Author Topic: Трамвайни трасета  (Read 506427 times)

Offline vasko

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Re: Трамвайни трасета
« Reply #2180 on: 21.09.2016, 22:19:59 »
Аз също подкрепям инициативата, но косвено! Подкрепям самата идея, но не и ограничителите, които се предлагат. Нещо, което е високо 17 сантиметра е преодолимо от почти всички леки автомобили, които се движат по нашите улици. Само се огледайте на какви високи бордюри се качват, за да паркират нелегално върху тротоарите.

Трябва да се помисли за нещо по-високо! ;)

пилотно ще бъде бул. Черни връх.
Коя част?
:arrow: Между бул. "България"/бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" и бул. "Арсеналски"/бул. "Св. Наум" (неизползваното съм момента трасе на ТМ6, за което се надяваме, че пак ще се използва в близко бъдеще);
или
:arrow: Между бул. "Джеймс Баучър" и колелото до МС Витоша?
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2181 on: 21.09.2016, 22:27:31 »
Аз предлагам по една бетонова ограда, висока поне 3 метра и дебела поне един да издигнем от двете страни на трасетата, защото джърсита примерно са твърде ниски и лесно биха могли да бъдат преодоляни от джигитите с монстър тръкове  :rolleyes:

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2182 on: 21.09.2016, 22:31:33 »
Васко, 17-20 см. са си напълно достатъчно да ги ограничат, по трасето на 20-ката има един участък издигнат на около 17-20 см. и си върши идеална работа не съм видял някой да се качва с колата там. Вършат работа и колчетата като тези по Алабин.
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Online Ilian

• Маниак
    • View Profile
    • Сервиз за лаптопи
« Reply #2183 on: 21.09.2016, 22:42:01 »
http://spasisofia.org/%d1%81%d0%be%d1%84%d0%b8%d0%b9%d1%81%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%bc%d0%b2%d0%b0%d0%b8-%d0%bf%d0%be-%d0%b1%d1%8a%d1%80%d0%b7%d0%b8.html
Работим по идеята, засега общината е отворена към това и първото място, пилотно ще бъде бул. Черни връх.
:fan:
Ама как не ви е срам? А къде ще паркират "за малко" наглите клиенти и доставчици на Mr Pizza? И всички останали мързеливци в района?

Offline vasko

• View Profile
« Reply #2184 on: 21.09.2016, 22:43:31 »
Аз предлагам по една бетонова ограда, висока поне 3 метра и дебела поне един да издигнем от двете страни на трасетата, защото джърсита примерно са твърде ниски и лесно биха могли да бъдат преодоляни от джигитите с монстър тръкове  :rolleyes:
Харесва ми Вашата ирония :), но ще отречете ли, че където и да се обърнете из София може да видите най-обикновени автомобили паркирани на тротоари, които са по-високи от 17 сантиметра?

Защо говорим за жълтите джърсита? Може да е същото нещо като от схемата по-горе, но да е с височина 27-30 сантиметра. ;)

Васко, 17-20 см. са си напълно достатъчно да ги ограничат, по трасето на 20-ката има един участък издигнат на около 17-20 см. и си върши идеална работа не съм видял някой да се качва с колата там. Вършат работа и колчетата като тези по Алабин.
За кой участък говорите? За този (до Румънското посолство) или за този (от бул. "Проф. Цветан Лазаров" до ул. "Иван Димитров-Куклата").

Аз съм виждал автомобили да се движат и по двата. И то доста пъти... :/
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline btr95

• View Profile
    • Email
« Reply #2185 on: 21.09.2016, 22:49:47 »
Виж сега Васко, един олигофрен решил ли е да върви по релсите и двуметрови колове с ограда няма да го спрат- пример: бул. България, с по-високи прегради рискуваш някой катил да се надене на преградата и да задръсти трамвайното движение.

ПС- не ти говоря на "Вие", защото хич не обичам "Вие"-формата, особено като се обръщат към мен, но ако желаеш да ти говоря така, няма проблем.
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #2186 on: 21.09.2016, 22:50:34 »
Не можеш, а и не трябва да вдигаш бетонни стени, да правиш окопи и трапове и т.н. Този вариант дава възможност на автомобили със специален режим на движение да се качват на трамвайното платно при необходимост. Но за да се качат, те трябва да намалят драстично скоростта и да влязат под определен ъгъл. Ако някой тарикат реши да го прави, задните ще го отнесат. А и след това ще си плаща ремонта на автомобила, защото ще му се наложи.
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline Eliyan

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #2187 on: 22.09.2016, 19:37:45 »
Дали не може да се изпълни по един бордюр от двете страни на трамвайното трасе? Иначе, самата необходимост от обособяване на трамвайното от автомобилното движение по улиците с необособено трасе, за мен е безспорна.

