Author Topic: За поведението на българите в метрото  (Read 1828 times)

Offline celebrity

• Напредващ
  • програмист
    • View Profile
Не знам дали темата е за този раздел, но е свързана с метрото и то по-точно начинът по който се държат пътниците в него. Возил съм се и на лондонското метро и на нашето и ми е направило впечатление, че в Лондон хората или си четат нещо или си гледат на някъде в пространството без да зяпат околните, а тук повечето хора зяпат тези срещу тях и тези, които седят прави. И погледите обикновено са като на хора, които за първи път виждат толкова хора накуп. Според вас на какво се дължи тази разлика?

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
До манталитет е. В Испания, приятелят ми, който живее отдавна вече там ми каза, че не е прието да се зяпат хората. Ти не носиш ли цаки да зяпаш мацките? Тааа, ако не ти харесва, Терминал 1 и 2 са на твое разположение. В нашия форум също си имаме правила, както и общовалидни норми за поведение, така че ще те помоля да се ограничаваш със заяжданици, или поне не от първото си мнение, защото можеш скоро да си заминеш! Визирам въпросите относно пола! ;)

Offline Knoxville

• Нямам спирка
    • View Profile
Ако има някоя хубава девойка, предпочитам да гледам нея, отколкото да чета вестник  :D

Offline freepigeon

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
Ако има някоя хубава девойка, предпочитам да гледам нея, отколкото да чета вестник  :D

А най-хубавото е да се правиш че четеш нещо а всъщност честичко да отправяш поглед към нищо неподозиращата "жертва"  а предпопчитания сезон , разбира се е лятото :laugh:  :rolleyes: :angel: 

А сега сериозно по темата...

Относно погледите ни в такива ситуации - по принцип във всяко общество има някакви наложени норми на поведение спрямо различните ситуации и места - в болница пазиш тихо,като влизаш у чужди хора се събуваш,не е прилично да пръцкаш на публично място и т.н. Тези норми са неписани но уседнали у всяко едно общество и са различни между различните групи - докато при нас е прието да се събуваме на гости то във Франция това не е така, пак във Франция не е неуважение да пърдиш на обществени места но имат и нещо което ние го нямаме - когато се разминаваш с някой на тясно място - врата на асансьор,тесна пътека и т.н си задължен да кажеш "Пардон" дори и да не се докоснете.

Пътуването в метрото е една чисто нова ситуация - близка до пътуването в автобус по това че често напълно непознати хора ти навлизат в личното пространство но същевременно и коренно различна защото не съществува възможност да отправиш погледа си през прозореца за да избегнеш визуалния контакт с което нарушаването на личното ти пространство е още по-грубо и неприятно. Затова и рекламите по света в метрото са най-скъпи - сигурността че ще ги забележи всеки един от пътниците е 100% . Нормално е щом отскоро  попадаме като общество в нея да нямаме все още изградени "неписани" правила и норми на поведение.  Един ден като имаме деца ние ще им предадем някакви норми на поведение но това е процес който отнема време - не пада от небето -все пак британците имат метро от 1901 (ако не се лъжа) ;)
« Last Edit: 12.04.2012, 23:48:54 by freepigeon »

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
1863 година, Васил Левски е още е бил жив....  :( Най-пресен ми е пак спомена от Испания, та там на пътуващите от предградията латиноамериканчета или местни дришльовци не им е казано, че не е тредно да надуват пачангата така, че да ги слуша целия влак...  :help:
« Last Edit: 12.04.2012, 23:57:41 by difian »

Offline celebrity

• Напредващ
  • програмист
    • View Profile
Ти не носиш ли цаки да зяпаш мацките?
Не зяпам мацките, щото ако ги зяпам ще трябва да си нося вестник и да се крия. Но е много противно когато ме зяпа някоя бабичка или мъж (в БГ да не са всички бисексуални хахахаха). А относно първото ми мнение - не обичам сексистите. ;)

Е те повечето хубави девойки ги возят в коли, а не в съградския транспорт. Освен това не мисля, че е възпитано, а не е и място за свалка по принцип. Какво зяпаш, не си ли виждал жена? :) Който може да има всяка не си хаби погледа за поредната кифла. А и за какво да зяпаш някоя ако не ти върне погледа и си гледа на някъде?
« Last Edit: 13.04.2012, 01:06:16 by celebrity »

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
К'ви са тия теми ...  :blink:
НЕ на хейтърството!

