Poll

Бихте ли слушали радио в градския транспорт?

Да, би направило пътуването по-приятно
32 (47.8%)
Зависи от радиостанцията, силата на звука, настроението ми и т.н.
25 (37.3%)
Не, само това му липсва, достатъчно шумно е и без радио.
10 (14.9%)

Total Members Voted: 67

Author Topic: Озвучаването в транспорта  (Read 8919 times)

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
Re: Озвучаването в транспорта
« Reply #20 on: 06.04.2012, 13:49:47 »
Градският транспорт е обществена услуга. Това означава, че е предвидена за всеки. Единственият начин да бъде такава е да не обслужва кефа и интереса на някой си. Така че радио в салона и в метростанцията е табу. Какво е в Америка не знам, но такова чудо в Европа няма - да ти дънят музика и да те одимяват с цигарен дим. Сега ще скочите, че то в автобусите ни така или иначе смърди, какво му е на водача да запали една цигарка. Не може така! За това сме на това дереже, защото мислим по този начин. Трябва да има правила и да се спазват, тогава ГТ ще придобие цивилизован вид.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #21 on: 06.04.2012, 14:07:30 »
Абе да ви кажа, понякога си е приятно да се пътува с музика, даже в провинцията съм пътувал в автобуси, в които звучи приятна музика по цялата аудиоуредба. Последно беше в Перник, по линия 18/33 за село Чуйпетльово, там аудиоуредбата беше изправна и по пътя в автобуса звучаха стари български хитове, естрада, рок и тн. и пътуването си беше приятно, въпреки, че от Студена до края останах само аз и още 2-3 ма човека музика имаше през цялото време.

То ако е за въпрос, почти всички автобуси, без зелените Мерцедеси имат аудиоуредба, също и трамваите, въпроса е обаче къде съществува още и най-важното-къде работи. Дали има поне 5-10% в които работи?
« Last Edit: 06.04.2012, 14:09:24 by Ivo »
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline velinio

• Маниак
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 194251613
    • View Profile
    • Музикалната ми плейлиста
« Reply #22 on: 06.04.2012, 14:32:23 »
Абе да ви кажа, понякога си е приятно да се пътува с музика, даже в провинцията съм пътувал в автобуси, в които звучи приятна музика по цялата аудиоуредба. Последно беше в Перник, по линия 18/33 за село Чуйпетльово, там аудиоуредбата беше изправна и по пътя в автобуса звучаха стари български хитове, естрада, рок и тн. и пътуването си беше приятно, въпреки, че от Студена до края останах само аз и още 2-3 ма човека музика имаше през цялото време.

То ако е за въпрос, почти всички автобуси, без зелените Мерцедеси имат аудиоуредба, също и трамваите, въпроса е обаче къде съществува още и най-важното-къде работи. Дали има поне 5-10% в които работи?
В Кобрите по А74 съм срещал такова нещо, така че там би трябвало да работят.

Иначе то в по-шумните автобуси няма смисъл да се прави. Примерно какъв е смисъла да се пуска музика в О305-ците и Хюлиезите като аз вътре не мога слушалките да си чуя, дори отпред в някои...
http://call.sofia.bg/ - за по-добра София!

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #23 on: 06.04.2012, 14:33:50 »
То в Хюлиезите, при последния ремонт, на повечето им махнаха аудиоуредбата, а в О 305 -ците не се знае дали въобще ако я свържеш с радиото ще проработи, там където са останали.
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #24 on: 06.04.2012, 14:36:38 »
Хора, пратих ви къде да се дообсъди темата. Сега освен радиата, кой какво харесва, кой какво не харесва, започваме да се обсъждат и говорителите и т.н.

Сметната плата влиза в Центъра за градска мобилност в София

Тъкмо си викам "тая снимка е крадена :P"
Иначе идеята е много добра и се надявам да се реализира.
мур

