Author Topic: Съвети/идеи за епичната ми разходка из Европата  (Read 6380 times)

Online vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
Хаха, ще крадете, ама друг път. В хотелите, поне в Германия, отдавна не са на малки шампоанчета, ами на душ гелове от по 250-500мл. Иначе ако ви е мерак, пробвайте и кърпите да вземете, чувал съм и за такива хора....което между другото е адски срамно и невъзпитано. После защо сме имали лошо име в Европа  :/

Offline marto193

• Маниак
    • View Profile
Доста често ми се налага да ходя в Лондон, поне 4-5 пъти годишно, та от Лутън до Лондон може да отидеш с Green Line, билета се купува точно преди да излезеш от летището в ляво и е 10 паунда, ако го купиш от шофьора е 15 паунда, този рейс е адски бърз и спира само на най-важните спирки, аз обикновено слизам на Baker Street, иначе има и влакове до Кинг Крос, но те са от самият град Лутън, чувал съм че има и по-евтини билети, а на връщане ако летиш от Gatwick има денонощно бусче, което тръгва от Earl's Court и е 8 паунда.

Иначе като за спане ти препоръчвам северен или западен Лондон, защото Южен Лондон е доста орязан от към метро, докато на изток не е много безопасно.

Offline freepigeon

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
Аз мога да ти дам съвет за нощувките в цяла Франция и Люксембург (там съм виждал и спал). Най-евтините места за нощуване се наричат Auberge jeunesse (оберж жьонес) и ги има в повечето градове - предлагат наистина минимален комфорт но за сметка на това смешна цена - под 10 евро за нощувка в зависимост от града(Париж е изключение там всичко е супер скъпо). Стаите са от 8 легла нагоре така че често се случва да спиш с напълно непознати и най често чужденци  :D За багажа си отговаряш ти,има сейфове но те се плащат допълнително.Мъжете и жените са отделно освен ако не запълните цяла отделна стая и сте съгласни да сте заедно. Баните и тоалетните са общи за етажа - като цяло всякакъв комфорт е за сметка на цената. Най-често ти е включена и закуската - в повечето случаи корнфлейкс.

Ето го сайта им :

http://www.fuaj.org/-Nord-?page=recherche_criteres&cible=38&zone=8&theme=&x=40&y=6

За Париж има четири обержа но аз лично не бих ти препоръчал да ходиш в центъра на Париж - винаги обержовете са препълнени,много трудно ще си намерите места и многото хора винаги означава повече неудобства - последния път когато спах в такъв оберж (в Мадрид) в стаята ми имаше двама друсани холандци които благоволиха да загасят лампата едва в 3,30 когато им свърши алкохола и решиха че трябва да откриват нощния живот на Мадрид.За сметка на това съм бил в такова хотелче и в едно малко френско градче - Виерзон и там си бяхме 4ма - две момичета и две момчета заедно в една стая защото казаха че нямат резервации и може да сме си заедно,имаше само една друга група по същото време и можеше спокойно да си се разкарваме,разполагаме,да ползваме банята на саме и т.н. Аз лично бих ти препоръчал да спите в някое от предградията - видях че има в Клиши - не е толкова страшно и опасно колкото някои хора го изкарват особено за хора с типична българска или източно европейска външност  :rolleyes: и чрез метрото е достъпен центъра на Париж на 20-30 минути.  Друг вариант е Амиен - голям френски град на равни разстояния от Париж и Брюксел - там има оберж освен това ще е много удобно за пътуване - ако си купите билет Париж-Брюксел за ТЖВ (TGV) или Талис(Thalys) ще ви одерат кожата. Ако минете през Амиен ще можете да ползвате регионалните влакове ТЕР (TER) - те са по-поносими (макар и скъпи). А ако не искате в Амиен си купете билет Париж-Брюксел с влаковете Корай (CORAIL) - те са най-евтините но за съжаление се мерят по скорост с българските влакове и също така и по удобство с тях :( 

Moe лично мнение е че ако имате възможност не пропускайте да посетите Люксембург - невероятно градче достъпно за пешеходна обиколка изцяло - старата централна част е на 10 минути път пеша от гарата и е невероятно красива и богата. И в Люксмебург има обержи и те са по-евтини от френските.Ако искате да посетите европейските институции ще ви трябва транспорт не може пеша - транспортната система на Люксембург е смешна - има само 25 линии и те обхващат целия град. Линия 18 води до квартала на европейските институции (Киршберг) а всички линии спират на едно и също място така че няма проблем да направите връзка между които и да е две линии.

