Author Topic: Пътуванията ви с влак  (Read 59996 times)

Offline тролей №164 линия 2

• Наистина съм луд
  • Моят любим "Snacks" - тролей №164. R.I.P.
    • View Profile
    • Email
Re: Пътуванията ви с влак
« Reply #140 on: 04.04.2016, 21:57:54 »
Като заговорихте за звуци, да се включа и аз, че имам едни два въпроса, които са се формирали в главата ми още в гимназията, но все не е имало на кого да ги задам. Та bdz43r, незнам дали си карал поне веднъж влак по 2-ра жп линия след гара Каспичан (би трябвало поне веднъж да са те пращали на такъв влак), та да те питам на какво може да се дължи един доста силен и не толкова характерен, според мен, шум? Той е най-силен в района на град Провадия и сп. Добрина. Сякаш идва откъм релсите - едно като бучене, металическо, смесено със звук от ураганен вятър - някаква такава смес от звуци. Носи се на талази - на моменти се усилва доста, след това бързо затихва и отново се чуват колелата как минават през наставите (където не са заварени). Не е заради въздушното съпротивление, щом се чува само на определени места по трасето. Това, което винаги ми се е въртяло в главата като възможна причина, е разхлабени гайки на скрепленията, които държат релсите към траверсите, но ми се струва твърде нереалистично, недопустимо. Та от това релсата да се удря в траверсите под тежестта на вагоните и да създава шума. Този шум съм го чувал само при високи скорости (даречем над 80 км/ч на око)
Втори въпрос - на какво може да се дължи един друг звук, който също се чува при високи скорости и той е още по-рядък и по- за кратко и от предишния, който описах? Едно като съскане с променлива сила на звука, но е доста по-тихо като цяло. За него имам предположение (което сигурно също не е вярно), че може да е от триенето на "страничните, ограничителни ръбове"(или както там се наричат - май бандажи се наричат) на колелата в самата релса. Струва ми се, че съм го чувал този звук само при преминаване през криви и също при високи скорости.
Иначе онзи ден на  БВЗР 8632 видях, че имаше само един А вагон, който беше с табелка "А2". Да не би да има влакове с по два А-вагона? :neznam: :crazy:
« Last Edit: 04.04.2016, 22:02:42 by тролей №164 линия 2 »
Никога не шофирай по-бързо, отколкото може да лети твоят ангел-хранител!

Offline bdz43r

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #141 on: 04.04.2016, 22:15:59 »
Не ми е известно от какво, но на някои места са се образували много малки вълнисти неравности по релсите, които при голяма скорост предизвикват въпросния шум. Подозирам, че са резултат от блокирала колоос, която е изпаднала в някакъв резонанс и вместо просто да се пързаля е вибрирала върху релсата, но това е само хипотеза. Чувал съм предположения и за геоложки особености, които създават условия за резонансни трептения при преминаване на влаковете и т. н. Но конкретно шума е от неравностите по релсите, а какво ги е причинило е отделен въпрос.

По тази линия има и един друг много особен звук, силно наподобяващ свирене на вятър, за който има легенда, че са духовете на древните прабългари, от чиито храмове са ползвани прословутите камъни за строежа на ЖП моста между Каспичан и Плиска. Чува се почти винаги при влизане в гара Каспичан откъм Шумен и особено при преминаване под двата моста. Мисля че в обратна посока го няма или по-рядко се чува.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #142 on: 04.04.2016, 22:19:11 »
И аз съм се чудил като пътувам до Варна от къде идва този звук. Дори съм се будил в спалния вагон от него, точно в този район на Провадийското дефиле. Може това да е от триенето на ребордите в релсите при висока скорост ако пътя е в лека крива например, подсилено от ехото от специфичния каноьон на Провадийското дефиле и скалите с дупки в тях. Много специфичен звук е наистина и аз не мога да го опиша точно. Нещо като бучене и триене на метал в метал се чува. Не мога да се сетя сега къде другаде също се получаваще така, някъде около Ямбол мисля, или някъде преди Шумен.
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline dobriii123

• Маниак
  • Фен на железопътния и градския транспорт! :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #143 on: 04.04.2016, 22:19:48 »
И аз да кажа : по 7-ма линия край Враца (от гарата Враца до определено разстояние в посока Руска бяла, до „Химко") също се чува такъв звук, а също и аз съм забелязал такъв звук в горе изброените райони на 2-ра линия.
« Last Edit: 04.04.2016, 22:25:11 by dobriii123 »

Offline did_ko

• Нямам спирка
  • гигантски радиоактивен термит - мутант
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #144 on: 04.04.2016, 23:09:06 »
Същият характерен звук се чува и в междугарието Стара Загора Калитиново най - вече по път 1 посока Стара Загора.

