Author Topic: Археологията, минералните извори и тяхното запазване при строит.на метрото  (Read 35044 times)

Offline JloKyM

• Маниак
    • View Profile
    • http://skyscrapercity.com
Линкът, който си дал е за участието на Любен Дилов..не за метрото

Offline Tergo

• Наистина съм луд
    • View Profile
Явно линкът е за цялата страница на "Тази сутрин", а пък те са решили, че другото интервю е по-представително. На мен си ми отвори точно този репортаж.
Вляво е цялото съдържание на рубриката, точно под "Любен Дилов син" е и нужния репортаж : "Бай Ганьо Европеец". Кликнете на него.
Поне на мен така ми се отваря страницата...
Трети метродиаметър - подземен, с параметри на кл. метро !   Не на фалшивия "полуметротрамвай" !
                                                     Не на LRT : системата - убиец  !

Offline citizen

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
Радвам се, че един от поне двата сигнала е дал резултат !
Дано има реален такъв обаче !

Offline T1000

• Защо пиша толкова много?
  • Ferrari S.p.A.
    • View Profile
    • www.diecast-utopia.com
Метрото напукало джамията

11 септември 2009 / News.dir.bg

Изкопните дейности по проекта за столичното метро, които са на два метра разстояние от стените на централната джамия “Баня баши“ в София, застрашават храма от увреждане и разрушаване, съобщиха от пресцентъра на Главното мюфтийство.
Това е поредният опит да бъде поруган мюсюлмански храм, който е паметник на културата от национално значение, посочват от мюфтийството, предаде БТА. Оттам допълват, че единствена джамия в столицата досега многократно е била обект на посегателство и оскверняване, а сега целостта й е застрашена по време на честването на месец Рамазан.
Главно мюфтийство е сезирало Министерството на културата (МК) и Столична община, откъдето съм им отговорили,  че са предприети мерки за проучването на случая.
Въпреки това уверение след интензивните изкопни дейности се появиха видими пукнатини по стените и купола на храма, които са реална опасност за трайното увреждане на тази културна ценност, която е уникална по своето историческо значение, отбелязват от мюфтийството. Това безотговорно отношение към ислямските ценности е обезпокоително и подсилва съмненията ни, че през последните години има тенденции за негативно отношение към мюсюлманската общност и проблемите й, се посочва в съобщението.
Главно мюфтийство призовава отговорните институции да се намесят за опазването на джамията, коята е необходима за ежедневните молитви на мюсюлманите в София.

http://dnes.dir.bg/2009/09/11/news5057703.html

:rolleyes:
I'll be back®

Offline Sir Humphrey

• Запален по ГТ
    • View Profile
Джамията е паметник на културата и е строена през 16 век от великия архитект Мимар Синан (http://en.wikipedia.org/wiki/Sinan).

Запазването й е първостепенна задача, защото тя е световно културно наследство.

Offline Vladislav

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
Терминът "световно културно наследстдво" се свързва със списъка на това наследство, изготвян и контролиран от ЮНЕСКО. Джамията не фигурира в този списък, така че можем спокойно да си я пишем наше културно наследство. Не знам какъв ти е критерият за "велики" архитекти, аз бих написал "бележит". Знам, че в историята на османската архитектура Синан е най-прочут и плодовит, ама на мен този стил ми е някак чужд.

Иначе по темата, вярно е, че изкопът е на един-два метра от основите на минарето на джамията, които са особено уязвими на слягане, тъй като са доста натоварени - минарето е на практика една много тънка и висока тухлена кула. Нищо чудно някоя сутрин да се килне на една страна и да полегне на "Мария Луиза". Иначе, шегата настрана, джамията е старина и трябва да бъдат взети необходимите мерки за опазването й, но това с "поругаването" за мен си е чиста проба параноя и липса на възпитание.
« Last Edit: 11.09.2009, 22:19:49 by Vladislav »

Offline Vladislav

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
Болерото, отклоняваме се от темата. Да речем, че тука не е място както за религиозна пропаганда, така и за войнстващ атеизъм. Само ще допълня, че незамивисимо дали си вярващ или не, не е добре да изпитваш омраза към когото и да е, това е саморазрушително чувство.

