Author Topic: Самолети и летища  (Read 62529 times)

Offline bate_vanio

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • http://
Re: Самолети и летища
« Reply #20 on: 16.10.2007, 11:20:23 »
Quote from: Ikarus T
Ето ти самолета със совалката, колега! във ТОЗИ сайт ще видиш снимката!
Мдам, това е на авиозложението във Франция (Бурже), тогава е била световната му премиера.

Offline KRAKOMOBILA

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #21 on: 16.10.2007, 14:11:14 »
Quote from: bate_vanio
Вчера "Singapore Airlines" са получили първата бройка от новия Airbus A380 най-големия пътнически самолет. И на 25 октомври ще бъде първият полет до Сидни.
Изглежда много добре.

НЕ НА КИЧА ПО ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА В ГТ!!!

Offline Ikarus T

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #22 on: 16.10.2007, 18:24:59 »
Ако не се лъжа KLM имат Airbus! Ето и малко снимки!
Но не мога да разбера тез Airbus дали са на Boeing или са си отделна фирма!
« Last Edit: 16.10.2007, 18:26:34 by Ikarus T »

Offline KRAKOMOBILA

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #23 on: 16.10.2007, 19:32:17 »
До колкото знам (а то не е много) Airbus не само, че е отделна фирма он Boeing но също така и конкурентна. Може и да не е така, поправете ме ако греша.  

Offline maniak

• Нямам спирка
  • Оптимист
    • ICQ Messenger - 278834436
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/47270324@N08/
    • Email
« Reply #24 on: 16.10.2007, 19:48:29 »
боинг са американците, а еърбъс е европейски концерн произвеждащ самолети. меко казано са конкуренти, по-скоро врагове.
еърбъс имат заводи из франция (марсилия), германия и белгия (не съм сигурен). интересен факт е, че частите за  самолетите се произвеждат на различни места и се закарват със самолет до марсилия, където самолета се комплектира
http://bgtransport.org/

Евгени Крусев = Любомир Христов = Велизар Стоилов = предател на обществения транспорт в София.

Offline bate_vanio

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #25 on: 16.10.2007, 20:45:43 »
Може да се каже, че Airbus  е създаден за да има Boeing конкуренция

Offline Ikarus T

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #26 on: 16.10.2007, 21:21:20 »
Може да се каже, че Airbus  е създаден за да има Boeing конкуренция
Аха благодаря, колега! Но не са само тез две има и някакви си Fokker и CRJ!
Според мен тез Airbus ми изглежда, че имат почти същия дизайн като на Boeing, поправете ме ако греша!  
« Last Edit: 17.10.2007, 10:48:47 by Ikarus T »

Offline bate_vanio

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #27 on: 16.10.2007, 21:42:52 »
Quote from: Ikarus T
Аха благодаря, колега! Но не са само тез две има и някакви си Fokker и CRJ!
Естествено, че не са само тези 2 марки самолети.  Сега на ум ми идват Макдоналд Дъглас, Конкорд, Чесна, Илюшин, Антонов, Туполев, Яковлев има и още мноооого.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #28 on: 16.10.2007, 22:19:11 »
Макдоналд Дъглас, Конкорд, Чесна, Илюшин, Антонов, Туполев, Яковлев има и още мноооого.
МАКДОНЕЛ Дъглас е производител на самолетите DC, а не на хамбургери. Погълнат от Боинг.

Конкорд е свръхзвуков европейски проект - най-вече на Англия и Франция, който е приземен ... от Интернет. Преди 10-15 години се предполагаше, че маса европейски и американски бизнесмени ще искат за 3-4 часа да извършват презокеански полети за бизнес-срещи. Сега за целта си има конферентни връзки. Все пак Конкорд се позадържа, докато руският му аналог ТУ-144 не изкара и 10 години. Колкото и да е невероятно, свръхзвуково ТУ-144 е изпълнявало полети София-Москва. Финалът на Конкорд е нелеп - експлозия на спукана гума предизвиква пожар и падане на самолета минути след излитането от Шарл де Гол - Роаси, Париж.

Чесна е най-популярната марка малък самолет.

Ил, Ан, Ту, Як са руските марки пътнически самолети. То се знае, компаниите са правили и военни самолети.

