Author Topic: Чавдар 11Г - възстановяване от nyky  (Read 26867 times)

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
Re: Чавдар 11Г - въстановяване от nyky
« Reply #40 on: 17.12.2012, 11:31:46 »
:) Благодаря! Той наистина има нужда от сенник на дясното стъкло. Ама и ти май много си запален по тия стари железа?
Ами има няма 10 год. карах такова желязо, и тайни няма за мен то.

Ялта! Обади се да се чуем, знаеш ли как имам нужда от човек като теб! Допитвам се до един такъв човек, като теб, който е карал такъв автобус, дори ми предложи да сменя двигателя с такъв на "мадара", но аз не искам. Звука е друг, не е същото.

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #41 on: 17.12.2012, 11:34:40 »
Не мога да повярвам :blink: Уникална инициатива! Браво, nyky!! И аз тайничко съм си мечтал за автобус (макар и Икарус), шапка свалям на подобни хора, които не се спират пред нищо и постигат мечтите си. Пожелавам ти успех с начинанието и знай, че можеш да разчиташ на нас  :)

Знам, че не мога да си позволя да притежавам истински автобус, но някой ден ще се опитам да направя умалени модели на 11Г5-ца, колкото и да е трудоемко. Колега nyky, много бих се радвал, ако в удобно време за теб - напролет примерно - мога да погледна твоя Чавдар и да взема мерки, за да си направя чертежи поне на основните детайли по автобуса.
   Заповядай, приятелю, когато ти е удобоно, само се обади преди това да не съм хукнал на някъде. Имам и вино, и ракия, и мезе, и рейса е пред къщи. Когато ти е воля ела...

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #42 on: 17.12.2012, 11:44:16 »
Виж само колко много адмирации получаваш! Определено не вярвах, че толкова много ще са позитивите за начинанието ти, не за друго, а защото си се спрял по някаква причина на ''некадърията'' Чавдар 11Г5. Успял си да попаднеш и на запазен автобус, Браво! Освен изброените по - напред примери с оригинални части, и фаровете му са запазени в такъв вид. Не е малко, защото в преобладаващата част на автобусите от тези модели, масово предните фарове са подменяни с кръгли. Някои изтъкват, че по - добре светили, други, къде на шега, че не се пълнили с вода – може би истината е прераснала някъде в шофьорски хумор! ...Но щом приемаш и съвети, ще си позволя един – боята му е хубава! Ако обаче, държиш всичко да е максимално близко до оригиналното и ако имаш възможност, разбира се: боядисай го в заводската му разцветка. Ако не помниш точна каква е, снимки има, и предполагам няма да е трудно да бъдеш насочен към тях!
Успех и от мене!     

Автобуса е боядисан и изглежда добре, но това е добре дотолкова, че да го пази от ръжда. Не е хубаво китосан, има черна боя между прозорците отвън, която не трябва да е там. В него по вратите и между прозорците има останала още оригинална боя, разцветката я знам много добре, и още от двете страни трябва да има щампа на старите ДАП-ове. /Ялта сигурно се сеща за какво говоря/.  За да е пълна "картинката" трябва да намеря и две рег. табели стари/бял фон с черни цифри/, които да започват с ВдБ... /такива бяха табелите тогава във Видин, а аз съм роден и израснал там/.
  Както казах нещата ще се развиват бавно, но честно да ти кажа вече не бързам, поне тоя автобус със сигурност няма да го нарежат. Поне за сега той има само една мисия - да остарява и радва хора като вас във форума и мен...:)

Offline did_ko

• Нямам спирка
  • гигантски радиоактивен термит - мутант
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #43 on: 17.12.2012, 20:18:32 »
Сега вече е сигурно, че ще има поне един запазен автобус Чавдар, който....
Както казах нещата ще се развиват бавно, но честно да ти кажа вече не бързам, поне тоя автобус със сигурност няма да го нарежат. Поне за сега той има само една мисия - да остарява и радва хора като вас във форума и мен...:)
......да обикаля страната по форумни срещи.Едно голямо БРАЕО и от мен.
Мразя да пиша и говоря за автобусите с марка "Чавдар" в минало свършено време.