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2188 on: 22.09.2016, 19:46:42 »
Типично в стил СО -пилотно след три години , на булевард , на който има 3 ленти до трасето!!! А Никола Жеков - кучета го яли , нищо , че там на всяка минута някой трамвай чака някоя кола неволно спряла на релсите.
Аман от цинизми!

Offline UMSofia

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2189 on: 22.09.2016, 20:57:35 »
Михайло това ли е положителното отношение на общината? Това е точно както казва София 70 - цинизъм. Къде ще поставят ограничителите, на булевард с три ленти в посока и локално платно? И то по 500 метров участък, незнайно кога, сакън да не развалят рахата на хората с леки коли. На Граф Игнатиев е мазало, навсякъде има счупени антипаркинг колчета и паркирали коли, дори през деня, които затрудняват трамвайното движение. Постоянно се движат автомобили по иначе пешеходната улица. Общински власти няма! СДВР няма! По Дондуков нали настоявахте да въведат ограничители? Глас в пустиня. Там наистина би се усетил ефекта от подобни съоръжения. От ограничители имат нужда булеварди като "Мария Луиза" (където автомобилите паркират на две редици), "Ботев", "Константин Величков", "Витоша" "Янко Сакъзов", "Мадрид", "Стамболийски", "Черни връх" ама в горната му част. Но няма да се въведат скоро, защото не се води градоустройствена политика отговарящи на световните тенденции, а само се гасят пожари и се замазва положението!

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2190 on: 22.09.2016, 22:45:45 »
Ами хайде да внесем тогава още едно обосновано предложение, таман да сме повече хора. Дайте да направим някакви реални изчисления с колко ще се намали времепътуването, с колко ще се намалят разходите(като чуят за намаляване на разходи и амортизация веднага ще им светнат очите) И особено за потенциала на 20 и 22 да станат истински скоростни линии. Така да се обосновем, че да нямат причина и начин да откажат, демек да не могат да се хванат за нищо да намерят някакъв минус. Единствено трябва така да се направи че да може да минават от пожарната. Знаете, че при пожар всяка секунда дори е важна все пак.

Иначе предполагам, че става въпрос за горната част на Черни връх при Хладилника да се направи експериментално, няма логика да е в долната там има много място и няма проблеми, докато горе има ядове. Не знам какъв точно габарит ще се получи, но тези обособени трасета ще са идеални и за избиване на закъснения от автобусните линии, така че още един аргумент. Особено 11, 404 по Мадрид, 88 и 120 по Черни връх и на други места също.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline vasko

• View Profile
« Reply #2191 on: 22.09.2016, 23:07:07 »
няма логика да е в долната там има много място и няма проблеми
Не съм напълно съгласен.

Принципно, и аз мисля, че общината иска да отбие номера, ако наистина ще се прави нещо по това трасе. Но, все пак и то трябва да се направи. Със сигурност е с много по-нисък приоритет от много други трасета, но и то има нужда.

Редовно съм виждал джигити, които чакат за ляв завой от бул. "Черни връх" към бул. "Св. Наум" върху релсите. Това включва и шофьори по А94. Упс, извинявам се! Забравих, че няма недобросъвестни водачи :rolleyes:. Те просто са били притиснати от обстоятелствата...

Не знам какъв точно габарит ще се получи, но тези обособени трасета ще са идеални и за избиване на закъснения от автобусните линии, така че още един аргумент. Особено 11, 404 по Мадрид, 88 и 120 по Черни връх и на други места също.
На първо четене, това звучи добра идея.

