Author Topic: Тролейбуси  (Read 63491 times)

Offline mgk

• Маниак
    • View Profile
Re: Re: Перник
« Reply #40 on: 27.02.2009, 09:47:03 »
Да,точно така 17 на отиване през Буч.път,по Бл.Гебрев-до Метал и навръщане през пазара,а 16 през пазара,Метал,Бл.Гебрев,Буч.път и по маршрута си,но това беше за около 2-3 год.може би и спряха 16,след което си остана само 17 по сегашния си маршрут-Буч,път,Бл.Гебрев,Метал и обратно(но предполагам знаеш от около 1 год.по 17 тролеи не се движат,обслужва се от автобуси)

Offline freepigeon

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #41 on: 27.02.2009, 11:12:54 »
Знам много добре за 17.Аз имах лошия късмет да стана свидетел именно на залеза на тази линия.До миналата година учех в езиковата и като бях осми клас(2003-2004) именно със 17 си ходех на училище-беше си редовна всяка сутрин и ме устройваше.През 2004-2005 станаха нередовни от пет дена в седмицата един-два дена нямаше седемнайска,през 2005-2006 само през един два дни имаше,през 2006-2007 беше чудо да видиш 17,и през 2007-2008 окончателно престанаха да пускат тролеи 17....

Offline mgk

• Маниак
    • View Profile
« Reply #42 on: 27.02.2009, 11:47:59 »
както е тръгнало не знам дали ще просъществуват тролеите в Перник,останаха 2 линии само,мрежата е в окаяно състояние,самите тролеи също(с изкл.на няколко бройки),които що годе стават,през 90 те се движеха толко мн.тролеи,сега 10 през половин час и 20 също....

Offline BB

• Маниак
    • View Profile
« Reply #43 on: 27.02.2009, 12:04:03 »
А какво беше състоянието на мрежата през 90-те.

Offline mgk

• Маниак
    • View Profile
« Reply #44 on: 27.02.2009, 13:49:52 »
Първата половина на 90те горе-долу добре,след 96-97 е ужасна,мрежата в Перник никога не е била перфектна,още от самото начало е имало проблеми с нея

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
« Reply #45 on: 27.02.2009, 14:57:06 »
както е тръгнало не знам дали ще просъществуват тролеите в Перник,останаха 2 линии само,мрежата е в окаяно състояние,самите тролеи също(с изкл.на няколко бройки),които що годе стават,през 90 те се движеха толко мн.тролеи,сега 10 през половин час и 20 също....

За много голямо съжаление си прав....Този транспорт загива а в последните години се вижда много добре че това е така.
Смятам че самите тролеи не са толкова зле-возил съм се на същите в Бургас и Велико Търново и мога да заявя със сигурност че нашите са много по запазени от бургаските и горе долу като великотърновските,с тази разлика че при нас седалките,дръжките и кабините са още оригиналните.В Бургас са сложили едни ужасно грозни пластмасови седалки които си личи че са ужасни и правят интериора още по-отблъскващ.
Проблемите са два,но те са толкова тежки,че само радикална финансова инжекция би могла да ги спаси,каквато за съжаление няма откъде да дойде.

1.Контактната мрежа-можем да се "похвалим" с най-старата и най-окаяната мрежа в България,просто вече няма нито едно място където тролеите да могат да вдигнат повече от 20км/ч без да скъсат жица или да им паднат стрелите;
когато вали сняг това означава задължително пропадане на мрежата,а има места където тя е толкова кърпена и наставяна че таралежчетата(не знам как е технологичния термин за това устройство което скрепява две жици една за друга,но така му викат хората) са три или четири на разстояние 1 метър;
вече почти навсякъде мрежата е провиснала с поне 20см-въобще положението е повече от трагично.
Аз не съм на твоето мнение за прежата по-рано.Поне до 2001-2002 по вътрешноградската магистрала тролеите развиваха поне 60км/ч около 2004 имах невероятното удоволствие да се возя на ДАК (113),който изпревари икарус по 17 на винпром(ако искате ми вярвайте,това го видях с очите си!).

