Author Topic: Градският транспорт в Румъния  (Read 46460 times)

Offline бушона

• Наистина съм луд
  • MB O 345/G, Citaro, Conecto & Tedom fan
    • View Profile
Здравейте приятели.  Току що се върнах от Румъния, където имах работа.Искам да се похваля, че се возих на Цитаро, чиито седалки за съжаление бяха надраскани  Автобусният парк на Букурещ се състои главно от ДАК-ове, Икарус 280 и 260,Забележителното Цитаро и тук там някоя и друга марка.Видях едно Конекто, което имаше разцветка почти като на 0345,но не успях да го снимам.Тролейбусният транспорт пък се състои също от ДАК-ове, но те са в плачевно състояние.Почти всеки автобус има платформа за инвалиди.Снимки - по-нататък в темата, защото трябва да ги прехвърля в компа си.Качил съм само една доста смешна снимка, на която случка се натъкнах в близост до центъра.
« Last Edit: 28.05.2007, 19:57:28 by бушона »

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
Re: Градският транспорт в Румъния
« Reply #1 on: 03.04.2007, 19:40:37 »
тази снимка ми се вижда от 19.06.2006 год. но е добра
НЕ на хейтърството!

Offline бушона

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2 on: 03.04.2007, 19:54:33 »
Извинявай.Обркал съм се снимката е от Интернет и е в близост до центъра на Букурещ.Намерих я ровейки се да търся информация за ГТ по румънските сайтове

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3 on: 03.04.2007, 21:01:54 »
Има и някакви смръдливи трамваи като Т8М.

Offline Bus_lover

• Нямам спирка
  • Закривай!
    • View Profile
    • Email
« Reply #4 on: 03.04.2007, 21:17:27 »
На ДАКовете там не им ли викат "Рокар"?
Quote from: Анонимен мераклия
искам да започна работа като проверител към Бургасбус имам више образувание!

Чакам, чакам, останах си с чакането...

Монолог, ама всички скришно го четат и обсъждат!

Offline бушона

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5 on: 03.04.2007, 21:35:04 »
Не знам как им викат, но са доста зле.На качената от мен снимка се забелязва някъв трамвай.Тва ли има предвид ЧКД под Т8М?

Offline greg

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #6 on: 03.04.2007, 22:12:15 »
Може да не са в добро състояние автобусите и трамваите им, но в Букурещ със сигурност има по-добро транспортно обслужване в сравнение със София. Букурещ има метро, също така и някои трамвайни линии са в обособени трасета и развиват добра скорост. Въобще много трябва за да догоним Букурещ.

Offline etnies

• Модератор
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
« Reply #7 on: 03.04.2007, 23:40:25 »
Quote from: Bus_lover
На ДАКовете там не им ли викат "Рокар"?

DAC и ROCAR са две различни марки/завода. Има си тролеи ДАК, има и РОКАР - въпреки че визуално си приличат много. Ето тук се виждат разликите:

« Last Edit: 04.04.2007, 01:49:28 by etnies »

Offline Bus_lover

• Нямам спирка
  • Закривай!
    • View Profile
    • Email
« Reply #8 on: 03.04.2007, 23:47:56 »
Абе а нещо не видях никви разлики между ДАК и Рокар (освен прозорците). Би ли ни ги разяснил, etnies?
Quote from: Анонимен мераклия
искам да започна работа като проверител към Бургасбус имам више образувание!

Чакам, чакам, останах си с чакането...

Монолог, ама всички скришно го четат и обсъждат!

Offline etnies

• Модератор
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: 04.04.2007, 02:29:09 »
Quote from: Bus_lover
Абе а нещо не видях никви разлики между ДАК и Рокар (освен прозорците). Би ли ни ги разяснил, etnies?

Разликата е, че са различни заводи - в началото ДАК са правели камиони на същите поточни линии, които са използвани от РОМАН. През 1990 DAC стават подразделение на ROMAN. ROCAR пък преди се е казвал TV и е съвсем различен завод и основната му дейност са производство на микробуси и автобуси. Част от моделите се правят преди 1990 от DAC, след 1990 от ROCAR - 217, 317, 212, 312(първата цифра показва поколението, останлите две - дължината на тролея). В последствие ROCAR си развиват тролейбусите и се появяват моделите 412Е, 512Е, 812Е.

Както в България автобуси са произвеждали както Чавдар, така и Кента, че даже и в Мадара са правили минибус...