Насилственото натъпкване на пътници в BRT  линиите е транспортен геноцид спрямо населението в Бургас

В ГТ Бургас НЕ ДОСТИГАТ АВТОБУСИ

Ако някои пост не ви харесва - можете да натиснете бутона "Информирай модератор".

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Re: Чавдар 11Г - възстановяване от nyky
« Reply #44 on: 18.12.2012, 20:45:05 »
Колеги,хрумна ми една идея.Всички се радваме и подкрепяме постъпката на nyky,но само морално.Та в този ред на мисли,какво ще кажете ако всеки от нас дари известна сума за реставрацията на автобуса?

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #45 on: 18.12.2012, 20:49:49 »
Колеги,хрумна ми една идея.Всички се радваме и подкрепяме постъпката на nyky,но само морално.Та в този ред на мисли,какво ще кажете ако всеки от нас дари известна сума за реставрацията на автобуса?

И можем да спретнем една бригадка напролет и да отидем да свършим нещо в помощ на колегата.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #46 on: 19.12.2012, 11:06:17 »
Мда, нека колегата да каже ако има нужда от някаква помощ с възстановяването, тези автобуси много ги обичам, все пак съм израстнал с такива и много ми е мерак да видя такъв отново. За това и на аватара имам такъв.
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #47 on: 20.12.2012, 09:55:35 »

Ти си луд! Не, недей, има толкова много нещастни хора в тая страна, по-добре да съберем пари за тях, или за някой от тях.

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #48 on: 20.12.2012, 10:03:11 »

И можем да спретнем една бригадка напролет и да отидем да свършим нещо в помощ на колегата.

Благодаря на всички в тоя форум още веднъж. Нека се постопли времето, може да се посвърши нещо по него, а и да няма бригада, всеки от вас ми е добре дошъл на гости просто така.
   Иначе сега ми хрумна нещо - направил съм един опис на нещата, които му трябват на рейса, освен да взема да го сканирам и кача и ако на някой нещо му попадне нека го запази, като се видим ще го монтираме на рейса.
« Last Edit: 26.04.2013, 15:08:32 by nyky »

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #49 on: 20.12.2012, 10:03:23 »
Най-накрая и аз да поздравя собственика на този автобус. Прекрасно е, че вместо да се бракува се е намерил човек, който лично да си го закупи :fan: :fan: :fan:
Инициативата да помогнем за възстановяването е прекрасна. Но то предполагам една разходка до София ще излезе доста скъпичко :(
мур

Offline stankos

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #50 on: 20.12.2012, 10:11:49 »
Давай списъка пък , който иска търси начин , а който не иска търси причина !
Когато мирогледа на човек се свие до една точка , той казва : Това е моята гледна точка !

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #51 on: 20.12.2012, 10:14:02 »
Ще го набера на компютъра и ще го кача, защото пиша много грозно, а и го правих като за себе си, незнаех, че има още луди :)

Offline KRAKOMOBILA

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #52 on: 20.12.2012, 10:53:56 »
Давай го тоя списък и ще издирваме каквото може.  :rolleyes:

НЕ НА КИЧА ПО ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА В ГТ!!!

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
    • Email
« Reply #53 on: 20.12.2012, 13:59:49 »
Ще го набера на компютъра и ще го кача, защото пиша много грозно, а и го правих като за себе си, незнаех, че има още луди :)
Давай списъка, да се подготвяме отдалече за по топлото време. Да търсим. А ако не сме луди, как бихме оцелели.
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline tiristor

• Нямам спирка
  • За пускане на БГ-1300 по линии 4 и 11!
    • View Profile
    • Email
« Reply #54 on: 25.12.2012, 01:53:09 »
Не мога да повярвам :blink: Уникална инициатива! Браво, nyky!! И аз тайничко съм си мечтал за автобус (макар и Икарус), шапка свалям на подобни хора, които не се спират пред нищо и постигат мечтите си. Пожелавам ти успех с начинанието и знай, че можеш да разчиташ на нас  :)

Знам, че не мога да си позволя да притежавам истински автобус, но някой ден ще се опитам да направя умалени модели на 11Г5-ца, колкото и да е трудоемко. Колега nyky, много бих се радвал, ако в удобно време за теб - напролет примерно - мога да погледна твоя Чавдар и да взема мерки, за да си направя чертежи поне на основните детайли по автобуса.
   Заповядай, приятелю, когато ти е удобоно, само се обади преди това да не съм хукнал на някъде. Имам и вино, и ракия, и мезе, и рейса е пред къщи. Когато ти е воля ела...
Благодаря ти за поканата :) Само да се постопли и се отзовавам.