В добавка ще кажа само, че навлизането в отклонение би трябвало да бъде с доста по - ниска скорост отколкото движението по прав коловоз. А ако не се лъжа 6 гаров коловоз на Пловдив е в отклонение.
Споменах 6-ти гаров коловоз на гара Пловдив поради факта, че на него беше композиран влака за Карлово, а не че нашия влак от София е трябвало да бъде приет там :blink:...

Това, което ми направи лошо впечатление е, че чух от разговора между кондуктора и началник-влака, че има 60+ човека, които са за връзка от 1621 (влака от София) за влака за Карлово. А влак 1621 беше приет на 6-ти коловоз, а този за Карлово беше на 6-ти челен, т.е. хората трябваше да тичат през подлеза и да отидат на най-отдалечения челен коловоз...  :neznam: :angry: А можеше влакът от София да бъде приет на 1-ви коловоз, а този за Карлово да е на 1-ви челен (който е запознат с гарата в Пловдив, ще знае какво имам предвид) и така връзката да е много удобна и лесна. Ама кой мисли за пътниците?!
След ремонта на централна гара Пловдив (някъде в началото на 90- те години) транзитните влакове преминаващи през града започват да се приемат основно на 1- ви гаров коловоз (посока София) и 6 гаров (посока Бургас и Свиленград). В редки случай съм пристигал от Бургас на 4- ти гаров.

На 1- ви и 2- ри челен коловоз обикновенно се композират влаковете заминаващи за София и Пещера, а от останалите челни заминават пътническите влакове за Карлово, Хисаря, Панагюрище, Стара Загора и Ямбол.

Очевидно, най-важното е да има минимален брой манипулации със стрелки... :angry:
От гледна точка на сигурността - да важно е.
Мразя да пиша и говоря за автобусите с марка "Чавдар" в минало свършено време.

Насилственото натъпкване на пътници в BRT  линиите е транспортен геноцид спрямо населението в Бургас

В ГТ Бургас НЕ ДОСТИГАТ АВТОБУСИ

Ако някои пост не ви харесва - можете да натиснете бутона "Информирай модератор".

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #145 on: 04.04.2016, 23:36:19 »
И аз съм се чудил като пътувам до Варна от къде идва този звук. Дори съм се будил в спалния вагон от него, точно в този район на Провадийското дефиле. Може това да е от триенето на ребордите в релсите при висока скорост ако пътя е в лека крива например, подсилено от ехото от специфичния каноьон на Провадийското дефиле и скалите с дупки в тях. Много специфичен звук е наистина и аз не мога да го опиша точно. Нещо като бучене и триене на метал в метал се чува. Не мога да се сетя сега къде другаде също се получаваще така, някъде около Ямбол мисля, или някъде преди Шумен.
Да допълня само, че този звук го чух доста ясно и сравнително силно горе, от крепостта "Овеч", когато долу мина един влак посока Каспичан. Правете си сметка какво е ако си на 20 метра от линията. :help: :crazy: :D

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #146 on: 12.09.2016, 23:45:11 »
Има си недостиг на локомотиви. По време на втората снимка, дългоочакваният локомотив се появи на хоризонта. Според мен, можеше да изтеглят машината на пътника за Карнобат и да го подадат на 2612, а вагоните на пътника да останат да чакат. Очевидно, БВ-тата не са с приоритет. :help:
Пътувах релационно до Шумен и назад и имаше едно намаление 25 км/ч по път 2, започващо в края на кривата след гара Повеляново и продължаващо до Разделна. По път 1 това намаление е от Разделна плътно до Повеляново. И по двата пътя между Синдел разпределит. и Провадия има намаление от 60 км/ч. БВ 2613 пристигна на гара Шумен с около 20 мин. закъснение, колкото съобщиха и по радио-уредбата. Във Варна беше минута-две след 18:30 (по разписание трябва да е в 18:03).