Всъщност парадоксалното е, че РОМАН/ДАК(апропо има и тролейбуси марка РОМАН) са в Брашов и са произвеждали тролейбуси, а миналата година закупиха от Инсбрук другата половина(на нашите 18хх) тролеи Граф&Щифт . Също както сега в Ботевград се возят на Мерцедес и Икарус, а не на Чавдар... понякога историята си прави странни шеги...

Между другото в този форум някой беше писал, че тролейбусите ДАК са лицензни на МАН, но това не е вярно. Принципно има един или два модела автобуса РОМАН, които са правени по лиценз на МАН, но останалите са си тяхна разработка, в това число и споменатия 317, който е DAC-Чавдар 317ETr
« Last Edit: 04.04.2007, 02:47:10 by etnies »

Offline бушона

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #10 on: 04.04.2007, 09:18:59 »
Предлагам да се регистрираме и да се запознаем с румънските ни колеги.Как мислите.А Грег не е прав, защото в квартали като Люлин например релсите са ужасни, наклонът на завоите е толково голям, че имаш чувството че ще се обърнеш, почти всеки пети тролей го тегли аварийната.

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #11 on: 04.04.2007, 10:32:03 »
Румънците са доста по-напред с материала от нас. В Букурещ вече са внесени 500 бр. единични Цитаро, а предстоят да се внасят още! От края на миналата година са почнали да внасят тролеи Цителис на Ирисбус, с румънско електрообурудване на Астра. Техните 200 тролеи Икарус 415Т също са с двигатели Астра. Ето тронспортни галерии (има снимки и от другите градове): http://ratb.stfp.net/      http://transportbucuresti.trei.ro/
« Last Edit: 04.04.2007, 10:34:01 by Balkanton »

Offline etnies

• Модератор
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
« Reply #12 on: 04.04.2007, 17:48:10 »
Quote from: бушона
Предлагам да се регистрираме и да се запознаем с румънските ни колеги.Как мислите.А Грег не е прав, защото в квартали като Люлин например релсите са ужасни, наклонът на завоите е толково голям, че имаш чувството че ще се обърнеш, почти всеки пети тролей го тегли аварийната.

В Люлин реслите имат всичко на всичко на всичко 4 завоя - първия при колелото, втория завоя-убеиц, Третия е преди метростанция Люлин, и четвъртия е на кръстовищете преди тунел. И къде видя, че релсите са ужасни, аз не съм с такова впечатление. А пък ако под пети тролей имаш предвид 2525 - това е така  

Offline бушона

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #13 on: 04.04.2007, 18:16:01 »
Говоря, че в един такъв квартал като Люлин трамвайните релси са лаши.Не, че в Люлин са такива.М/у другото видях трамваи с линии 3,,8,11.

Offline greg

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #14 on: 04.04.2007, 22:51:42 »
Quote from: бушона
Аз само казах, че транспортът им е по-добър, по повод на твоето изказване за плачевното състояние на тролейбусния парк на Букурещ.

Offline etnies

• Модератор
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
« Reply #15 on: 06.04.2007, 04:06:13 »
Quote from: Balkanton
Румънците са доста по-напред с материала от нас. В Букурещ вече са внесени 500 бр. единични Цитаро, а предстоят да се внасят още! От края на миналата година са почнали да внасят тролеи Цителис на Ирисбус, с румънско електрообурудване на Астра. Техните 200 тролеи Икарус 415Т също са с двигатели Астра. Ето тронспортни галерии (има снимки и от другите градове): http://ratb.stfp.net/      http://transportbucuresti.trei.ro/

Добре, че си имаме Чавдар 11Г5 за аварийки. Там гледам с КРАЗ ги теглят  
Май само в България за аварийки се ползват автобуси

Offline бушона

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #16 on: 06.04.2007, 08:30:22 »
Не е вярно.Мисля, че в Унгария в YouTube имаше някакво клипче, където Икарус го тегли аварийка ИКАРУС.Ако го намеря ще го пусна.

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #17 on: 06.04.2007, 09:14:35 »
В Полша е много разпространено рязан Икарус да е авариен: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/autobusy....16468&ticket=54
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/autobusy....43848&ticket=54
Имат и един преустроен стар Икарус 620: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-94760.html  

Offline Dimitar Dragnev

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Форумът за класически езици
    • Email
« Reply #18 on: 06.04.2007, 10:37:04 »
Вижте този тролейбус : http://forum.transira.ro/files/bucharest_7091_191.jpg

Offline NiGhtPiSH

• Защо пиша толкова много?
  • Sofia Hardcore
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Български Локомотивен Форум
« Reply #19 on: 06.04.2007, 22:39:30 »
За Рокар ето ви снимчица из софийско.

"Бирата е най-великото изобретение. Колелото също не е зле, но не върви с пържени картофки."