Author Topic: Въпроси и отговори, свързани с метрото  (Read 63807 times)

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
АЛС е виновника. :)

Offline Danchoti

• Запален по ГТ
    • View Profile
Скоростта на влизане в станциите е ограничена поради няколкото случая на самоубийци.
Ако някой е решил да се мята, ще се метне точно пред влака и пак ще свърши работа, нищо че са "само" 40 км/ч.
Метрополитен не търдят решения, ами налагат ограничение след ограничение  :/

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Защото транспортът е моята страст
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 3590884160131
    • MSN Messenger - vl-simov@hotmail.com
    • View Profile
    • Кайпарсвил транспортен портал/Kipersville transport portal
    • Email
Решението са врати на пероните, но явно „Метрополитен“ и СО не могат да си позволят тези разходи в момента. Да се надяваме, че най-късно след построяването на трета линия ще се помисли за тези врати.
Страстта е нашата сила
6 години Кайпарсвил транспорт инкорпорейшън

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
На 3 МД ще има врати. А тук на 1 и 2 ри диаметър ще е изключително сложно поставянето на такива, заради различните типове влакове и различните положения на вратите спрямо перона.

Offline ooleg

• Наистина съм луд
    • View Profile
Имам няколко въпроса за метрото дето май не съм ги задавал, а и не съм видял някой да дава инфо по тях. Той е свързан с двете линии - синя и червена.
1. Защо единия маршрут е от Сливница до Бизнес Парк? Защо не е от Обеля,а  от Сливница?
2. Защо синята линия минава по МД2, а червената не минава?

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
1. Защото на Обеля няма самостоятелно обръщателно съоръжение, което осигури смяна на посоката на движение безконфликтно.
2. Защото синята е М2, и тя за сега се движи по целия 2 МД и по голяма част от 1 МД.

Offline T_4

• View Profile
Обмислян ли е вариант и технически възможно ли е да се поставят бретели от двете страни на МС Обеля? Така може да се получат три маршрута:
М1 Бизнес парк - Сливница
М2 Летище - Обеля
М3 Обеля - Витоша

В момента по линия 2 има моменти на претоварване, но както знаем нищо не може да се направи, защото двете линии са свързани. Също така съм наясно, че разделяне на линиите на Обеля ще доведе до прекачване и потенциално чакане при липса на приличен синхрон.
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline ooleg

• Наистина съм луд
    • View Profile
Обмислян ли е вариант и технически възможно ли е да се поставят бретели от двете страни на МС Обеля? Така може да се получат три маршрута:
М1 Бизнес парк - Сливница
М2 Летище - Обеля
М3 Обеля - Витоша

В момента по линия 2 има моменти на претоварване, но както знаем нищо не може да се направи, защото двете линии са свързани. Също така съм наясно, че разделяне на линиите на Обеля ще доведе до прекачване и потенциално чакане при липса на приличен синхрон.
На теория връзката между двете Сердики прави излишно промяната на статуквото ама лично на мен прехода ми се струва твърде дълъг и с препятствия за ежедневна употреба от някой бързащ за работа. Струва ми се, че изхабяване същите усилия от метрото да се кача на трамвай или автобус като при смяна на метрото при Сердика.

Изпратено от моят XT1700 с помощта на Tapatalk

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Проблемът в момента е че автономните части на маршрутите търпят щети под формата на интеврали по-големи от необходимите, за да има адекватно и пълноценно обслужване и това е по цялата дължина на линия 2, което е съществен проблем и мисля, че трябва да се потърси решение.
Страстта е нашата сила

Offline btr95

• View Profile
    • Email
Проблемът в момента е че автономните части на маршрутите търпят щети под формата на интеврали по-големи от необходимите, за да има адекватно и пълноценно обслужване и това е по цялата дължина на линия 2, което е съществен проблем и мисля, че трябва да се потърси решение.

Освен проблема с интервалите има проблем и с дължината на пероните. Как може старите станции да поберат поне още един вагон на номерен състав, а новите да са направени така, че влака едва едва влиза на станцията (СУ). В крайна сметка за чий ни е метро, ако трябва да чакаш две влакчета, за да може да се набуташ вътре?
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Със сигурност нашите изисквания за точно спиране на станциите не са сред най-строгите в Европа или в света, така че не трябва да се преекспонира прекалено въпроса с това как влаковете едвам се събират. За машинистите явно това отдавна не е проблем. Аз откакто съм студент и минавам почти ежедневно през университета никога не съм видял първата или последната врата да остават зад оградата. Проблемът не е по отношение това, че влаковете трудно си спират точно, а по отношение на това, че с тази планировка се ограничава капацитета за развитие на метрото, а има и един допълнителен елемент на дискомфорт за пътниците, че при малките перони, в които влаковете заемат почти или цялата дължина на станцията, се получава струпване на тълпа по целия перон, докато при станциите с големи перони като „Сливница“ - „Опълченска“, „Сердика“ е отделен случай, след допълнителното ограждане на подхода за линия 2, пътниците имат предостатъчно място да се съберат без да се бутат в тълпата. Много сме далеч от китайците, че да не можем да решим проблема с прекаленото струпване на чакащи и претъпкване на пероните. Всъщност ние го създадохме с късите перони и омишленото дизбалансиране на цялостната транспортна схема, включваща наземния транспорт, което беше много глупав ход. Може би на някои хора им прави удоволствие да гледат претъпкани перони и тълпа, защото им създава усещане за постигнат успех.
« Last Edit: 13.04.2017, 08:35:29 by AGENT 006 »
Страстта е нашата сила

Offline dan

• Маниак
    • View Profile
А билетчетата до колкото знам са валидни 1 час след издаване и имат някакъв "cool down", също както картите.
Аз знам, че са валидни 30 минути, но май никъде го няма написано това.

