »
И аз от много години не съм и виждал пълни с вода, явно не им се занимава да поддържат и водна площ, макар че бе станало много красиво и приятно.

Иначе според мен целият район около Люлин 5 и 6 към гората има потенциал да стане уникална паркова зона, която поетапно да превминава до язовира не знам защо не направят нещо на въпроса, природата е точно под прозорците на хората а всичко пустее там. Това ако то направят както се презастрои южната част на София там ще стане уникално място за живеене.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline difian

• Урбанистът
  • Moderator
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #56 on: 06.10.2017, 11:04:17 »
Защото искаха да дадат Западния парк в скандална концесия, а сега срещи точните милиони, ще го преасфалтират и ще понаредят бордюри т.н. По някое време може да се появи ландшафтния Ян Геел и да ни научи това онова, как София може да стане "Зелен град" (и да има смисъл зад това да е зелен, да осъзнаваме нуждата и да има полза за хората)...

Ето я моята алтернатива отпреди 2 години за тази територия...

Източник
« Last Edit: 06.10.2017, 11:07:14 by difian »

Offline New_Passenger

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #57 on: 06.10.2017, 11:15:09 »
За мен Борисовата си има някакъв чар. Може да е неподдържана с години, но има някаква аура независимо от нивото на поддръжката. Сега взеха да я оправят, добре че има повод, градината е юбиляр. Дано продължат в същия дух. Езерото в близост до Стадиона вече си има нови обитатели - симпатични патици. Но за сметка на това вече е оградено и не може да се сяда директно до самото езеро, което може да е минус. Иначе, Борисовата е много голяма и има обекти които са доста разхвърлени из целия парк. Обсерваторията е по-навътре, басейна също. Мария Луиза е отделна тема. Според мен този басейн трябва да се преустрои и да стане целогодишен като басейн Приморски във Варна и много други плувни комплекси по света. Само си представете да се къпеш в топла вода на открито по време на снега януари или февруари :fan:. И разбира се, трябва да се осигури достъп до къпалнята, подобряване на транспортни връзки (автобусни) и т.н.
Също така в Борисовата се намира и спортна зала София, която също не е за подценяване, понякога е домакин на европейски и световни шампионати. За да стигнеш трябва да влезеш някъде от района на Парк хотел Москва, ама не съм сигурен :neznam:

Online klutsohor

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #58 on: 06.10.2017, 12:15:39 »
Да се върнем отново в Стара Загора на темата Бедечка. Освен гореизложеното от мен в предния пост, вижте в допълнение на всичко какво прочетох: "Това означава, че онези собственици, които не са попаднали в определената за застрояване част на парка, ще бъдат обезщетени още веднъж за сметка на общината. Всички те са получили компенсация през 60-те години, когато градините им край река Бедечка са били отчуждени, за да се направи нов парк за разрастващия се тогава град."

И си позволяват с голямото си нахалство и големите си претенции да ангажират цяла държава и да вкарват в капан цял град! Е няма такава върховна наглост!!!

Източник: http://baricada.org/2017/09/28/polovinchato-reshenie/

Offline New_Passenger

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #59 on: 08.10.2017, 15:31:19 »
Един интересен проект за реконструкция на Южен парк II част, изготвен от един студент в ЛТУ, отличен с награда.

Погледнато от Черни връх. На преден пла се виждат се 3D модели на мола, двата музея и Хилтън, за по-лесно ориентиране.
Подробно за проекта:http://2015.thecityacademyawards.bg/?project=%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D0%BD-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B2-%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%B8

Като цяло се получава един вид подобие на пространството пред НДК само че в осъвременен вид. Предвидени са тропична оранжерия, градина, амфитеатър, фонтани, езеро и т.н и т.н. Най-много ми харесва втори мост на влюбените който да свързва парка с пространството около Малкото НДК. Като цяло браво на студента, изготвил е проект за модерно парково пространство.