Author Topic: Схеми на Софийското метро  (Read 73976 times)

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Схеми на Софийското метро
« Reply #280 on: 02.06.2017, 15:50:09 »
За дизайна не мога да дам оценка, но ми харесва наличието на доста полезни информации. Това е много добре за човек, идващ в чужд град. Дано се актуализират евентуални промени на последните курсове, за да няма хора, чакащи за зелен хайвер.
« Last Edit: 02.06.2017, 15:52:41 by blagun »

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #281 on: 02.06.2017, 16:17:07 »
Това, което не ми харесва е, че отново информацията, която подлежи на обновяване е напечатана, а не е в джобове.
Аз не мога да разбера какъв е проблемът, че се е изпикал на гумата?
О.о

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #282 on: 02.06.2017, 16:39:08 »
Това, което не ми харесва е, че отново информацията, която подлежи на обновяване е напечатана, а не е в джобове.

Това е тестовия екземпляр. В окончателния вариант ще има джобове. НО сега докато тестваме решихме да печатаме върху хартия, защото е по-лесно .

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #283 on: 02.06.2017, 17:11:39 »
 :fan: Отлично изглеждат! Човек веднага може да се ориентира и за транспортни средства и за културни забележителности. А Метрополитен може да се заеме с това да отпечата 50-тина такива табели при разширяване на мрежата, било и с една станция. На фона на цената на метрото тези указателни табели не струват нищо, а показват отношение към свършената работа.

Offline Stahlgewitter

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #284 on: 03.06.2017, 11:09:28 »
На мен, от гледната точка на обикновен пътник, много ми харесват. Много по-добри са от съществуващите подобни. Това ако по стандартите на УАСГ е за 3, не бих си пратил децата там...

Offline Марин Петров

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #285 on: 04.06.2017, 21:49:25 »
Аз съм човек с висше техническо образование. първенец по техническо чертане. вчера се загледах в новите карти и ми отне 10 минути за да се ориентирам в цялата шарения. твърде много информация. трудно е човек да се ориентира кое къде е в пространството. А какво остава за някой който няма техническо образование? А като знам днешната младеж колко е наясно с понятия и разбирания. Тая триизмерна схема на станцията никой няма да я разбере!

Съгласен съм с колегата относно традициите в графиките и схемите. или както е модерно да го наричате  - графичен дизайн. В България си имаме традиции относно този тип схеми. относно знаците и фигурите, които се ползват. давам ви пример с централна гара от преди. Ако си спомняте как изглеждаха символите и фигурите там. Ей това са българските традиции в тази сфера. А не сегашните изгъзици които сложиха там!!! И аз съм съгласен че тази шарения не би получила повече от тройка в УАСГ. Имам предвид от уважаваните преподаватели с опит и знания. А от някой младок асистент, който нищо още не е научил може и повече да получи.

Offline wiNt

• Маниак
  • !<9060>!
    • View Profile
« Reply #286 on: 05.06.2017, 00:19:53 »
Интересно само как аз, като представител на тая същата отвратителна днешна младеж, която за нищо не става, веднага се ориентирах точно по 3Д модела и си го напаснах в главата. До сега се мрънкаше че от Спаси София не слагали достатъчно детайли по картите и схемите, сега като са сложени повече, се мрънка за обратното (не ги защитавам, просто изказвам мнение). Напротив даже, най-накрая се зае някой да унифицира и модернизира визията на таблата по метрото, до колкото знам и безвъзмездно.

ПП -> да не започваме спор, но обидните подмятания за "нас" (като част от обществото, възрастова група ако щеш) днешната младеж... можеш да си ги спестиш, защото всеки твой пост е пропит с омраза към новото и много любов към всичко старо.

Online vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #287 on: 05.06.2017, 08:00:10 »
Аз съм човек с висше техническо образование. първенец по техническо чертане. вчера се загледах в новите карти и ми отне 10 минути за да се ориентирам в цялата шарения. твърде много информация. трудно е човек да се ориентира кое къде е в пространството. А какво остава за някой който няма техническо образование? А като знам днешната младеж колко е наясно с понятия и разбирания. Тая триизмерна схема на станцията никой няма да я разбере!

Съгласен съм с колегата относно традициите в графиките и схемите. или както е модерно да го наричате  - графичен дизайн. В България си имаме традиции относно този тип схеми. относно знаците и фигурите, които се ползват. давам ви пример с централна гара от преди. Ако си спомняте как изглеждаха символите и фигурите там. Ей това са българските традиции в тази сфера. А не сегашните изгъзици които сложиха там!!! И аз съм съгласен че тази шарения не би получила повече от тройка в УАСГ. Имам предвид от уважаваните преподаватели с опит и знания. А от някой младок асистент, който нищо още не е научил може и повече да получи.