2.Липсата на шофьори-докато и с тази мрежа може някак да се движат тролейте,без шофьори се вижда резултата-свиване на разписанието,закриване на линии,неизползване на 2/3 от наличния парк....Пагубна се оказва близостта на София със 700 лв шофьорска заплата и съвсем нормално 70% от ватманите сега въртят волана на 7 и 6 от скгт.Останаха само старците пред пенсия и онези които са подписали договор за по-дълго но и те ще напуснат като им изтече.Това убива тролейбусния транспорт в Перник,не друго.
« Last Edit: 27.02.2009, 14:59:18 by freepigeon »

Offline mgk

• Маниак
    • View Profile
« Reply #46 on: 27.02.2009, 16:07:49 »
И на мен ми се е случвало тролей да изпреварва автонус,но не си спомням точно кой номер е бил,а Дак 113 наистина е един от добрите тролеи,както и 109,116 и119(макар,че последния доста дълго не беше излизал на линия,но от около 1 месец се движи редовно)

Offline BB

• Маниак
    • View Profile
« Reply #47 on: 27.02.2009, 22:01:16 »
И във Варна беше гръмнал един дак пред гарата, някъде към 1994-95 година.

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
« Reply #48 on: 27.02.2009, 23:19:15 »
A дали знаеш каква е била причината за това запалване?Какво им е толкова?На мен ми се е случвало да замирише страшно много на изгоряло-една много силна и остра миризма на не толкова изгоряло,колкото жици(в 118 за mgk)-свали ни ватмана и си остана да мига,след няколко часа беше пак на линия!Да не споменавам че и гръм е удрял тролей като аз съм в него-беше шоу за очите и ушите!....Въобще за 12 години всеки ден на тролеи какво ли не ми се е случвало,веднъж видях и как контакта между мрежата и едната стрела гореше-огън си,не искри и така...!Имам много за разказване-чак сега намерих някой който също се интересува от тролеите и не мога да си затворя устата казвайте ми ако прекалявам много...по принцип никой не знае че аз имам това за интерес и с никой не говоря за това-веднъж казах на майка ми а тя ми каза "Какво се занимаваш с глупости само-не ме интересува за тия боклуци" и до там беше...
« Last Edit: 27.02.2009, 23:38:01 by freepigeon »

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
« Reply #49 on: 27.02.2009, 23:36:00 »
И на мен ми се е случвало тролей да изпреварва автонус,но не си спомням точно кой номер е бил,а Дак 113 наистина е един от добрите тролеи,както и 109,116 и119(макар,че последния доста дълго не беше излизал на линия,но от около 1 месец се движи редовно)

А и 109 май го пенсионираха,а ми беше любимия дак-поне от 2007 не съм го виждал,а според мене беше най-хубавия от всички,както и 119.А 113 според мене е най-зле от всички (не говоря технически,това не знам) но като интериор и външен вид.Може би технически най-зле е 111,защото не знам дали си забелязал но той никога не е по 10.Единствено него никога,абсолютно никога не са го изпращали по 10.В това съм сигурен.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #50 on: 27.02.2009, 23:43:19 »
Ще е интересно да разкажеш наистина повече неща за тролеите в Перник. Аз лично съм останал с добри впечатления от ДАК Чавдарите и ЗиУ-тата в Перник, личи си че са поддържани и ремонтирани, но контактната мрежа е доста провиснала както споменахте. Според мен на първо време трябва мрежата да се опъне, да се сменят някои съоражения-стрелки, дъги, за да се повиши скоростта. Едва ли ще е кой знае колко скъпо. Иначе през 2006-та като че ли се движеха доста на често тролеите, през лятото на 2008-ма също на авто-тролейбусната гара можеха да се видят по 2-3 чакащи тролейбуса, а сега като бях на международният кукерски фестивал в Перник(февруари 2009-та) видях само едно ЗиУ на гарата.
А какъв е бил случая с тролейбуса ударен от гръм? Заземителният синджир ли не е докосвал земята или какво точно е станало?
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
« Reply #51 on: 28.02.2009, 00:07:04 »
Ще е интересно да разкажеш наистина повече неща за тролеите в Перник. Аз лично съм останал с добри впечатления от ДАК Чавдарите и ЗиУ-тата в Перник, личи си че са поддържани и ремонтирани, но контактната мрежа е доста провиснала както споменахте. Според мен на първо време трябва мрежата да се опъне, да се сменят някои съоражения-стрелки, дъги, за да се повиши скоростта. Едва ли ще е кой знае колко скъпо. Иначе през 2006-та като че ли се движеха доста на често тролеите, през лятото на 2008-ма също на авто-тролейбусната гара можеха да се видят по 2-3 чакащи тролейбуса, а сега като бях на международният кукерски фестивал в Перник(февруари 2009-та) видях само едно ЗиУ на гарата.
А какъв е бил случая с тролейбуса ударен от гръм? Заземителният синджир ли не е докосвал земята или какво точно е станало?

