Author Topic: Първото ми пътуване с метро  (Read 8857 times)

Offline KRUPA

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Re: Първото ми пътуване с метро
« Reply #20 on: 06.03.2010, 19:15:56 »
Честно казано подробен спомен нямам, понеже бях малък, а това се случи 1990-а година. Но за сефте се возих в Берлинското метро (U-bahn). След това като се качих за първи път в софийското, единственото което помня от този момент бе, че веднага усетих берлинската миризма на метро :)
Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана, като да си умрем от смех, хе-хе-хе...

Offline pepi1997

• Нямам спирка
  • 9060
    • View Profile
    • Email
« Reply #21 on: 08.03.2010, 21:05:55 »
Аз като бях на 6-7 годинки се возих и много се кефех  :P :D

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • ICQ Messenger - 304771719
    • View Profile
    • Email
« Reply #22 on: 14.03.2010, 16:52:12 »
Сефтето ми беше на 01.02.1998г. Може и да бъркам деня не си спомням много добре, но се изкефих много въпреки доста късата отсечка тогава.
Най-дългите градски автобусни линии са:
- А111 - 50320 м двупосочно
- А83 - 37000 м двупосочно
- А11 - 32005 м двупосочно
Най-дългите крайградски автобусни линии са:
- А28 - 64540 м двупосочно
- А70 - 56645 м двупосочно
- А3 - 55870 м двупосочно
Тройната коалиция от А до Я

Offline putnik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #23 on: 20.01.2011, 17:08:47 »
На 3-4 годинки, московското метро.
След това киевското.
И към края на 1998 г. си спомням, за пръв път се качих в софийското.

Offline ari_91

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #24 on: 21.01.2011, 00:18:27 »
За първи път се возих, през 2010 г. във Виенското метро. Главно съм използвал U6, но съм се качвал и в другите, все пак живях там един месец, имам и доста снимки, но все не намирам време да избера най-добрите и да ги пусна тук, във форума. ;)

Offline filipkarolev

• Напредващ
  • Ω∆Ψ – ЗНАНИЕТО ПРОМЕНЯ СЪЗНАНИЕТО!
    • View Profile
« Reply #25 on: 26.05.2011, 16:36:00 »
Първото ми возене в метро беше на 6 февруари 1998 г в 18:25 ч в Софийското метро.

Платих цееели 200 лева тогава  :D  :P  :rolleyes:
После 2000-та учих 9 месеца във Виена ии живеех точно до една станция на U4, спомням си че операторът беше WienerLinien.

Като се върнах пак малко на софийското, но вече беше минала деноминацията и беше поскъпнало малко вече струваше 0.30 лв.

И след това след 10 години "метродиета"  на 20.10.2010г. се качих на московското...

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #26 on: 22.05.2016, 17:52:07 »
Гледам че темата е позападнала, а и не съм се разписвал в нея... както и брат ми  ;)

Та първото ни возене беше 1996 в Прага. Помня че тогава се прехвърляхме от една линия на друга - мисля че от С на А, за да стигнем от гарата до Пражкия замък. Тогава, още малък, подземните лабиринти ми се струваха доста объркващи. Бегло си спомням турникети в преходите между линиите, но почти сигурно греша. На Пражкото метро последно се возих 2009 и нямам търпение скоро пак да се пусна.

Следващото возене беше пролетта/лятото на 1998 в София. Станциите - празни, леличката на касата ни разреши с майка ни да излезем от метрото на Сливница. До тогава не бях ходил в тази част на града и ми изглеждаше доста чуждо. Станциите имаха аромата на напоено с масло дърво, предполагам от траверсите, но може и да греша. Този аромат е все едно част от детството. Също така си спомням коментарите на баба ми - "това не е метро, а подземен трамвай! Метрото се строи дълбоко, не така току под улиците". Дълго време бях дълбоко убеден в тази мисъл и се чудих защо метрото в София не е дълбоко, т.е. защо не е истинско...

Последните години се повозих на метрата във Виена, Валенсия, Милано, Мюнхен, Букурещ, Брюксел и Берлин - всяко едно е различно и интересно.

От известно време живея до Берлин и честичко посещавам немската столица. Метрото е впечатляващо! Предимно плитко под земята, три различни системи - тясно, широко, с-бан, учудващо ефективно. В същото време метрото на Берлин ми изглежда изключително хаотично - все едно е строено "откъдето падне". Предполагам че една от причините за това е разделянето на града между 1961-90. Нещото, което най-много ми харесва са още запазените надписи с готически шрифт, предполагам останали от времето на третия райх. Придават една атмосфера на спряло време, което е така на някои места. Страхотен град!

Offline TRAMS SOFIA

• Запален по ГТ
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #27 on: 04.07.2017, 17:17:29 »
Първото ми возене в метро, беше малко след като откриха отсечката от обеля до джеимс баучер. Сам самичък си направих обиколка от нас през сердика, люлин и стигнах пак до нас. Зяпах през прозореца като ненормален :devil:.