Total Bullshit!

Offline JloKyM

• Маниак
    • View Profile
    • http://skyscrapercity.com
« Reply #288 on: 05.06.2017, 10:16:20 »

Значи е време да си опресните техническото образование или да не го изказвате като аргумент, защото 100% от чуждестранните туристи на метростанцията, а те бяха доста, междудругото, веднага се ориентираха по 3Д схемата и споменаха, че това е нещо напълно нормално за тях. Тоест, това че не познаваш нещо и не си свикнал да го виждаш, не означава, че то е лошо, безполезно или трудно разбираемо.

Offline ooleg

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #289 on: 05.06.2017, 10:42:14 »
Интересно, но някога през 92-93-та година, като ни караха да пречертаваме схемите от картон и молив на паус и туш ги питах, каква е ползата от това и защо се пеави. ДОставяше ми удоволствие да чертая на паус, но когато изпуснеш сроковете и се налага да изгубиш 1 ден само за това си задаваш въпроса защо се прави. И най-интересното е, че повечето учители по чертане казваха - такъв е стандарта. А истината, е че стандарта е такъв с цел едно време да се осигури възможност за фото-копиране. Като се сложи отдолу фоточувствителна хартия и се пропусне светлина през оризовата хартия се получава възможност за копиране на чертежа. Ама по онова време имаше копирна техника вече. Стандарта е такъв! Сега се чертае на компютър? Защо според твоите разбирания трябва да се държим, сякаш ще го копираме по фотопът и трбва да е черно-бяло?
Проблемът е по-скоро обратния - твърде много възможности има съвременната техника, които често дават по-добри резултати от реалността, която после разочарова.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #290 on: 05.06.2017, 11:56:58 »
Проблемът е по-скоро обратния - твърде много възможности има съвременната техника, които често дават по-добри резултати от реалността, която после разочарова.

Проблемът не е в модерната техника, а в това че я ползват хора без необходимото образование и ни налагат посредствени дизайнерски решения, без да имат на кого и пред кого да се отчитат. Аматьори събрани в "гражданска организация", които нито това им е работата, нито амплуато и просто лепят някакви шарении из метрополитена, и когато се стига до там да се обсъди къде са сбъркали няма кой да им го каже. Тотална управленска нищета бих казал. Ако нещата ги прави професионалист има механизми да го възнаградиш за добрата работа или да го спреш ако прави бози - има взаимотношение "инвеститор-изпълнител", може да му окастриш плащането, има професионална гилдия, в която колеги могат да му кажат аджеба това и това не е добре, промени го. Тук в случая имаме една група самонадеяни и самозабравили се хора, които всеки опит за критика го трият на сайта си за отрицателно време, заобиколили са се от една малка групичка придворни които им ръкопляскат за всяка глупост която свършат и със няколко заучени фрази блокират всеки опит да им се налее малко опит. Всичко е далеч от реалния свят и това как нормално би трябвало да се върши нещо. Ама за това са си виновни от Метрополитен, че не са ги отсвирили овреме, ами им дават поле за изява, където не им е мястото.

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #291 on: 05.06.2017, 12:43:11 »
Изглежда, че във форума е пълно с хора, които разбират. Когато критикувате, вместо само да си чешете клавиатурите, дайте конкретни предложения как да се подобрят схемите. Когато аз съм критикувал тяхната работа, винаги съм се старал да кажа (и покажа) как според мен биха се подобрили нещата. Направете го и вие – покажете как според вас ще изглеждат по-добре табелите, пък после ще ви коментираме творението  ;)

И на мен 3D схемата ми се стори малко в повече, но всъщност какво от това? Има и 2D схема, който не се ориентира в 3D пространството, ще гледа другата схема просто!

амплуато
:crazy:
хора без необходимото образование и ни налагат посредствени дизайнерски решения
Понеже метрополитенските и ЦГМ-ските дизайнери не ни обливат с посредствени дизайнерски решения и аматьорски изпълнения?
Аз не мога да разбера какъв е проблемът, че се е изпикал на гумата?
О.о

Offline bdz43r

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #292 on: 05.06.2017, 13:33:55 »
хора без необходимото образование и ни налагат посредствени дизайнерски решения
Реалността у нас многократно е показала, че хора, които нямат "необходимото образование", но имат желание и поглед върху нещата, твърде често се справят много по-добре от такива, които имат образование, получават пари за работата и дори се считат за професионалисти, но нямат нито желание за развитие, нито адекватна преценка на задачата, нито изпитват вътрешна необходимост да постигнат добър резултат.