Но, на второто четене, според мен не е добра идея. Ако автобуси могат да влизат по тези трасета, това означава, че и други автомобили ще могат. Какъв е смисълът да има оградени трасета, след като имат входове и изходи, които ще могат да се достъпни за автомобили?.. :neznam: Това дори ще зарадва джигитите, тъй като ще има бърза лента само за тях... :/

Имам чувството, че само аз съм реалист относно трафика в София. Хора, огледайте се около вас! Движението по улиците се е пълна вакханалия. Всеки си прави каквото си иска, няма никакъв ред, няма никакъв контрол. И за това, единствените работещи мерки са физическите препятствия и ограничения.
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #2192 on: 23.09.2016, 00:20:15 »
Първо трябва да се усвои технологията и да се види какъв ще е обществения отзвук - в момента трамвайно движение няма, тъй че строителната техника и по принцип строителните дейности няма да затормозяват движението. Самата СО ни поиска по-подробна информация за трамвайни ограничители. Натискаме и за Дондуков - и жителите са положително настроени, и СО са с намерения да включат и това в проекта. А това до някъде е и гарант, че трамвайното движение ще бъде възтановено.
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2193 on: 23.09.2016, 00:36:42 »
И аз мисля че като цяло хората ще са доста положително настроени и идеята ще се приеме много добре. Не веднъж съм чувал пътници в трамвая да коментират как трябва да се обособят трасетата защото закъсняват и придвижването е бавно, същото важи и за бус-лентите. Все отнякъде трябва да се започне и веднъж като се подхване идеята бързо ще се направи навсякъде. Със сигурност и инцидентите ще намалеят в пъти, а безопасността е на първо място.

Васко, не бой се няма как да влезе автомобил там, защото в началото на такъв участък между двете релси също се поставя един ограничител, така че да може да минава само трамвай, автобус и камион. Разгледай снимки от различни места как е направено и как са направени и споделени трамвайни и бус-ленти. Най-много някой ако опита да си разбие картера на изпърдялата кочина :D

Най-приоритетни трябва да са Ботев, Дондуков и Шипченски проход според мен. За Никола Жеков нямам наблюдения, но щом казвате че има проблеми значи и там трябва.
« Last Edit: 23.09.2016, 00:40:12 by Ivo »

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2194 on: 23.09.2016, 12:10:16 »
Както знаете - аз съм прост човек и не разбирам от проекти , урбанизация , проектиране и т.н. Но от моя 11 годишен опит като ватман едно ще ви кажа -Преди да се сложат ограничителите на Алабин се чакаха 3 цикъла за да се премине. Сега се чака фазата за надясно или направо.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #2195 on: 23.09.2016, 12:27:52 »
Там ограничителите се виждат, докато тези като в Будапеща са декоративни, джип ги преминава за нула време. Май някой конкретен производител ще се облажи с поръчка, така виждам нещата аз.

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2196 on: 23.09.2016, 12:45:48 »
Е ти безплатно ли искаш да ги произведе?

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #2197 on: 23.09.2016, 15:22:22 »
Ударението пада върху "конкретен", а не върху това че ще струват пари. Иначе схемата явно работи, наскоро ремонтиран булевард и вече ще се реже асфалтът наново, за да бъдат сложени тези ограничители, които уж "гражданите" ги били поискали, после се натоварва фирма и да ги махне, защото се оказва че са сложени или безмислено, или грешно и така колелото се завърта отначало, в това колело явно всеки си е заел точното място и си знае идеално ролята. А че има улици в София, дето изглеждат все едно са в Бурунди явно няма значение, на десетте централни булеварда се прави пилотен проект след пилотен проект.

Offline mitko08888

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2198 on: 23.09.2016, 22:54:34 »
Ударението пада върху "конкретен", а не върху това че ще струват пари. Иначе схемата явно работи, наскоро ремонтиран булевард и вече ще се реже асфалтът наново, за да бъдат сложени тези ограничители, които уж "гражданите" ги били поискали, после се натоварва фирма и да ги махне, защото се оказва че са сложени или безмислено, или грешно и така колелото се завърта отначало, в това колело явно всеки си е заел точното място и си знае идеално ролята. А че има улици в София, дето изглеждат все едно са в Бурунди явно няма значение, на десетте централни булеварда се прави пилотен проект след пилотен проект.

Идеята за тези заграждения е ясна отпреди повече от година. Ясни са инициаторите, и целта, и стъпките по които ще се мине. Както и резултатите от такъв "експеримент" са пределно прогнозируеми. За съжаление сме в България и се налага още дълго дълго да живеем с подобни безумия ...

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #2199 on: 25.09.2016, 18:36:26 »
Една камера, изпращаща фишчета, ще има по-дългосрочен ефект.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"