Author Topic: Пазарите в София  (Read 2701 times)

Offline ooleg

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Re: Пазарите в София
« Reply #20 on: 21.07.2017, 12:07:40 »
Тази работа със седмичния пазар, наподобява много родния ми Димитровград, като изключим липсата на турко-циганизация и че още през времето на Т.Живков от неделен пазара стана двудневен, а след 90-та и тридневен. Само дето вече не е чак толкова посещаван като 90-те години от жители на други градове.
Затова съм сигурен, че има ползва от този род пазари. И докато в София имаше подобен битак, на който бях ходил веднъж около 90-91-ва година, после се появи Илиенци...та ако София има нещо подобно, то градове като Пловдив и Варна нямат нищо близко до това...
Всъщност този битак дето беше от 80-90-те години има ли го още? Аз си спомням само, че ме водиха някъде с някакви маршрутки. Не си спомням това някъде къде беше, само знам, че тръгвахме от ул. Бели Дунав на там. Спомням си, че си купих Кока Кола, която все още не беше се появила нормално по магазините и беше още някакъв дефицит. Щом си спомням впечатлението да си купя шише Кока Кола...
Но някога си спомням имаше и пазар срещу Централна гара, който сега какво ли е там?!

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #21 on: 21.07.2017, 13:51:55 »
...
Но някога си спомням имаше и пазар срещу Централна гара, който сега какво ли е там?!
Кален паркинг.

Offline difian

• Урбанистът
  • Moderator
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #22 on: 21.07.2017, 14:14:38 »

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #23 on: 21.07.2017, 14:37:16 »
За стандарта на София това направо си е морава.  :D :P

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #24 on: 21.07.2017, 18:11:51 »
Голяма част от този паркинг е с асфалт. Все пак там беше "официалната" автогара преди да построят настоящите отсреща.

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #25 on: 24.07.2017, 00:56:07 »
Битака и сега си го има. На Богоров е готино също.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #26 on: 24.07.2017, 12:17:19 »
На пазарите за зелечуци и плодове винаги има риск да ти пробутат некачествена стока, а търговците често не разрешават да си избираш сам стоката. Като ги уличиш в измама, става обикновено луд скандал. В големите хипермаркети пък е обратното - може да избереш, каквото поискаш, но не винаги стоката е качествена. За мен най-добрият избор са магазинчета плод-зеленчук, където винаги дават да си избираш, и стоката е с добро качество в повечето случаи.
Иначе в последно време има доста импровизирани сергии за плодове и зеленчуци, около входовете на метростанциите и основни автобусни спирки, като продавачите често са от малцинствата, но никой не ги гони.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #27 on: 24.07.2017, 12:31:23 »
Прав си, но все пак женския пазар има достатъчно ниски цени за да си позволиш малко некачествена стока. В смисъл на друг пазар не си застрахован, че няма да ти пробутат нещо смотано, но имаш гаранция, че цената ще е поне двойна.
Само дето няма как всеки да хване една диня по 8 килограма и да я разнася на колометри и за някои неща си принуден от обстоятествата да пазаруваш по-скъпо.
А примерно тази фодина аз се наядох на корем на безплатни вишни. В Симеоново в много дворове не им се ядат кисели плодове явно и ги оставиха да презреят и изкапят. А точно като са презрели са доста сладки. По едно време чак си мислих да взема една кофа и да си набера за да не стават зян, обаче си дадох сметка, че си е право на собствениците да си ги изхвърлят по този начин.
Но цената на черешите тази година на женския пазар беше сравнима с късането на вишни от дърветата - около 1.60 лв. за килограм.

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #28 on: 24.07.2017, 19:53:19 »
Иначе в последно време има доста импровизирани сергии за плодове и зеленчуци, около входовете на метростанциите и основни автобусни спирки, като продавачите често са от малцинствата, но никой не ги гони.