Offline rado84

• Напредващ
  • Фен на Икарус 280
    • View Profile
« Reply #147 on: 20.09.2016, 13:05:22 »
Аз съм запомнил само едно мое пътуване с влак - от Бургас за София преди около 10 години. И го запомних заради времето, което ни отне да стигнем София - 4 часа и половина. В 00:00 тръгнахме от Бургас и в 04:30 бяхме в София, а по разписание трябваше да сме в София в 6 и нещо сутринта. С каква скорост е летял машинистът не знам, но помня, че преди да се качим на влака забелязах, че бяха закачили два локомотива в синьо и жълто отпред, а броят на вагоните беше прекалено малък за такъв курс - 6 или 7.
Запомних това пътуване, защото обикновено с експрес това разстояние трае 7-8 часа и дотогава не си бях и представял, че с техниката, с която БДЖ разполага, това време може да се намали.

The best bus ever!

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #148 on: 20.09.2016, 13:07:07 »
Явно си се заблудил, часовникът ти е бил спрял или тотално неверен. Такъв филм не е имало и не е възможно дори да се заснеме.

Offline rado84

• Напредващ
  • Фен на Икарус 280
    • View Profile
« Reply #149 on: 20.09.2016, 13:23:03 »
Явно си се заблудил, часовникът ти е бил спрял или тотално неверен. Такъв филм не е имало и не е възможно дори да се заснеме.

Снимката, която съм постнал, не е моя. Просто написах "бдж син локомотив", за да покажа за кой вид локомотиви става въпрос.

http://www.flagman.bg/article/24489

The best bus ever!

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #150 on: 20.09.2016, 13:33:57 »
Това го разбрахме. Обяснявам ти че няма как да си тръгнал в 00;00 и да си пристигнал в 04;00.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #151 on: 20.09.2016, 14:04:00 »
http://www.flagman.bg/article/24489
По начина, по който е написана тази статия съм склонен да не ѝ вярвам напълно. Остават и много неизвестни.

Относно самото пътуване, за което лично споменаваш ми е странно, защото не веднъж ми се е случвало да седя на определена гара под предтекст "чакаме време за да се влезе в разписание", понеже влакът е подранил. Не е редно като цяло влак (или друг тип обществен транспорт) да се движи по-бързо от разписанието си (както и по-бавно, но това е тема на друг разговор), защото има спирки по маршрута и избързването може да предизвика проблеми. Освен ако не си попаднал на някой влак, който е бил директен.

Иначе теоретично ако локомотивите са поддържали скорост от над 100 км./ч. е възможно да се стига за такова време, но любопитното е защо днес дори не може да се мисли за подобно нещо.

Sent from mTalk for Windows 10

Offline rado84

• Напредващ
  • Фен на Икарус 280
    • View Profile
« Reply #152 on: 20.09.2016, 14:10:45 »
За директен не знам. Може обаче да е бил експериментален, защото докато опитвах да си спомня сайта, където преди време четох за подобно нещо, попаднах на няколко заглавия, намекващи, че БДЖ тестват нови локомотиви, с които това ще е възможно от 2017 г. Дали ще е така, не се знае - ще поживеем, ще видим. Факт е обаче, че тия синьо-жълти локомотиви съм ги виждал само два пъти в живота си и все на курсове от или за морето, като и двата пъти бяха закачени два броя и единият път беше в споменатото по-горе пътуване.

CKD, пристигнахме около 4:30, не в 4:00. И не може да са спрели часовниците и на трима ни, все пак говорим за часовници на телефони, а не боклучиви механични часовници за китката.

The best bus ever!

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #153 on: 20.09.2016, 17:27:46 »
А какво консумирахте по време на пътуването?

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #154 on: 20.09.2016, 18:35:48 »
И аз исках да попитам същото...
Обясни ти се че няма как да си стигнал нито в 04;30 нито в 05;00 нито в 05;30

Offline viktor_bdz

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #155 on: 20.09.2016, 18:45:05 »
Хубава ракия е била...  :D
Master of puppets!

