Author Topic: Трамвайно трасе по Скобелев, Патриарха или Витоша?  (Read 107893 times)

Offline tm0

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Чакайте малко, защо да не може?! Като не направят "завод за трамваи", следващите години ще почнат да купуват излезли от експлоатация трамваи от други държави, които ще са в движение у нас по няколко години. Това ще е достатъчно да плащаме за старо желязо и скъпи стари резервни части. Междувременно всички български трамваи няма да са в експлоатация и няма да имаме само един ретро трамвай - Графинята, ами още много. Това го пиша, защото се притесних в един момент кои са тези ретро трамваи, защото той е само един и 4-5 аварийни кочини за ринене на сняг и превоз на талиги и части между депата.
 :D Ето, виждате ли, че не е нужно да си главен архитект, за да разказваш приказки?
     Хубаво, че столетните сгради ще удължат годините си, след като няма да ги смущават вибрации по "Витоша", но къде са новите трасета, където няма метро и има нужда от редовен, обособен от авто трафика и бърз транспорт? Едно измъчено трасе до Цариградско, където не се строи, а само се говори нещо и много проекти и градоустройствени планове без ясна програма за финансиране.

Offline BATMOON

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
Не му забелязвайте на човечеца, той си говори ... глупости ...
   А, според мен, е поредният номенклатурен тъпанар, който си мисли, че щом е на някаква длъжност, значи е хванал Господ за джойстика.
НА КРИВАТА РЕЛСА, ПАНТОГРАФЪТ Ѝ ПРЕЧИ

Offline Sir Humphrey

• Запален по ГТ
    • View Profile
Положението на "Баба Неделя"

Оня ден (чак днес пускам, защото доста време нямах интернет заради откраднати кабели):

Днес:

Забележете, че на първата снимка двата коловоза тръгват прав към сега съществуващия разделителен бордюр. Изглежда той ще си замине.
« Last Edit: 05.06.2010, 17:55:10 by Sir Humphrey »

Offline Sir Humphrey

• Запален по ГТ
    • View Profile
Положението на "Баба Неделя" днес, 04.06.2010.

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
Усещам светофар на това кръстовище ...
НЕ на хейтърството!

Offline Sir Humphrey

• Запален по ГТ
    • View Profile

Ето схемата. Не знам по принцип на такива схеми как се изобразява светофар. Ти прецени, ако можеш.

На нея вече вижда, че си е било предвидено в началото на "Скобелев" трасето да си перка право през "центъра на средата" :) на улицата.
« Last Edit: 04.06.2010, 19:37:02 by Sir Humphrey »

Offline KRUPA

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email

Дано да няма. А и наскоро се разбра, че гласят 'Витошка' пешеходна до НДК:
В столицата ще има още две изцяло пешеходни зони. Първата ще бъде обособена по Витошка, като се очаква булевардът да бъде затворен за движение и в частта от "Патриарх Евтимий" до НДК.

инфо: http://www.monitor.bg/article?id=244696
Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана, като да си умрем от смех, хе-хе-хе...

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
Не мога да различа на снимките ви дали са слагали стрелки за направо към Витошка.

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Втората снимка на Sir Humphrey е снимана точно от посоката на старото трасе, виждат се възстановените релси и в дъното и отклоняващите се към Петте.

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
На схемата няма светофар.Кръстовището е регулирано с пътни знаци , като гравният път идва от Скобелев и завива по Витошка към бул.България.
Интересното е , че на старото трасе е предвиден паркинг.

На кръга на Орландовци , когато има вагон във външният кръг ,който  се е изтеглил  по-малко от около 20-ина метра след стрелката прави невъзможно преминаването във вътрешният кръг.
На Алабин и Граф Игнатиев конфликтната точка е много малка и ако се случи да се разминат два български трамвая обикновено се разминават само със една боя разстояние . Чешки и български се разминават без проблем на Алабин и Витошка , но само ако българският идва от Алабин и чешкият завива от Витошка .
В обратна посока разминаването е невъзможно. На началната спирка на Орландовци никакви вагони не могат да се разминават.На Мария -Луиза и козлодуй - чешки вагони не се разминават.
Конфликтно място е и Македония .Идващ чешки от Алабин , завиващ към Възраждане , при наличие на спрял или завиващ  на самата стрелка друг чешки трамвай  често закача огледалото на другия .Чешки с българск инямат проблем , но много от колегите изтръпват там.

Offline Sir Humphrey

• Запален по ГТ
    • View Profile
Не знаех значението на термина "стрелки", но май ми се изяснява. Ако означава "разклонение", категорично потвърждавам, че има разклонение: наляво към 5-те и направо към Аптека.

