Author Topic: Стари карти на София  (Read 26653 times)

Offline IKAR

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Re: Стари карти на София.
« Reply #20 on: 05.10.2008, 13:18:22 »
Дявол да го вземе, много пъти съм казвал, работейки известно време картография, че картите на Домино и Дейта мап стават само за в тоалетната. Така че това, което казваш, изобщо не ме учудва. Ще кажа и още нещо, съвсем от кухнята. Преди 3 години, докато работех в ГИС София, правехме уж най-хубавите, най-точните и най-актуалните карти на София. Даже от там за всякакви имотни разправии, независимо дали са само парцели, къщи и апартаменти и дали става дума за проект, строеж или покупко-продажба, се вземат кадастрални скици, от което няма да ви казвам какви мангизи се гушкат. Та нали и аз като вас познавам столичната транспортна мрежа и следя промените, пришка ми излезе на устата да обяснявам актуалните маршрути на линиите и къде точно са спирките. Да, ама шефката на отдела, 65-годишна младолика баба, дето и работеше, и пенсия получаваше, не даваше да актуализирам "най-новите" данни, получени от "агенция транспорт", каквато агенция знаете дали изобщо съществува. Съвсем скоро по книжарниците забелязах, че от моята стара работа са издали нов, 2008-а година, външно много добре изглеждащ атлас на София с азбучен указател. Отворих аз атласа на страничката с района на Обеля и какво да видя - автобус 81 си върви по стария маршрут, през прелез "Обеля", както беше когато Панчо Владигеров в тази си част не беше построен. Сигурно и други гафове има, само това за Обеля успях да видя...Повече коментари мисля, че са излишнии. По отношение на старите карти със сигурност можем да разчинаме, че са били актуални за съответния период.
« Last Edit: 05.10.2008, 13:23:15 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline tiristor

• Нямам спирка
  • За пускане на БГ-1300 по линии 4 и 11!
    • View Profile
    • Email
« Reply #21 on: 18.01.2009, 17:18:01 »
Знаете ли къде мога да намеря карта на София с линиите на Гт от 1993 г, или в краен вариант 1995 г? Дали още се продават по антикварни книжарници, или да почукам на вратата на издателство Картография?

Offline mlk

• Защо пиша толкова много?
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #22 on: 24.03.2009, 11:24:54 »
На stara-sofia.com са публикували и карта с трамвайните линии. Няма година на нея, но ще се опитам да я локализирам по данните, които имам от 30-те за да разбера от кога точно е. Само е ясно, че е от преди 1936г., защото още я няма 10-ката по Ботевградско шосе.

Offline mlk

• View Profile
    • Email
« Reply #23 on: 24.03.2009, 11:25:46 »
Знаете ли къде мога да намеря карта на София с линиите на Гт от 1993 г, или в краен вариант 1995 г? Дали още се продават по антикварни книжарници, или да почукам на вратата на издателство Картография?
Аз ги имам и двете и мога да ти ги дам да ги видиш или пък да ти кажа някаква информация от тях.

Offline mlk

• View Profile
    • Email
« Reply #24 on: 24.03.2009, 11:33:55 »
На stara-sofia.com са публикували и карта с трамвайните линии. Няма година на нея, но ще се опитам да я локализирам по данните, които имам от 30-те за да разбера от кога точно е. Само е ясно, че е от преди 1936г., защото още я няма 10-ката по Ботевградско шосе.

10 - 1936 Подуяне - Сл.Река (липсва на картата) -> годината <= 1936
4 - 1934 Атон - Околовръстна линия (още не е по Атон на картата) -> годината <= 1934
6 - 1931 Д-р Стефан Сарафов - Околовръстна линия (на картата е до там) -> годината >= 1931
1 - 1933 Журналист - Семинарията (на картата е до там) -> годината >= 1933

На база на горните факти се локализира следното: картата е от около 1933г., най-късно 1934г. преди да се открие трасето по ул.Атон.

Offline Metan

• Маниак
    • View Profile
« Reply #25 on: 05.09.2012, 15:02:05 »
Ето нещо доста интересно от период, за който имаме много малко информация - карта на София от 1947 г., издадена от фондация "Милиционерско дело". Има и маршрутна мрежа на трамваите по това време. http://anamnesis.info/resources/Plan_na_Sofiq_1947.pdf

Offline mlk

• View Profile
    • Email
« Reply #26 on: 05.09.2012, 16:23:51 »
x3m трябва да поправи данните на spirka.org, че леко не съвпадат.
Вижда се, че 6 е по Ботев, просто защото няма коя друга линия да е. Т.е. теорията, че голямата размяна на 1,2 и 6 е станала с пускането на Ботев, просто не се връзва.