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #55 on: 05.01.2013, 17:29:49 »
Давай списъка, да се подготвяме отдалече за по топлото време. Да търсим. А ако не сме луди, как бихме оцелели.

Привет на всички и Честита нова година! Нека сме здрави и живи, другото все някак ще се нареди!
Ето списъка с частите, които съм си набелязал и, който бях обещал. Ще съм благодарен на всеки отзовал се!

СПИСЪК
на необходимите части автобус Чавдар 11Г5

ОТВЪН

1.   Пръчка, която заключва предния капак (лява)
2.   Букви (ЧАВДАР), ако не метална табела. Оригинално са били букви
3.   Лайсна дълга лява с червено уплътнение в нея /под цялата дължина на стъклата/
4.   Лампички при акумулаторите
5.   Габарити за покрива
6.   Гумени уплътнения за външни лайсни – червени
7.   Ограничители за лайсни
8.   Външен капак на парното
9.   Тасове за колелата

ВЪТРЕ

1.   Указателни табели при бутоните за светлините
2.   Кожен калъф за капака на двигателя
3.   Радио
4.   Лампи за осветление
5.   Водачи за щора на предното дясно стъкло
6.   Огледало вътрешно и алуминиеви лайсни, разделящи предните стъкла
7.   Уплътнени гумени за предните стъкла
8.   Прозорец шофьорска врата
9.   Стойка за табела метална за захващане на тавана при предното дясно стъкло
10.   Бутони за отваряне на вратите
11.   Скоростен лост с оригинална дръжка /не е възможно да се отделят, за съжаление/
12.   Лайсна долна при капака на двигателя
13.   Пластмасови лайсни под прозорците /държат фазера/
14.   Дървени елементи над шофьорската врата
15.   Държачи за корнизи на пердетата /има ги само в 11м3 и 11м4/
16.   Решетка за парното /около 0.5м/
17.   Уплътнения за люковете
18.   Лампа осветителна над задната седалка
19.   Лайсни за пода напречни при подиума зад третата дясна седалка и пред задните седалки
20.    Високоговорители
21.   Уплътнение преден десен прозорец, или цял прозорец с уплътнение /прозореца на автобуса е от 11м3, там уплътнението е различно/
22.   Гумени маркучи и съединения за масло, вода и въздух
23.   Щека за газта
24.   Чистачки
25.   Чохъл, закриващ кабелите под арматурното табло
26.   Ръкохватки – шофьорска врата

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #56 on: 14.01.2013, 12:05:59 »
Имаш от мен бутони за отваряне на вратите . Ще опитам да намеря и стъкла за мигачите.

Offline nyky

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #57 on: 14.01.2013, 12:24:56 »
Благодаря :)

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
    • Email
« Reply #58 on: 14.01.2013, 15:50:21 »
СПИСЪК
на необходимите части автобус Чавдар 11Г5
ОТВЪН

1.   Пръчка, която заключва предния капак (лява)
2.   Букви (ЧАВДАР), ако не метална табела. Оригинално са били букви
3.   Лайсна дълга лява с червено уплътнение в нея /под цялата дължина на стъклата/Тази лайсна е трудна за намиране,- алуминий. А в краен случай червените уплътнения се продават на метър- лепящи.
4.   Лампички при акумулаторите Ще ти намеря.
5.   Габарити за покрива Приспособяват се подходящи.
6.   Гумени уплътнения за външни лайсни – червени Ползува се микропореста гума.
7.   Ограничители за лайсни-Трудна работа.
8.   Външен капак на парното Ако го няма, трябва да да се прави нов.
9.   Тасове за колелата Два броя имам, и са твои.

