Author Topic: Таксуването в метрото  (Read 31801 times)

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Re: Таксуването в метрото
« Reply #20 on: 13.05.2009, 16:20:21 »
При положение, че билетът не се използва за нищо на излизане, какъв ТОЧНО е смисълът от този един час, ако не можеш да влизаш повече пъти с него? Да не можеш да си купуваш билети предварително ли, що ли? Аз друг смисъл не вдявам.
Или един час, или до първото таксуване(то трябва да е в рамките на часа). Идеята е, билетът да не е използваем повече.До 2002год. в прогимназията всеки ден пътувах с метро и тогава машинките на турникетите печатаха час и дата на билета и влизаше... И така с един билет можеше да се влиза многократно.Дефакто никакъв контрол при влизането.Върху старата дата и час се печатаха тези от новото влизане и турникетът те допускаше.Сега баркода става невалиден и можеш да влизаш само еднократно. Появява се неудобството, при нужда всеки път да купуваш билет, но пък защо са ти и 10 билета закупени наведнъж например !?

Offline KRUPA

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #21 on: 13.05.2009, 17:11:59 »
Например за да не се редиш на опашката на 'Сердика' в час пик, а директо да влизаш. Особено ако бързаш и влакът е долу.
Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана, като да си умрем от смех, хе-хе-хе...

Offline Jorr

• Маниак
    • View Profile
« Reply #22 on: 13.05.2009, 19:00:20 »
При положение, че билетът не се използва за нищо на излизане, какъв ТОЧНО е смисълът от този един час, ако не можеш да влизаш повече пъти с него? Да не можеш да си купуваш билети предварително ли, що ли? Аз друг смисъл не вдявам.
Или един час, или до първото таксуване(то трябва да е в рамките на часа). Идеята е, билетът да не е използваем повече.До 2002год. в прогимназията всеки ден пътувах с метро и тогава машинките на турникетите печатаха час и дата на билета и влизаше... И така с един билет можеше да се влиза многократно.Дефакто никакъв контрол при влизането.Върху старата дата и час се печатаха тези от новото влизане и турникетът те допускаше.Сега баркода става невалиден и можеш да влизаш само еднократно. Появява се неудобството, при нужда всеки път да купуваш билет, но пък защо са ти и 10 билета закупени наведнъж например !?

Извинявам се, но нещо не успях да разбера от това обяснение. Хубаво, някога си автоматите изобщо не са спирали по никакъв начин повторното влизане. Сега да кажем ги спират, т.е. билетът е използваем до първото таксуване. Само че каква е ролята тук на тоя един час?!?!!?

Причините да си купуваш повече билети има немалко. Крупа е посочил една, евентуални "batch" намаления, каквито има в разни по-бели държави (напр. Барселона), би била друга.

Бтв ако дам пример пак с Барселона, там има също нещо като "един час", което обаче има съвсем друг смисъл - в рамките на един час можеш да използваш метро и трамвай, за да стигнеш до дестинацията си. Ако влезеш повторно в метрото, трябва да платиш пак, но ако правиш довозване или отвозване (в рамките на този час), не плащаш. Което Е смислено (и всъщност нали точно това се бара Бойко че щял да измисля...)

Offline Ryan

• Ryan_105
  • Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #23 on: 13.05.2009, 19:08:21 »
И тук има някаква такава измишлютина - Метро + Надземен ГТ в рамките на 1 час - 1.40 лв

Offline KRUPA

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #24 on: 13.05.2009, 19:19:50 »
Но пак остава без отговор въпроса за смисъла на едночасовата валидност на билетчето за метро...
Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана, като да си умрем от смех, хе-хе-хе...

Offline boyo

• Приятел на ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #25 on: 13.05.2009, 19:23:04 »
да, ама ако можеше то щеше да има - излиза селянин 1 от метрото и си дава билетчето на влизащия селянин 2 и така двамата пътуват общо за 1 лев, че за един час могат и трима да се изредят...

иначе Мусагеница е най-хубавата станция!

