Poll

Къде бихте отишли на почивка? (България)

Бургас
14 (12.5%)
Крайморие
2 (1.8%)
Приморско
5 (4.5%)
Китен
11 (9.8%)
Лозенец
3 (2.7%)
Царево
8 (7.1%)
Созопол
10 (8.9%)
Поморие
6 (5.4%)
Несебър
13 (11.6%)
Слънчев бряг
9 (8%)
Обзор
6 (5.4%)
Варна
6 (5.4%)
Св. Константин и елена
2 (1.8%)
Албена
5 (4.5%)
друго - посочи в коментарите
12 (10.7%)

Total Members Voted: 51

Author Topic: Място за почивка  (Read 8791 times)

Offline pepi1997

• Нямам спирка
  • 9060
    • View Profile
    • Email
Re: Място за почивка - море 2015
« Reply #40 on: 16.08.2015, 22:13:06 »
Е как няма да предпочитат хората Гърция и Турция? Тука ги мързи да почистят плажовете, улиците, градинките, често има проблеми с електро и водоснабдяването, по улиците има дупки, често и неосветени участъци, хотел до хотел - няма свободно пространство; навсякъде клатят хората за пари - за чадър, за шезлонг, курортна такса, паркинг. Отделно храната сам си я подсигуряваш, а често това е доста солено.
Демек за 10тина дена море не се пада под 1000лв. разходи (за 2ма човека), а обслужването не отговаря на цената.

В Гърция и Турция - Ол инклузив, с в пъти по-добро обслужване излиза 600-700лв, а ако е направена резервацията по-рано може и по-евтино, всичко е подсигурено - ядене и пиене на корем, ползването на плажа е безплатно, ЧИСТО Е - водата, плажа, улиците.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #41 on: 16.08.2015, 22:46:39 »
Защо трябва да съм длъжен да почивам в България? Ами просто тук курортите си имат друга пазарна ниша, в която не са включени семейни хора над 50 години. Ако искам да се напивам до премала, да се дрогирам и да скачам от балконите - мястото ми е на Сънито, но не искам да правя подобни дейности, нито да гледам около себе си хора, които ги упражняват.

Не се сърдя на никого, Сънито беше кротък семеен курорт с много зеленина, сега е шумен младежки курорт. Просто хотериерите са си направили сметка, че ще печелят от количеството продаден алкохол, не от качеството, т.е. аз нямам работа там. Сънито не е нещо уникално - Ибиса, а и в известна степен Канарските острови са подобни клоаки. Те си имат клиенти, спокойните села на Халкидики и Тасос - други клиенти, между които е и моето семейство. Затова пък, ако някой мисли да купонясва алкохолно, не бих му препоръчал нито Халкидики, нито Тасос.
Почивал съм няколко пъти и на хърватското крайбрежие. Там не те тормозят за чадъри и шезлонги, но се стараят да измислят всякакви странични активности за гостите си - корабни, автобусни екскурзии, гмуркане, ходене по пещери и т.н. И от всеки хотел виждаш или зеленина, или море, но не и балконите на съседния хотел. Така че даже с малко застрояване има начин да се изкара добра печалба. Само че те са дресирани от години, тъй като още от югославски времена са приемали западни туристи - (западни) немци, австрийци и италианци, докато нашите курорти винаги са били за оръфляци.

Родителите ми имат апартамент в Созопол, така че даже за нощувки не плащам и въпреки това от 2 години не съм стопвал в сезона. Последният път единствената опция за плаж, където да не ми се качват на главата, беше Аркутино. Каваците/Смокина се развалиха невероятно - концесионерите след 2010 набучиха чадъри като за световно.
« Last Edit: 16.08.2015, 22:52:44 by blagun »

Offline viktor_bdz

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #42 on: 16.08.2015, 22:52:37 »
Ами основните разлики са, че за да имаш сянка и място за лежанка в България се плаща 20-30лв., докато в Гърция си консуматор. Там ще си поръчаш едно фрапе или бира, а с това шезлонгът и чадърът са вече твои. С няколко думи - може да си седиш колкото си искаш. Надявам се, че в БЪЛГАРИЯ процедурата ще стане същата!!! С това и хората ще се увеличат.  :crazy:
Master of puppets!

