Poll

Коя е най-хубавата станция според Вас?

Ломско шосе
5 (3.8%)
Бели Дунав
3 (2.3%)
Надежда
6 (4.6%)
Хан Кубрат
1 (0.8%)
Княгиня Мария Луиза
1 (0.8%)
Централна жп гара
5 (3.8%)
Лъвов мост
68 (52.3%)
Сердика II
20 (15.4%)
НДК
11 (8.5%)
ЕС (Св. Наум)
4 (3.1%)
Джеймс Баучер
2 (1.5%)
Витоша
4 (3.1%)

Total Members Voted: 130

Author Topic: Метростанции от Втора метролиния  (Read 37098 times)

Offline krzya

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
Re: Метростанции от Втора метролиния
« Reply #260 on: 17.08.2016, 12:07:56 »
Аз съм професионален графичен дизайнер с над 10 години опит и когато кажа, че един шрифт е четим, значи е четим. Когато кажа, че един шрифт е красив и функционален, това също означава, че той е точно това, което казвам.

Много интересно. Казвате, че сте професионален стилистичен дизайнер!? Тогава защо първо не направите справка как изглеждат печатните букви в букварите, по които хората са се учили да четат последните 50-60 години и тогава да твърдите, защитаваният от Вас шрифт е български, а другите не. Не се ли замислихте предварително, че надписите се четат не само от Вашата група, а и от много други хора, които са свикнали и са учили тези букви с даден шрифт и те ще се затруднят, поне малко, което не би следвало да става с поднасянето на каквато и да е информация.

Нещо, което са учили няколко поколения българи не може така да го пренебрегнете.

Направете си труда и погледнете шрифтовете в букварите за първи клас от последните 60-70 години и тогава защитавайте вашите тези.

Успех!

Бъдете здрав!

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #261 on: 17.08.2016, 12:17:49 »
Пътник, пасажер, или там както ти е последния никнейм. Абсурдно е да твърдиш нещо, след като дори не си сигурен за съществуването му. И като цяло мнението ти звучи абсурдно. Не знам за какви лепенки по какви табели говориш, но доколкото аз схващам, говориш за табелите по останалите станции. Там СС няма пръст в дизайна или изработката, тъй че не са те виновни, че навсякъде пише Джеймс Баучер като крайна станция. Второ, относно картите, няколко пъти обяснихме, че настоявахме упорито картите да бъдат поставени хоризонтално, ландскейпно, защото вертикално/портретно са трудни за четене на височина над 1,70 метра. Метрополитен отказаха, съответно сега най-високата част на картата е на скандалната височина 2,40! И трето, карта на района има. Тя е с по-голям обхват на района, отколкото на старите карти, отбелязани са изходите (с номера), отбелязани са и всички съществуващи и бъдещи планирани спирки, които отстрани са изнесени на лист А4 с информация за линиите, спиращи на тях. След като Метрополитен си бяха разпечатали картите на фолио, се оказа, че информацията на листовете А4 за графика на метрото и информацията за наземния транспорт са нечетими, защото принтът е с по-ниска резолюция, както и самият формат А4 се сви с по три сантиметра от страна. Както винаги, още преди пуска на станцията, настоявахме тази информация, която е динамична и търпи чести промени, да бъде разположена в джобове под пластмасовия екран на картата  за да е лесно за подмяна. Е, никой не се вслуша в призивите, което наложи аз САМ да изработя джобовете, да принтирам нови листове с актуална информация, и да ги монтирам. Сега джобовете не се забелязват, освен при вглеждане, листовете са стандартен формат А4, информацията е четима. И се вслушахме в съветите ви за всяка спирка да е отбелязан номера на изхода, през който се стига. Досега никой не знаеше, че това е направено, защото никой не е погледнал да види има ли промяна. Набрали сте инерция и се раздавате като лайномети. Изработих 8 джоба за 4 карти. Един джоб ми отнема 20 минути изработка. От СС координирахме с Метрополитен да бъдем допуснати да разположим изработените джобове. И две седмици след това, без никой да каже нищо, просто се появяват по още 2 карти на перон. С неактуална информация естествено. Със свита и нечетима информация естествено. Та пак се наложи ние да звъним на Метрополитен, да ПОМОЛИМ ДА СВЪРШИМ РАБОТА. Та слсе наложи да изработя още 8 джоба. И го направих, и ги монтирах, и сега информацията е хем четима, хем актуална. Не ви искам  признанията, поздравленията или нещо подобно. Просто ви казвам, че е малоумно да хвърляте лайна от вкъщи по нещо, което е насочено в промяна на статуквото. Понеже ви харесва на Вардар как можеш да се загубиш, камо ли да разбереш къде какво спира?
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline krzya