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #25 on: 06.04.2012, 16:21:47 »
Градският транспорт е обществена услуга. Това означава, че е предвидена за всеки. Единственият начин да бъде такава е да не обслужва кефа и интереса на някой си. Така че радио в салона и в метростанцията е табу. Какво е в Америка не знам, но такова чудо в Европа няма - да ти дънят музика и да те одимяват с цигарен дим. Сега ще скочите, че то в автобусите ни така или иначе смърди, какво му е на водача да запали една цигарка. Не може така! За това сме на това дереже, защото мислим по този начин. Трябва да има правила и да се спазват, тогава ГТ ще придобие цивилизован вид.
За последен път ще пиша по темата и то само заради теб. "Градският транспорт е обществена услуга. Това означава, че е предвидена за всеки." - точно така, е и? "Единственият начин да бъде такава е да не обслужва кефа и интереса на някой си." - не на "някой си", трябва да обслужва интереса на клиентите си, като се стреми да го прави максимално ефективно, защото говорим за публична компания, която не се самоиздържа, а взима от залъка и на тези, които не използват услугата. Значи отново опираме до финансовата част - какво искат клиентите, по-скъпа услуга? Едва ли! За целта трябва да се търсят всякакви възможни приходи от странични дейности. Така както някой си плаща за телевизори в автобусите, друг за мултимедии в метрото, а трети за фолио по екстериора и всичко това се "натрапва" на потребителя, защо някой да не плати за аудиоуредби, за да се чуват рекламите му в ГТ? Пък покрай рекламите ще има и малко музика за добро настроение. И един въпрос от мен - в повечето хипермаркети звучи някаква музика, тя пречи ли ти, изобщо обръщаш ли и внимание?
Само скоропостижното закриване на Столичен Автотранспорт ЕАД би гарантирало на софиянци ежедневно комфортно и безаварийно пътуване с автобус в градски условия, което априори би увеличило дялът на превозите на обществения транспорт и би повлияло положително на трафика в столицата!

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #26 on: 06.04.2012, 17:08:10 »
Хипермаркетът е частна собственост, а градския транспорт е обществен. Един контрапример: университетите имат проблеми с финансирането. Идва радиостанция при ректора и предлага - между лекциите ще пускаме в залите на университета радио Веселина, плащаме толкоз и толкоз. Редно ли е да се реализира това според теб? Или друг пример - училището в което учи детето ти няма пари да плаща за парно. Идва Азис при директора и казва - ще пускаме на децата в салона от моята качествена музика докато играят, аз ви поемам сметката за парното. Трябва ли директора да приеме това примамливо предложение?

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #27 on: 06.04.2012, 17:20:35 »
Аз пиша за вариант за допълнителни приходи. Да се обмисли, да се заложат критерии и организира конкурс. Примерът ти с училищата изобщо не е подходящ, тъй като междучасията са кратки, а посетителите неплатежоспособни, макар по детските канали да се въртят непрекъснато реклами на играчки, които после децата ти вадят душицата да им купиш... Все пак повечето хора пътувайки в ГТ не се натоварват кой знае колко умствено и музикалният фон не им е противопоказен. Пример, едно "нормално" радио иска да поеме сметката за отопление на поликлиниката, срещу което в чакалните звучи неговият ефир, едва ли някой управител ще им откаже.
Само скоропостижното закриване на Столичен Автотранспорт ЕАД би гарантирало на софиянци ежедневно комфортно и безаварийно пътуване с автобус в градски условия, което априори би увеличило дялът на превозите на обществения транспорт и би повлияло положително на трафика в столицата!

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #28 on: 06.04.2012, 17:29:53 »
Ти сериозно ли ги мислиш тези неща, дето ги пишеш?  :D Спирам да споря с теб, иди, виж как изглежда градския транспорт в една нормална държава и разгледай има ли някъде такова нещо да се чува музика в автобус или трамвай. В метрото в Германия даже са разлепени табели "Не притеснявайте съседа си със силна музика от слушалките на МР3-плейъра си!". Ние ще правим от автобусите дискотечници защото някой в общината пак се е наял от бюджета и няма пари за нафта.  :neznam:

Offline The Freshmaker

• Защо пиша толкова много?
  • TM 303
    • View Profile
    • Email
« Reply #29 on: 06.04.2012, 20:10:38 »
Пари в тази държава има за всичко или почти за всичко, друг е въпросът за какво се харчат и колко процента от тях отиват по предназначение. След като някой за n-ти пореден път е решил за вземе едни пари за една работа, дето всъщност не е точно работа и на никой не му пука какво ще излезе и произлезе от нея, но парите са си пари, явно и това ще стане. Чудесно - ще си се возим на технически неизправни возила, обаче пък с радио, и ще спорим дали радиото е хубаво, а не дали возилата са изправни и адекватни на нуждите на потребителите. Хвала - ей това са градивни спорове...
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на транспортен геноцид към населението на София.

Offline etnies

• Модератор
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
« Reply #30 on: 07.04.2012, 02:59:20 »
Аз пиша за вариант за допълнителни приходи. Да се обмисли, да се заложат критерии и организира конкурс. Примерът ти с училищата изобщо не е подходящ, тъй като междучасията са кратки, а посетителите неплатежоспособни, макар по детските канали да се въртят непрекъснато реклами на играчки, които после децата ти вадят душицата да им купиш... Все пак повечето хора пътувайки в ГТ не се натоварват кой знае колко умствено и музикалният фон не им е противопоказен. Пример, едно "нормално" радио иска да поеме сметката за отопление на поликлиниката, срещу което в чакалните звучи неговият ефир, едва ли някой управител ще им откаже.