Offline xЗm

• Наистина съм луд
  • www.spirka.org
    • View Profile
    • spirka.org
    • Email
« Reply #27 on: 05.09.2012, 17:08:56 »
Отразих промените.
От картата става ясно:
1. (Както вече спомена mlk) голямата размяна 1/2/6 явно става по-късно - може би около 49-та или 50-та година.
2. 3 и 4 минават през св. Неделя, т.к. трасето между Ботев и Халите липсва. Колко време е продължила тази липса и свързана ли е пряко с войната?
3. Конфигурацията на пл. Възраждане е повече от любопитна - трамваят заобикаля от южна и северна страна. Интересно положение и ва кръстовището на Ботев със Стамболийски, където изглежда да има две криви към Стамболийски, но да няма директан права по Ботев?
4. Съществува трасето по ул. Търговска към пл. Гарибалди, но не става ясно дали и от коя линия се ползва.
5. 4 е стигнал пазара на Красна поляна 4 години по-рано от досега известното - още през 1946.
6. 7 все още е вървял от св. Неделя до Захарна фабрика, като 3 е правил интересна обиколка през ул. Симеон.

Offline Metan

• Маниак
    • View Profile
« Reply #28 on: 05.09.2012, 18:38:51 »
По т.2 - Когато е чертана картата (това не е задължително да е било 1947 г.) все още не са построени сегашните ЦУМ, Министерски съвет, Партийния дом, ул. Търговска съществува (на картата е изписана като "Ген. полк. Бирюзов"), обаче е унищожена почти напълно заради бомбандировките. След като се построят сградите около Ларгото, тогава би трябвало трамвайното трасе да минава по сегашния маршрут по Бачо Киро/Веслец и нататък.

т.3 - По Ботев със Стамболийски може да няма директна права ако 6 върви от гарата по Ботев, наляво по Стамболийски, надясно по Витошка (бул. Йосиф Сталин) и след това по Витоша до Иван Вазов, а 2 би трябвало да минава от Козлодуй по Мария Луиза (Г. Димитров), надясно по Стамболийски, наляво по Ботев, след това по Скобелев, Толбухин и по Фритьоф Нансен до пл. Христо Ясенов.

т.4 - по Търговска може да не минава нищо, а да е само маневрено трасе. По същия начин има линия от началото на депото в Трамкар без оттам да минава трамвай в редовна експлоатация.

На изток от Подуене има трамвайно трасе на линия 10, обаче няма колело.
« Last Edit: 05.09.2012, 18:56:25 by Metan »

Offline xЗm

• Наистина съм луд
  • www.spirka.org
    • View Profile
    • spirka.org
    • Email
« Reply #29 on: 05.09.2012, 19:35:33 »
Известно е, че трасето по бъдещото Ботевградско шосе е било едноколовозно. За това и няма обръщателно колело за него в района на гара Подуене.

Трасе по Пиротска между Халите и Ботев е имало в предишните години - чудно, кога е изчезнало оттам и е напълно заменено от това по Стамболийски.

Въртележките със Стамболийски към Ботев и Витоша за 6 и 2 са логични, макар да ми се виждат ненужно засукани в днешно време.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Защото транспортът е моята страст
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 3590884160131
    • MSN Messenger - vl-simov@hotmail.com
    • View Profile
    • Кайпарсвил транспортен портал/Kipersville transport portal
    • Email
« Reply #30 on: 13.06.2013, 21:55:46 »
Нямам скенер и реших да си направя труда да заснема онази стара карта на София от 1979-та година, която имам и за която беше проявен интерес тук: http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=430.msg293825#msg293825 . Прегледах снимките и надявам се, че не съм оставил някоя от тези, които не станаха добре. Не е съвършено като то скенер и май ще трябва да си ги сваляте, за да видите малките шрифтове и числа, но надявам се ще пробуди интереса ви. Има много интересни неща. Приятно гледане. :)
http://s1290.photobucket.com/user/transporter_2000/library/Old%20map%20of%20Sofia?sort=3&page=1
« Last Edit: 23.07.2013, 09:25:59 by AGENT 006 »

Защото страстта направи невъзможното възможно!
6 години Кайпарсвил транспорт инкорпорейшън

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #31 on: 14.06.2013, 00:16:03 »
Атласът е много хубав и запазен. Поиграх си, подрязах и подредих листата във възходящ ред в общ PDF, но той е към 13 MB и не мога да го добавя към постинга
« Last Edit: 14.06.2013, 00:19:20 by blagun »

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #32 on: 16.06.2013, 00:21:00 »
Аз имах същата, обаче някъде се затри... Много ценна книжка!
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #33 on: 16.06.2013, 02:54:24 »
За тази карта от 1999 год. не знам дали е ставало дума, не се сещам за друга, посветена изключително на маршрутните линии. Изданията на ДатаМап с транспорта от едната си страна имаха маршрутната мрежа, но пак не бяха посветени само на нея... ;)

Offline mlk

• View Profile
    • Email
« Reply #34 on: 16.06.2013, 04:07:19 »
Такава имаше от 97, 99, 2000 и 2001. Даже и малко пред или малко след тази от 97-ма имаше още една.

