Author Topic: Пътуванията ви с влак  (Read 56721 times)

Offline bdz43r

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Re: Пътуванията ви с влак
« Reply #160 on: 11.03.2017, 21:37:21 »
Тези влакове са неделими в експлоатационни условия. Не може да им се променя състава според броя пътници. Могат само да се групират по 1, 2 или 3 влака в един състав.

Претъпканите влакове съвсем не са нещо непознато за DB. Поне 2-3 пъти съм пътувал в подобен препълнен влак и то не по време на някакви извънредни събития, като блокирани полети и др. По някои направления това се случва всеки ден в определени часове.

Offline btr95

• View Profile
    • Email
« Reply #161 on: 12.03.2017, 00:17:19 »
Толкова ли е голяма разликата в цената между първа и втора класа?
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #162 on: 12.03.2017, 00:24:33 »
Разликата е 50%. При това си говорим за доста високи за българския, а доста често и немския стандарт - например аз си бях купил билета до Кьолн за около 60 Евро в посока - три седмици преди пътуването. Нормалната цена за билет, закупен последния момент, за същата отсечка е 120 Евро. Преди 10 дни ходих до Хановер - там платих около 30 Евро в посока. Нормална цена - отново около 60 - 70 Евро. 

Offline mitkov2

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #163 on: 12.03.2017, 01:23:02 »
Разликата е 50%. При това си говорим за доста високи за българския, а доста често и немския стандарт - например аз си бях купил билета до Кьолн за около 60 Евро в посока - три седмици преди пътуването. Нормалната цена за билет, закупен последния момент, за същата отсечка е 120 Евро. Преди 10 дни ходих до Хановер - там платих около 30 Евро в посока. Нормална цена - отново около 60 - 70 Евро.
Във Франция цените са същите, нищо, че минималната работна заплата е 1100 евро. Дори за тях това е скъпо, а като добавим и, че французите обичат да пестят масово, там също няма много пътници в първа класа, поне от малкото ми пътувания със SNCF.

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #164 on: 12.03.2017, 03:30:45 »
Понякога обаче се случват парадокси, като този отпреди минути: Края на Април ще ходя по работа във Франкфурт, отново в рамките на 1 ден. Билетът Берлин - Франкфурт, 2-ра класа, най-евтина цена, в момента е 25 Евро. А билетът за същия влак, само че 1-ва класа, отново най-евтина цена, е 29 Евро. Като в билета за първата класа седящото резервирано място е включено в цената. При втора класа се доплаща още 4.5 Евро отгоре. Взех си билет първа класа разбира се, защото втората излиза в случая по-скъпа.

Offline Марин Петров

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #165 on: 19.04.2017, 16:15:49 »
Щях да пиша в темата за новите трамваи, ама май тука е по-подходящо. Вчера жена ми пътуваше до Плевен с бързия за Варна в 10 часа. Първо влака тръгнал с 15 минути закъснение защото нещо куцала организацията с разтоварването на трамваите. После машиниста се разсвирил с локомотивната свирка като луд когато минавали покрай мястото за разтоварване. жена ми била в първия вагон. Тя и другите пътници се оплашили, че става някакъв инцидент. Ама сигуроно е бил криворазбран поздрав от машинистите към тия които разтоварват. Браво! така са изкарали акълите на хората във влака. След това на гара Север се качила една жена, която разказала как е трябвало да прескача през товарните вагони, на които били новите трамваи. Те били на втори коловоз, а влака за Варна бил на четвърти. За малко тая щяла да се пребие. И други хора с багажи прескачали през товарните вагони. никой не се е сетил, че се гарира дълъг товарен влак между приемното здание и пътническите коловози. Можеше да разцепят товарния влак на две. точно срещу приемното здание на гарата, за да може пътниците да минават безопасно. Така или иначе всеки вагон е бил отделян и подаван по отделно.

А май цялата организация е куцала страшно, защото тоя график, който е обявен в темата за трамваите не се е спазвал. Към 10 и половина жена ми е преброила осем трамвая да си стоят на коловоза на гара Север. А в темата пише, че е трябвало да почват в 9 и половина.  Българска работа!