От теб научавам за заземителен синджир,но предполагам че си е бил на място,защото и до сега си е в движение тролея - 220.Но беше много "забавно".Бяхме на баира за Тева (квартал на Перник на височко с  линия 10),имаше буря,имаче гръмотевици изведнъж хоп-едно шумно пукане се чу-по-слабо от пиратка, по-скоро като пукане на балон но по-силно придружено със силна искра идваща откъм кабината на ватмана-под табелката,нормално последва миризма и пушек,но ватмана отвори тази "кутия"(не знам какво има там,предполадам че това,което всъщност движи тролея) да види какво е станало,каза че няма страшно и че можем да останем докато дъжда спре,затвори кабината и остана вътре в салона с нас докато дойде следващия тролей.Но на мене ми беше интерсно,въпреки че тогава се изплаших.
« Last Edit: 28.02.2009, 00:11:53 by freepigeon »

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #52 on: 28.02.2009, 00:18:22 »
Попринцип трябва да има заземителен синджир против електризация на тролейбуса. При нас в София Икарусите имат такъв най-отпред, под кабината на шофьора. В Перник съм пътувал с тролейбусна линия 20. Винаги ми е било интересно да отида до Тева с 10-тката, следващият път като отида до Перник ако остане време ще отида. Иначе по магистралата към кв.Изток с един Дак Чавдар развихме доста висока скорост-може би към 45-50 км/час. А къде са ремонтирани ДАК-овете? В Дупница ли? Направи ми впечатление, че в тролеите в Перник е много чисто и на гарата ги чистеха, сега не знам дали още го правят. Интересно щом сега са на такъв интервал във върхов час не става ли много тъпканица, все пак Тева и Изток са големи квартали, бившето село Църква, сега квартал до където отива 20 също е с доста население.
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline mgk

• Маниак
    • View Profile
« Reply #53 on: 28.02.2009, 00:42:10 »
Аз на нито един пернишки тролей не съм виждал такива заземителни синджири като наИкарусите в Сф,колкото до ремонтите на тролеите мисля,че си ги правят на място в Перник,не знам да са ги карали на друго място