Online RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
30 мин е максималното време между издаване на билет и вход през турникет. След това не може да се влезе.

Offline ooleg

• Наистина съм луд
    • View Profile
Имам няколко неясноти , които са свързани с метрото. Ама може и да се бъркам аз.
Сутринта, на МС Витоша, като дойде влакът на табелата пишеше - М2 - Обеля. Струва ми се, че винаги е пишеше досега М2- Летище София. Та ми стана  чудно - има ли влакове, които да тръгват от Витоша и да стигат само до Обеля?
Другия ми въпрос е по-скоро свързан с ЦГМ: https://schedules.sofiatraffic.bg/metro/1 ей тука на тяхната страница са дали два вида маршрути . Единия е Витоша - Обеля - Летище София, другия кой знае защо е даден Витоша - Обеля - Бизнес Парк.
Аз съм сигурен, че тези за бизнес парка са от Сливница. Ако беше вярно всичко в сайта влаковете на Витоша щяха да са на често, а това не е така! Изобщо имаме едно сравнително неразклонено метро, а аз за половин година се чудя още от надписи и обявления!

Online RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Има влакове, които тръгват от Витоша и стигат до Бизнес парка и обратно. Също така има и курсове Летище - Сливница. Това е свързано най-вече с включването и изключването на влакове към/от депо.

Offline ooleg

• Наистина съм луд
    • View Profile
Значи има влакове и от Витоша само до Обеля ,като този от сутринта, който съм видял?

Online RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Не. Обеля не е крайна станция за нито един влак. Това е приумица на Метрополитен, уж за разделяне на диаметрите, сакън някой да не се излъже да пътува от Лозенец/Сердика за Люлин през Обеля.
Откъм табели на влаковете е много зле положението. Имат една еднствена табела отпред, която ако не успееш да видиш няма как да разбереш накъде е влака. На всичкото отгоре не дава пълна информация. Странични табели няма, а задната дори е грешна, защото сочи откъде идва влака, което никой не го интересува, но е достатъчно да заблуди хората.

Offline dan

• Маниак
    • View Profile
И едно допълнение: на Обеля табелата се сменя с Летище София/Бизнес парк/Витоша според зависи от направлението.

За мен най-абсурдното нещо са разделенията на линии и маршрути. Ако нямаш понятие никога няма да се ориентираш. Пример: Хващаш М2 от НДК, на Сердика ти казват "Връзка с линия 1" отиваш на другата станция и гледаш М2 :crazy:
Или варианта, в който виждаш, че линия 1 ходи до летището, но всъщност това е М2.

А това, че има маршрут Витоша - Бизнес парк, който никъде не е упоменат няма и да коментирам :)

Offline ooleg

• Наистина съм луд
    • View Profile
Значи основния извод, е че метрото е много по-удобно и с по-добър маршрут, от този който може да бъде предположен или разгадан от всичките нарисувани схеми, означения и табели за него, вътре в него и по него.
Нито има толкова къс маршрут колко пишат понякога, нито направленията са Надежда-Лозенец и Люлин - Младост, както оповестяват в него, и дори линия 1 не е само от Сливница до Бизнес парк както пише!
И какво излиза - по-лесно правим метро, отколкото даваме информация за него. Копаем като къртици и не успяваме да отбележим какво сме изкопали - например, че МД2 не е до Джеймс Баучер. И то тогава какво ни е наред с информацията за метрото? Аз за 6 месеца както се вижда не съм разгадал, че може да има до Бизнес парк влак от Витоша! Ама как пък не си и спомням да съм го видял някъде написано!

Offline wiNt

• Запален по ГТ
  • long live 9060
    • View Profile
Не е толкова сложно. Стандартно влаковете са с направление от Летището, през Обеля и след това към Витоша - М2; и от Бизнес Парка до Сливница - М1 (може и наобратно да са номерата, не съм сигурен). Като цяло влакове от Витоша до Бизнес парка има само няколко в деня, колегата ти го обясни отгоре. Всичко това е без значение, защото освен ако не ти е крайно скучно, няма да седнеш да се возиш от Витоша през Обеля за Летището или пък за Бизнес парка.
Аз лично смятам, че най-лесно е показано на новите карти на Спаси София, които се закачват по влаковете повсеместно напоследък. А това че казват "Люлин - Младост" и "Надежда - Лозенец" е пълен абсурд и мисля, че никой няма обяснение защо е.