А джамията спокойно може да се напука от един изкоп, защото, макар и здрава, конструкцията й не е армирана - това са тонове каменна и тухлена зидария, слепена с варов хоросан, който не е особено издръжлив на влага. Освен това, минарето създава доста голямямо напрежение точно в тази част и като знаем какво представлява почвата отдолу (ситен пясък и глина), всяко размърдване при изкопни работи може да доведе до слягания. Джамията винаги е била трън в очите на много хора - и намен не ми харесва как препречва перспективата на Мария Луиза - но нямаме избор, трябва да се опазва, защото е хем старина, хем храм на съответната религия. Напълно споделям бележките по отношение на крайно непремерения и нахален тон в изявлението на мюфтийството.

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Проблемът е чисто инфраструктурен. Не знам защо сериозна медия като Днес.БГ въобще се занимава с хленченето на хора, не разбиращи от строителство?

Ако Догуш и останалите подизпълнители с дейността си увредят джамията са задължени според договора да възстановят щетите, тъй като в договора ясно си пише "възстановяване на пътната и околна инфраструктура". От юридическа гледна точка - джамията също е инфраструктура...

Offline Gordon

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Днес.бг е жълта медия, а не сериозна ;)
Съмнявам се, че изкопа там е дело на Догуш, би било иронично. Но определено се съмнявам и да е мислено, преди да започне изкопа, че там има сграда, която може да е много по-неустойчива от Военния клуб. Надявам се да се вземат мерки.

Offline KRUPA

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
днес.бг е новинарски сайт, не жълта медия.
Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана, като да си умрем от смех, хе-хе-хе...

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Жълта медия, таблоид, каква е разликата!? Слави ли се със сериозни коментари от достоверни източници с репутация, публикува ли само проверени и доказани новини, използва ли собствени коментари или е като повечето от половината български и електронни и вестникарски медии, дето прочиташ една новина абсолютно дословно навсякъде!!??  :D Така че, определено е жълта медия, особено след като пуска такава тенденциозна статия, погледната само от позицията на едната от страните. Това даже избива на платена медия, водена не само от сензацията и рейтинга от това, ами защитаваща нечии позиции и интереси!!!

Offline conecto

• Модератор
  • Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 303555835
    • View Profile
    • Email
Ако се срути джамията, поне ще е дело на турци  :P

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Колеги, хайде да обсъждаме проблема с джамията от строителна и инфраструктурна гледна точка, а не от религиозно-етно-политическа!

Offline KRUPA

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Жълта медия, таблоид, каква е разликата!? Слави ли се със сериозни коментари от достоверни източници с репутация, публикува ли само проверени и доказани новини, използва ли собствени коментари или е като повечето от половината български и електронни и вестникарски медии, дето прочиташ една новина абсолютно дословно навсякъде!!??  :D Така че, определено е жълта медия, особено след като пуска такава тенденциозна статия, погледната само от позицията на едната от страните. Това даже избива на платена медия, водена не само от сензацията и рейтинга от това, ами защитаваща нечии позиции и интереси!!!

Глупости. Може да нямат собствени репортажи за всяка новина, а да copy/paste от 'Фокус' основно, но е факт, че съобщават новините. Нима всяка една медия винаги и навсякъде има свой екип? По твоята логика всички са жълти значи. Несериозно е.
А коментарите са все пак лично мнение на автора, няма как да съвпада с това на всеки един от нас.
Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана, като да си умрем от смех, хе-хе-хе...

Offline Tergo

• Наистина съм луд
    • View Profile
Някой спомена в другата тема да се качвали проектите в нета. Е как да ги качат, като май изпълнителя няма яснота по проекта и няма самия проект. Поне май така излезе от новините по бтв :D
Споменава го Диков - и става дума за спора как да се строи продължението (и рампите) след Джеймс Баучер.
Изпълнител и без това още няма - като го намерят, ще му стане ясно. :D
На Метрополитен му е ясно, а това, че хората ги надъхват, като използват неосведомеността им е друг въпрос.
С подобни "протести" могат да постигнат само едно : да забавят/респективно спрат строежа, като провалят по този начин сроковете (и ангажиментите ни), а после да стоварят цялата политическа вина на новото правителство заради евентуалните санкции... а като резултат да се избере изпълнител, "близък" до средите на подстрекателите. :annoyed:
« Last Edit: 15.09.2009, 22:06:05 by Tergo »
Трети метродиаметър - подземен, с параметри на кл. метро !   Не на фалшивия "полуметротрамвай" !
                                                     Не на LRT : системата - убиец  !

