Poll

Трябва ли "жк" да се изписва пред името на комплекса на електронните табели?

Да, това е полезна информация
25 (43.1%)
Не, заема излишно място
32 (55.2%)
Без мнение
1 (1.7%)

Total Members Voted: 58

Voting closed: 05.09.2017, 19:32:52

Author Topic: Допитване относно електронните табели  (Read 2126 times)

Offline Sofia

• Нямам спирка
  • R.I.P. 1511 (1985-2015)
    • View Profile
Колеги, както вече Emperor спомена в съответната тема, предстои обновяване на електронните табели на Шкода 27Тр. В тази връзка в момента тече оформянето на шрифта и текстовете на табелите и решихме да се допитаме до всички по някои въпроси, така че крайният резултат да е максимално задоволителен.

Един от въпросите, предизвикващи полемика, е, да се изписва ли или не частицата "жк" или съответно "кв" пред имената на комплексите/кварталите. Няма да давам аргументи за или против, оставям ви да изкажете мнението си по въпроса като прикачвам примери.

Отбелязвам, че след обновяването на табелите на 27Тр по същия начин ще бъдат обновени и табелите на 26Тр. Долният пример е от флип-дот табела, но по същия начин ще изглежда и на LED табелите.
« Last Edit: 06.08.2017, 20:39:45 by Sofia »

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Колеги, както вече Emperor спомена в съответната тема, предстои обновяване на електронните табели на Шкода 27Тр. В тази връзка в момента тече оформянето на шрифта и текстовете на табелите и решихме да се допитаме до всички по някои въпроси, така че крайният резултат да е максимално задоволителен.

Един от въпросите, предизвикващи полемика, е, да се изписва ли или не частицата "жк" или съответно "кв" пред имената на комплексите/кварталите. Няма да давам аргументи за или против, оставям ви да изкажете мнението си по въпроса като прикачвам примери.

Отбелязвам, че след обновяването на табелите на 27Тр по същия начин ще бъдат обновени и табелите на 26Тр. Долният пример е от флип-дот табела, но по същия начин ще изглежда и на LED табелите.
От изброените варианти съм за първият или вторият, но със забележката, че правилното изписване е с точки - "ж.к." и "кв."
Да се изпише на два реда само за да седи отгоре ж.к. е разхищение на място за мен. Ако се избере някой от вариантите с частиците моля добавете и точките. Ако има някакви затруднения или невъзможност да се сложат точките по-добре да ги няма частиците.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
Ако има място нека да има ж.к. или кв., но ако няма по-добре без. Например за тб9 (за 6 и 7 също) е крайно неуместно страничната табела да казва Пл. Ст. гара, вместо Сточна гара.

Offline pavel75

• Запален по ГТ
    • View Profile
За мен е редно да си пише жк, тъй като може да се получи недоразумение. В момента се сещам, че с името Левски има квартал, булевард и паметник.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
Да, ама няма улица, паметник, град и къща Левски Г каквото всъщност пише.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Ж.к. е правилното, квартал предимно с блокове застроен на голо поле се казва ж.к, Левски, Младост, Люлин и тн,  Квартал , или съкращение кв. е присъединено село към града, примерно Симеоново, Драгалевци.
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline bigblondewolf

• Маниак
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 55310178
    • View Profile
Няма никакъв смисъл да се пишат изчерпателно имената. На пътникът му трябват две неща, за да идентифицира превозното средство: номер (направление, пр. Тм1) и посока (към ж.к. Иван Вазов или към Надлез Надежда). Електронната табела трябва в максимално кратък вид да предаде тази информация и нищо повече. Щом пише номера, е ясно, че "Иван Вазов" с възможно най-големите букви е квартала - има го в разписанието, има го на таблото на спирката и няма смисъл да се пише и на табелата, която служи за бързо ориентиране. Единственият плюс на "ж.к."-то на табелата е да запуши устата на хората с "ама тука пише така, там друго", а много по-важно е като видиш автобуса да се приближава да разбереш дали си на правилната спирка или трябва да пресечеш отатък.