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #43 on: 16.08.2015, 23:15:20 »
Обаче по българското е романтика.  :D Като не платиш за чадър и отидеш в свободната зона, която е гъчкана, често си е доста интимна обстановката.   :namasa:
А сега сериозно, по нашето черноморие има много още работа и още много какво да учат хотелиери, ресторантьори. Докато не оправят тези два огромни сектора и не въведат някакъв ред, ще сме си предпочитано място за пийване покрай морето, от колкото ваканция край морето. А това ще привлича едни възрастови групи и ще отблъсква сериозно други. Да не говорим за презастрояването, което е толкова ужасно и толкова масово, че в столичен застроен квартал се чувствам по-спокоен и по имам въздух от колкото в някое уж семейно курортче на морето. Безумието с паркирането там също е нещо проблемно и така... проблеми много. Решения и опити за решения, малко.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #44 on: 16.08.2015, 23:16:02 »
Дайте снимки да ги видим тия кътчета какво чак толкова представляват ако на някой му се занимава и е снимал. Аз до Гърция освен с кола не виждам много опции с какво може да се пътува и то влак има само до Солун директно от София. После евентуално от Солун ако има някакви влакове или автобуси до курортите. Трябва с кола, някой да е постоянно ангажиран да кара, докато тука няма нужда. Което автоматично означава -много струпване на коли=лудница, задръствания, няма къде да спреш.

И какво ви е мнението за почивка и плаж в големите градове на морето Варна и Бургас? И двата имат огромни плажни ивици, сравнително чисти и големи свободни зони, а още на гарите хора предлагат евтини квартири по 10-15 лева само нощувката и то доста прилични понякога дори в топ-центъра или до морето.
« Last Edit: 16.08.2015, 23:20:59 by Ivo »
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline viktor_bdz

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #45 on: 16.08.2015, 23:27:07 »
Аз до Гърция освен с кола не виждам много опции с какво може да се пътува и то влак има само до Солун директно от София. После евентуално от Солун ако има някакви влакове или автобуси до курортите. Трябва с кола, някой да е постоянно ангажиран да кара, докато тука няма нужда.
Има много автобуси до всякакви дестинации. Влакчето също върши работа!
Master of puppets!

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #46 on: 17.08.2015, 00:11:46 »
NDR снимаха наскоро един филм за туризма в България. Има го качен в тубата, субтитрите са автоматичен превод, като се гледа най-добре на английски субтитри.

https://www.youtube.com/watch?v=DOt8GtCT72g

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #47 on: 17.08.2015, 01:18:03 »
Плажовете на Варна и Бургас бих посетил в много краен случай, там водата е доста мръсна и мътна. Преди 2-3 години стъпих за последно на Харманите в Созопол - там водата също има доста бозав цвят вече, а преди 10-тина години беше страхотен плаж, даже имаше и нудисти в единия край.

У нас почти навсякъде съсипаха курортите и къмпингите, нашите "бизнесмени" гледат да се нагушат като за последно, без да предложат нищо насреща. Изобщо няма мисъл, че трябва да предложат добра услуга, за да дойдеш пак догодина. Най-малкото е наглостта с чадърите и шезлонгите по плажовете, отделно пословично лошото и скъпо обслужване по заведенията, сергиите с боклуци на всяка крачка, липса на достатъчно паркоместа, лош обществен транспорт, мръсотия, зарази, цигания, крадци и т.н. Преди седмица бях на някакъв "къмпинг" до Градина - една гора, която собствениците на Баш бара са си заградили и са сложили такса 15 (!) лв. нощувка на палатка, 3 лв. паркинг на кола. Това беше гарнирано с отвратителни баня и кенефи в една дъсчена барака, които не се заключваха, нямаше грам топла вода, а студената течеше едва-едва, никъде нямаше една кофа за боклук, нито бяха обозначени места за палатки и за паркиране. У нас явно се смята, че като е "къмпинг", задължително трябва да е мизерия, че на всичкото отгоре да си плащаш като на квартира.
В Гърция къмпингите са далеч по-уредени, удобни каравани и бунгала, топла вода, а цените са съвсем прилични. Условията за пътуване са идентични - и там общественият транспорт е зле и е задължително да си с кола. На плажа е достатъчно да си поръчаш фрапе за 3 евро, и си ползваш и чадър, и 2 шезлонга цял ден. Отделно, че има достатъчно свободно място от чадъри. Собствениците на заведения са винаги любезни, храната е добра почти винаги, и като поискаш сметката - носят ти десерт, бонус от заведението. Е къде го има това у нас, и как няма да отидеш пак по гръцко??  :neznam:
« Last Edit: 17.08.2015, 01:23:29 by ozzy »
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline kristian40t097