Offline abs111

• View Profile
« Reply #166 on: 19.04.2017, 16:35:25 »
Тук е мястото да споделя и своето впечатление от пътуването ми до Исперих с 9647 в петък вечерта.Всичко започна с въпроса ми на касата"Да купувам ли запазено място,отговора беше че не се возели хора в този влак и нямало смисъл".Стъпвайки на перона гледката беше,общо шест вагона като само два продължава след Русе,спален и един серия 50.Пътници имаше само Плевен,след това във вагона за Силистра останахме общо 8 човека(броил съм ги).На ГО закачиха машина ползваща трасе,на Самуил (след смяна на тягата) началник влака само ме попита къде ще слизам без изобщо да ми поиска билет.За съжаление според мен отклонението Самуил-Силистра,умишлено се води към закриване...

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #167 on: 19.04.2017, 18:28:46 »
В участъка Самуил - Силистра има само един бърз влак и два пътнически в посока. Би било добре да се пуснат допълнителни пътнически, но няма подходящ подвижен състав тип шинобус за такива сравнително малки потоци - надали би се напълнило дори Дезиро, обслужването на такива допълнителни влакове с лами серия 07 е разхищение. :rolleyes:

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #168 on: 19.04.2017, 19:13:16 »
Смисълът на клонът Самуил - Силистра ще се увеличи многократно при ремонт на трасето и коригиране на завоите, съчетано с доизграждане на линия Самуил-Разград-Попово. Тогава връзката Силистра - София може да стане за около 06 часа и 30 минути. А този влак ще обслужи още много населени места по трасето, което ще вкара ефективност в цялото направление. В момента най-бързата връзка с влак от София до Силистра е около 10:15 минути.
« Last Edit: 19.04.2017, 19:22:49 by viktorlc »
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline bdz43r

• View Profile
    • Email
« Reply #169 on: 19.04.2017, 20:34:07 »
Българска работа!
Убеждавам се все повече, че си от онези хора, на които всичко и всички са им криви със или без повод и ако не оплюят някой, денят им не е бил пълноценен.

Да си недоволен, че влакът е закъснял разбирам. Дали е заради трамваите или заради друго едва ли можеш да знаеш.
Да си недоволен, че вагоните са препречили пътя на София-север също разбирам, въпреки че това теб не те е засегнало по никакъв начин.

Но да се оплакваш, че машиниста се е разсвирил на струпаните по линията хора и пътниците се били уплашили от това е връх на абсурда!

Offline Марин Петров

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #170 on: 19.04.2017, 21:30:27 »
Не знам на колко си години и дали си женен, ама мене са ме възпитавали да уважавам жена ми. Щом жена ми ми е казала, че нещо я е стреснало значи имам право и аз да негодувам срещу това нещо. Свиренето не е било обикновено както машинистите редовно правят, за да предупруждават хората около линията. Свиренето е било дълго, продължително и все едно машинистът се е опитал да изкара някаква мелодия. Сигурно е искал да поздрави тия с трамваите. Ама е стреснал пътниците, че става нещо.

Относно закъснението на бързия влак. Тая която се е качила от гара Север е казала, че е заради трамваите. Така и обяснили някакви ж.п. работници, които са се въртяли около товарните вагони. Маневрите навлизали в трасето на бързия влак и за това. Малко недомислено. Можело е да задържат маневрата, да пуснат бързия и тогава да си продължат. 

За това с товарните вагони. Може и да не ме е засягало лично, ама аз не съм кон с капаци. Защото другия път може аз да съм на мястото на тия хора. Може и на мен да ми се случи да прескачам платформени вагони с багажи. Добре, че са били платформи. А не нягагви високи товарни вагони.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #171 on: 19.04.2017, 21:38:43 »
На София-север нали има подлези до пероните. Защо не е минала през подлеза?
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #172 on: 22.04.2017, 23:14:30 »
Поздрави от ICE 274 Basel SBB - Berlin Ostbahnhof. Някъде из дебрите около Касел. До момента с 98 минути закъснение. Интересно до Берлин дали ще натрупва още. Утре ще пиша подробности за това определено лудо пътуване..... Само да стигна до Берлин....

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #173 on: 23.04.2017, 22:00:14 »
И каква точно е разликата между 1-ва и 2-ра класа? У нас имаме доста вагони от Германия, точно от ДВ и аз разлика не виждам освен в цвета на тапицерията и че искат повече пари :D

В Българските вагони например във 2-ра класа са по 8 места в купе, в 1-ва са по 6 по-широки седалки с подлакътници, калъфки за главата и др. Не че не се е случвало вагон 2-ра класа да е по-хубав ама...
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #174 on: 23.04.2017, 22:14:37 »
Разликата е че обикновено е по-празно и шансът някой смрадлив циганин да се озове в купето ти е малък. Иначе много често се случва просто като състояние на вагона, първа класа да е по-зле от втора.