Единственото изключение са линии, които отиват примерно от ул. Иван Вазов до ж.к. Иван Вазов, но такива надали ще има изобщо :D
Семейният скандал е като рок концерт. Винаги започва с новия материал и завършва със старите хитове

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Ж.к. е правилното, квартал предимно с блокове застроен на голо поле се казва ж.к, Левски, Младост, Люлин и тн,  Квартал , или съкращение кв. е присъединено село към града, примерно Симеоново, Драгалевци.
Ето дефиниция: Жилищен комплекс е наименованието на построените след Втората световна война квартали в България. Като цяло те се състоят от многоетажни апартаментни сгради, изградени по различни строителни технологии.

Както казва RADOCVET по-говоримо е да пише Сточна гара, отколкото Пл. Ст. Гара. Отделно нека наистина спазваме коректното изписване с точки, т.е. "ж.к.", а не "жк". Като се прави да се прави коректно и според правилата на българския език.
В Бургас доколкото съм наблюдавал не се пишат кв., ж.к., ул., бул., пл. и въпреки всичко няма объркване между хората. Ще се повторя, но в темата за табелите преди време бях изказал мнение, че по подразбиране може да се приеме, че става въпрос за квартали и жилищни комплекси, което често са крайни спирки на превозните средства. Ако маршрута по някаква причина е до улица или булевард може да се добави съответната частица отпред. (както написа и  bigblondewolf, преди мен)
От друга гледна точка например, няма съществена разлика дали ще пише ж.к. Западен парк или само Западен парк, защото крайната спирка хем е в комплекса хем е до самият парк. Същото важи и за Централна гара, добавянето на площад отпред е излишно и не дава допълнителна информация.

За мен е редно да си пише жк, тъй като може да се получи недоразумение. В момента се сещам, че с името Левски има квартал, булевард и паметник.
В допълнение на RADOCVET ще кажа, че булевардът е "Васил Левски", а не само "Левски", а паметникът изрично се нарича паметник или се използва "площад Васил Левски", както е актуалното име на спирката.
« Last Edit: 07.08.2017, 13:12:32 by dan »

Offline Sofia

• Нямам спирка
  • R.I.P. 1511 (1985-2015)
    • View Profile
Отделно нека наистина спазваме коректното изписване с точки, т.е. "ж.к.", а не "жк". Като се прави да се прави коректно и според правилата на българския език.

Съгласен съм с това, но всяка точка заема 4 пиксела, което допълнително ограничава наличното място за името на дестинацията и налага намаляне на шрифта.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Отделно нека наистина спазваме коректното изписване с точки, т.е. "ж.к.", а не "жк". Като се прави да се прави коректно и според правилата на българския език.

Съгласен съм с това, но всяка точка заема 4 пиксела, което допълнително ограничава наличното място за името на дестинацията и налага намаляне на шрифта.
Ако е голям проблем значи махаме частиците изобщо :) . Тъкмо ще може по-едър шрифт да се ползва и като цяло да има повече място. Виждам, че според някои тези частици са важна информация, но по-добре по-малко информация, но вярна, отколкото повече, но грешна (било то и правописно грешна).

Offline wiNt

• Маниак
  • !<9060>!
    • View Profile
Аз пък съм точно обратното на мнозинството - смятам, че или трябва да е "жк"/"кв" или да е изобщо без, но в никакъв случай "ж.к."/"кв.". Едно че не е естетично изобщо, пък после, че заема излишно място, за точката, която всъщност не носи никаква информация. Така че най-добре да е просто без нищо според мен.

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
Както точките заемат излишно място, така и ж-то и к-то заемат излишно място. Хубаво правим анкети, ама като някой тиквеник подаде жалба, пак ще ги върнат излишните буквички..

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Както точките заемат излишно място, така и ж-то и к-то заемат излишно място. Хубаво правим анкети, ама като някой тиквеник подаде жалба, пак ще ги върнат излишните буквички..
Със същият успех предполагам могат да пускат жалби и за точките

Offline wolf_rusi

• Наистина съм луд
    • View Profile
Отделно нека наистина спазваме коректното изписване
Е то ако се спазваше коретното изписване спирка "Семинарията" би следвало и на табелите да бъде по същият начин - а не тази измислица "Духовна семинария" плъзнала от новите бази на - а.

