Author Topic: Реките в София  (Read 10103 times)

Offline bobsunbobsun

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
Re: Реките в София
« Reply #20 on: 17.01.2011, 10:38:46 »
Как точно фиксира тези две години като интервал? Инж. Иван Иванов е кмет от 1934-та до 1944-та, така че ако коритата са изградени по времето на неговото кметуване, то това е станало в този интервал.

:)

разсъждавам без претенции за точност.

както виждаш цяла тема направих, със идеята да установим / открием истината...

засега нямаме доказателства за нищо, имаме само разсъждения, и инатене на база собствени предпочитания (били то политически или някакви други) е просто несериозно....

така че - нека споделяме хипотези, а ако намерим и факти ще е най добре.... но да се въздържаме от излишни изостряния  и конфронтации, става ли?

Не знам къде видя политически предпочитания, изострияния или опит за създаване на конфронтации... Във всеки случай не съм имал такава цел и съжалявам, че си останал с това впечатление! Просто не разбрах защо след като си намерил информация, че е коритата са облицонвани по времето на инж. И. Иванов си фиксирал интервал 1940-1953г. Това беше всичко, което се съдържаше във въпроса ми.

Offline prof66

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #21 on: 17.01.2011, 10:59:09 »
ок, оттеглям коментара за заядливостта и съответно прося извинение за тона ми.

а иначе съм уточнил някъде в началото - по спомени от разговори на роднини, докато се гледаше някой от филмите за съпротивата преди девети с гоненици в павираните участъци на реки в софия `сцената не е реалистична, защото основното павиране на реките било правено петдесетте години с бригадирски труд`.

тъй като източниците ми вече са покойници, позовавайки се единствено на детските си спомени, реших да подигна темата за да установя истината, особено след като няколко ровения по нета по темата не ми дадоха желаната информация.

пс. днес със едно нестандартно търсене достигнах до интересно наименование на една архивна единица `ХVI-5 Сметка за съществуващите корекции и облицовки на реките "Перловска" и "Владайска". Оригинал. Машинопис. 27 ян. 1936 г. 2л.`.
сега остава да успея да стигна до нея по някакъв начин и да споделя тук написаното.

естествено, ако темата вълнува някого другиго освен мен, но ми се струва, че е така...

:)
« Last Edit: 17.01.2011, 11:52:10 by prof66 »

Offline bobsunbobsun

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #22 on: 17.01.2011, 11:16:31 »
 :fan: Очаквам с интерес да споделиш. Поздрави!

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
    • Email
« Reply #23 on: 19.02.2011, 17:41:07 »
Инж. Иван Иванов , е най успешният кмет на София , за всички времена .
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline Москвич 2140

• Запален по ГТ
  • 2382
    • View Profile
« Reply #24 on: 07.09.2011, 00:28:14 »
Няколко интересни клипа за Владайската река:

http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/razgovori-gosti/story/1622795177-Treska_za_jelyazo_Romi_izroviha_Balgarskiya_Klondayk.html

http://www.youtube.com/watch?v=uas8p8daX0E

http://www.btv.bg/news/bulgaria/story/935765394-Vladayskata_reka_teche_chervena.html

На вторият клип се намира отговор на въпроса защо на тези реки са им направени такива корита,все пак те и до ден днешен се ползват за отходен канал на събралата се от дъждовете вода и са единствените места в гъсто застроеният  център,през които градът се проветрява.Някога преди почти 30 години на мястото,където сега е "Макдоналдс"-а до НДК реката бе открит канал,но след голямо наводнение,което отнесе много коли и направи големи поразии я закриха,това е причината за големия мост до НДК.
« Last Edit: 07.09.2011, 00:43:20 by Москвич 2140 »
Във всеки звяр има капка милост,в мен няма,значи звяр не съм!