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
Ако ще говорим за поведение в метрото в Германия немците си секнат така носа, че може да дерейлира влака. В България шумното секнене не е прието и рядко можеш да видиш някой да си духа носа сякаш е за последно. Така че не всички навици са ни лоши. Все пак сме нация от 1300 години, докато повечето европейци са били племена, докато ние сме имали царе.

Offline celebrity

• Напредващ
  • програмист
    • View Profile
Така е, но мисля, че точно заради многото ни история сме в състояние на полуразпад. След години тук хората ще приличат на индиици. И все пак смятам, че е страшно обидно да ти навлизат в личното пространство по тоя груб начин.

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
Не разбирам. Как са ти навлезнали в личното пространство, като са те гледали?  :crazy:  Ако се притесняваш от погледи си служи бурка. Не може да очакваш, че никой няма да те гледа в обществено превозно средство, което на всичкото отгоре се движи в тунел и хората са седнали един срещу друг.

И повярвай ми, по-възпитано е да те гледат в очите, отколкото да ти зяпат през рамо вестника или в лаптопа, както обичат да правят западняците в техните метра.

Offline celebrity

• Напредващ
  • програмист
    • View Profile
Едно е да ме гледа някое секси маце, друго е друг пич.

Offline iashu

• Запален по ГТ
    • View Profile
имам мнение по темата за няколкото естествени неща, които западняците не считат за простащина, а ние считаме за излагащи...

Няма да обобщавам, че тяхното мнение е по- цивилизовано защото са по- израснали като народи, ами просто ще кажа, че според мен са прави да си измислят по- малко 'общоприети норми', просто защото нормите трябва да са ограничени до това да не пречиш на околните. Издухване на носа например или оригване могат да са ти неприятни звуци само ако си си решил да им се възмущаваш... Ако имаш самочувствието на най- интелигентното животно(а не на нещо повече), ще осъзнаеш, че това което да те отделя от останлите животни е само интелекта, а не трябва да е нещо друго.

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Едно е да ме гледа някое секси маце, друго е друг пич.
Това е рискът да си толкова красив и чаровен, сладур...   ;)

ТЕМАТА ЩЕ СЕ ЗАКЛЮЧИ, СТИГНАХМЕ ДО ГЕНЕЗИСА ѝ, ЧЕ СЕЛЕБРИТИ ИМА НЯКАКВИ ПСИХИЧЕСКИ И СОЦИАЛНИ ПРОБЛЕМИ, НО ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ТОВА НЕ Е ТЕМАТИКАТА НА ТОЗИ ФОРУМ. ВСИЧКИ ДА МУ ПОЖЕЛАЕМ УСПЕХ В БГМАМА, ТИЙНПРОБЛЕМ ИЛИ НЯКОЙ НА ЗДРАВНА ТЕМАТИКА!  :)

@iashu:

И какво е интелекта? Не е ли силата да се ръководим не по природните си инстинкти като да пър**м и да се изскеваме, че да ни чуят в целия автобус, а да се замислим, къде е прието и къде навява негативни асоциации и усещания? Интелектът ни е дал силата да манипулираме света за наше удобство и по наши разбирания, липсата на интелект у животните ги карат да действат на база първични инстинкти... ;)
« Last Edit: 13.04.2012, 17:23:01 by difian »

Offline celebrity

• Напредващ
  • програмист
    • View Profile
Хах, Дифиане не съм хич луд. А и не блъскам бабички за да правя снимки на превозните средства без да им се извиня както някои... Просто темата е мое наблюдение за разликата между пътниците в нашето и Лондонското метро. По-скоро зяпането е признак на психични проблеми, един вид "зяпам околните защото не съм виждал хора от месеци и по принцип рязко излизам от нас". За това говори зяпането, а не за друго. ;)

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Позицията ти предполагам е твоя лична, но не казваш на базата на какво я извеждаш, специалист по какво си, какви проучвания си напрвил... Наистина, смятам че изчерпахме нещата и вече се въртим в кръг. Съберил достатъчно материал, събери го и го публикувай. Този форум е трибуна за малко по-различна тематика! ;)