Offline KRUPA

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #26 on: 24.05.2009, 12:53:40 »
И в метрото ще се валидират електронните карти за транспорт
24.05.2009

Електронните карти за цялата градска мрежа ще се валидират чрез четци и в станциите на софийското метро, каза зам.-кметът по транспорта Александър Цветков.

Първоначално валидирането ще е в участъка от станцията "Стадион "В. Левски" до станцията "Младост 1", а след това - и от станцията "Сердика" до станцията "Обеля", допълни той.

Предстои внасянето на доклад в Столичния общински съвет за завършването на електронната система за таксуване в градския транспорт.

До момента в нея са включени 450 трамваи и тролейбуси, а предстои включването й на 800 автобуса.

По думите на Цветков ще се работи и по разкриването на нови бюра за издаване на електронни карти, тъй като в момента карти могат да бъдат издавани само в 20 бюра на "Център за градска мобилност".

Данните за първите четири месеца на годината сочат, че финансовата криза не се е отразила на продажбата на билети в градския транспорт, каза Цветков.

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • ICQ Messenger - 304771719
    • View Profile
    • Email
« Reply #27 on: 24.05.2009, 14:53:57 »
 И никой не говори за промяна в тарифирането...
Най-дългите градски автобусни линии са:
- А111 - 50320 м двупосочно
- А83 - 37000 м двупосочно
- А11 - 32005 м двупосочно
Най-дългите крайградски автобусни линии са:
- А28 - 64540 м двупосочно
- А70 - 56645 м двупосочно
- А3 - 55870 м двупосочно
Тройната коалиция от А до Я

Offline Крюшо

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #28 on: 25.05.2009, 11:26:03 »
До момента в нея са включени 450 трамваи и тролейбуси, а предстои включването й на 800 автобуса.

Абе какви 450 трамвая и тролейбуса??? Сигурно става дума за 450 устройства, монтирани в трамваи и тролейбуси, иначе представяте ли си такова количество превозни средства по софийските улици???

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #29 on: 25.05.2009, 12:07:08 »
ми аз го броя 285 трамвая в движение + 152 тролея което прави близо 450

Offline Крюшо

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #30 on: 25.05.2009, 12:39:25 »
ми аз го броя 285 трамвая в движение + 152 тролея което прави близо 450

:bb: Извинявам се, може и аз да греша в преценката си за бройката им.

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • View Profile
    • Email
« Reply #31 on: 16.06.2009, 22:27:48 »
 Като говорим за контроли понеже Костов и компания ми скъсаха нервите реших да им  наглася нещата. Преди време им написах, че тъй като моята електронна карта е служебна и при презареждане аз не получавям касова бележка и следователно служителките в метрото не желаят да я въведат в системата. Предложих им докато си вържат системата да изпращат списъците с номерата на картите и да ги вкарват в системата. След няколкодневно мислене всичко което измъдриха е да ме уведомят, че служебни карти се издават с еди коя си заповед на СО и ме пратиха да пия една студена вода.За да не се налага всеки път да се обяснявам на контролите в метрото просто се качих в кабинета на зам. кмета Цветков и след едноминутен разговор с Костов и Братоев нещата се нагласиха. В задачата се пита защо трябваше дотам да се стигне за да се свърши елементарна работа.

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
« Reply #32 on: 16.06.2009, 23:31:31 »
на тебе май ти викат Бате Шефе а ?  :P
НЕ на хейтърството!

Offline Северен мраз

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #33 on: 17.06.2009, 18:28:16 »
Но пак остава без отговор въпроса за смисъла на едночасовата валидност на билетчето за метро...
Добър въпрос - ми ако се воза из метрото повече от час, това ще значи ли, че след този час съм нередовен пътник?

