Poll

Бихте ли слушали радио в градския транспорт?

Да, би направило пътуването по-приятно
34 (48.6%)
Зависи от радиостанцията, силата на звука, настроението ми и т.н.
26 (37.1%)
Не, само това му липсва, достатъчно шумно е и без радио.
10 (14.3%)

Total Members Voted: 70

Author Topic: Озвучаването в транспорта  (Read 12739 times)

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Озвучаването в транспорта
« on: 05.04.2012, 15:17:29 »
Медийна група предлага поп и фолк в столичния транспорт

Срещу това четири радиа щели да рекламират общинското дружество

В превозните средства на градския транспорт в София да се слушат четири радиостанции, предложиха от медийната група "BSS Media" по време на заседанието на комисията по транспорт при Столичния общински съвет в сряда, съобщи БТА.

На заседанието на комисията представители на групата предложили медийно партньорство на Столичната община, като срещу пускането на радиата (по избор на шофьорите и ватманите) ще рекламират градския транспорт.

Четирите радиостанции, влизащи в медийната група са "Веселина", "Витоша", "Меджик ФМ" и "The Voice".

Пред Mediapool шефът на транспортната комисия Радослав Тошев обясни, че градският транспорт в София е самостоятелно дружество и трябва само да реши иска ли да се рекламира по радиата и дали да се ограничава "музикалния фон" в транспортните коли до четирите станции.

Шефът на Столичната компания за градски транспорт Николай Костов коментира, че “на първо четене” смята предложението на “BSS Media” за некоректно.

“Личното ми мнение е, че всеки има своите различни вкусове и не можем да ограничаваме хората какво да слушат, докато се возят в трамвая, например”, каза той.

Костов напомни, че към момента съществува забрана водачите да огласяват целия транспорт със своите предпочитания. “Те могат да слушат каквото си поискат, стига да не нарушават спокойствието на гражданите, т.е. музиката им да бъде само в кабината”, допълни шефът на СКГТ.

Според него не е необходимо транспортът да се рекламира по радиото. “Имаме си сайт, на който много ясно можем да кажем това, което трябва да стигне до хората”, заяви Костов. “Ако пък имаме нещо конкретно за казване, можем да се договорим с медия и така нататък”, допълни той.

“BSS Media”, която е предложила екзотичната си идея за медийното партньорство със столичния транспорт придоби неотдавна вестник “Новинар”. Тя е сочена за близка до медийния бизнесмен и депутат от ДПС Делян Пеевски. Известна е неговата близост до ГЕРБ.

Групата е регистрирана в Холандия. В началото на ноември 2011 г. “А.Е. Бест съксес сървисис България” стана собственик на музикалната телевизия The Voice и на четири радиа - Magic, The Voice, “Витоша” и “Веселина”.

Управител на регистрираното в Холандия дружество е Гергана Данова. Миналата година тя напусна Нова телевизия и отиде в “Интерактив медиа сървисис”, която прави всички тв игри с есемеси и също се свързва с групата на Делян Пеевски.
http://www.mediapool.bg/
Ех, да бяха включили и NRJ и Z-Rock поне...
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
Re: Озвучаването в транспорта
« Reply #1 on: 05.04.2012, 15:31:08 »
Не, тук водещото е медийната група "BSS Media", която е собственик на тези четири радиа. Тази група вече прецака абонатите на Булсатком като Булсат вече излъчват само тези български радиа. Явно се опитват да упражняват нещо като монопол навсякъде, където могат.
мур

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2 on: 05.04.2012, 15:40:31 »
А от думите на г-н Костов, ако не са изопачени, става ясно, колко не става за позицията, която заема! Не знам защо, но първата дума, която ми идва на езика е катил.
В момента обаче, тече някаква реклама на ГТ по едно радио - онзи ден, когато ходих до Баухаус, там се въртеше въпросното радио и рекламата беше нещо от сорта на - Всеки ден софиянци изразходват по 5 лв. средно, за да достигнат до работното си място, направете го с ГТ само за 50 стотинки. Значи реклама не им трябва, но плащат за такава, за съжаление не запомних кое е радиото, но пак казвам озвучава целият Баухаус и когато им предлагат бартер, т.е. да не плащат, за да се рекламират, вместо да попият идеята и да спретнат конкурс, те катилясват  :hammer:
Само скоропостижното закриване на Столичен Автотранспорт ЕАД би гарантирало на софиянци ежедневно комфортно и безаварийно пътуване с автобус в градски условия, което априори би увеличило дялът на превозите на обществения транспорт и би повлияло положително на трафика в столицата!