Това е на прима виста ако има нещо друго което те интересува питай ;)
« Last Edit: 07.04.2012, 16:22:45 by freepigeon »

Offline Jorr

• Маниак
    • View Profile
Да се вмъкна и аз с мини-въпросче - а как се стига от Станстед до централен Лондон най-лесно? (по-специално трябва да стигна около King's cross)

Offline T_4

• View Profile
Може да пробваш с влак, който спира на London Liverpool Street, което е на 4 станции разстояние с метрото. Не мисля, че има директен транспорт с влак, може би има автобус (виж линка в предишния ми пост). Като цяло е добре билети да се взимат предварително, където е възможно, защото излиза по-евтино.
Иво, идеята ти от Хийтроу до Лондон с автобус мисля, че е невъзможна. Не знам за линия, която да изпълнява подобен маршрут при наличието на метро, което е 50% наземно в тази зона. Помня как миналата зима метрото ме свали на 4 спирки от летището и нямаше никакви автобуси дори и от там.
На Лондон-Лутън има гара, но се взима shuttle до нея - пътува се около 4-5 мин някъде.
http://www.tfl.gov.uk/ - Тук може да провериш дали линия на метрото, която ти трябва, не е затворена - често явление през почивните дни.
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline iashu

• Запален по ГТ
    • View Profile
супер новини :) Май сме си намерили човек в Милано от couch surfing-a :)

Toва с тези общежития за 8-10 евро също звучи подходящо, ще огледаме и за тях, ако не намерим друг вариант...

Имате ли някакви впечатления от възможностите за автостоп и за гратисчииство :) В България и двете неща са ок, като кажеш на контрольорите, че нямаш пари и документ и се отказват... в източна Европа също са се отказвали, но знам ли... дали им се занимава в западна Европа да тормозят полицайте за такива като мен :)

Online vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
Ще те тормозят и още как....в Германия глобата е 40 Евро, ама това ти е най-малкият проблем. Попадаш в един т.нар. Черен списък. Списък, от който излизането е доста трудно, а да си вътре означава, че си - неблагонадежден. Тоест в един прекрасен момент в бъдещето може банка да ти откаже кредит, да имаш проблеми с намиране на работа, щото не ти е чисто досието. Надали във Франция еле пък Великобритания ще е по-различно.

Въобще......момче, какви са тия глупости, дето питаш, как е в Западна Европа гратисчийството? За чий въобще си тръгнал, като ще се циганиш за 5 Евро за целодневна карта за градския?

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
Във Франция в интерес на истината може да се изциганчиш и да се правиш че не разбираш нищо :neznam: - може и да мине номера аз съм минавал така и ме оставиха на мира но зависи и дали имаш благонадежден вид :D Глобата и във Франция е 40 евро но само ако веднага платиш - приемат и плащания с карта ;) Ако не платиш на контрольора в момента а ти се пише акт глобата е 80 евро. Но наистина не си струва - има целодневни билети и специални оферти които излизат супер евтино - в Лион имаше например билет валиден за всичко след 19,00 часа на цена 2,40 € при единична цена на билета 1,20 €. Такива неща като черни списъци няма пък и да имаше - дреме ти че те слагат в черен списък в Германия освен ако нямаш намерение някой ден да живееш там. По най-голяма вероятност ще си намерите coach surfing в Париж и където и да било във Франция те са много в този дух и този вид пътувания са на почит. За автостоп - по принцип спират и качват - едни приятелки отидоха от Лион до Милано на авто стоп но трябва да НЕ сте на самата магистрала а на входа ѝ - магистралите имат видео наблюдение и бързо полицията идва и ви гони (ако не ви арестува) . Това разбира се се отнася за магистралите минаващи през големите градове.

Offline Gordon

• Маниак
    • View Profile
    • Email
За Айфеловата кула си купете билети онлайн отсега - спестява повече от час от опашката.

В Лондон съм се возил на double decker на връщане от Гринуич към Tower Bridge. Дори не съм подозирал, че е рядка забележителност :D Беше пълен с афроангличани :D

От много тичане по забележителности да не пропуснете да се насладите на атмосферата на тези градове...по-добре вечеря в Сохо + пъбче, отколкото London Eye според мен.

Offline iashu

• Запален по ГТ
    • View Profile
Поздрави от Милано! :)

Очаквайте снимки, когато можем да качваме, снимаме като луди.
« Last Edit: 21.05.2012, 05:41:57 by difian »