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #48 on: 17.08.2015, 01:33:40 »
Вече 2 месеца съм на Созопол и почти всеки ден сме на плаж на Харманите. Това, което забрлязвам е, че с напредването на сезона водата става все по-мръсна и по-мръсна. А колкото до презасторяването не искам да коментирам. Шефките на заведението, в което танцувам казват, че като деца са си играли в нивите на 300 метра от дома им, в който и аз живея, а сега края на града е поне на 3-4 километра. А не са възрастни в никакъв случай. Около 30те години са.
За трамвайния транспорт!!!!!

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #49 on: 17.08.2015, 08:58:02 »
Аз до Гърция освен с кола не виждам много опции с какво може да се пътува и то влак има само до Солун директно от София. После евентуално от Солун ако има някакви влакове или автобуси до курортите. Трябва с кола, някой да е постоянно ангажиран да кара, докато тука няма нужда. Което автоматично означава -много струпване на коли=лудница, задръствания, няма къде да спреш.
Влакът София-Солун-София е неудобен за българи: ако пътуваш с влак, трябва или да спиш на гарата, или на хотел в Солун. Но има много автобуси дотам. Оттам за Халкидики се вземат автобусите на КТел на автогара КТел-Халкидики към ИКЕА-та. Има по 4-5 курса дневно до ръкавите.
По главните улици в селата е проблемно спирането, но по страничните се намират места, а и доста села са разгънати надлъжно по морето и имаш опции за спиране, ако не до самия плаж, то близо до него. В Неос Мармарас - най-голямото градче на Ситония, отличаващо се със стръмни тесни улички, има безплатни буферни паркинги в горната част и към рибарското пристанище. Ако искаш - паркираш си там, ако не - вреш се в центъра. За да се демотивират хората да правят това, паркоместата по главната крайбрежна улица са "синя зона".
Отделно има десетки диви и полудиви плажчета, достъпни по черни пътчета.
А в Созопол правя значително повече километри с колата, за да се добера до място, на което мога да опъна плажна кърпа.

Offline passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #50 on: 18.08.2015, 09:51:39 »
...

Несебър поради близостта си до Слънчев бряг става за разходка, но не и за почивка. Което не означава че не можеш да се разхождаш из Стария град цял ден. Който търси спокойствие, може да отиде на Шкорпиловци, но и там вече се издигат няколко хотелски комплекса. Камчия също е опция, няма такси за чадъри и шезлонги, има дори тенти, които също са напълно безплатни. Към устието на реката или в обратната посока към скалите е доста празно и спокойно.

Ако си във Варна, но не ти харесват градските плажове, палиш колата и си на Кабакум или Златните.
Иво, ходил ли си на Рапонги?
ex-putnik

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #51 on: 20.08.2015, 20:42:16 »
Къде се изливат мръсни води по морето

Излиза, че само най-северното черноморие е горе-долу чисто. Догодина със сигурност ще има още по-малко туристи заради този канализационен проблем.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline vikiconectoto

• Запален по ГТ
  • RIP 9070 :(
    • View Profile
« Reply #52 on: 20.08.2015, 21:36:35 »
Къде се изливат мръсни води по морето

Излиза, че само най-северното черноморие е горе-долу чисто. Догодина със сигурност ще има още по-малко туристи заради този канализационен проблем.
Не е заради това,а заради големите вълни.Точно този канал минава почти до нас.И е отводнителна на един язовир!  :help:

Offline NULL

• Маниак
  • Keep Walking
    • View Profile
    • Email
« Reply #53 on: 20.08.2015, 21:55:17 »
Вече 2 месеца съм на Созопол и почти всеки ден сме на плаж на Харманите. Това, което забрлязвам е, че с напредването на сезона водата става все по-мръсна и по-мръсна. А колкото до презасторяването не искам да коментирам. Шефките на заведението, в което танцувам казват, че като деца са си играли в нивите на 300 метра от дома им, в който и аз живея, а сега края на града е поне на 3-4 километра. А не са възрастни в никакъв случай. Около 30те години са.