Идеалната ситуация е тези, които получават пари за нещо да имат и желание да го правят добре, но това е изключителна рядкост, дори изключение.

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #293 on: 05.06.2017, 14:30:46 »
Проблемът не е в модерната техника, а в това че я ползват хора без необходимото образование и ни налагат посредствени дизайнерски решения, без да имат на кого и пред кого да се отчитат. Аматьори събрани в "гражданска организация", които нито това им е работата, нито амплуато и просто лепят някакви шарении из метрополитена, ...
Гергин Борисов, който стои в основата на идеята и е главен изпълнител на проекта има необходимото образование и повече професионален опит, отколкото вероятните PR, дизайнерски, информационен и какъвто там има отдел на ЦГМ/Метрополитен, чиито опит и качества вероятно се изчерпва до това да се нечий син/дъщеря, или да са спали с шефа, за да ги назначат и да им текат осигуровките... ;)

Offline Марин Петров

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #294 on: 05.06.2017, 15:19:20 »
Хубаво, че чежденците се ориентират. Ама не мислите ли, че трябва табелите да са насочени 80% към местните хора и 20% към чужденците. значи да си спазваме нашите традиции в картографията, а не чуждите.

Критикувал съм, без да давам примери кое е сбъркано и как може да се подобрят нещата? Добре. Започвам с примерите:
- триизмерната схема не е ориентирана на север. Това е стандартно изискване към всички подобни карти и схеми. горната част трябва да е ориентирана на север. Трябва да има и символ, който да показва накъде е север. Очевадно е, че същата схема не е в мащаб. Или може би тия работи са старчески, на които само ние по-старите и задръстени държим. Ето защо тази схема би получила тройка в университета. Защо не отговаря на две базови технологични изисквания. ако я е правил някой, който има образование в тази област, значи трябва да си хвърля дипломата и да мисли за друго поприще!

- не мога да преценя така с просто око дали другите карти и схеми са в мащаб. но дори и да са в мащаб, той трябва да бъде отбелязан някъде в долния край на картата. също така трябва да има и линейно представяне на мащаба. на всички карти и схеми липсва символа за север.

- цветовете на всички карти и схеми са различни от традиционните цветове, които се ползва по карти и планове в България. За справка отворете една карта на Картография. Това беше институцията, която издаваше картите в България и определяше стандартите в тази сфера.

- символите също не отговарят на тези, които хората са свикнали да виждат в България. Например за рейс, тролей, трамвай се използват съвсем други символи в България. А за малките символи от легендата на картата изобщо няма да се захващам. Повечето не отговарят на тези, които се срещат по българските карти. Само един пример. църква не е така.

- тези табла са сложени на старата Сердика, а пък изход № 1 е при Халите. асурдно е този подлез да се брои за изход от старата Сердика. кой ще слиза на другата Сердика, за да излезе после през този изход?!!!!! Отнема много повече време. А пък и създава повече навалица в тесния преход между двете станции. освен информация, тези табели трябва и да допринасят за обществения ред.

- Има пропусната трамвайна спирка. в ухото на съдебната палата. за петицата и осмицата. тази спирка даже е по-близо до метрото от другата.

- защо не са отбелязани трамвайните спирки на Младежкия театър. очевидно попадат в този диаметър около станцията. Даже са по-близко отколкото спирките на петица и осмицата.

- относно схемата с градския транспорт. повечето линии са сиви. предполагам с това се иска да се каже, че тия линии нямат връзка на Сердика. Тогава защо изобщо са сложени? А ако идеята е да се сложат всички линии на градския транспорт, тогава защо няма рейсовете? А даже има фигурка на рейс горе. И ако гледната точка за връзката със Сердика е вярна, значи  трамвай 23 трябва да не е сив. защото в диаметъра, който е начертан.

- относно разписанието на метрото. пише първи влак за Сливница в 05:54. последен влак в 00:16. Добре. Гледаме долу часовите диапазони и там пише: 05:16-06:30. Защо 05:16 като първия влак е в 05:54??? Последния диапазон: 20:30-23:41. Защо 23:41 като последния влак е в 00:16???? същата работа е и придругите таблици.

- и какви са тия 8-9 минути и 10-14 минути???!!! Това е метро. Там всичко е с точност до минутата. В сайта на метрополитен има много повече часови диапазони, където си пише точните минути за всеки диапазон. Защо не са използвани същите диапазони???