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
И на мене на това ми мирише...
Голяямаата депресия в САЩ е почнала след един дружелюбен разговор на ввисок тон във фоайето на банка, какво остава за това...

Offline citizen

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
По бтв ставаше въпрос за изкопа до джамията.

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
А на това му се вика как?
Храни куче, да те лае:

Източник:
http://www.stroitelstvo.bg/news.php?m=details&id=26190

Строежът заплашва единствената джамия в София -"Баня баши"

16 Септември 2009 | 13:50

Строежът на метрото заплашва единствената джамия в София -"Баня баши".

В стаята на имама вече има пукнатини.  Мюфтийството не е било уведомено за започването на изкопните работи, а това е довело до щети по сградата на вероизповеданието, обясни главният мюфтия Мустафа Алиш Хаджи. Джамията е паметник на културата, оплакаха се от духовенството. Затова оттам настояха или да бъде намерено друго място за топлофикационната мрежа, или ремонтът да завърши възможно най-скоро преди започването на есенните дъждове.

Уведомили сме с писмо Министерството на културата, както и столичната община. За извършването на каквито и да е строителни работи трябва да има позволение от Института за паметници на културата, а такова не е било издадено на „Метрополитен”, обясни Хаджи. Изкопът до столичната джамия не е свързан с изграждането на метрото и няма нужда от специален проект за строеж, тъй като това е ремонт, обясниха от фирмата-изпълнител.

Изкопаният канал е на три метра дълбочина, а основите на джамията са на пет. Смешно е да се твърди, че това влияе върху сградата, коментира шефът на „Метрополитен” Стоян Братоев. Пукнатини на сградата на мюфтийството е имало и преди ремонта и те са заснети, увериха от фирмата. Строежът до "Баня баши" ще приключи до две седмици.

Offline SimeonHr

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
    • Email
Здравейте,
последния абзац от това интервю за античния театър ме накара да го прикача тук (не са ли притеснителни съмненията на Жарин Величков, че няма да се открият значими останки в новопроектирания подлез между ЦУМ и мин. съвет, и оправдана ли е тогава такава инвестиция?)

Жарин Величков: Около 9 амфитеатъра имат вида на Амфитеатъра на Сердика

17 септември 2009 | 13:03 | Агенция "Фокус"

За разкопките в София и за намереното при археологически разкопки в столицата Агенция „Фокус” разговаря с археолога Жарин Величков.

