Author Topic: История на спирковите знаци и навеси  (Read 41327 times)

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
Тази тема може бързо да се изчерпи, но все пак, си мисля, би била интересна. Вече стана въпрос за жълтите спирки от 80-те години. По мое мнение те бяха доста добри, но може би за условията, в които бяха поставяни. Хубаво беше, че бяха жълти и се открояваха в далечината. Даваха списък на спирките по маршрута (както и сегашните всъщност). Имали са и записани интервали на движение, които не знам доколко са се спазвали или актуализирали (все пак те просъществуваха до времето, когато съм навършил 9-10 години и не съм обръщал внимание на това). Към тези спиркознаци са се поставяли добре известните ни навеси с черна конструкция (покривът беше в жълто) с двустранно остъклени стени от матови стъклени "панели" с гумени уплътнения помежду им. Вътре имаше пейка. Таванът отвътре беше покрит с пластмасови плоскости. Странно защо през 90-те години започнаха да ги боядисват точно в кафяво, а не нещо по-свежо. Всъщност почти всички такива навеси оцеляха и днес са изцяло покрити с релефни светлосиви пластмасови плоскости.
Интересен спомен имам за спирките по днешния булевард "Цариградско шосе"(а тогава представителния бул. "В. И. Ленин"). Смътно си спомням, че спирковите знаци по този булевард бяха със същата форма като жълтите ( с четири табла и покривче), но бяха с друг цвят. Четирите табла бяха метални, боядисани в бяло (или неръждаеми небоядисани, не помня добре) и върху този фон с червено (за автобусите) и синьо (за тролеите) бяха напечатани номерата и картинките на превозните средства, както и съответните сведения за маршрута. Покривчето пак беше напровено от четири метални табла, но не си спомням какво пишеше на тях. Навесите към тези знаци бяха също като обикновените, но с някои разлики. Стъклата имаха лек отенък на червено, а вместо в жълто покривите бяха боядисани в червено. В единия край на покривите имаше табло пак в червено на което с бели букви пишеше името на спирката, а в другия край имаше някакъв знак (две срещуположни "стрелки" една върху друга), може би някаква емблема на градския транспорт. Можете ли да дадете повече информация за тези спирки?
« Last Edit: 23.02.2006, 20:23:22 by Balkanton »

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
По мое мнение,ламаринените навеси,които преди бяха отстрани със стъкла,след това махнаха стъклата и сложиха ламарина,а наскоро сложиха пластмасови плоскости и метални пейки,са най-добрите навеси.Най-много пазят от сняг,дъжд,слънце и вятър.Докато тези новите стъклените,които монтират само от дъжд и сняг пазят,и то не много,и почти не предпазват от бурев вятър,или силно срънце.
А още по-отдавна са слагали друг тип навеси,само отзад преградени с ламарина,и с покрив от ламарина,тези навеси също са добри.Все още такива има на автогара Хладилника,в района около гараж Земляне,по селата,и на други места,освен в София има ги в други гредове,както и от първият вид.

П.С.Каква е разликата между автостанция и автогара,питам защото автогарите Дървеница,Гео Милев,Хладилника и още 2-3 други ги пишат автостанция,вместо автогара,има ли въобще разлика?
« Last Edit: 26.02.2006, 17:47:09 by Ivo »
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline Dragon

• Administrator
  • Нямам спирка
  • Администраторът бонбони не пие!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 202143037
    • View Profile
    • http://gtsofia.info/
    • Email
От автостанциите тръгват автобуси на градския транспорт, а от автогарите - на междуградския.

А инзче има един навес на спирка, койот мисля е уникален за София. Става дума за този койото е на спирката на а. 88 и 120 в началото на Вапцаров. Май няма друг подобен в София?
GTSofia.info - Любителски страници на градския транспорт в София
Forum.GTSofia.info - Любителски форуми на градския транспорт в София

Offline burtan

• Запален по ГТ
    • View Profile
Quote from: Dragon
От автостанциите тръгват автобуси на градския транспорт, а от автогарите - на междуградския.

А инзче има един навес на спирка, койот мисля е уникален за София. Става дума за този койото е на спирката на а. 88 и 120 в началото на Вапцаров. Май няма друг подобен в София?
Мисля че към уникалните може да се прибави и този които е между Дианабад и Семинарията по маршрута на А94
« Last Edit: 26.02.2006, 21:43:31 by burtan »

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile

Такава май имаше преди на летището.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
На Автостанция "Гео Милев" има един знак за спирка, дето пише: "СД ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ" Такъв знак има за тролейбусна спирка и на Гурко, там дето изобщо вече не минава тролей.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Online blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Уникален (но много грозен) е павилионо-навесът на спирка "Зимния дворец" в Студентски град.

