Author Topic: Археологията, минералните извори и тяхното запазване при строит.на метрото  (Read 35043 times)

Offline KRUPA

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Ама сигнализирахте ли в медиите или да сядам да пиша аз, защото от такива неща яко бяс ме гони!  :angry:
Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана, като да си умрем от смех, хе-хе-хе...

Offline spirit

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
Първо здравейте, чета форума от 2 години, но днес се престраших да изпратя и този пост.
Вземам отношение по горе приложените снимки:
Ако се загледате внимателно над тези тухлички има бетонна плоча с дебелина около 50 см, освен това застанете на входа на обекта и погледнете ориентацията на подлеза и въпросната "архиология"
Мисля, че не се налага да се притеснявате.

Offline Vladislav

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
Здрасти, Спирит, хубаво е, че си се престрашил да допринесеш пост към форума. Интересно ми е, обаче, защо си мислиш, че не трябва да се притесняваме за останките на снимките. Ако си мислиш, че бетонната плоча, която си забелязал, ще ги предпази от багерите, грешиш. Ако пък си на мнение, че това не са стари останки, също грешиш, защото дори бетонът да беше излят върху тях (а той е малко встрани), това не означава, че те не са с векове по-стари от него. Стоителната техника е типична за периода от късната античност до късното средновековие, материалът - плоски печени тухли и ломени камъни - също.

Идеята на твоя пост изобщо не е ясна, ще ми е интересно да обясниш какво имаш предвид. Не разбирам също кого искаш да иронизираш с грешния правопис на думата археология, грешка, която вярвам си допуснал нарочно.

Bottom line: Аз продължавам да се притеснявам. Трябва да се установи дали са поканени археолози да извършат задължителното спасително проучване в такива случаи или поне да огледат и документират обекта. Много е важно при извършване на изкопни работи в центъра на София откриваните археологически останки от антична и средновековна Сердика, че дори и от османско време, поне да се документират, за да могат да се нанесат на плана на древния град.
« Last Edit: 28.08.2009, 11:59:56 by Vladislav »

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Може би има предвид, че това е вече изследвана руина, която не е представлява интерес за археологията. Каквото и да правим, при строежа на Сердика ще трябва да се лишим от част от града, за съжаление - нямаме друг избор.
Това, което се вижда на снимката са останки от старите терми, като част от тях са консервирани и показани зад джамията. Комплексът явно е бил подробно изследван при строителството на ЦУМ и сега няма какво повече да намират там.

Така че и аз съм на мнение, че няма нужда от излишни притеснения.

Offline Sir Humphrey

• Запален по ГТ
    • View Profile
А възможно ли е да е накаква средно стара канализация?
Изказвам просто предположение, без никаква претенция.

Offline Vladislav

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
Възможно е да е канал, примерно за топла минерална вода за банята от римско или турско време. Но със сигурност не е от 19 или 20 в. Болерото, малко е пресилено турската баня от 16 в. до джамията да я наричаме "терми". А изобщо не е толкова явно, че останките под банския площад са проучвани - комунистите, както знаем, много не си мърдаха пръста за култура и други дейности, които не бяха абсолютно, насъщно необходими. Това важи в особена степен за петдесетте години, когато е строен ЦУМ.

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Както и да е, Владиславе - проучвания на останките са правени с подземни радари и се знае кое къде е и така или иначе няма да бъде разрушено нещо, което е от значение за историческото наследство на София!

Offline spirit

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
Благодаря Владислав, за това че си видял грешката. Неволна е, поради факта, че написах архитектура и след това промених на археология.
Тъй като работя наблизо до въпросния изкоп се разходих до там преди малко за да си изясня цялостната картина.
Съжалявам, че преди малко не бях по конкретен.
Това е канала който е подавал топлата вода за турската баня от 16-19 век. тя е разкрита зад джамията и се намира на същата кота като тези останки от снимката. Освен това ориентацията им е юг - север и аз бях в лека грешка при цитирането, че са непосредствено до подлеза. В допълнение само ще напиша, че старият минерален извор се е намирал някъде под паркинга на ЦУМ, но преди много години водата изчезнала, което е наложило да се прави нов сондаж, за да има в момента вода в чешмичките до банята.

п.п. Както отбеляза някой по-нагоре по всяка вероятност се знае за съществуването на тази подземна система. 

Offline niko

• Писател
  • **
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Еха,колко археологически останки има в центъра на София.  Проученили са щом са на плитко.А бетона до тях от какво е. Иначе браво ,че и там почна същинския градеж на метрото

Offline Vladislav

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
Както и да е, Владиславе - проучвания на останките са правени с подземни радари и се знае кое къде е и така или иначе няма да бъде разрушено нещо, което е от значение за историческото наследство на София!

