Author Topic: Чавдар 11Г - възстановяване от nyky  (Read 29244 times)

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
Ялта, ще ти бъда безкрайно благодарен!
Когато поостана свободен ще се разтърся. На първо време се сещам че имам 2 таса- метални и лъскави за задните гуми, ключ за мигачи от Икарус- става и на Чавдара, ще измислим и едни тромби. Ще ти направя и волана да е лек като на Икарус. Когато ги съберя всички чаркове, ще се договорим, и направо ще ти ги докарам в Пловдив.
Успех.

Благодаря, ще се радвам да се видим!

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
Изглежда доста запазен автобус! Браво за покупката още веднъж! Решил си да го възстановяваш в заводски вид, но от коя епоха на тези Чавдари - от първите или от последните ? От коя година е въпросния екземпляр ? Имам една емблема (от металните) "Чавдар" - твоя е ако ще слагаш такава, а не отделни букви.  :fan:

Автобуса е произведен 1983 год., ръчната спирачка е долу да скоростния лост, емблемата е с отделни букви, знам само в едно село Церово Пазарджишко има такива букви на един С5, но не съм питал човека дали ще даде да ги откача, така че сигурно ще прибегна до твоята, за което съм ти бизплатно благодарен, Кракомобил :)

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
БРАВО!!!  :fan: Прекрасно запазен!  :fan: Военен ли е бил? Иска ми се и аз да помогна с нещо, ама не се сещам с какво  :( А пък моята мечта е 5c! :)
  Не , не е бил военен, работил е в ДАП  Шумен - градски автобус. Знаеш ли Лъчко, дори моралната подкрепа ми стига. Това са уникални машини - толкова просто и практично направени с една права и една кръстата отверка и малко ключове можеш да го разглобиш и сглобиш целия автобус. 

Offline KRAKOMOBILA

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
Re: Чавдар 11Г - въстановяване от nyky
« Reply #23 on: 13.12.2012, 16:11:12 »
Тук е правилното място за твоята тема - ще откриеш много съмишленици и хора, които ще те подкрепят - защото ясно разбираме какво значи този автобус за теб, а и за нас. Да - може да не са били много добри - но както каза ти са си наши! Иначе - по доста военни Чавдари са останали отделните букви - тъй, че ако добараш някъде гараж на военните - може и да имаш късмет. Ако не - моята табела пътува и я монтираш. :)

НЕ НА КИЧА ПО ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА В ГТ!!!

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #24 on: 13.12.2012, 18:09:58 »
Можем само да се гордеем с Nyky и неговата инициатива! Адмирации и от мен! Браво!

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #25 on: 13.12.2012, 18:23:24 »
Както прочетох някъде във форума тук били морално остарели още при пускането си в производство. Съгласен съм, може и така да е, но това бяха автобусите на България, това е историята. Хубава, лоша - такава е.
И аз се радвам на твоята инициатива и те поздравявам за смелостта!
Всъщност самото общество си е било морално остаряло, ако го сравяваме със западните, така че тези автобуси са били тамън за нас :)
« Last Edit: 13.12.2012, 18:25:52 by Balkanton »

Offline T_4

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #26 on: 13.12.2012, 18:34:42 »
Поздравления и от мен! За съжаление съм прекалено малък, за да имам ясен спомен от Чавдари в София (за последно мисля, че се возих на Чавдар по А73 с маршрут кв."Хладилника"-кв."Овча Купел-2"), но ще се радвам да се повозя, когато се възстанови. Лошото е, че не мисля, че мога да съм полезен с нещо конкретно, но все пак те поздравявам за начинанието и ти желая успех. :goof:
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline Fantomas

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #27 on: 13.12.2012, 20:39:25 »
Адмирации за инициативата! Много се радвам да видя че все пак има хора у нас, които държат на подобни идеи да се реставрират и приведат в музеен вид автобуси или каквито и да било други транспортни средства! :fan:

Offline ku4eto

• Маниак
  • Безспир
    • View Profile
« Reply #28 on: 13.12.2012, 21:37:54 »
Огромни поздравления за начинанието! :fan: Все пак един Чавдар ще остане запазен за поколенията!
В този подпис няма да откриете псувни, нито намеци към някого.

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #29 on: 15.12.2012, 09:51:54 »
 В момента не правя почти нищо по автобуса защото е студено, ще бъда благодарен на всеки който помогне с идеи, части, или просто подкрепа. Не ползвам скайп, не обичам и фейсбук, спокойно можете да ми пишете на ivanov@madrid.com
« Last Edit: 29.04.2013, 13:17:59 by nyky »