Offline x3m

• Наистина съм луд
    • ICQ Messenger - 319415660
    • View Profile
    • Спирка.org
    • Email
още няколко стари вида:
първото е на ТБ 4/11 в кв. Гара Искър - т.к. е след промяната на 4ката, нейният маршрут е заличен. 11 е първо до Ем.Марков, след това до бул Прага или по-точно до Центъра по Хигиена \кликнете на снимката, за да я видите по-подробно\

второто е Републиканския вариант на жълтите спиркоуказатели от 90-те

третото са сприкоуказателите, появили се на много малко места из център и също толкова кратко просъществували през 96-97-ма максимум. не съм сигурен за годинат - може да е била и по-рано

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
Прави впечатление, че на жълтите автобусни спиркоуказатели е изобразен стилизиран съчленен "Икарус", докато на тролейбусните са единични, вероятно "Шкоди", т. е. не са слагали съчленен тролейбус, както на емблемата на "Тролейбусен транспорт", която понякога е закачена на мястото на номера отпред. При това къси тролеи са рисували и на спирки от маршрути (4, 11), които са пуснати след доставката на "Икарусите". Бях малък и не си спомням на трамвайните какво изображение на трамвай са слагали, май беше "едносъчленен".
Спомняте ли си преди да ремонтират градината пред банята, в началото на алеята, където бяха павилиончетата на отсрещния тротоар на халите имаше голямо метално табло, високо около 3 м с карта на всички линии на ГТ, с имената на всички спирки, с детайлни чертежи на представителите на трите вида транспорт ("Икарус 280", "Шкода 9Тр" и "София 70")? Отгоре имаше неонова лампа, която да осветява таблото през нощта.
« Last Edit: 07.03.2006, 19:29:20 by Balkanton »

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
 Та ето вижте,че подобни неща стават и в китната швейцария,макар тази табела да е на подобно място и колата може би да е била резервна.

Offline conecto

• Модератор
  • Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 303555835
    • View Profile
    • Email
А забелязахте ли как е изписан номера 20 отпред- все есно са смъкнали табелка от нашият си трамвай 20!

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Quote from: conecto
А забелязахте ли как е изписан номера 20 отпред- все есно са смъкнали табелка от нашият си трамвай 20!
Е...Може да се каже,само че в Женева всеки номер си има определен цвят и на 20 е такъв.При тях не се прави голяма разлика между автобуси,тролеи и трамваи.Е,разбира се, където има ККМ си се движат предимно тролеи, но пускат титуляри и автобуси.При ремонти при трамваите се пускат автобуси с трамвайните номера,а не както при нас 20ТМ и други такива.
 Автобусът е Volvo 7700 от първата доставка-77 броя.После има още 11 Volvo 7700A с LED табели отпред-новата мода на Запад.При тях номерът е цветен(всякакви цветове), а при всички, които съм виждал(не само от Женева)маршрута е в оранжево.В Женева такива табели има на всички трамваи(дори на тези от края на 80-те) и на новите тролеи HESS Swisstrolley3 и Lightram.

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
виж хората си правят цветни табели с цветове и т.н. и си се радват а ние тук си се радваме ако има 1 листче омазано в грес което служи за номер, а ако има метална бяла кутийка която ритмично се удря в прозореца направо си мислиш "Европейска работа"
НЕ на хейтърството!

Offline Eliano

• Приятел на ГТ
    • View Profile
Към тези спиркознаци са се поставяли добре известните ни навеси с черна конструкция (покривът беше в жълто) с двустранно остъклени стени от матови стъклени "панели" с гумени уплътнения помежду им. Вътре имаше пейка. Таванът отвътре беше покрит с пластмасови плоскости. Странно защо през 90-те години започнаха да ги боядисват точно в кафяво, а не нещо по-свежо. Всъщност почти всички такива навеси оцеляха и днес са изцяло покрити с релефни светлосиви пластмасови плоскости.

Жалко, че навесът на бившата спирка а А75 в ж.к. "Хаджи Димитър" (срещу бл. 55) беше демонтиран. От години седеше непроменян..

Жълтите спиркоуказатели по-ме кефеха от новите!

