Author Topic: Витоша  (Read 115111 times)

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Re: Витоша
« Reply #640 on: 27.10.2017, 17:22:49 »
Наистина жалко, че този лифт не е запазен, щеше да е една чудесна забележителност и туристически магнит сега, особено като се има предвид че е един от малкото в Европа от вида си. Това е била изобщо първата автоматична система за откачане и закачане на кабини.

Последният от този вид лифтове все още работи в Австрия:

https://www.youtube.com/watch?v=Rmn4OuW1V3k

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #641 on: 28.10.2017, 19:46:58 »
Тази снимка ще да е от първите години след построяването му. Жалко за лифта, наистина. Като дете съм се возил на него (не помня точно кога, помня, че тм 5 се обслужваше смесено от Т6А2 и София 70) и районът около Копитото беше много култивиран и приятен за почивка. Сега е пълен пущинак и пълно с боклуци.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #642 on: 06.11.2017, 08:50:42 »
Симеоновският лифт приключи летния сезон на 12.09, а Драгалевският - на 29.10, нищо че бяха обещали да работи и този уикенд. Толкова ли не може да се съчетаят така профилактиките, че поне един лифт да работи? И какви са тези профилактики по няколко месеца?
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #643 on: 06.11.2017, 10:52:09 »
Толкова ли не може да се съчетаят така профилактиките, че поне един лифт да работи? И какви са тези профилактики по няколко месеца?
Целта на собственика е извън зимния сезон лифтовете да работят минимално, а не пътниците да се обслужват най-добре. Профилактиките са само удобен претекст затова.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #644 on: 06.11.2017, 15:24:20 »
И какви са тези профилактики по няколко месеца?

На фона на това публикации като тази звучат като някакъв лош виц:

Ски на Витоша - абсолютният ценови хит за идната зима в Европа

https://www.dnes.bg/redakcia/2017/11/05/ski-na-vitosha-absoliutniiat-cenovi-hit-za-idnata-zima-v-evropa.358310

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #645 on: 28.11.2017, 12:17:45 »
Картите за нощно каране и полудневните поскъпват с 20%

http://sofia.dir.bg/news.php?id=26615214

Витоша ски блокира достъпа до блоковете около лифта и не пуска даже линейки и пожарна:

https://www.dnes.bg/sofia/2017/11/28/absurd-v-xxi-v-bez-dostyp-do-doma-ogradeni-kato-v-konclager.360592

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #646 on: 28.11.2017, 18:22:13 »
Ако до ски сезона не намери решение, надали някой ще ходи на ски със Симеоновската кабинка. Прекалено е дълго разстоянието от Ринг мол до лифта за преминаване със ски обувки и ски на гръб.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #647 on: 28.11.2017, 19:07:03 »
Губят единствено пътниците от автобусите, а много малко са тези, които мъкнат ски с автобуса. Който е с кола, няма да има проблем да паркира както досега на паркинга на лифта, срещу заплащане.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #648 on: 28.11.2017, 21:37:00 »
Въпросът е колко ще е заплащането. Чува се за нещо между 20 и 30 лева на ден... :help:

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #649 on: 29.11.2017, 14:00:34 »
Губят единствено пътниците от автобусите, а много малко са тези, които мъкнат ски с автобуса. Който е с кола, няма да има проблем да паркира както досега на паркинга на лифта, срещу заплащане.
Е паркингът не е ли затворен изобщо? Как може автобуса да не пускат, а коли да пускат? Да си режат собствените клиенти на кабинката си е чист автогол?!

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #650 on: 29.11.2017, 16:37:08 »
Автобусът не снася по 20 лева, а колите ще носят допълнителни приходи, такава им е логиката. 35 лева карта плюс 20 лева паркинг и цените се изравняват с тези по другите курорти. Допълнително ще си направят уговорки под масата с фалшивите таксита, които киснат там, заблудените чужденци идват и се прибират с тях, а печалбата може лесно да се дели без да се отчита никъде. Според мен добре са си изработили схемата. Основните клиенти - ски училищата пътуват така или иначе с наети автобуси до х. Алеко, така че тях нововъведението не ги засяга.

Offline Марин Петров

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #651 on: 29.11.2017, 17:24:57 »
Аз имам един въпрос. Защо паркинга е продаден заедно с лифта? Не трябва ли паркинга да си остане част от общинската пътна инфраструктура? Всъщност още един въпрос. въпреки че паркинга е продаден с лифта, не трябва ли в договора да има клауза, че новия собственик на лифта е длъжен да допуска градския транспорт без никакви ограничения?

А иначе виждаме чиста форма капитализъм. Собственика на лифта вижда, че хората от рейса не му носят допълнителни приходи. Затова иска да ги принуди да идват с коли, за да плащат и за паркинг освен за прескъпия лифт. Но който подкрепя капитализма и демокрацията не трябва да се оплаква. Всичко е законно и такива са правилата на демокрацията и капитализма.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #652 on: 29.11.2017, 18:16:15 »
Защо е продаден така ще питаш този който го е подписал договора. Договорът между другото го има сканиран в интернет, след като дълги години го криеха, най-накрая преди няколко години някой успя да се докопа до него и го сложиха в нета. На 20.12.2017 г. му изтича и срока от 10 години давност за престъпления по сключването му. Вътре няма никакви изисквания за бъдещия собственик, нито има изискване да работят лифтовете, нито да се ремонтират, нито да има някакви социални мерки както преди безплатните дни за пенсионери. Има само изисквания да поддържат 30 човека персонал и изисквания за минимална вноска инвестиционни разходи. Тая вноска дружеството ги покри, като включи в активите си инсталацията за изкуствен сняг, която всъщност е платена от Министерството на образованието за обучение на скиори и деца. Чиста проба кражба на публични средства. Подписан е договорът по времето на тогавашния кмет Бойко Борисов.

А това каква форма на капитализъм имаме тука може да се поспори. По-скоро е някаква извратена побългарена форма полумафиотски капитализъм. Защото ако имаме демокрация и капитализъм щеше да има конкуренция, а нямаше всичко да се подари за жълти стотинки на един кръг хора, близки до властта.