Най-известните модели на Ил са витловите товарни самолети Ил-18 преди и Ил-76.
Ту беше престижната гражданска авиация на СССР. Най-популарни модели - 134 (малък), 144 (свръхзвуков), 154 (среден).
Ан се прочуха с големите товарни Ан-124 - Руслан. Летял съм многократно на Ан-24 - витлово 48-местно самолетче - летеше на 3500 метра и друсаше като каруца над Балкана. Невероятно шумно, но пък не лети високо и се виждат хубаво местата, над които минава.
Яковете са предимно военни модели. От гражданското производство известен модел е Як-40 - реактивно самолетче с 30-тина места. Веднъж ми се случи да летя с такова - поне 2 класи над Ан-24.

Offline lud_pi4

• Нямам спирка
  • За запазване историята на ГТП
    • View Profile
    • Email
« Reply #29 on: 16.10.2007, 22:24:22 »
Аз до колкото знам Еърбъз са френска фирма,поне тъка казаха по дискавъри,и частите се носят с Еърбъз белуга, понеже мяса на делфин от пред,а за А380 се е наложило да бъде,с наземен конвой,понеже белугата не можел да носи 100тона крило,понеже било много широко,мисля,че тъка казаха      

Конкорд,го свалиха заради високите цени на билетите,не заради друго.

Offline KRAKOMOBILA

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #30 on: 16.10.2007, 22:34:34 »
Quote from: blagun
МАКДОНЕЛ Дъглас е производител на самолетите DC, а не на хамбургери. Погълнат от Боинг.

Конкорд е свръхзвуков европейски проект - най-вече на Англия и Франция, който е приземен ... от Интернет. Преди 10-15 години се предполагаше, че маса европейски и американски бизнесмени ще искат за 3-4 часа да извършват презокеански полети за бизнес-срещи. Сега за целта си има конферентни връзки. Все пак Конкорд се позадържа, докато руският му аналог ТУ-144 не изкара и 10 години. Колкото и да е невероятно, свръхзвуково ТУ-144 е изпълнявало полети София-Москва. Финалът на Конкорд е нелеп - експлозия на спукана гума предизвиква пожар и падане на самолета минути след излитането от Шарл де Гол - Роаси, Париж.

Чесна е най-популярната марка малък самолет.

Ил, Ан, Ту, Як са руските марки пътнически самолети. То се знае, компаниите са правили и военни самолети.

Най-известните модели на Ил са витловите товарни самолети Ил-18 преди и Ил-76.
Ту беше престижната гражданска авиация на СССР. Най-популарни модели - 134 (малък), 144 (свръхзвуков), 154 (среден).
Ан се прочуха с големите товарни Ан-124 - Руслан. Летял съм многократно на Ан-24 - витлово 48-местно самолетче - летеше на 3500 метра и друсаше като каруца над Балкана. Невероятно шумно, но пък не лети високо и се виждат хубаво местата, над които минава.
Яковете са предимно военни модели. От гражданското производство известен модел е Як-40 - реактивно самолетче с 30-тина места. Веднъж ми се случи да летя с такова - поне 2 класи над Ан-24.
Харесвам ми целите имена на руските самолети от типа на : Антонов (Ан), Туполев (Ту), Микоян-Гуревич (МиГ), Илюшин (Ил) и тн.  

Offline bate_vanio

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #31 on: 17.10.2007, 08:55:12 »
Quote from: blagun
Моя грешка. Без "Д" накрая  Точното име на английски е "McDonnell Douglas"

Offline Ikarus T

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #32 on: 17.10.2007, 10:45:24 »
Естествено, че не са само тези 2 марки самолети.  Сега на ум ми идват Макдоналд Дъглас, Конкорд, Чесна, Илюшин, Антонов, Туполев, Яковлев има и още мноооого.
Ако не се лъжа имаше някакви руски АН! А наистина този Макдонел Дъглас прилича на Мак Доналдс!