Точно от един такъв на една спирка си купих много вкусни ябълки и краставици, вкус който помня от едно време, твърдеше че са му от градината. Ябълките като ги отхапеш потъмняваха веднага точно както едно време от пазарите ако си спомняте, или пък ако си откъснете диворастяща. Много вкусно, нека си ги остават да си продават нещата от двора няма лошо, и без друго навсякъде е пълно с вносни боклуци пълни с нитрати. И от разни баби и дядовци които си опъват масите по възлови спирки и метростанции можете да си купите много вкусни домашни работи понякога. Така веднъж си купих много хубаво домашно сладко от череши, нищо общо с боклуците от магазина, също и домашен мед. Имаше един дядо който пък караше в Младост много хубаво овче млеко кисело и прясно, в хладилни чанти от багажника на колата си, но някой му направи проблем и вече не идва. Сега като не идва много трудно може да си намери човек истинско такова а не някой боклук.
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #29 on: 24.07.2017, 20:04:23 »
Не че нещо, но тези "боклуци" ти дават в момента хляба, защото ти самият работиш в такава верига и в момента, както и в предишното си мнение, плюеш по работодателя си, макар и индиректно. Имай поне малко уважение към работодателя си.........
« Last Edit: 24.07.2017, 20:09:16 by vesko76 »

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #30 on: 24.07.2017, 20:55:39 »
Все ми е тая, за можещия човек препитание винаги има, даже той не търси те него търсят  :D На мен всичко може да ми дава хляб. И това какво общо има с пазарите?

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #31 on: 24.07.2017, 23:31:11 »
Ама така говорите сякаш никога не сте си подквасвали сами кисело мляко или не сте си откъсвали плод от дърво поне от 20 години. На мен детето много ми се дразни като мина под дърво и почна да късам череши, вишни, джанки, ябълки или от някой храст малини. Диви ягоди не сте ли си късали? А да онзи ден напипах една рана круша. Падаха си сами и си откъснаха 1-2. Просто си мисля, че ако са толкова полезни плодовете за 1 секунда откъснати и изядени ще си е в най-голям плюс за здравето.

Изпратено от моят XT1700 с помощта на Tapatalk

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #32 on: 24.07.2017, 23:52:23 »
Абсолютно, така е най-полезно, напълно нормално е ябълката като я отхапеш да започне да потъмнява например, като тези които ги продават по въпросните опънати маси. Ненормалното е обратното, като разните вносни от Полша, Германия, Италия итн. Такива имам в хладилника които могат и месеци да седят, и да си отрежеш парче нищо им няма. Това е ненормална работа. Същото и за млекото, това което дядото го носеше преди да му забранят се разваляше на 2-рия ден, а овчето млеко от магазина..ами веднъж бях забравил едно в хладилника, 2 месеца след срока на годност. Нищо му няма. И после казвайте че това е нормално.

Всъщност има начин да се снабдявате с домашни качествени продукти-разходете се с 98 или 69 до с.Железница и питайте от къде да намерите домашно кисело овче млеко, домашно масло, домашна наденица, домашно сирене и кашкавал. Веднага ще ви упътят при правилните хора, аз съм си намерил така от къде като ми се прияде нещо истинско и отивам до там с една тур. чанта да си накупувам веднъж в месеца например. И мед има и домашно сладко, продават ще ги научите кои са.

В Горубляне също има няколко човека които продават и млеко и масло, сирене и кашкавал също домашни, дори има и магазин само за домашни работи. За плодове и зеленчуци не съм разпитвал, но сигурно ще се уреди като се попита. Преди имаше много хубава мандра в Симеоново, и там имаше вкусотии, ама май я продадоха, не знам дали съществува. В Драгалевци мисля че също могат да се намерят домашни вкусотии, или поне преди можеше, сега не знам дали някой се занимава.

Повечето такива продукти трябва да ги консумирате до 2 дена макс, иначе се развалят. Така е с истинската продукция.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #33 on: 25.07.2017, 10:24:56 »
В Симеоново не съм чул да има нищо като мандра, но пък може да не съм чул. Но сякаш няма нищо домашно. Мнозинството дворове са главно във вид на ливади без някой да сее нещо (с някои изключения). Добре, че си стоят плодните дървета.
За Железница - ходил съм веднъж нататък с лека кола. Струва ми се, че бих си изповръщал всичкото от тези завои. Сигурно има много хубаво неща, обаче ми става зле на корема само като се сетя за пътя...
Обаче климата във Витоша е малко странен. Днес (25 юли) видях, че в съседния двор имат черница (най-ниските клони са на 3-4 метра и затова не бях заглеждал какво е досега) на която са накапали дудите по земята чак сега. В равнината тези плодове ще са заминали още преди 1 месец. Съседите имат някой корен и съм им пробвал 1-2 тиквички и чесън. Не знам дали са гаден сорт, ама не бяха едни от най-вкусните продукти, които съм пробвал. От пазарчето в Симеоново купих по-вкусни тиквчики. Но какъв им е произохода не знам...