Offline assen55

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #34 on: 17.06.2009, 19:20:18 »
И тук има някаква такава измишлютина - Метро + Надземен ГТ в рамките на 1 час - 1.40 лв

Oтиди в другите страни да видиш как е..... Билета трябва в цялата мрежа да важи 1 час незавизсимо колко прекачвания си направил.( невъзможно в София да стигнеш само че от т.А до т.БА при смяна повече от веднъж, това го знаеме) Това че може да се врътка билета между хората е възможно, но няма да се практикува в повече от 1 на 5000 возения. Тука в БГ сме на принципа да не се минеме случайно със 30 ст., а ни грабят милиони под носа... аре стига глупости.  Може да влизаш и 20 пъти няма кой знае какво значение, защоте ще е само за да си доставиш удовостивие, че си прецакал системата.

Offline KRUPA

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #35 on: 17.06.2009, 19:52:08 »
Мен, освен смисъла на едночасовата валидност на метробилетите, ме интересува и друго - защо талоните от по 10 билета не важат и за метрото? То нали е градски транспорт или нещо аз греша?
« Last Edit: 17.06.2009, 20:00:15 by KRUPA »

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • View Profile
    • Email
« Reply #36 on: 17.06.2009, 21:20:24 »
на тебе май ти викат Бате Шефе а ?  :P

Не, но съм тъп и упорит и като ми се правят на оборотни издивявам. Същото важи сега за някои шофьори от Дружба дето се правят на оборотни понеже могат да отворят страницата на форума. Те ще са следващите дето ще го отнесат ако не се кротнат.

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #37 on: 17.06.2009, 21:26:26 »
Oтиди в другите страни да видиш как е..... Билета трябва в цялата мрежа да важи 1 час незавизсимо колко прекачвания си направил.
Това трябваше отдавна да се случи.
« Last Edit: 18.06.2009, 22:27:51 by blagun »

Offline sharkb

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #38 on: 17.06.2009, 21:27:16 »
Мен, освен смисъла на едночасовата валидност на метробилетите, ме интересува и друго - защо талоните от по 10 билета не важат и за метрото? То нали е градски транспорт или нещо аз греша?

Метрополитен ЕАД има отделна система от Електротранспорт ЕАД. От касите на метрото можеш да си вземеш елетронен носител срещу депозит от 1 лв. и да го заредиш с 10 талона срещу 7.50 лв, аз това ползвам. Предимстовото е, че става лесно, бързо (без никакво чакане), анонимно (никъде не ти пишат данните) и носителят ти е безплатен. Ако го върнеш ти връщат депозита. Недостатъкът - важи само за метрото.

Другият вариант е с електронния носител и касовата бележка за платени талони на Електротранспорт ЕАД да отидеш на каса на метрото, където ще ти активират картата и за метрото. Недостатъците в този случай са, че ако вече нямаш електронен носител, ще трябва да платиш за нея, да попълваш личните си данни, да чакаш доста дни, а след това при всяко зареждане с талони ще трябва след касата на ЦГМ да минаваш и през каса на Метрополитен. Предимството е, че с една карта и едно плащане ще можеш да ползваш целия електротранспорт в София. Засега без автобусите за съжаление.

Offline sharkb

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #39 on: 17.06.2009, 21:35:58 »
Като говорим за контроли понеже Костов и компания ми скъсаха нервите реших да им  наглася нещата. Преди време им написах, че тъй като моята електронна карта е служебна и при презареждане аз не получавям касова бележка и следователно служителките в метрото не желаят да я въведат в системата. Предложих им докато си вържат системата да изпращат списъците с номерата на картите и да ги вкарват в системата. След няколкодневно мислене всичко което измъдриха е да ме уведомят, че служебни карти се издават с еди коя си заповед на СО и ме пратиха да пия една студена вода.За да не се налага всеки път да се обяснявам на контролите в метрото просто се качих в кабинета на зам. кмета Цветков и след едноминутен разговор с Костов и Братоев нещата се нагласиха. В задачата се пита защо трябваше дотам да се стигне за да се свърши елементарна работа.

Чакай сега, какво искаш да кажеш? За служебни електронни карти с талони прехвърлянето ще става автоматично, така ли? А за останалите карти?