Идеята е тъпа, спорна и на практика - нерелизируема.
giorev, ти  явно нямаш понятие от реклама, но защо не мислиш поне, преди да почнеш от инат да си защитаваш тезата с някакви абсурдни аргументи.
На всичко отгоре раздаваш квалификация "катил" на очевидно най-правилният отговор,  който Костов може да даде  в случая  :angry:

Offline stankos

• View Profile
« Reply #31 on: 07.04.2012, 08:11:12 »
Глупости на търкалета ! Твърдо заставам зад позицията на Гьорев . Вместо от общината да се чудят "как да ни цакат с топла бира " ( визирам последните промени в превозните документи . ) да вземат да намерят допълнителни приходи за ГТ на София ! Мен пък ужасно ме дразнят налепените реклами по стъклата на ПС ,затова дайте да ги забраним ! Да забраним изобщо рекламата в ГТ а ? Пък ще направим билетчето 1,50 лв. и ще премахнем всички видове абонаментни карти , защото току виж някой ни" прекарал " и се повозил повече отколкото срещу билетчета !?!
Когато мирогледа на човек се свие до една точка , той казва : Това е моята гледна точка !

Offline T_4

• View Profile
« Reply #32 on: 07.04.2012, 16:33:08 »
Определено подкрепям идеята. Мисля, че тиха музика би била подходяща, особено на нощните курсове ми се вижда доста приятно. Когато в 2112 се пускаше музика, никога не е имало протести. Напротив, хората се радваха и се създаваше атмосфера. Изборът на музика също е важен, но мисля, че "Радио 1" е добър вариант. Сега остава да се измисли как ще се контролира изискването да се пуска определена станиция, а не "Веселина" примерно. 
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline rotation

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #33 on: 07.04.2012, 16:44:36 »
Станкос по принцип е от друг форум за радио, та затова напира за радиото, пък и там бръщолеви глупости, като тук.

Оффтопик: Радиоприемниците в автобусите фабрично инсталирани ли са в градските нископодови автобуси, например Конектото и ако да- защо не са сложени 3- 4 високоговорителя?

Offline abs111

• View Profile
« Reply #34 on: 07.04.2012, 17:39:37 »
Високоговорителите,както е касетофоните са фабрично вградени.Всички нископодови Конекто имат ;)

Offline rotation

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #35 on: 07.04.2012, 17:55:28 »
И защо не са сложени повече от един високоговорителя, а само един за рейсаджията?

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
« Reply #36 on: 07.04.2012, 18:02:56 »
Високоговорителите,както е касетофоните са фабрично вградени.Всички нископодови Конекто имат ;)
Не съм много сигурен, даже мисля, че естонските нямат фабрични радиа 91**. Иначе говорители в салона имат всички Конекта, вградени са в салонното осветление, загледайте се в единия край на плафона, че има дупчици, друг е въпроса, че не са свързани :)
НЕ на хейтърството!

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #37 on: 07.04.2012, 21:01:36 »
Идеята е тъпа, спорна и на практика - нерелизируема.
giorev, ти  явно нямаш понятие от реклама, но защо не мислиш поне, преди да почнеш от инат да си защитаваш тезата с някакви абсурдни аргументи.
На всичко отгоре раздаваш квалификация "катил" на очевидно най-правилният отговор,  който Костов може да даде  в случая  :angry:
Няколко мнения по-нагоре един потребител се изцепил, че "пари има", друг взел, че се съгласил. Тая приказка малко ми прилича на "има извънземни" - малко хора го твърдят, а още по-малко, че са ги виждали и нищо "черно на бяло". Та извънземни може и да има, но парите никога не са достатъчни, това да знаете от мен, независимо дали парите във вашата кесия, в общината, фирмата или държавата Y. А мениджър, който се отказва от приходи не става и "чеп за зеле" от него!
Аропо, забравих да питам човекът с цитата - Ти "разбирачо от реклами", какво мислиш или не си гледал тая реклама и това ти е достатъчно :)
« Last Edit: 07.04.2012, 21:04:22 by giorev »

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
« Reply #38 on: 07.04.2012, 21:03:09 »
Мениджъра първо трябва да гледа удобството на клиентите си, в случая недоволните ще са повече => идеята отпада
НЕ на хейтърството!

Offline rotation

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #39 on: 07.04.2012, 21:09:09 »
Мда, съгласен съм с Репчо! Така си ни е по- добре :P

Между другото защо не са свързани? Когато са били в гаранция тези автобуси и ако е поискано да се свържат колонките, май ще е трябвало да се заплати за тази услуга? Или Карат С, е поискало така?