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #262 on: 17.08.2016, 12:53:06 »
Повтарям поста поради техническа грешка:

Цитирай каквито сентенции искаш. Аз съм професионален графичен дизайнер с над 10 години опит и когато кажа, че един шрифт е четим, значи е четим. Когато кажа, че един шрифт е красив и функционален, това също означава, че той е точно това, което казвам. Защото, за разлика от всички безполезни дървени философи, аз си изкарвам хляба с това.

Много интересно. Казвате, че сте професионален стилистичен дизайнер!? Тогава защо първо не направите справка как изглеждат печатните букви в букварите, по които хората са се учили да четат последните 50-60 години и тогава да твърдите, защитаваният от Вас шрифт е български, а другите не. Не се ли замислихте предварително, че надписите се четат не само от Вашата група, а и от много други хора, които са свикнали и са учили тези букви с даден шрифт и те ще се затруднят, поне малко, което не би следвало да става с поднасянето на каквато и да е информация.

Нещо, което са учили няколко поколения българи не може така да го пренебрегнете.

Направете си труда и погледнете шрифтовете в букварите за първи клас от последните 60-70 години и тогава защитавайте вашите тези.

Успех!

Бъдете здрав!

Online comet

• Наистина съм луд
  • MAN Lion's City
    • View Profile
« Reply #263 on: 17.08.2016, 13:04:24 »
В момента единственато редовно коментирана тема са ужасните нечетливи табели на Спаси София. Krzya, може букварите да са с всякакъв шрифт, но колко от хората пишат на ръка с печатни букви? Или просто никой от тах не може да си разчете почерка?

Offline passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #264 on: 17.08.2016, 13:06:04 »
mihailo, не си ме разбрал. Не знам дали е от само себе си или е умишлена стратегия да се правите че не разбирате за да правите на глупаци други хора и да изтъквате колко сте умни (и красиви?). Говорих за табелите, изработени от Спаси София! От Спаси София! Няма да питам Спаси София за нещо което не са правили! В главата ти има ли някой? Там беше най-лесно да се сложат лепенките Баучер върху надписа Витоша. Сега вече за голямо съжаление тези табели са за боклука. Колко лесно беше това със стикера.
Не знам с какъв обхват на района е картата, пак изтъкваш че е с по-голям обхват на района, но това не е толкова важно. Няма нужда от прекалено голям обхват на района, от голямо значение тук са транспортните връзки в близост до метрото. Затова отбелязаните спирки с номера на спиращ ГТ са по-информативни от изнесения списък на същите тези спирки с номера, които нищо не говорят на обиковения човек.
И защо винаги обвинявате Метрополитен? След като се самоопределяте като велики дизайнери, след като Болерото се смята едва ли не за първооткривател на въпросния шрифт, защо не предположихте че вашия материал може да бъде отпечатан по съвсем друг начин? В края на краищата кой е виновен - този който яде баницата или този който му я дава?

И не е толкова от значение какви са буквите - печатни или не, важното е да са четливи. В случая не са.
« Last Edit: 17.08.2016, 13:12:52 by passenger »
ex-putnik

Offline krzya

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #265 on: 17.08.2016, 13:18:13 »
В момента единственато редовно коментирана тема са ужасните нечетливи табели на Спаси София. Krzya, може букварите да са с всякакъв шрифт, но колко от хората пишат на ръка с печатни букви? Или просто никой от тах не може да си разчете почерка?

Става дума за печатния шрифт в тези буквари, който е един и същ през всичките тези 70 години, т.е. хората са се научили да четат на този шрифт и той е най близък в съзнанието им като възприятие.
Не говоря за ръкописни шрифтове, защото предполага никой няма да слага информационни табели изписани ръкописно.

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #266 on: 17.08.2016, 15:56:05 »

Става дума за печатния шрифт в тези буквари, който е един и същ през всичките тези 70 години, т.е. хората са се научили да четат на този шрифт и той е най близък в съзнанието им като възприятие.
Не говоря за ръкописни шрифтове, защото предполага никой няма да слага информационни табели изписани ръкописно.