Фокус: Г-н Величков, бихте ли разказал за разкопките, при които е открит Античният театър на Сердика и за разкопките, които сега правите на ул. „Будапеща” до Младежкия театър в София?
Жарин Величков: През 2004 година в средата на април при строителството на хотел на ул. „Будапеща” 2 - 4 се разкриха част от руините на една обществена сграда, което след разкопки установихме, че е източната част от Амфитеатъра на Сердика. Той е станал известен през 1919 година, когато при изкопни работи за строителството на кооперация на ул. „Св. София” е разкрита една плоча, на която има изобразени гладиаторски игри на арената на Амфитеатъра. Оттогава се знае, че в Сердика има Амфитеатър, но не се знае къде е. През 2004 година установихме неговото местонахождение. Разкрихме част от арената, източният вомиториум, части от пет минеус на първи менион- това са сектори на трибуните на Амфитеатъра и след това втори строителен период, който увеличава трибуните на Амфитеатъра. Първият строителен период определихме, че е строен след 293 година, когато Диоклетиан пристига в Сердика между 26 и 28 юли и тогава вероятно е видял разрушена друга обществена сграда, която е била театър и която открихме по-късно и е наредил построяването на Амфитеатъра. Той е по-особен от станалите известни досега. Такъв вид имат около 9 амфитеатъра. Представлява само половината от трибуните на самия Амфитеатър, а в северната част- не са построени трибуни. Сега правим разкопки. В северната част е само стената на арената, която е елипсовидна, а от север вървят контрафорси през 4м, които са широки около 1,30м. Тези контрафорси всъщност държат стената на арената. През 2005 и 2006 година направихме разкопки, които не са завършени още, на имот на Националната електрическа компания. Той се намира на „Дондуков” 12. Там успяхме да разкрием източната част на Амфитеатъра - източния вомиториум, канала, който отвежда атмосферните води и част от трибуните или кавеята на Амфитеатъра, която е достигала до кота 0, до съвременното ниво. Стените на Амфитеатъра са запазени до 4,30м като се прибавят и основите - преви 6,30м. Там открихме три конеуса - три сектора, в които направихме разкопки.
В Амфитеатъра са запазени преградните стени между отделните конеуси или отделните сектори, където между тях има арки. Те са от особен вид - половин арки, а втората част изпълнява ролята на контрафорс. Тези проходи са били необходими- да се почиства, да се движат - нямам представа, защото още не сме стигнали до това ниво. Открили сме и 1/5 от арената. Оказа се, че под арената на Амфитеатъра има една по-стара сграда, която определихме като римски театър, който е построен в края на втори или началото на 3 век по времето на династията на Северите, защото има открити монети на Каракала и съществува вероятно до 268-269 година, когато готите при Първата Готска война завладяват Сердика. Тогава те разрушават театъра, която вероятно е бил с дървени седалки, но открихме орхестрата, скенето, проскиньона и параскиньона. Открихме и част от трибуните на театъра. Тогава се оказа, че НЕК не може да построи имота си, защото те искаха 100% застрояване с административна сграда. В последствие Столична община ги обезщети и той вече е собственост на общината.
Фокус: Под сградите в съседство на този имот има ли останки?
Жарин Величков: Според мен „Гьоте институт” се намира върху арената на Амфитеатъра на Сердика. Но не е необходимо да се копае арената на Амфитеатъра, тъй като тя представлява празно пространство. Не е необходимо да се правят разкопки под „Гьоте институт”. Ние ще продължим работата на този имот на „Будапеща”, за да разкрием останките от театъра. Единственото, което видяхме на дворното пространство на съществуващата сграда, е стената на арената. Аз мислех, че е дебела 90 см., но тя е 1,30м и е подпряна с контрафорси. Какво ще излезе вътре в арената е въпрос на археологическо проучване. В момента сме стигнали в античните пластове, но не знам дали ще стигне времето тази година да го завършим.
Фокус: Запознат ли сте с проекта да се направи връзка между откритите обекти? Може ли да се реализира той?
Жарин Величков: Да, запознат съм с проекта на Столична община и съм го виждал на идейна фаза. Но дали това ще бъде археологическа атракция, е въпрос на доказване. Досега разкопките на Ларгото показаха, че сградите, построени в края на 19 и началото на 20 век, са с много дълбоки основи. Те са на 4,50м и са унищожили археологическите пластове. По принцип, аз не очаквам да излезе при Ларгото, където идеята да се направи връзка между подлеза на бившия Партиен дом и този на „Мария Луиза”, да открием кой знае какви археологически руини.
Фокус: Какво е туристическото значение на обектите, които се разкриват в София?
Жарин Величков: Обектите могат да станат туристическа атракция при добро желание от страна на Столична община и на правителството.
Фокус: Как може в София да се продължи с новото строителство, а в същото време да се запазят откритите обекти?
Жарин Величков: Досега имаме два примера - на „Мария Луиза”47. Там беше разкрита една баня извън първата крепостна стена от времето на Марк Аврелий. Вторият е при хотел „Арена ди Сердика”, където е Амфитеатърът. И двете сгради са експонирани - банята е експонирана. Тя има много интересен кръстовиден план и в момента там има разположен един ресторант. Другата част е запазена и представлява 12-метрова зала. Амфитеатърът е представен за нов живот, където се проведоха и концерти и представлява интерес за публиката.
Фокус: Какви са белезите от времето на ранното Християнство?
Жарин Величков: Свидетелства, колкото искате. „Света София” е построена в самото начало на 6 век и е от вида на базилика от т.нар. тракийско-византийска школа, която представя един вид архитектура, която предшества строителството на „Св. София” в Цариград.
Фокус: А църквата „Свети Георги”?
Жарин Величков: „Свети Георги” е бивша баня, която е превърната в ротонда.
Росица ГЕОРГИЕВА

Всички мнения, оценки и твърдения в текста са лични и не ангажират Агенция „Фокус”. 

© 2009 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Идеята на това пространство е да се разкрие търговската улица. Цялата идея се върти около това. Околните пространствва ще бъдат използвани като автентични руини за разполагане на експонати...
Няма причини професионалното становище на един археолог, че не очаква да разкрият голяма археология, да застраши реализацията на проекта.