ВЪТРЕ

1.   Указателни табели при бутоните за светлините Тук трябва да импровизираш.
2.   Кожен калъф за капака на двигателя Трудна работа, по лесно е да се направи нов,- дунапрен+ изкуствена кожа.
3.   Радио Ще ти намеря, но за слушане на музика, а не радиоуредба.
4.   Лампи за осветление Ще ти осигуря.
5.   Водачи за щора на предното дясно стъкло Имам някакви, но ще трябва да се приспособяват май.
6.   Огледало вътрешно и алуминиеви лайсни, разделящи предните стъкла Огледало ще намеря, но лайсната е проблемна.
7.   Уплътнени гумени за предните стъкла Ако говориш за обиколните гумени уплътнения, е трудна работа. Ако е за вертикалните гумени уплътнения,- микропореста гума- лентова.
8.   Прозорец шофьорска врата Това е трудно, вероятно ще трябва да се купува, ако има от къде, обаче.
9.   Стойка за табела метална за захващане на тавана при предното дясно стъкло Вече нямам спомени, какви бяха оригиналните, но ще се направи лесно, и с осветление отзад.
10.   Бутони за отваряне на вратите В краен случай ще намеря от Икарус.
11.   Скоростен лост с оригинална дръжка /не е възможно да се отделят, за съжаление/ Както ти казах топката е лепена. Имам удължена ръкохватка за лоста на скоростите, от текстолит.
12.   Лайсна долна при капака на двигателя Също трудна работа- улуминий е.
13.   Пластмасови лайсни под прозорците /държат фазера/ Оригиналните са от алуминий.
14.   Дървени елементи над шофьорската врата Ще трябва сам да ги изрезваш, от рейс на рейс не пасват, но се изрязват със зеге от буково дърво.
15.   Държачи за корнизи на пердетата /има ги само в 11м3 и 11м4/ Това се импровизира с тънки скоби, и арматурно желязо- Ф-4, 5 мм.
16.   Решетка за парното /около 0.5м/ В Практикер се продават, ако не се намери.
17.   Уплътнения за люковете Почти няма от къде да се намери.
18.   Лампа осветителна над задната седалка Казва се плафон, ще измислим нещо.
19.   Лайсни за пода напречни при подиума зад третата дясна седалка и пред задните седалки Това евентуално трябва да се купуват лайсни алуминиеви от Практикер, или Бриколаж.
20.    Високоговорители Ще намерим.
21.   Уплътнение преден десен прозорец, или цял прозорец с уплътнение /прозореца на автобуса е от 11м3, там уплътнението е различно/ И това е много трудна работа.
22.   Гумени маркучи и съединения за масло, вода и въздух Гумените маркучи по диаметър трябва да се опишат, а за въздух по снимка може.
23.   Щека за газта Това трябва да се изясни за какво, и кое става въпрос.
24.   Чистачки Трябва да се знае какви са рамената на чистачките.
25.   Чохъл, закриващ кабелите под арматурното табло Това също се скроява от изкуствена кожа+ вата.
26.   Ръкохватки – шофьорска врата Право да ти кажа, вече нямам спомени какви бяха ръкохватките.
« Last Edit: 14.01.2013, 21:39:59 by я л т а »
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline transtriumf

• Нямам спирка
  • 5029 (1989-2016)
    • View Profile
« Reply #59 on: 14.01.2013, 20:01:24 »
Във варненския ДАП се пази един Чавдар 11Г5, бракуван е от близо 4 години, видимо не е толкова разграбен, но предполагам се пази за резервни части, тъй като имаме 4-5 такива екземпляра в движение (използваме ги за аварийни). За стъкла-каквото и стъкло да ти трябва би трябвало да има (а и други части), защото от бракуваните и нарязаните мисля, че се пазят още. Лампа-от Икарус може да се сложи, а може и в целия салон да се сложат, за да е по-добро осветлението. снимка  Ако искаш питай ГТ Варна за части, само че е доста далеч. За радио-попринцип не може ли да се монтира каквото и да е авторадио, стига да се изкарат захранващи кабели? Нашите Чавдари бяха така.
« Last Edit: 14.01.2013, 20:17:01 by transtriumf »

Човек не е ли засадил поне едно дърво и не се ли е возил на Икарус не е живял.