Т.е. коментираш шрифтове, които преди навлизането на компютрите се ръководят по руския стандарт (дори от чисто "хардуерна" гледна точка - пренареждане на клавиатурата на пишещите машини така, че да е идентична с тази на руските като съдържание на буквите след правописната реформа, където отпадналите две букви се заместват от Э и Ы. Който е виждал Марица 32 знае за какво говоря) и след навлизането на компютрите - шрифтове, разработвани или от руски дизайнери (над 70% от кириличните шрифтове в момента са дело на руски дизайнери) или от американски такива, използващи, отново - руския стандарт, защото той е бил използвания по подразбиране при разработката на шрифтове, предвид "пазара" им.

Шрифтът, който използваме по никакъв начин не отстъпва на другите си аналози като четимост, пропорции и т.н., така че наистина не виждам смисъл в тази опозиция...
Нито е единствения, който използва българската вариация на кирилицата, нито е непознат на масовата публика, предвид, че употребата му расте с всеки изминал ден.
« Last Edit: 17.08.2016, 16:52:50 by boleroto »

Offline mitko08888

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #267 on: 17.08.2016, 17:13:34 »
болерото, направо ти предлагам да си вземеш библиотекарската диплома и да я върнеш на ченгетата, които са ти я издали. Поне от обща култура, ако претендираш да се занимаваш са такива неща, е добре да знаеш как изглежда една руска пишеща машина.

Ако не знаеш - предишните три думички могат да се цъкнат, пък дано да научиш и да не пишеш такива измишльотини. Съжалявам ако в университета са те учили на такава подредба и кирилица, ама да знаеш че няма нищо общо с българската.

« Last Edit: 17.08.2016, 17:16:47 by mitko08888 »

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #268 on: 19.08.2016, 11:59:02 »
(дори от чисто "хардуерна" гледна точка - пренареждане на клавиатурата на пишещите машини така, че да е идентична с тази на руските като съдържание на буквите след правописната реформа, където отпадналите две букви се заместват от Э и Ы. Който е виждал Марица 32 знае за какво говоря)
Не само съм виждал, а все още имам такава - баща ми я използва, за да си пише спомени, трудно му е на компютър. Отделно 2 години в казармата съм работил като писар-машинописец. Изписването на буквите е едно, подредбата - съвсем друго.  Нито една наша пишеща машина не е имала руската подредба: (ЙЦУ...), а БДС-българска (с добавени руските ы и Э) - https://obsoletecomputers.files.wordpress.com/2012/01/16.jpg. На такава клавиатура се учеха всички ученици в икономическите техникуми на десетопръстна система, учел съм се и аз в казармата и все още мога да пиша на тъмно, без да гледам буквите. Колкото до вида на буквите - на листа не са същите, като върху клавишите: върху клавиша Л като емблемата на Левски, върху листа - Л като емблемата на Локомотив Пловдив. Трудно може да се съди, кое е по-руско и кое - по-българско: по-скоро "колибката" е по-близо до оригиналната гръцка "Ламбда".
Така че да обсъждаме шрифтовете, а не пишещите машини.
« Last Edit: 19.08.2016, 12:07:13 by blagun »

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #269 on: 19.08.2016, 23:49:07 »
Важното при българската кирилица е, че повечето малки букви не са умалени версии на главните, а си имат различен рисунък. Според мен това е голям недостатък на „руската“ кирилица и прави „българската“ много по-красива и хармонична. А за големите специалисти типографи – разгледайте какви шрифтове се ползват по вестниците. Ще се изненадате колко често се ползва „българската“ кирилица. И още нещо – ако шрифтът беше нечетим, курсивният текст при „руските“ шрифтове също щеше да е нечетим. А не е.
Аз не мога да разбера какъв е проблемът, че се е изпикал на гумата?
О.о

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #270 on: 27.11.2017, 14:51:44 »
Този месец при посещението ми на София минах през станция Витоша. Изключително много ми хареса, и то не заради цветовете на теракота или това че е със странични перони. Харесаха ми подходите към станцията, сигурно най-широкия нов подлез в София, множеството търговски обекти в подлеза, които работят, множеството изходи към спирките на ГТ. Цялостното усещане на тази станция за мен се доближава до станциите в Берлин, в предградията на който живея.

