Author Topic: Мостове, виадукти и тунели по българските магистрали и пътища.  (Read 515 times)

Offline Ivanko

• Напредващ
  • Меценат на женската красота.
    • Skype Me™!
    • View Profile
Най-дългият пътен тунел е тунел Витиня, с дължина около 1200 m. Най-късият е Правешки ханове, който е последният от четирите тунела на АМ2 "Хемус" по посока Варна и е дълъг около 335 m. Най-високите виадукти в България са първите два след тунел Ечемишка по посока София и са високи около 120 м. Това знам за съоръженията от този тип в България, така че предлагам тук да се създаде една база данни по въпроса, като всеки пише това, което знае за тях и така ще съберем информация.

(P.S. Ако информацията, която съм дал съдържа грешки, моля да ме поправите! Благодаря!  :) )
Ако някой забележи грешка в това, което съм публикувал тук, винаги ще е от огромна полза за мен да бъда поправен.

Благодаря,
Иванко

Offline elbi

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Най дългия тунел в България е Витиня и е 1125 м.Дължина до 1 км се е считала за максималната за тунел без вентилация според старите норми и затова тунелите по магистралите нямаха вентилация. Най високия виадукт е Бебреш намира се непосредствено преди тунел Топли дол, а не Ечемишка в посока Варна или след него в посока София. Височината му е 120 метра и е правен с 58 метрови греди. Съседния на него "Коренишки дол" също е правен с такива греди но е доста по нисък. Иначе стандартно вадуктите по соца на магистралите са строени с 39 метрови греди. 
« Last Edit: 01.07.2017, 20:13:51 by elbi »

Offline Ivanko

• Напредващ
    • Skype Me™!
    • View Profile
Благодаря за поправката. Аз вероятно защото съм мерил нещата на око, а и под т.н. Бебреш май трябва да минава едноименна река. За Витиня, да това за вентилацията е интересно. Понеже бях по едно време в Гърция. Там докато карахме през някакъв тунел (който дори не помня на какъв маршрут се намираше, бил съм шестгодишен) се чуваше едно доста странно боботене... Питах така по детски майка си дали тунелът ни мрази. Тя ми отговори, че това е вентилацията. Странно. На следващата година отидохме на море в Китен, пътувахме по полу-завършената тогава (2010-2011) АМ Тракия. И там, разбира се, минахме през тунел Траянови Врата, и това боботене не го чух. А и миналата година, на Албена. Там вече минах през четирите тунела на АМ Хемус, и там боботенето го имаше само в "Ечемишка" и последният тунел, чието име не помня, но май беше Правешки Хан или подобно на него.

elbi, да попитам, колко е дълъг виадукт Бебреш? Искам да разбера дали ще се окаже по-висок, отколкото дълъг.
Ако някой забележи грешка в това, което съм публикувал тук, винаги ще е от огромна полза за мен да бъда поправен.

Благодаря,
Иванко

Offline RADOCVET

• Moderator
  • Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
Естествено че не.

Обща дължина    720 m
Височина    120 m

Вентилация по тунелите има само в тръбите на Витиня, а от скоро и в тунел Ечемишка - дясна тръба.

Offline Ivanko

• Напредващ
    • Skype Me™!
    • View Profile
Отново ще благодаря на @RADOCVET за информацията, която ми даде и тук, и в другата тема. Въпрос: Елби не е прав за това, че във Витиня няма вентилация?

Благодаря,
Иванко

Offline elbi

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Сега се ремонтират тунелите нн Витиня и Ечемишка и след ремонтите ще имат вентилация. На Ечемишка вече го откриха с поставената вентилация миналата седмица.При изграждането им не са имали вентилация.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
А тръбата на "Витиня" посока София е ремонтирана, обаче настилката не е подменена. Жестоко.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"