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
    • Email
« Reply #30 on: 15.12.2012, 10:32:33 »
В момента не правя почти нищо по автобуса защото е студено.
Демонтирай, и прибери акумулаторите, или ги направи осигурени против кражба. Ако е с вода радиатора,- източи я, или измери точката на замръзване,- ако е с антифриз. Че замръзне ли няма оправия. Има пробка за източване на радиатора, и на блока на двигателя. Има ли парно- нафтова въздушна печка за отопление на салона ?
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #31 on: 15.12.2012, 11:01:51 »
   Ялта, всичко това е свършено отдавна, разбира се. Водата е източена, акумулаторите са при един приятел да ги "върти" от време на време на един трактор Т 150. Има печка за отопление на салона, но не съм се занимавал с нея. Вратата шофьорската не се заключваше /а и се отваряше, връзвах я с тел/, прозореца падаше, всичко това вече е оправено, сложил съм други лайсни на тази врата и едни уплътнения отгоре, както трябва да са, свалих ги от един 11м4. Като се пооправи времето ще проверя цялата ел. инсталация, трябва да се пуснат кабели за габаритите на покрива /няма ги, трябва да търся/, отделно кабели за високоговорителите /и тях ги няма/ и т.н. Сега ще потърся малко тъмно кафява изк. кожа за арматурното табло и около него. В Шумен са наплескали всичко с една ужасна черна боя, голям зор видях докато я махна.

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #32 on: 15.12.2012, 11:11:37 »
Кабели за задните горни габарити са лесни,- теглиш от долните към горните, и светват. Шофьорските врати винаги са си били проблемни, пази стъклото че трудно се намира. А за говорители, то направо си има място за цели колони. Трябва да измислиш някакъв разширителен съд за охлаждащата течност, защото мотора и радиатора са на едно ниво, и щом малко намалее водата, а се движи по наклон, или първа, или трета глава остават на сухо и гарнитурата на главата заминава.
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #33 on: 15.12.2012, 11:41:39 »
Проблем е била тая вода, още докато колата е била в Шумен, но се ядосвам, че не ми казаха още като го купих. Аз знам, че купувам стара машина, да ми бяха казали да гледам по-начесто водата.  Минах през Ришкия проход и там баири, нагоре-надолу. Надявам се, всичко да е наред, но ще видим. Това ще  го видя другата година, като го закарам на едно майстори на му прегледат двигателя, а и ел- инсталацията, че е стара и сигурно изобщо само е доправяна, да не вземе да се запали нещо. Знам къде има едни хвърлени 11м3, трябва пролетта да отида до там да помоля да ми дадат да разкача малко водни и въздушни съединения. Ще видим...

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #34 on: 15.12.2012, 11:46:59 »
То само долното- криво, на радиатора е "специално", другите стават и от маркуч, за вода. Току що открих и един чисто нов сенник за шофьорското стъкло, и той ще бъде твой.

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #35 on: 15.12.2012, 11:50:28 »
 :) Благодаря! Той наистина има нужда от сенник на дясното стъкло. Ама и ти май много си запален по тия стари железа?

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #36 on: 15.12.2012, 22:43:23 »
:) Благодаря! Той наистина има нужда от сенник на дясното стъкло. Ама и ти май много си запален по тия стари железа?
Ами има няма 10 год. карах такова желязо, и тайни няма за мен то.

Offline tiristor

• Нямам спирка
  • За пускане на БГ-1300 по линии 4 и 11!
    • View Profile
    • Email
« Reply #37 on: 16.12.2012, 00:07:43 »
Не мога да повярвам :blink: Уникална инициатива! Браво, nyky!! И аз тайничко съм си мечтал за автобус (макар и Икарус), шапка свалям на подобни хора, които не се спират пред нищо и постигат мечтите си. Пожелавам ти успех с начинанието и знай, че можеш да разчиташ на нас  :)

Знам, че не мога да си позволя да притежавам истински автобус, но някой ден ще се опитам да направя умалени модели на 11Г5-ца, колкото и да е трудоемко. Колега nyky, много бих се радвал, ако в удобно време за теб - напролет примерно - мога да погледна твоя Чавдар и да взема мерки, за да си направя чертежи поне на основните детайли по автобуса.

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #38 on: 16.12.2012, 00:48:28 »
Прощавай за въпроса, но колко ти струваше удоволствието да го купиш?
Аз не мога да разбера какъв е проблемът, че се е изпикал на гумата?
О.о

Offline zirka

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #39 on: 16.12.2012, 17:25:22 »
Виж само колко много адмирации получаваш! Определено не вярвах, че толкова много ще са позитивите за начинанието ти, не за друго, а защото си се спрял по някаква причина на ''некадърията'' Чавдар 11Г5. Успял си да попаднеш и на запазен автобус, Браво! Освен изброените по - напред примери с оригинални части, и фаровете му са запазени в такъв вид. Не е малко, защото в преобладаващата част на автобусите от тези модели, масово предните фарове са подменяни с кръгли. Някои изтъкват, че по - добре светили, други, къде на шега, че не се пълнили с вода – може би истината е прераснала някъде в шофьорски хумор! ...Но щом приемаш и съвети, ще си позволя един – боята му е хубава! Ако обаче, държиш всичко да е максимално близко до оригиналното и ако имаш възможност, разбира се: боядисай го в заводската му разцветка. Ако не помниш точна каква е, снимки има, и предполагам няма да е трудно да бъдеш насочен към тях!
Успех и от мене!       
« Last Edit: 16.12.2012, 17:28:13 by zirka »