Author Topic: Карти и билети за пътуване в ГТ / Таксуване  (Read 139327 times)

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Има и сега глоба ако не си валидирал картата но е само 1 лев. Но все пак ти като си си я заредил за деня, месеца или годината тя вече си е валидна. Това валидиране е заради застраховките според мен.

А тя системата ако не работи май не работи и автомата? Демек са свързани едно с друго. Защото тогава си спомням, че май го оправи от валидаторите и тръгна и автомата.

Друго което съм забелязал, че при работеща система в някои трамваи ми изписва че картата е невалидна, в други че важи до еди коя си дата. И на други хора с валидни карти им изписва че са невалидни, странно.

Тези автомати могат ли да се настроят така, че освен билетче да пускат и дневна карта като пуснеш 4 лева? Звучи ми логично да може като само напечатаното ще е различно. Би било много удобно.
Сегашната глоба от левче е чисто документална, защото и системата е половинчата и няма във всяко превозно средство валидатор. Дори някога в метрото излизат като нетаксувани, особено на старите апарати, на които четеца е под клавиатурата. Изписването на недалидна или празна карта често е поради невъзможност за прочитането ѝ. Имаше един трамвай по 10, на който последният валидатор винаги показваше невалидна, но другите се я таксуваха. И да - автомата и валидаторите са в обща система.

Мисля, че преди е коментирана идеята билетите в превозното средство да са по-скъпи от останалите.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Вижда ли се на PDA-то на контрольора, че месечната карта не е валидирана? От това, което съм виждал на екрана им се показва само датата до кога е валидна, не и дали е валидирана или не. Има го и проблемът, че мобилните им уреди нямат връзка с интернет, тоест не могат да разпознават клонирани карти.

Online abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Те гледат дали е валидна само или не,никога не я валидарам и не съм имал проблем с това.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Вижда се една картинка със зелено тикче или червено хиксче. Случвало ми се е да видя и текст, на който пише "Нетаксувана карта". Всичко зависи от устройството. Мисля, че има поне 3 вида, които се използват и всяко има различни показания и възможности. Старите с четец под клавиатурата не могат да четат картите на метрото. Това го казвам от лични наблюдения. Нямам идея свързани ли са с интернет или не, но предвид, че е заложена глобата за нетаксувана карта, то има начин да се види това. Иначе наистина гледат дали е валидна, защото в автобусите валидатори няма и е малко глупаво съществуването на тази глоба, докато не се изгради единна и цялостна система.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Валидирането може и да се отбелязва на самата карта, и така четецът вижда дали през последните да кажем 30 минути картата е минала през валидатор или не. А че нямат връзка с интернет е почти сигурно, нали за това писаха по разни медии че картите могат да се фалшифицират много лесно. Ако имаха веднага можеше да се види ако някой се опита да мине с манипулирана карта, при сегашната система измамата става ясна чак като се синхронизират всички PDA-та след края на работния ден.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Сега се сетих, че ако се избере "проверка на картата" на валидатора, той показва и последното таксуване кога и в кое превозно средство е било.

Offline Citaro

• Напредващ
    • View Profile
От няколко дена в трамваите(не знам за тролейбусите )има нови билети-Серия МФ 001-2017 със зелен цвят.
И един въпрос защо на всички електронни билети в трамваите пише(дори тези които не минават от там-имам билет от тм 5 ) :
Пр.Сп. Централна гара
сп. Централна гара
като са закупени във Връбница или Княжево ,а на валидатора пише текущата реална спирка?
« Last Edit: 26.10.2017, 15:33:37 by Citaro »

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Защото транспортът е моята страст
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 3590884160131
    • MSN Messenger - vl-simov@hotmail.com
    • View Profile
    • Кайпарсвил транспортен портал/Kipersville transport portal
    • Email
Това е втора зелена серия, предходната е МФ 001 2017 и в момента пред себе си имам един такъв билет от 19-ти октомври. Иначе за погрешното изписване на спирките това е често срещана грешка. На моя билет от 19-ти дори пише ПС №: 0 и не пише нито настояща, нито предходна спирка. Трамваят беше ако не се лъжа 4103 по 20, взет от „Разклона за летището“.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Ето какво може да се случи при преминаване само на електронни билети на нашия полуостров: https://news.bg/world/atina-minava-na-e-bilet.html.
Странното е, че само на Балканите има градове само с електронни билети: Белград, Букурещ, сега и Атина. На повечето места има електронни и хартиени билети.

Offline ivaylostoenchev

• Маниак
    • View Profile
Някой има ли идея защо напоследък в почти всички искърски тролеи тикет системата не е активирана от водачите?

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Не е само в тях, в повечето трамваи и тролеи не работи, явно се чака новата система. И много малко хора се валидират, просто защото глобата за редовна, но невалидирана карта е 1 лев, а и досега не съм видял да се карат на някого, че не си е валидирал картата.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Не е само в тях, в повечето трамваи и тролеи не работи, явно се чака новата система. И много малко хора се валидират, просто защото глобата за редовна, но невалидирана карта е 1 лев, а и досега не съм видял да се карат на някого, че не си е валидирал картата.

Принципно не пречи да работи, докато наистина дойде новата система. Хората ще отвикнат да си маркират картите. Често е полезно при маркирането да видиш до кога ти е валидна картата.

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
Сегашното недоносче по-добре да бъде изключено окончателно, докато дойде новата система, в т. ч. и малоумните автомати за билети, които не могат едно супер простичко нещо, като това да връщат ресто...

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Сегашното недоносче по-добре да бъде изключено окончателно, докато дойде новата система, в т. ч. и малоумните автомати за билети, които не могат едно супер простичко нещо, като това да връщат ресто...

Както вече казах - нищо не пречи да си работи системата. По същата логика може да изключим и картите в метрото...
За нас като потребители изглежда просто връщането на ресто, но всъщност не е. Ето цитат относно един друг тип системи (значително по-големи физически), които не връщат ресто:
Връщането на ресто от подобен тип автомати би оскъпило до такава степен стойността на инвестицията, че би направило икономически неизгодна тяхната употреба. Затова всички подобни автомати по света не връщат ресто на клиентите си.

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
Картите нека си останат. Просто да се премахнат от употреба валидаторите и автоматите за билети. Така или иначе не вършат никаква работа, през по-голямата част от времето не работят и създават объркване, тъй като ги има в тролейбусите и трамваите, а ги няма в автобусите и метрото, което само по себе си хем е под шапката на ЦГМ, хем си има някакви собствени билети и система за таксуване. Просто едва ли някъде има по-зле измислена система, която на всичкото отгоре вече 10 години стои недовършена...

Offline ooleg

• Наистина съм луд
    • View Profile
Re: Новини от София
« Reply #1515 on: 13.01.2018, 09:26:18 »
Трябва да се въведе нещо като групов билет за деца до 18 години, групова еднодневна карта или нещо подобно. Когато имах гости по нова година ходихме из града само с таксита, защото ако купя 2 карти за 8 или особено 3 за 12 лв излиза колкото таксито в едната посока, а и повече, а получаваш празнично разписание с 30 мин. автобуси и разтеглено на метрото. Дори имах парадокса с йелоу шофьор, който отказа да вкара 3 деца и 2 възрастни и едното дете да седне в майка си щото застраховката му била за 4 човека и аз да се прибирам с градски транспорт. Т.е. има ситуации дето с такси са много хора, а с градския е много скъпо за толкова пътници.

Изпратено от моят XT1700 с помощта на Tapatalk

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
В редица немски градове има такива карти за 5 човека - възрастни, деца и кучета дори. Много са удобни за компания туристи, които се придвижват заедно.