Offline emo

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3 on: 05.04.2012, 15:43:57 »
За Фреш ли става дума? Защото те организираха заедно и играта в официалния сайт на ЦГМ "Снимай добрите".
мур

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #4 on: 05.04.2012, 20:06:31 »
Аз не виждам, защо си търкате клавиатурите с подобна глупост. Подобна "идея" за ограничаване на ефира даже и на комунистите не беше идвала. Просто другите радиа ще ги разпердушинят по КЗК, СЕМ и т.н. Все едно някоя телевизия да сключи рекламен договор с БТК-Виваком и тя да престане да транслира останалите телевизии.
Мисля, че ББ даде прекалено много властнически лостове на Радослав Тошев, време му е да поеме по пътя, утъпкан от дузина бивши министри, депутати на ГЕРБ и Андрей Иванов.

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #5 on: 05.04.2012, 22:12:21 »
Защо? Не става въпрос за ограничаване на ефир. Някой си "плаща" за да се върти неговата продукция, написал съм го в скоби, тъй като става въпрос за бартер (предложението на БСС). Аз съм сигурен, че радиото, което озвучаваше Баухаус, не е избрано от отговорната касиерка на смяната, в този случай също има някаква договорка. Ако на някой пътник му се слуша друго радио и това е важно за него, има правото да си носи приемник и слушалки. Примерът ти с доставчиците на телевизия не е аналог, тъй като дори по закон мисля, те са принудени да транслират най-малко националните канали, а в крайна сметка това им е основният предмет на дейност. Но пък погледни какво е написал Емо за Булсатком, така че явно има вратички и изключения.
« Last Edit: 05.04.2012, 22:16:36 by giorev »
Само скоропостижното закриване на Столичен Автотранспорт ЕАД би гарантирало на софиянци ежедневно комфортно и безаварийно пътуване с автобус в градски условия, което априори би увеличило дялът на превозите на обществения транспорт и би повлияло положително на трафика в столицата!

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
« Reply #6 on: 05.04.2012, 22:47:00 »
Дискусията е безпредметна, като се има предвид, че в 90% от возилата на МГТ няма озвучаване в салона. При тези, които имат не се пуска заради оплакващи се пътници (не говоря за чалга) А това какво ще слушат 3-мата човека, които в 3-те курса, когато возилото е пълно и са до шофьора не вярвам да е толкова важно :)
НЕ на хейтърството!

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #7 on: 05.04.2012, 22:49:52 »
Преди време имаше телевизори в автобусите, които струваха доста повече от чисто нова аудио система и радиоприемник.

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #8 on: 05.04.2012, 22:53:20 »
То и още ги има, каква е връзката ?
НЕ на хейтърството!

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: 05.04.2012, 22:57:41 »
Мисля, че е очевидно - след като някой рекламодател можа да се изръси по хилядарка за LCD-та, сега друг може да се изръси за:
колони 5 х 30 лв., радиоприемник 60 лв., кабел 30 х 0,60 лв., труд 40 лв. или общо 268 лв. на автобус (съчленен).

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #10 on: 05.04.2012, 23:03:29 »
Опитът с LCD-тата беше доста горчив, иначе идеята беше доста добра. Иначе възможности има доста, но в случая не се споменава дали става въпрос за цялостно озвучаване на возилата, мен ме съмнява, предвид че става въпрос за немалко пари. Освен това чисто практически няма как да се случат нещата, още на първия ден ще има тонове жалби и оплаквания, гаранция.
НЕ на хейтърството!

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #11 on: 05.04.2012, 23:22:25 »
Съгласен съм за "тоновете жалби", които обаче могат да се минимизират, след като му поставиш на българина следната тема за размисъл - ако билетчето остане левче, трябва да слушаш радио Витоша, ако не ти харесва ще плащаш с 5% отгоре! Ще слушат и с бузите тогава.
Мисълта ми е, че не точно това предложение трябва да се приема, но идеята като такава не е лоша и трябва да се проработи. Разбира се, не трябва да е чалга радио, тъй като тази музика предизвиква доста спорове. Другото изискване (според мен) е силата на звука да е от тихо до умерено, в никакъв случай натрапчиво силно.

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #12 on: 06.04.2012, 10:56:28 »
Това е едно безумие. От къде на къде ще ми дънят на главата радио докато се возя? Това ли ви е представата за модерно европейско обслужване. Разходете се из Европа и ми кажете един град в който в градския транспорт се слуша музика, че било то и само в кабините. Или един град в който водачите пушат в кабините. Безумно е и озвучаването на метростанциите с реклами. Единствено което ще намерите е мултимедийна реклама с биймъри или ЛЦД-та, но тези в автобусите са така направени, че да показват и спирките и маршрута, а тук само даваме рекламно място в превозните средства без да изискваме от рекламодателя да свърши нещо полезно
« Last Edit: 06.04.2012, 10:59:27 by sofianec »

Offline emo

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #13 on: 06.04.2012, 11:12:39 »
Това е едно безумие. От къде на къде ще ми дънят на главата радио докато се возя?