Quote from: KRAKOMOBILA
Харесвам ми целите имена на руските самолети от типа на : Антонов (Ан), Туполев (Ту), Микоян-Гуревич (МиГ), Илюшин (Ил) и тн.  
ААА ето сега от къде идвали всички тези съкращения на руски самолети! Благодаря, колега!
« Last Edit: 17.10.2007, 10:43:49 by Ikarus T »

Offline Muslon

• Маниак
    • View Profile
« Reply #33 on: 17.10.2007, 11:38:09 »
Конкорд го свалиха по много причини. От една страна беше страхотно нерентабилен, въпреки безбожните цени на билетите (около 5к $ в едната посока). От друга страна в началото на века самолетите започнаха да остаряват много (дизайн/производство края на 60-те/началото на 70-те). Въобще целият проект още в началото се оказва изцяло въпрос на престиж (Конкорд никога не е бил особено печеливш, посторена е само една серия от около 30 самолета). Интересното е, обаче че той проправя път за Еърбъс, където освен Франция и Англия се включват и Германия и Испания.

Ту 144 мисля, че никога не е изпълнявал редовни полети до София. Да, наистина идвал е, но само с демонстрационна цел (поради добрите връзки на Балкан със стария Туполев). Между другото Ту 144 продължава да лети и след катастрофата в Бурже, но като цяло самолетът страда от много проблеми.

След катастрофата на Конкорд в Париж, самолетите са временно спрени за около година ако не се лъжа. Следва последен опит да се задържат, но уви малко по-късно са спрени завинаги. Това лято случайно мернах единият от английските паркиран зад едни огради  ще кача снимка довечера.

Макдонъл Дъглас не ги ли купи Боинг?

ПП От руските Балгун е забравил Ил 86, който все пак е единственият широкофюзелажен самолет строен на изток. За съжаление поради връзките на Балкан с Туполев, никога не е и ставало дума да се закупят и такива, въпреки че е имало "пазар". Между другото в България са летели и западни самолети (Каравеле за ТАБСО, ако не се лъжа).
« Last Edit: 17.10.2007, 11:43:06 by Muslon »

Offline LG_

• Строител
  • Модератор
  • Нямам спирка
  • for a better infrastructure
    • ICQ Messenger - 354966774
    • View Profile
    • Email
« Reply #34 on: 17.10.2007, 14:01:49 »
Вчера "Singapore Airlines" са получили първата бройка от новия Airbus A380 най-големия пътнически самолет. И на 25 октомври ще бъде първият полет до Сидни.

Емирите от Дубай имат А380 още от ноември 2005
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.(Марк Твен)

Quote from: geogregor
Underground trains already resemble more of the cattle transports than transportation system for humans.
Actually cattle could never be transported in such awful conditions due to animal welfare regulations. But no one gives a damn about how Londoners travel!

Offline difian

• Урбанистът
  • Moderator
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #35 on: 17.10.2007, 14:05:34 »
Има доста готови бройки, които частично или изцяло са оцветени с характерния дизайн на бъдещите си собственици.Но наистина Сингапур са първата авиокомпания, която ще го използва в търговска експлоатация.На техния самолет пише и "First to fly with A380".

Offline maniak

• Нямам спирка
  • Оптимист
    • ICQ Messenger - 278834436
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/47270324@N08/
    • Email
« Reply #36 on: 17.10.2007, 14:31:54 »
eй го и красавеца на сингапурските авиолинии
« Last Edit: 17.10.2007, 22:04:30 by maniak »
http://bgtransport.org/

Евгени Крусев = Любомир Христов = Велизар Стоилов = предател на обществения транспорт в София.

Offline Ikarus T

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #37 on: 17.10.2007, 16:04:41 »
Ето ви няколко Airbus-а на KLM!  Също така и единствения Boeing 767-300ER !

Quote from: maniak
eй го и красавеца на сингапурските авиолинии
Колега снимката ти не се вижда!
« Last Edit: 17.10.2007, 16:08:54 by Ikarus T »

Offline Muslon

• Маниак
    • View Profile
« Reply #38 on: 17.10.2007, 20:57:34 »

Offline lud_pi4

• Нямам спирка
  • За запазване историята на ГТП
    • View Profile
    • Email
« Reply #39 on: 17.10.2007, 23:05:38 »
Quote from: LG_
Емирите от Дубай имат А380 още от ноември 2005

Забележете колко "малък" изглежда в сравнение със А320,340,360,600 и другите там
« Last Edit: 17.10.2007, 23:07:11 by lud_pi4 »