Бих си прехвърлил гласа към станция Витоша, но не виждам как. Призовавам всички да го направят - станцията е супер функционална според мен

Offline New_Passenger

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #271 on: 27.11.2017, 15:15:45 »
Да, може би трябваше да се уточни. В анкетата не са посочени критерии - дизайн или функционалност. Тук наистина трябва да отбележим функционалността й. Подлеза е както ти каза, много широк, станцията има удобни връзки с всички ГТ спирки в района, както и връзка с важната пътна артерия Ибсен/Сребърна, а след време да се надяваме и с "вътрешната южна дъга" на София - Каблешков-Кутев-Г.М.Димитров. Ако се реализира и бърз трамвай по Каблешков, станцията ще стане още по-полезна и значима. Една станция на Вапцаров би била много по-малко използваема и с далеч по-скромни възможности.
Като вътрешен дизайн обаче, такива станции като Ломско, Надежда, Лъвов мост, ЕС са по-красиви. Честно казано, при МД2 всичките станции ми харесват. Да не стана банален, но при МД3 досега не видях рендъри които да ми харесват толкова.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #272 on: 27.11.2017, 17:11:28 »
Харесаха ми подходите към станцията, сигурно най-широкия нов подлез в София, множеството търговски обекти в подлеза, които работят, множеството изходи към спирките на ГТ. Цялостното усещане на тази станция за мен се доближава до станциите в Берлин, в предградията на който живея.

Този подлез ли имаш предвид?  8)

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #273 on: 27.11.2017, 19:42:18 »
Това е водна инсталация, много интересен дизайнерски прийом. Сигурно ще намери място в Музея на модерното изкуство в Ню Йорк. Под Централна гара в метрото има друга водна инсталация - подвижен водопад.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Защото транспортът е моята страст
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 3590884160131
    • MSN Messenger - vl-simov@hotmail.com
    • View Profile
    • Кайпарсвил транспортен портал/Kipersville transport portal
    • Email
« Reply #274 on: 27.11.2017, 21:27:33 »
За мен последните построени метростанции, повечето от линия 2 и новите продължение на линия 1 от 2012 г. насам ми харесват, но тези истории с течовете са изключително неприятни и влошаващи публичния имидж на метрото. Дават се повече пари за интериорно оформление, всяка станция си има своя уникален чар, всяка е конструктивно различна, което ѝ дава възможност да се развива като нещо забележително, а не като станция от калъп, както най-вече първите пет „Сливница“-„Константин Величков“, но тези дефекти с течовете обръщат всичко хубаво наопаки.

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #275 on: 28.11.2017, 10:47:58 »
Преминах през станцията в сух ден. Честно да си кажа, този теч не променя функционалността на станцията. Разбира се трябва да се оправи - няма друг начин, технически винаги има какво да се дооправи, но това не променя първоначалното ми твърдение.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #276 on: 28.11.2017, 12:20:42 »
Преминах през станцията в сух ден. Честно да си кажа, този теч не променя функционалността на станцията.

Погледнато така си прав. Течът даже увеличава фунционалността на станцията  :rolleyes: А ако оставим шегата настрана, този подлез не е особено функционален - разстоянията до автобусните и трамвайните спирки са доста големи.

Offline wiNt

• Маниак
  • !<9060>!
    • View Profile
« Reply #277 on: 28.11.2017, 20:49:24 »
Много драма много нещо - този теч, освен ако не съм изпуснал нещо, е същият, който стана медийна сензация някога лятото, пропадна и булеварда отгоре. Не че е ОК, ама се е случило един път. Желанието на някои хора да оплюят абсолютно всичко и всички, в този случай една от най-красивите и просторни станции, е прекалено смешен. Ако все още се случва теча си взимам първото изречение назад, другите не.

Към Агента - въобще не. Беше по повод сатиричното изказване на Фафан.
« Last Edit: 28.11.2017, 20:58:42 by wiNt »

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Защото транспортът е моята страст
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 3590884160131
    • MSN Messenger - vl-simov@hotmail.com
    • View Profile
    • Кайпарсвил транспортен портал/Kipersville transport portal
    • Email
« Reply #278 on: 28.11.2017, 20:53:44 »
Надявам се, че не слагаш мен в числото на „оплюващите“, защото целта ми не беше такава. Просто течовете станаха прекалено често явление в последно време, не бива да се лъжем и да го прикриваме. Не е положителна тенденция.

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #279 on: 29.11.2017, 16:56:45 »
Където е текло, пак ще тече - народна мъдрост. Ако няма драма в течащи лампи под напрежение, значи има нещо много сбъркано в апатията, която ни е обхванала.