Е това и очаквах. Все на някой ще му е кисело. Къде къде е по-приятно да се слуша бученето на двигателя или телефонните разговори на тия около теб.
Лично аз съм твърдо ЗА да се пуска радио в салона на всички автобуси, в които е възможно като се подбират станции с по-висок рейтинг, така че музиката да се харесва от повечето пътуващи. В Ивкони го правят понякога.
Обаче монопилизрането и определянето кои радиа да се слушат вече е грубо, въпреки че като идея не е чак толкова лошо ако самият градски транспорт бива рекламиран.
мур

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #14 on: 06.04.2012, 11:26:17 »
Пак някой нещо не е разбрал май. Да оставим настрана, че на някой много ще му хареса да слуша любимото му радио на път за работа/училище, друг пък ще има възможност да чуе новина, която го вълнува, трети ще се ядосва, че не може да си преговори темите за изпита на спокойствие и т.н. Основното е, че това е възможност за ПРИХОДИ, ПРИХОДИ, ПРИХОДИ...

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #15 on: 06.04.2012, 11:33:54 »
Не знам, аз за пръв път виждам някой да е недоволен от озвучаването на старите метростанции. За мен лично е много по-приятно да има музика и от време на време реклами, отколкото да е тихо. Даже ми се иска по-скоро и новите станции да ги озвучат.
За автобусите също няма да е лошо да има музика, даже има някои шофьори, които по своя инициатива пускат и в салона. Въпросът е да не е някаква мазна чалга, която да пречи на пътниците.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #16 on: 06.04.2012, 11:43:20 »
В интерес на истината и аз в Европа не съм случил до сега на озвучен салон, но в САЩ е масово. Като бях на бригада може би поне 80 % от рейсовете на градския транспорт бяха с работещо радио в салона и е много по-приятно да се пътува така. Освен това, по радиото от време на време даваха новини, реклами на културни мероприятия, спортни събития и др. Аз не знам някой да се е оплакъл от музиката на Радио 1, която Чичо Пепи пускаше в 2112. Градския транспорт не е библиотека, но, естествено, не е и дискотека.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline Svetoslav

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #17 on: 06.04.2012, 11:50:40 »
Като се има предвид, че може да се печели от подобно нещо(озвучаването на салона с музика от дадена радиостанция) идеята не е лоша. За стиловете музика, респективно станциите, които ги пускат мноооого трудно ще се угоди на голяма част(не всички) от пътниците. Има радиостанции, които биха могли да обединят най-много хора относно пусканата музика. По мои наблюдения това са най-вече Радио1, Мелъди и може би Меджик ФМ, поради факта, че пускат класически хитове и като цяло "по-лека" музика, която като че ли се приема добре от голяма част от слушателите на различните стилове музика. Остава проблемът с монтирането на озвучителната уредба в салоните на превозните средства. Според мен не е чак толкова лесно да се финансира подобно нещо. Гьорев хубаво направи сметката че излизало по 268лв на съчленено автобус, но като го сметне човек по броя съчленените + соло возилата не е чак толкова малка сума.

Offline stankos

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #18 on: 06.04.2012, 12:37:43 »
Колега не си ли чувал приказката : " Който плаща той поръчва музиката ! "  :P

Следователно неговото радио ще слушаме , но не на бартер , а срещу пари кеш !  ;)
 Въпросът е СО да поискат да ги вземат .
Когато мирогледа на човек се свие до една точка , той казва : Това е моята гледна точка !

Offline kamennikolov

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #19 on: 06.04.2012, 13:37:00 »
Следователно неговото радио ще слушаме , но не на бартер , а срещу пари кеш ! 
Много съм съгласен, че идеята е добра, но цената, която предлагат от радиото е нищожна. Представете си една радио верига, която се слуша във всички превозни средства от градския транспорт в София и рекламите и достигат до стотици хиляди души, как ще си надуе тарифите за реклама и какви пари ще печели. До доста повече хора би достигнала една такава реклама, отколкото реклама по bTV например. Затова съм убеден, че с радост ще оборудват и салоните на всички превозни средства с озвучителна система, стига да се навият от ЦГМ на дългосрочен договор. Мисля, че няма нищо лошо да се ползват всички възможности за приходи в градския транспорт, но трябва да се направи конкурс и да се избере радио верига на конкурсен принцип. Който даде повече пари да се слуша неговото радио. Естествено радиото в салона не трябва да е натрапчиво силно и въпреки, че нямам нищо против чалгата много хора не я приемат и затова според мен не трябва да е чалга радио.