Относно светофара и схемата: наистина в тази й част няма нищо нарисувано, което да наподобява светофар. Там е работата, че на другата й част - кръстовището на 5-те, също не виждам рисунка или някакъв знак за светофар, а всички знаем, че там е пълно със светофари:

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Относно светофара и схемата: наистина в тази й част няма нищо нарисувано, което да наподобява светофар. Там е работата, че на другата й част - кръстовището на 5-те, също не виждам рисунка или някакъв знак за светофар, а всички знаем, че там е пълно със светофари:
Мисля, че това е схемата, която ще се реализира след 2012 г. Тя предполага основна реконструкция на Петте кьошета, подлеза на НДК, вкл. ликвидиране на ТМ трасе на шестицата и изграждане на рампа откъм 20-то ОУ. Това определено не е възможно да се реализира тази година, а отклоняването на трамваите към Петте кьошета е наложително.

Колкото за пешеходната зона пред Магурата, прехвърлям дискусията в съответната тема в МД-2.

Offline Sir Humphrey

• Запален по ГТ
    • View Profile
Точно така, за 1 и съща схема говорим. Но дискусията е дали ще има светофари на кръстовището на "Витоша" и "Скобелев" или няма да има.

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Но дискусията е дали ще има светофари на кръстовището на "Витоша" и "Скобелев" или няма да има.
Мисля, че ще има. Хората не са свикнали Витошка да не е с предимство и това е предпоставка за конфликтни ситуации. Завоят е непосредствено след спирката и автомобилистите, идващи откъм Аптека, няма да знаят, дали трамваят срещу тях има намерение да завие или току-що е спрял на спирката.
След като на Струга направиха светофар, няма причини и на пилоните да не направят. Той ще регулира само идващите откъм Аптека, защото обратната посока не е в конфликт с трамвая.

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
Не знаех значението на термина "стрелки", но май ми се изяснява. Ако означава "разклонение", категорично потвърждавам, че има разклонение: наляво към 5-те и направо към Аптека.

Точно така ми се видя и на мен. Да търсят сега кой умник е разпоредил да се монтират стрелки при положение че трамвай по Витоша повече няма да има.

Offline T1000

• Наистина съм луд
  • Ferrari S.p.A.
    • View Profile
    • www.diecast-utopia.com
Нали мислят да пускат 92 от време на време в този участък :) Говореше се, че и ватманите са настояли трасето да остане, за да има алтернатива в случай на нужда.
I'll be back®

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile

Точно така ми се видя и на мен. Да търсят сега кой умник е разпоредил да се монтират стрелки при положение че трамвай по Витоша повече няма да има.

Движението по Витоша ще се пусне тези дни до изграждане на новото трасе към Петте кьошета. А, и не е лошо да има "байпас" за маневрени нужди. Това трасе е единствената връзка за направлението Борово/Вазов.
Защото има опасност след време при "запушване" на новото трасе да се изкаже мнението: "можеше да се запазят релсите по Витошка независимо, че няма редовно движение ..."
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.

Offline Sir Humphrey

• Запален по ГТ
    • View Profile

Трамвай ще има още около месец и половина - два.
В неделя 1 и 7 отново тръгват по доскорошния си маршрут по "Витоша" и наляво по "Алабин". В това време ще се работи само по "Скобелев". След около месец и 1/2 ще трябва да се позатворят 5-те, за да се направи връзката с "Ботев". Като стане това, 1 и 7 ще тръгнат през "Скобелев" и чак тогава ще спре да се използва "Витоша".

Offline T_4

• View Profile
Преди малко се сетих за нещо около трасето и реших да го споделя. Надявам се да се сетят да предвидят място за изчакване, за да не се пречи на движението на шестицата. Идеята ми е следната: поставя се стрелка след спирката по посока НДК, от стрелката следва разклонение, което върви успоредно на сегашното трасе. Предвижда се място да се побере един 3ХХ/9ХХ и чак след това се поставя стрелка за 'изход' от единичния коловоз, идвайки от НДК. Получава се нещо като еднопосочен джоб, където един трамвай може да изчака насрещния без да пречи на шестицата, след което да премине по трасето.
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline NiGhtPiSH

• Sofia Hardcore
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Български Локомотивен Форум
Аз се радвам, че са монтирани стрелки, защото това значи, че трасето не се загробва напълно, а се оставя шанс за живот.

"Бирата е най-великото изобретение. Колелото също не е зле, но не върви с пържени картофки."