Разликата 22 - 16 в полза на "НЕ" мисля, че е повече от категорична, че хората искат кратко, точно и ясно, без излишна информация и би следва да бъде коригирано както Семинарията, така и на някои 26тр където пл. е на отделен ред отгоре над Сточна гара.

Благодаря :)
« Last Edit: 07.08.2017, 22:54:13 by wolf_rusi »

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email

Разликата 22 - 16 в полза на "НЕ" мисля, че е повече от категорична

22 на 16 е далече от всякаква категоричност, още по-малко представителност, ама това е отделен въпрос.

Така и не се повдигна въпроса не може ли част от текста да се изписва с по-малък шрифт и как стои това на табелите? Защото жк Хаджи Димитър например и ул. Хаджи Димитър са две коренно различни географски понятия в София на 2 километра по въздушна линия едно от друго, а и двете се намират по маршрута на ТБ2 например. Можем ли да кажем, че "жк" е излишна информация тогава?
« Last Edit: 08.08.2017, 00:12:12 by fafan »

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
Мисля че там където позволява табелата, трябва да си има "кв., ж.к., пл." и други подобни наименования. Там където няма място, да си се изписва само наименованието на спирката. Даде се вече пример със Сточна гара, че е по-добре да се изпише тя от колкото, пл. Ст. гара. Но при Левски Г, не пречи да се изпише и едно ж.к. отпред.

Хубаво е текста да е на 1 ред, за да е по-четлив.

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
Да си помислиш за улица Х. Димитър, когато пише Хаджи Димитър си е направо постижение. Да, излишно е ж.к.-то. Не би било излишно, ако ставаше въпрос за улицата – ето в такива случаи може да се използват ул./ж.к. и прочее

Мисля че там където позволява табелата, трябва да си има "кв., ж.к., пл." и други подобни наименования. Там където няма място, да си се изписва само наименованието на спирката. Даде се вече пример със Сточна гара, че е по-добре да се изпише тя от колкото, пл. Ст. гара. Но при Левски Г, не пречи да се изпише и едно ж.к. отпред.
Не съм съгласен. Навсякъде трябва да е еднакво. Иначе някой миже да се зачуди защо има разлика в дестинациите..
« Last Edit: 08.08.2017, 00:20:02 by hitar_potter »

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Еми и Сточна гара не оптимално, първо Сточна гара не съществува на това място вече, второ е встрани от кръговото кръстовище със същото име. Ако въведеш в БгМапс "площад Сточна гара" веднага те позционира на спирката, ако въведеш само "Сточна гара" те пита кое имаш предвид - гарата или площада. Това, което се вижда на таблото трябва въвеждайки го в произволна електронна карта веднага да ти покаже еднозначни координати. Само така абсолютно незапознат с географията на София човек може да се ориентира без да има и грам съмнение.

Да си помислиш за улица Х. Димитър, когато пише Хаджи Димитър си е направо постижение. Да, излишно е ж.к.-то. Не би било излишно, ако ставаше въпрос за улицата – ето в такива случаи може да се използват ул./ж.к. и прочее

Не е въпросът ти какво ще си помислиш. Достатъчно е какво ще си помисли например една навигационна програма. Качваш се от НДК и въвеждаш "Хаджи Димитър". Програмата ти изплюва първата пряка след Гурко. Ти какво ще си помислиш ако не си бил никога в София? Дали ще продължиш до последната спирка или ще слезеш на Гурко? Или ще почнеш да питаш на развален български за къде е тролея?
« Last Edit: 08.08.2017, 00:25:40 by fafan »

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
Тия табели не са за точни координати на спирки. Да не би Младост 4 да е по-конкретно понятие? Ами и имената на станциите на метрото ли трябва да променяме на улица + номер??

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Тия табели не са за точни координати на спирки. Да не би Младост 4 да е по-конкретно понятие? Ами и имената на станциите на метрото ли трябва да променяме на улица + номер??

Младост 4 е доста точно понятие. Пробвай да го въведеш в Гугъл Мапс...