Бих искал да съм уверен колкото тебе! Интересно ми е откъде имаш инфо, че развалините под земята са проучвани по какъвто и да е начин. Мисля че грешиш за радарите, обаче, защото електоматнитното поле не може да проинква свободно в почвата, поради което какъвто и да е радар би бил безполезен за такова проучване. Възможни са например геомагнитни проучвания или изследвания на електропроводимостта на почвата, но всичко това се прави в нивя, където върху пръстта няма нищо, което да пречи. Още веднъж, ако имаш по-конкретна информация за правени проучвания, моля те споделия я с нас. Моето мнение е, че нищо не е проучвано и нищо не се знае къде е - достатъчно е да се погледнат плановете на антична Сердика, за да се види, че са нанесени само части от града, които са били разкрити при разкопки или строителни изкопи. Добре си спомням как, когато ремонтираха "Мария Луиза" и на кръстовището изскочи една прекрасно запазена кръгла ъглова кула от крепостната стена, всички бяха приятно изненадани... Жалко че после пак я засипаха.

Не знам дали е поставян във форума този въпрос, но мисля, че е много важен. Предстои изграждане на две, че даже три метростанции по открит способ в самия център на града. Споменато ли е някъде, напр. в обществените поръчки, договори и пр., за предвидено задължително археологическо проучване на терените преди багерите да изгребат историческите пластове?

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Бюджетите се регулират от ЕС, както и всичко останало - би следвало да има отделени средства за подобни дейности.

Offline KRUPA

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Малко ме съмнява проучвателните дейности да имат място в договорите. Защото започнат ли се такива, отлагането на строежите би било с месеци. Мисля никой няма да позволи подобно удължаване пътната агония по бул. 'Мария Луиза'.
Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана, като да си умрем от смех, хе-хе-хе...

Offline Tergo

• Наистина съм луд
    • View Profile
Е да, но през цялото време се говори, че разкриването на археологията е в тясна връзка със строежа на "Св.Неделя" (поне в тази й част).
Не знам дали е част от договора , но едва ли биха толкова разгласявали това, а също така, че се правят постъпки да бъде включена в програмите за световно наследство и респективно финансирано и от тези програми.
Та мисълта ми е : едва ли биха си позволили немарливости в такъв случай.
То и аз нямам представа какво смятат, но поне се надявам да не греша.
Трети метродиаметър - подземен, с параметри на кл. метро !   Не на фалшивия "полуметротрамвай" !
                                                     Не на LRT : системата - убиец  !

Offline T1000

• Защо пиша толкова много?
  • Ferrari S.p.A.
    • View Profile
    • www.diecast-utopia.com
Хвала, Влади  :fan: По btv дадоха снимките ти на разкопките :fan:
I'll be back®

Offline JloKyM

• Маниак
    • View Profile
    • http://skyscrapercity.com
В кой репортаж и по какъв случай, тоест случаят е ясен, ама специално за това ли имаше репортаж?

Offline 4a4i

• Приятел на ГТ
    • View Profile
    • Email
"Тази сутрин" с Ани Цолова. Снимките и коментара бяха от новата рубрика "Бай Ганьо в Европа" (ако не се лъжа  :)), в която всеки може да изпраща снимки и коментар от събития, които са му на направили лошо впечатление.
"velbujd" in the other forum

Offline T1000

• Защо пиша толкова много?
  • Ferrari S.p.A.
    • View Profile
    • www.diecast-utopia.com
Нова рубрика, в която приканват зрителите да пращат снимки на всякакви нередности, които забелязват докато са навън. Показаха първо неговите снимки и (тук изтървах малко и не чух добре) приканиха (или поканиха) институциите да вземат страна по въпроса и мерки.
I'll be back®

Offline Jimi

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Приканиха ги да вземат мерки, да излезнат из София и да си свършат работата.
07 септември 2009 г. - Вторият национален празник за България :D

Offline Vladislav

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email

Offline Tergo

• Наистина съм луд
    • View Profile
Ето го репортажа :
ЦЪК
Показват двете снимки,водещата прочита коментара на Владислав и завършва с думите : "Може би министърът на културата и и.д. кметът трябва да вземат отношение. Много сериозен сигнал"
Трети метродиаметър - подземен, с параметри на кл. метро !   Не на фалшивия "полуметротрамвай" !
                                                     Не на LRT : системата - убиец  !