А сегашните предлагам да им се направят някои корекции:

ПОНЕЖЕ СА САМО СЪС СИНИ ТРЪБИ ОТ СТРАНИ:
-ЗНАЦИТЕ НА СПИРКИ САМО ЗА ТРАМВАИ ДА СА С ЖЪЛТИ, ОРАНЖЕВИ ИЛИ ЧЕРНИ ТРЪБИ.
-ЗНАЦИТЕ НА СПИРКИ САМО ЗА ТРОЛЕИ ДА СА С ЗЕЛЕНИ ИЛИ СИНИ (СЕГАШНИТЕ) ТРЪБИ.
-ЗНАЦИТЕ НА СПИРКИ САМО ЗА АВТОБУСИ ДА СА С ЧЕРВЕНИ ТРЪБИ.
-ОБЩИТЕ СПИРКИ ЗА НЯКОЛКО ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ДА СА НЕУТРАЛЕН ЦВЯТ (БЯЛ?).

ТАКА ХОРАТА ЩЕ ЗНАЯТ ОЩЕ ОТ ДАЛЕЧЕ ПО ЦВЕТА КЪДЕ СПИРА САМО ТРАМВАЙ И КЪДЕ ТРОЛЕЙ...
« Last Edit: 25.12.2006, 18:20:59 by Eliano »

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Quote from: Eliano
Жалко, че навесът на бившата спирка а А75 в ж.к. "Хаджи Димитър" (срещу бл. 55) беше демонтиран. От години седеше непроменян..

Жълтите спиркоуказатели по-ме кефеха от новите!

А сегашните предлагам да им се направят някои корекции:

ПОНЕЖЕ СА САМО СЪС СИНИ ТРЪБИ ОТ СТРАНИ:
-ЗНАЦИТЕ НА СПИРКИ САМО ЗА ТРАМВАИ ДА СА С ЖЪЛТИ, УРАНЖЕВИ ИЛИ ЧЕРНИ ТРЪБИ.
-ЗНАЦИТЕ НА СПИРКИ САМО ЗА ТРОЛЕИ ДА СА С ЗЕЛЕНИ ИЛИ СИНИ (СЕГАШНИТЕ) ТРЪБИ.
-ЗНАЦИТЕ НА СПИРКИ САМО ЗА АВТОБУСИ ДА СА С ЧЕРВЕНИ ТРЪБИ.
-ОБЩИТЕ СПИРКИ ЗА НЯКОЛКО ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ДА СА НЕУТРАЛЕН ЦВЯТ (БЯЛ?).

ТАКА ХОРАТА ЩЕ ЗНАЯТ ОЩЕ ОТ ДАЛЕЧЕ ПО ЦВЕТА КЪДЕ СПИРА САМО ТРАМВАЙ И КЪДЕ ТРОЛЕЙ...
И като променят линиите нови стълбове ли?Прекалено голяма играчка, а и ще стане голям кич.Бялото ще се замърсява ужасно бързо.И сега на таблата линиите са разделени по видове транспорт и номерата са в различни цветове.А и е ясно, че където няма релси и жици минават само автобуси.Хората се интересуват от линията, не от вида превозно средство.

Offline conecto

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
УРАНЖЕВИ

Уранжеви се пише с О.
Аз не мога да разбера защо навесът на ТБ спирката на СУ (откъм Народната библиотека) е изнесен толкова близо до платното. Също и един син павилион за разни джунджурии се намира буквално на ръба на тротоара, въобще тази спирка е много неудобна. Същото е положението и на Попа откъм дюнерите.

Offline Eliano

• Приятел на ГТ
    • View Profile
Знам, че е с "о", но от бързане се обърках и го написах с "у". Съжалявам! А за спиркознаците от деветдесетте сещате ли се, онези преди сегашните? Има ли запазени (освен по спирките на Т1 в ж.к. Левски).

Offline conecto

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Знам, че е с "о", но от бързане се обърках и го написах с "у". Съжалявам! А за спиркознаците от деветдесетте сещате ли се, онези преди сегашните? Има ли запазени (освен по спирките на Т1 в ж.к. Левски).
[/size] Е това са най-добрите според мен. Имаха и "дълга" версия- на спирката на пожарната на Герена (120) май още си стои.

Offline Eliano

• Приятел на ГТ
    • View Profile
Дълга в какъв смисъл? А какво мислите за най-новите "творения"? :o Между другото запазен жълт спиркоуказател има на спирката след "Враня" на Цариградско. (След завоя на 6.цата от Герман за София). Може да стане част от колекцията ми, ако още е там! :P
« Last Edit: 25.12.2006, 21:34:45 by Eliano »

Offline conecto

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Дълга в какъв смисъл?
[/size] Исках да кажа широк - частта, където пише номера на линията и маршрута.