Offline viktor_bdz

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #28 on: 05.07.2017, 00:32:59 »
Аз моето не го помня с детайли, но съм сигурен, че дядо ми ме качи от Обеля. Било е някъде към 2005 или 2006 година.
R.I.P 2112
(1987 - 2017)

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #29 on: 05.07.2017, 16:09:46 »
Не знаех, че имало и такава тема  :D Първото ми пътуване с метро беше на самото му откриване 1998 година. Бях на 3 години и баба ми и дядо ми ме водиха тогава. По обясними причини ясни спомени нямам, но в съзнанието ми се е запечатало, че когато пристигна влакът на Сливница много се уплаших от шума му и се разревах  :laugh:

Offline KRAKOMOBILA

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #30 on: 05.07.2017, 16:21:07 »
Явно на откриването е имало форумна среща с майки, баби и дядовци... без да се познаваме още. Моето първо пътуване също беше на откриването с цялата рода.... майка ми, баща ми, братовчедка ми.... помня, че беше страшна ръганица и незнайно защо машиниста реши да свири в тунела.. при което братовчедка ми (на около 2-3 годинки тогава) се разрева.  :D

НЕ НА КИЧА ПО ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА В ГТ!!!

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #31 on: 05.07.2017, 17:12:47 »
Aз се возих за сефте няколко дни след откриването в една неделна вечер от Люлин до К. Величков. Дори след това се довозих с тм3, който имаше спирка на Пиротска при ул. Зайчар.

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #32 on: 05.07.2017, 18:48:43 »
И моето първо пътуване беше в деня на откриването,помня че на станция К.Величков не пускаха тълпата,защото официалното откриване още не беше приключило.Наложи ни се да се придвижим с ТМ8 до Зап.парк,там вече ни пуснаха.

Offline София 100

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #33 on: 07.07.2017, 14:24:03 »
За първи път пътувах с метрото  в края на май 1999г., по случай завършването на учебната година. В последният час на класа,  класната ни г-жа Тонева реши да заведе всички за да видят новата придобивка :), която вече не беше съвсем нова... Пътувахме от МС Люлин до МС Константин Величков., след което се прибрахме с трамваи 3 и 7. Спомням си, че докато се возехме слушах разговора на две баби, които се възхищаваха на бързината на влаковете с думите: "Виждаш ли на Запад хората какви неща произвеждат, добре че са немците да ни подарят от време - на време нещо :D" Сред много хора тогава се носеше мълвата, че влаковете били дарение от Германия :help:  :D В онези години имаше впечатляващо количество неинформирани хора, но май и духът на времето предразполагаше към това ...
Той не спира ни денем, ни нощем

Ако не рискуваш с нищо, рискуваш с всичко.

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #34 on: 07.07.2017, 18:20:15 »
... В онези години имаше впечатляващо количество неинформирани хора, но май и духът на времето предразполагаше към това ...
Днес си е все същото. Не съм сигурен, дали е вярно, следователно и успокоително заключението, че като е имало неинформираност и тогава, нещата не са се влошили повече, а поне си стоят на същото ниво... Но уви, днес още по-страшни са демонстрацията на наглост и безпардонност, които се демонстрират...  :help: Щеше да е хубаво да има просто глупави и прости хора, които си стоят кротко някъде, а не, те да са настоящият ни политически, икономически и "културен" "елит"...

Offline София 100

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #35 on: 07.07.2017, 21:37:35 »
 Според наблюденията ми някои от  причините за неинформираността и вчера, и днес  са константни: безхаберието, апатията и ниското ниво на осъзнатост, както и липсата на всякаква отговорност. Основна роля също играе и вроденият и утвърден още повече по времето на социализма(парадоксално звучащо твърдение на пръв поглед) индивидуализъм на българина. За съжаление е вярно обаче, че нищо не остава непроменено през времето, но ми е трудно да определя дали информираността е на по-ниско ниво от преди години.
 Що се отнася до изявата на наглост и безпардонност, тя еволюира във времето и придоби лустросан и дори понякога социално приемлив вид(най-скорошна справка -  речта на Тръмп при посещението му в Полша, а за изявите на българските политици да не говорим  :help:), маскиран под интонация, която буди представа за загриженост. През 90-те всичко беше възможно в най-първична форма: мой съсед притежаваше фирма за международни превози, създадена в най-мътните години на демокрацията. Натрупал за кратко голямо състояние купи на сина си чисто нов Nissan Bluebird, още преди да бъде правоспособен. Започнаха луди състезания по улиците, като на забележките на съседите, че може да стане злополука и някой да пострада, той отговаряше, че имал достатъчно пари да купи живота на всеки човек, живеещ на моята улица :( Слава Богу, смятам, че днес никой не би си позволил такава крещяща арогантност и самоувереност, поне в по-големите населени места... А поведението на политиците и осталите "силни на деня" днес може би е дори още по-цинично от преди, понеже смятат населението за една инертна, безкритична и апатична маса, която отдавна е изгубила искреното си желание за  борба и живот.
  И още нещо: смятам, че отрицателната тенденция, за която говорим може да бъде преодоляна, когато се дава гласност на добрите примери, идеи, отношение.
Извинявам се за офтопика. Зная колко много се отдалечих от темата, но смятам, че  дискусиите винаги са полезни.

Той не спира ни денем, ни нощем

Ако не рискуваш с нищо, рискуваш с всичко.