И понеже ме амбицирахте. ще покажа тия снимки на снаха ми. Тя е завършила българска и английска филология. Само такъв човек трябва да се използва за официални преводи. Не просто човек, който е учил английска филология. Трябва и българска, за да прави пефректна съпоставка между двата езика. Тя ще ми каже дали нещата са преведени както трябва и тогава  ще си кажа мнението и по този въпрос.

Offline mitko08888

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #295 on: 05.06.2017, 15:35:37 »
Проблемът не е в модерната техника, а в това че я ползват хора без необходимото образование и ни налагат посредствени дизайнерски решения, без да имат на кого и пред кого да се отчитат. Аматьори събрани в "гражданска организация", които нито това им е работата, нито амплуато и просто лепят някакви шарении из метрополитена, ...
Гергин Борисов, който стои в основата на идеята и е главен изпълнител на проекта има необходимото образование и повече професионален опит, отколкото вероятните PR, дизайнерски, информационен и какъвто там има отдел на ЦГМ/Метрополитен, чиито опит и качества вероятно се изчерпва до това да се нечий син/дъщеря, или да са спали с шефа, за да ги назначат и да им текат осигуровките... ;)

Като спомене някой това име, както и свързаните с него, първо поглеждам къде е слънцето ...

Offline wiNt

• Маниак
  • !<9060>!
    • View Profile
« Reply #296 on: 05.06.2017, 18:19:14 »
Уважавам всички хора, които отделят от времето си да водят адекватен спор с доводи - така че в това отношение адмирации за @Петров.

- на север? За карта може би, но за триизмерна схема под земята, където повечето хора изобщо не разбират къде са географски, е излишно. Още повече да се отбелязва накъде е север. Тук 3Д моделът е направен така, че да се виждат ясно и двете станции и е повече от логично.

- защо ти е мащаб на такава карта? Когато видиш карта в метрото очакваш максимално бързо да те ориентира накъде ти трябва да отидеш. Няма никой да седне да пресмята мащаб, за да разбере колко метра например са му до някаква дестинация - сиреч информацията е излишна.

- символите очевидно пресъздават реалния обект, а не църквата генерално. Тоест това е пиктограма на конкретната църква. Тези пък за автобуси, тролеи и трамваи са доста по-адекватно изглеждащи от това, което се вижда на табелите отгоре.

- трамвай 23 до колкото знам до самата Сердика не ходи а спира малко по-рано. Иначе по цял свят е прието на тези карти да се изобразява само релсовия транспорт. Как точно ще нахвърляш 100 автобусни линии на такава карта?

- 8-9 минути и 10-14 минути са тъй като по това време започват да се включват или изключват влаковете. Няма как за всеки час да се изпише колко влака ще минат - или има, но определено ще е много по-объркващо.

- стандарт за цветово оформление на карта, поставена в метрото? :crazy: По цяла Европа се ползват точно тези типове схеми - минималистична на целия град, изобразяваща цялото метро и по-подробна за конкретната част на града. Кое точно е дразнещото в тези карти аз не виждам, ще се радвам да поясниш. Всички сме виждали опитите на ЦГМ да направи нещо доближаващо се до карта и знаем колко катастрофални са.

За останалите аргументи може и да е прав колегата, не съм запознат.

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #297 on: 05.06.2017, 19:20:43 »
Колеги, днес намерих нещо ново на един ентусиаст геодезист: http://www.truenorth.bg/bus/sofia_transport_map_2.png - картата покрива не само метрото, а и целия градски.

За повече инфо - тук - https://www.facebook.com/groups/70545905481/permalink/10155182570195482/

Offline New_Passenger

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #298 on: 06.06.2017, 10:10:18 »
Браво! Страхотна карта! Ако бях на мястото на Братоев, бих предложил сътрудничество на автора й. Better than Spasi Sofia map.

Колкото до картите на Спаси София, тази с центъра не е лоша, но схемата на самата станция прилича на техническа скица. Подходяща е само за хората с подобно образование, които са се занимавали с подобни визуализации, обикновените хора трудно биха свикнали. Другата забележка е че линията на метрото е прекалено тънка. На МС Витоша си личи. Качеството на хартията не е на ниво и оскъдните цветове на метролиниите се губят на фона на картата... Не знам кой с кого е спал, но като гледаш някои решения на Спаси София, направо се чудиш...

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #299 on: 06.06.2017, 10:17:22 »
Картата е хубава определено. Но не отразява реалното разположение на метростанциите спрямо спирките на ГТ, а това няма да помогне на пътниците, напротив ще ги обърка.
Отделно всяка една линия е обозначена в началото и края и, а това е объркващо особено в центъра. Трябва да има числа и по маршрутите.
« Last Edit: 06.06.2017, 10:19:39 by Petko21 »