Миналата година почивах в един хотел, близо до Созопол.
Водата беше изключително мръсна и миришеше лошо. Говореше се, че хотелите в този район изхвърлят отпадните си води директно в морето, което за мен е повече от гнусно и недопустимо.
Имаше едно капанче - Златната рибка, което беше построено от единия бряг на канала за отходната вода.  :crazy:

Иначе поне почивката беше наистина пълноценна – в бързината си забравих лаптопа вкъщи, а телефонът ми се оказа, че е бил изпаднал от джоба ми в колата, с която ме закараха до Централна гара. :D
If you change nothing, nothing will change.

Полезно: Почивни дни 2018 | Обменни бюра София | Фиксинг на БНБ

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #54 on: 20.08.2015, 23:43:56 »
Между другото, какво стана със Созополската пречиствателна станция? Имаше проект, говореше се за финансиране и изпълнение и какво стана...

Offline Magirus deutz

• Защо пиша толкова много?
  • Почитател на Мерцедес - Бенц, Магирус и Икарус.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #55 on: 20.08.2015, 23:58:54 »
Между другото, какво стана със Созополската пречиствателна станция? Имаше проект, говореше се за финансиране и изпълнение и какво стана...
В края на по - миналия месец медиите писаха, че трябва да бъде готова тази есен, но пък в края на миналата година говореха, че ще бъде завършена през Юни тази година, но дори да има удължаване на срока  за строеж той трябва да е до края на тази година, защото проекта се финансира със средства от миналия програмен период.
« Last Edit: 21.08.2015, 00:02:28 by Magirus deutz »

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #56 on: 21.08.2015, 11:06:55 »

Не. Къде се намира това как може да се стигне до там?
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline Magirus deutz

• Защо пиша толкова много?
  • Почитател на Мерцедес - Бенц, Магирус и Икарус.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #57 on: 21.08.2015, 11:43:47 »

Не. Къде се намира това как може да се стигне до там?
Плажът се намира до втора буна във Варна.
« Last Edit: 21.08.2015, 11:45:45 by Magirus deutz »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #58 on: 22.08.2015, 11:19:05 »
Миналата година почивах в един хотел, близо до Созопол.
Водата беше изключително мръсна и миришеше лошо. Говореше се, че хотелите в този район изхвърлят отпадните си води директно в морето, което за мен е повече от гнусно и недопустимо.
Имаше едно капанче - Златната рибка, което беше построено от единия бряг на канала за отходната вода.  :crazy:
Май че точно при Рибката ще излиза отходният канал на бъдещата пречиствателна станция. Разбира се, заустване в него след станцията е ултра-недопустимо. По-преди градската канализация бодро изливаше ла*на насред заливчето при подхода към Созопол - между Паметника на подводничарите и Рибното пристанище. После положиха дълга тръба под морето, която изпраща ла*ната по-навътре, най-вече по упоритото настояване на руснаците-собственици на апартаменти в селището "Св.МАрина". Но е ясно, че без пречиствателна станция не може да има задоволително решение.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #59 on: 22.08.2015, 14:19:50 »
Ще се включа малко нестандартно по темата. Аз препоръчвам Хърватия за море - слага в джоба си Гърция, а за българската обществена тоалетна не отварям и дума. Цените са повече от прилични, адекватни са и на условията, които се предлагат. Чистотата е невероятна - дори по плажовете на пристанищен град като Риека водата е кристална. Паркоместа има, защото има обществени паркинги в по-големите градчета. Обслужването какво е изобщо няма да говоря - хората правят и невъзможното, за да ти угодят, издават касови бонове без уговорки и т.н., и т.н... Тази година имах възможност да пообиколя и съм впечатлен.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"