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #34 on: 25.07.2017, 11:00:33 »
В Симеоново не съм чул да има нищо като мандра, но пък може да не съм чул. Но сякаш няма нищо домашно.

Имаше до сравнително скоро, точно на изхода на Симеоново посока Бистрица под лифта, а животните ги пасяха на ливадите надолу. Сега обаче последните години брутално се затстрои и вече май не работи.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #35 on: 25.07.2017, 12:23:26 »
Няма нужда да ходиш до Железница. Когато живях в Дървеница, някои комшии купуваха мляко от човек на старото обръщало на 68, 69 и 70. Баби с пластмасови бутилки мляко съм виждал и при нас - в Дианабад пред супера ВМВ. Все пак е добре да познаваш човека, защото тази операция е рискована - може да има болно животно. И докато млякото все пак се вари, купуването на месо от неясни източници на Женския пазар е чиста авантюра.
Както вече казах - няма осъдително в това и то се практикува навсякъде в Южна Европа, ако и да не е 100% законно. То пък не може върху всичко да се плаща данък, това е данъчно пренебрежима ниша.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #36 on: 25.07.2017, 12:32:50 »
За плодове и зелечуци няма лошо да се купува от малки производители, от сергии, стига да не ти пробутват некачествена стока. За млечни и месни продукти е по-опасно, тъй като тези производители не подлежат на ветеринарен и санитарно-хигиенен контрол и не се знае при какви условия се произвеждат, и при какви условия се гледат и с какво се хранят животните. Примерно има хора, дето си гледат и пасат животните на радиоактивните полета до Кремиковци и Бухово, и после си продават продуктите по пазарите. Възможно е и въобще да не знаят, че районът е замърсен, но потърпевши са купувачите.
Учуден съм, че Иво не си купува сирене и мляко от ЕлБи Булгарикум - това е 100% държавна компания, която държи всички патенти и щамове за производство на кисело мляко и сирене у нас. Продуктите са им доста качествени (учудващо за държавна фирма), а цените във фирмените им магазини - повече от добри. И да, тяхното прясно мляко вкисва, ако не се консумира в срок, а кашкавалът хваща плесен, ако седи повече време отворен. И вместо да подкрепя държавното производство, пълни гушите на нагли частници, които най-вероятно укриват данъци  :help:
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #37 on: 25.07.2017, 12:43:33 »
За ЕлБи си прав. Но го има в Била най-вече и по други места се губи. Попадал съм на екземпляри, на които леко се е усещало горчив вкус, а на други го е нямало при това купени почти по едно и също време, но от различни места. То това знаечи и ЕлБи (LB - Lactobacilus Bulgaricus). Иначе собствеността е 100% на министерство на икономиката.

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #38 on: 25.07.2017, 23:15:13 »
Купувам си и от него разбира се, но обичам да опитвам и домашно производство и за това от време на време ходя до Железница, Горубляне, Пасарел, и си взимам домашни работи.

А относно района на Кремиковци и квартал Ботунец-в момента там активно се развива земеделие и почти всичко е засято със слънчоглед, пшеница, и др. култури. Като цяло райнона на София има много голям потенциал за крайградско земеделие и животновъдство, но на никой не му се занимава, условията са такива че работата е мръсна, печалбата е малко, младите предпочитат да работят в офиссгради, логистични центрове итн. не им се пасат и доят крави, много трудно ще накараш някои от големия град да се занимава със земеделие, да работи в земеделско стопанство Врана или Горубляне, вместо в бизнеспарка например. За това цели отрасли замират.

Междудругото и земеделско стопанство Врана работи под пълна пара, и животни гледат и много земи обработват от Дружба чак до околвръстното, мисля че имат и мандра и собствено производство, трябва да отида да видя дали имат някакъв фирмен магазин от където да си накупиш "домашно " производство. Дори за служителите имат блокове до входа на парк Врана на много хубаво място. На колежка от работата мъжа и работи там и са им дали да ползват апартамент само и само да дойде да работи някой да се занимава със земеделие. Много трудна работа да накараш някой.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #39 on: 29.07.2017, 02:17:05 »
Иво, разходи се някоя неделя и на мол богоров. Аз съм много доволен от асортимента там, въпрекиче скоро не съм ходил...