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
    • Email
« Reply #35 on: 27.07.2013, 23:20:32 »
Отдавна се каня, и накрая ги намерих. Какво си имаме тук:

И от година:

Ето колко е била голяма София:

През :

Сега остава въпроса, къде да ги занеса да ги сканират. Имам още план указатели на София от 1975 г., 1977 г., 1985 г.
« Last Edit: 27.07.2013, 23:29:56 by я л т а »
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline julych

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
    • Email
« Reply #36 on: 28.07.2013, 09:16:11 »
Можеш и сам да го направиш ако имаш скенер. Има една програма Microsoft Image Composite Editor (a.k.a. Microsoft ICE), с която можеш сам да си сглобиш карта - условието е да я сканираш на равни части (да речем две "сгъвки" от картата) и сканираните "парчета" ДА ИМАТ ПОНЕ МАЛКО ОБЩИ СКАНИРАНИ ЧАСТИ със съседните сканирани "парчета". Сканирай при резолюция 300 dpi за да се виждат ясно маршрутите на ГТ.
Аз сам успях да си сканирам по този начин интересни карти от 1966, 74, 77, 83, 86, 93, 96, 2000, 03, 06, 09 и много исках да ги кача тук, но макар и спазвайки всички ограничения на форума (до 2мб, 5 снимки на пост и т.н.), системата непрестанно ме отхвърляше и след 15-я опит се отказах.

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #37 on: 28.07.2013, 13:59:29 »
Сега остава въпроса, къде да ги занеса да ги сканират. Имам още план указатели на София от 1975 г., 1977 г., 1985 г.
Около и в настоящия УАСГ, бивш ВИАС, ВИСИ или както вероятно ти ги помниш, опитните полета на Агрономическия факултет, е пълно с книжарници за подобни услуги, цените са по-тънки заради голямата конкуренция, а имат пълния набор от услуги и машини за целта (вероятно ще могат да сканират и цялата карта като единен файл отведнъж)! ;)

...
Аз сам успях да си сканирам по този начин интересни карти от 1966, 74, 77, 83, 86, 93, 96, 2000, 03, 06, 09 и много исках да ги кача тук, но макар и спазвайки всички ограничения на форума (до 2мб, 5 снимки на пост и т.н.), системата непрестанно ме отхвърляше и след 15-я опит се отказах.
Мен ми е странно как си успял да събереш в 2мб файл толкова голямо изображение в добро качество след снаждането на цяла карта. Ако си бил близо до граничната стойност от 2мб, понякога дава отклонение и форума може да е засякал реалната стойност, която да надвишава с малко... Алтернативата е да шернеш линк към dox.bg примерно, там файловете може да са до 50мб и е общодостъпен и сигурен начин за споделяне...
« Last Edit: 28.07.2013, 14:02:48 by difian »

Offline julych

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
    • Email
Re: Стари карти на София
« Reply #38 on: 28.07.2013, 23:25:55 »
Ами няма нищо странно. Просто намалих резолюцията до толкова, че да се вместя в 1.7-1.9мб и картите заприличаха на картите, които са качени в страницата на Груев. Оригиналните файлове са около 100мб, с много добра резолюция, като успях да ги докарам до 15-25мб без видима разлика. Нямам много време и затова ще помоля ако има интерес направете регистрация (или каквото там се прави в ДОХ) и аз ще ги кача. Искам само да добавя, че към всяка от тези карти (в повечето случаи) има и интересни допълнения - карти на околоградските линии, списък на линиите от ГТ за съответната година, карти на някои от крайните квартали (за по-новите карти), предна корица, задна корица - въобще абсолютно всичко без списъка с имената на улиците.

Много ще се радвам ако някой изнамери сканирана карта на София от 1968-1971г. и около 1988-90г.

Offline etnies

• Модератор
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
Re: Стари карти на София
« Reply #39 on: 29.07.2013, 04:13:24 »
Ами няма нищо странно. Просто намалих резолюцията до толкова, че да се вместя в 1.7-1.9мб и картите заприличаха на картите, които са качени в страницата на Груев. Оригиналните файлове са около 100мб, с много добра резолюция, като успях да ги докарам до 15-25мб без видима разлика. Нямам много време и затова ще помоля ако има интерес направете регистрация (или каквото там се прави в ДОХ) и аз ще ги кача. Искам само да добавя, че към всяка от тези карти (в повечето случаи) има и интересни допълнения - карти на околоградските линии, списък на линиите от ГТ за съответната година, карти на някои от крайните квартали (за по-новите карти), предна корица, задна корица - въобще абсолютно всичко без списъка с имената на улиците.

Много ще се радвам ако някой изнамери сканирана карта на София от 1968-1971г. и около 1988-90г.

http://dox.abv.bg/files/share

качваш го директно без регистрация - ще може да се сваля 1 седмица