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
« Reply #54 on: 28.02.2009, 00:47:25 »
Попринцип трябва да има заземителен синджир против електризация на тролейбуса. При нас в София Икарусите имат такъв най-отпред, под кабината на шофьора. В Перник съм пътувал с тролейбусна линия 20. Винаги ми е било интересно да отида до Тева с 10-тката, следващият път като отида до Перник ако остане време ще отида. Иначе по магистралата към кв.Изток с един Дак Чавдар развихме доста висока скорост-може би към 45-50 км/час. А къде са ремонтирани ДАК-овете? В Дупница ли? Направи ми впечатление, че в тролеите в Перник е много чисто и на гарата ги чистеха, сега не знам дали още го правят. Интересно щом сега са на такъв интервал във върхов час не става ли много тъпканица, все пак Тева и Изток са големи квартали, бившето село Църква, сега квартал до където отива 20 също е с доста население.
До колкото знам (не е 100% информация) никъде не са ги какрали Даковете-оправиха си ги в депото,частите бяха нови а скелетите са на старите,те даже и повечето номера си им запазиха както си бяха.Направиха ги кукли някъде през 2004 а бяха преди това в ужасно лошо видимо състояние.Можеше да се направи лесно сравнение,защото един по един ги ремонтираха и по едно време имаше "новите"-лъскави и нови и старите-мръсни,разядени и грозни.Последните неремонтирани бяха 112,115 и 117 но малко след това ги спряха.
Още си ги чистят ама проблема е че няма време да изсъхнат и хората влизат и става по-зле отколкото сухи.
Колкото до това дали се пълнят-от много отдавна ако има един-двама правостоящи това се счита за доста пълен тролей-10 е дублирана напълно от маршрутка 8,която на всичко отгоре е със същото разписание и обира пътниците преди него,а при 20 е още по-зле 100% дублиране със 20е маршрутка,19 и 18 автобуси в целия си маршрут и с още половината ГТ в по-голямата част на маршрута а 17 беше толкова безнадеждно дублирана че я спряха.Хората не искат да се возят на тролей,защото е много бавен,не знаеш дали ще отидеш до мястото където   искаш-единствената причина е че още държат цена 0.50лв (поне до август беше така) та бедняците нямат друг избор.Хора няма-само сутрин и вечер по принцип 10 се пълни горе долу нормално от ученици и работници,а 20 е слаба,но дълга линия и то пак същото излиза.А си спомням допреди пет години сутрин по 10 пращаха по две ЗИУ(или дак) на курс и тях ги цепехме по шевовете.Имало е случаи в които вечер на стъпалата съм се возил...За 20 не знам но и там е било така сигурно.А на Тева няма толкова какво да видиш-след разклона (може би си видял стръмното с отклонени жици) има два доста стръмни хълма (и там едно ЗИУ се заби в един стълб но за това някой друг път ;)) след което почва един класически комунистически квартал-панелки,панелки,панелки и има само две спирки до колелото-къса линия е 10ката.
« Last Edit: 28.02.2009, 00:49:33 by freepigeon »

Offline mgk

• Маниак
    • View Profile
« Reply #55 on: 28.02.2009, 00:54:44 »
60 ст.е вече билетчето в тролеите от около 4-5 месеца:)В пиковите часове се пълнят пак тролеите,особено ако не е минал някакъв друг транспорт преди тролея.От Даковете в най-окаян външен вид наистина май е 111,доста зле изглежда и самата боя му е доста гадна,перфектния външен вид има Дак 109,но мисля,че не е бракуван,наистина скоро не съм го засичал,но мисля,че последно около есента мин.год.съм го виждал на линия,110,също от доста време не е излизал

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
« Reply #56 on: 28.02.2009, 00:58:53 »
А,на мене ми беше писнало от 110 и 113 аз не ги харесвам.А то билетчето вече било станало 0.60 значи.А рейсовете още на 0.70 ли возят?И исках да те питам дали знаеш какъв е случая на мрежата която вече махнаха която минаваше покрай болницата-защо въобще е направена??Движили ли са се някога оттам тролеите?Аз си спомням един единствен случай-когато ремонтираха кръговото пред изчислителния център и въртяха на болницта тролеите та ползваха тая мрежа.Верно за нищо не служеше,ама и те с лека ръка всичко изпомахнаха-много ме беше яд.И не само там...
« Last Edit: 28.02.2009, 01:03:14 by freepigeon »

Offline mgk

• Маниак
    • View Profile
« Reply #57 on: 28.02.2009, 01:02:13 »
0.80 са рейсовете,ти идваш ли си в Перник и кои тролеи повече те кефат Даковете или Зиу?

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
« Reply #58 on: 28.02.2009, 01:07:02 »
За съжаление не се прибирам-сега живея и следвам в Лион,Франция :) Няма да ти казвам като дойдох с зяпнала уста останах като видях транспорта тука!!!

Аз може би предпочитам ЗИУ,но и даковете си ме кефят.Най-харесвам 207,210 и 225,но напоследък 225 позападна и не ми харесва нещо!И 210 не е това което беше-по едно време го бяха лъснали,с едни огромни кравиви цифри 210-трепеше рибата по едно време.Понмиш ли го като беше така?
« Last Edit: 28.02.2009, 01:10:14 by freepigeon »

Offline mgk

• Маниак
    • View Profile
« Reply #59 on: 28.02.2009, 01:17:14 »
А аз предпочитам Дак,не знам защо,но ми харесват повече,да спомням си го мн.добре 210 наистина беше различен и лъскав с тази тъмносиня боя,също мн.ми харесваше и сега също зиу 216 и той е един от"лъскавите"тролеи