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #156 on: 10.01.2017, 13:46:17 »
Рядко пиша в тази тема,но бих искал да споделя впечатлението си от таз нощното си пътуване.Пътуването ми започна по 91-ва линия,машината беше 07 111 с новият начин на номерация ,влака беше съвсем навреме навсякъде въпреки големите преспи.От гара Самуил(смяна на тягата) тръгнахме  с около 20 мин закъснение,на гара Русе разпределителна закъснението вече беше 75 мин. и отново смяна на локомотива(прикачиха 46 2XX).На Горна Оряховица пристигнахме с 95 мин. след прикачането ни към състава на 2626 потеглихме за София,тук е момента да поздравя бригадата за изключително грамотното каране в резултат на което влака пристигна в крайна гара само с 25 мин. закъснение.Тук трябва да отбелижим неблагоприятните атмосферни условия при които нито една от големите автобусни фирми не посмя да пусне автобус по направлението което използваше.Във вагона в който пътувахме въпреки минусовите темп. навън беше приятно топло.

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #157 on: 11.03.2017, 13:56:41 »
Вчера имах ходене по работа от Берлин до Кьолн и обратно в рамките на деня, та се надявам да ми позволите да споделя малко детайли от пътуването, въпреки че се отнася до пътуване извън рамките на България.

Вчера беше обявена стачка на наземния персонал на двете берлински летища - почти всички полети бяха анулирани, всички вътрешногермански включително. Което, логично, пренасочи хората към Дойче Бан, или поне тези, които пътуват от-до Берлин. Дойче Бан обаче не бяха пуснали допълнителни влакове или вагони - по принцип са си прави, понеже стачката не идва от тях, но това доведе до препълване на влаковете. Имаше хора, пътуващи прави или по-скоро седнали на пода на влаковете и в двете посоки.

Трябва да отчета, че и в двете посоки нямахме абсолютно никакво закъснение - за което правя евала на машинистите и обслужващия персонал.

Проблемите по отсечката Берлин - Кьолн / Дюселдорф не са от вчера. Влаковете са през час, но в пиковите часове определено не достигат. Маршрутът е Берлин - Хановер - Билефелд - Хаген - Хамм - Вупъртал - Кьолн и Берлин - Хановер - Билефелд - Хаген - Хамм - Дюселдорф. Основният проблем, помоему, е че влакът се състои от две тракции - предната композиция е до Кьолн, втората до Дюселдорф, като се разделят на Хамм. По този начин имаме сумарно влак с максимална дължина по перона, но - два локомотива, два вагон ресторанта. Всяка тракция е композирана от локомотив, 2 вагона 1. класа, вагон ресторант, 3,5 вагона втора класа (последният вагон е само половинка използваем). Тоест се губи превозна способност за още поне 2 вагона втора класа. 

Ето нагледно една такава композиция, заминаваща от Берлин-Шпандау

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #158 on: 11.03.2017, 18:41:43 »
Дойче Бан обаче не бяха пуснали допълнителни влакове или вагони
На тези състави не изглежда лесно закачването на допълнителни вагони. А щом като два състава изпълват дължината на перона, явно това е невъзможно да бъде направено, също както при нашето метро. Изглежда, че единственият вариант е да се пускат извънредни състави, като им се намерят прозорци в разписанието.
Предполагам, че първокласните вагони не са изпълнени докрай и идеята на Бана е хората да си купуват билети 1-ва класа вместо да закачат още вагони 2-ра класа.
« Last Edit: 11.03.2017, 18:49:22 by blagun »

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #159 on: 11.03.2017, 19:37:22 »
Съгласен съм, че не е лесно. Но все пак не е невъзможно. Например наместо по два вагона 1. класа, спокойно може за пиковите часове да се пуска по един вагон 1. класа и един вагон 2. класа. Иначе във вагоните първа класа по принцип има страшно малко хора - изключение почти не съм срещал.

Същият абсурд съм виждал и в най-дългите композиции на Бан-а: например линията Берлин - Базел / Интерлакен. Там са 4 вагона 1. класа, един вагон-ресторант и 7 вагона 2. класа. Първите четири винаги се движат почти празни, последните 7 се пръскат по шевовете, особено сутрешен пик, когато отиват на работа във Волфсбург близо 2000 берлинчани.