Offline bdz43r

• View Profile
    • Email
« Reply #175 on: 23.04.2017, 23:07:37 »
И каква точно е разликата между 1-ва и 2-ра класа?
1-ва класа на нашите бивши DB вагони, пътували там на крайградските влакове и 1-ва класа на ICE влаковете имат няколко класи разлика. Класата в ICE може да се сравнява повече с 1-ва класа на редовните авиокомпании.
Иначе, както и Fantomas отбелязва, освен условията, пътниците също са от по-друга порода, щом са склонни да си доплатят. Рядко ще попаднеш на смрадлив циганин или смрадлив дядо с чантите от село.

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #176 on: 30.04.2017, 11:17:23 »
Бях се разсеял за известно време и забравих да разкажа впечатленията си от епичното пътуване с ICE 274. Отивам си аз на централната гара във Франкурт и виждам, че влакът има 20 минути закъснение. Добре, нищо нередно дотук, идва все пак от Basel SBB, нормално е да има някакво закъснение, още повече че е в края на деня. Обаче в един момент устанохив, че закъснението продължава да расте - 30-35-40 минути. В крайна сметка влакът пристигна с 45 минути закъснение. Добре че бях в първа класа - във втора класа настана невероятно бутане за свободни места, въпреки че са цели 7 вагона. В първа класа беше далеч по-поносимо. Изпълнах си седалката назад и си казах, че е време за дрямка. Да, ама не - след Ханау влакът спря, съобщиха по уредбата, че има проблем край Гьотинген, и че в момента нищо не се движи нагоре. Съответно продължихме да трупаме закъснение. След 15 минути казаха, че ще върнат влака във Франкфурт. Едва тръгнахме обратно и пак съобщение - ще изчакаме край една малка гара Волфганг със затворени врати около половин час. Тъй като така и така сме закъсняли, ще пропуснем няколко други ICE-та посока Хамбург и Лайпциг. Отвориха после една врата, да излязат пушачите навън, понеже почнаха да пушат в тоалетните........
Докато чакахме ни раздадоха кроасани и минерална вода. Също така отоплението беше постоянно включено. Също добре беше че и интернета работеше безотказно.

Със закъснение от около 90 минути продължихме. Обаче се оказа, че има техническа повреда и в самия ни влак - не можеше да развие скорост по-голяма от 160. До Хановер как да е, не се усети. Но след Волфсбург, като се качи на скоростното трасе, се усети много разликата - там натрупахме още близо 40 минути закъснение. В крайна сметка пристигнах в Берлин с почти 3 часа закъснение, вместо в 23:30, в 2:15.

Раздадоха ни и формуляри за възстановяване на 50% от сумата за пътуването. Трябва да го попълня и пратя в ДБ по пощата. Обикновено парите идват след месец време.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #177 on: 30.04.2017, 11:55:56 »
Показателното е, че при всички оператори се случват извънредни произшествия и последващи закъснения. Но явно DB информира пътниците си, а БДЖ-влак може цяла нощ да изкара на някоя гара, без пътниците да имат и най-малката представа, какво става.
Според мен малко хазартен ход е да продължават с технически неизправен влак няколкостотин километра (нищо чудно и от Базел да е тръгнал с проблеми, след като е трупал закъснение и преди проблема на Гьотинген). Да, подмяната на състава би била по-скъпа, а и вероятно би увеличила закъснението драстично, но рискът си е риск.
« Last Edit: 30.04.2017, 11:58:00 by blagun »

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #178 on: 30.04.2017, 12:06:33 »
Аз също мисля, че още от Базел е почнал да закъснява. Просто не се е усетило навреме, понеже трасето е доста наситено като влакове и високи скоростти от 200+ няма много къде да се вдигнат. Интересно ми е и защо не направиха замяна на Франкурт. Веднъж пътувах със същия влак от Берлин до Волфсбург, при това рано сутринта, и още отначалото на пътуването беше заменен с IC 274. Като компенсация, че не беше ICE, а IC, бяха пуснали само вагони първа класа в цялата композиция. Това ми беше всъщност и първото возене в първа класа на ДБ, макар и на цената на втора класа (или БанКарта 100 за втора класа :laugh:)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #179 on: 30.04.2017, 12:29:05 »
Е да, на IC-състав могат да слагат каквито си искат вагони, но ICE си е цял и неделим.