Author Topic: Ферибота в град Белослав  (Read 9630 times)

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Ферибота в град Белослав
« on: 28.08.2013, 22:54:17 »
Интересувам се от информация, актуално разписание и тн. на ферибота в град Белослав Варненско. Ферибота се използва като ГТ, някъде чета че се движи на интервал 15-30 мин.,в различните часови зони има часове за профилактика, но актуално разписание не откривам. Дори в това клипче, пише че ферибота е безплатен, може би е част от градския транспорт на града? Мога ли да се кача пеша на него, вместо с автобус на ГТ или кола, гледам на клипа има и салон за пътници. Всякаква информация е от полза, впечатления всичко.

http://www.youtube.com/watch?v=7cZW3tNEP5w
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Ферибота в град Белослав
« Reply #1 on: 28.08.2013, 23:21:50 »
Фериботът не е част от ГТ на Белослав - той е целият ГТ на градчето. С построяването на канала между Варненското и Белославското езеро градчето е отрязано на 2 части като по-голямата част от него е откъсната от гарата. Както пише в коментара на клипчето, в началото е имало понтонен мост, който през 1976 се преобръща от претоварване и загиват 35 души. Строеж на нормален мост би било скъпо начинание, тъй като той трябва да бъде достатъчно висок, за да минават под него големите фериботи Варна-Иличовск/Одеса (или да е с механизъм за вдигане и сваляне). Оттогава е фериботът, а освен него общината има и малко корабче, което спасява положението с пешеходното пресичане при тежки метеорологични условия. Разбила се, че ферито вози пешеходци освен автомобили.
В друго клипче го има разписанието, но този вид возила обикновено тръгват, след като се напълнят:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=zfOMCg30QaQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=zfOMCg30QaQ</a>
« Last Edit: 28.08.2013, 23:39:02 by blagun »

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2 on: 02.09.2013, 00:00:41 »
Еми тогава остава да ви представя и ГТ в град Белослав именно ферибота. Оказа се че наистина е безплатен. Салона за пътници вътре е с дървени пейки, много хубаво се чува двигателя вътре. Автобуса се качва също на ферибота, снимал съм го на една от снимките. Като всеки ГТ и този с ферибота си има върхов час и също става тъпканица, на 3-тата снимка се вижда.

Няма да повярвате обаче как спира ферибота-вижда се как е направена бетонна наклонена рампа, та спирането е като ферибота се блъсне в наклонената рампа и се чува страхотен гръм и скърцане, който ехти в целия район и това е на всяко спиране. Яко е  :)  На последните стнимки се вижда, как понякога ферибота закъснява, защото изчаква преминаването на голям кораб през канала, вижда се и колко наистина е горомен кораба, по ферибота до него. Интересно докато си пиеш кафето на центъра на Белослав и по канала да мине това нещо близо до теб. Като стане така се образува километрично задръстване от коли обаче и не знам последните колко чакат.
« Last Edit: 02.09.2013, 00:12:44 by Ivo »

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3 on: 02.09.2013, 00:04:04 »
 :D
« Last Edit: 02.09.2013, 00:27:41 by Ivo »

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4 on: 02.09.2013, 19:31:45 »
Хубаво е, че има редовен транспорт и то безплатен. Но самото строителство на този канал е довело и до голяма екологична катастрофа, отделно и неудобството да разделят града по този начин :/

Тук пише за трагедията от 7 ноември 1978г., 65 човека са загинали, жалко за тях!
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #5 on: 02.09.2013, 23:32:09 »
На мен ми стана интересно, че открих изоставена ж.п.гара и от другата страна в Белослав откъм центъра, и то сградата е прилично запазена. Дори на еня имаше паметна плоча че е била окупирана навремето от борци против фашизма или нещо подобно не се зачетах. Интересно, да не би някога да е имало линия и от другата страна на канала? Ако ви е интересно ще кача и снимка.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: 03.09.2013, 00:17:56 »
Но самото строителство на този канал е довело и до голяма екологична катастрофа, отделно и неудобството да разделят града по този начин :/
Строежът на корабните стоянки във Варненското и Белославското езеро е по-доброто решение, отколкото ако Варненският залив беше нарязан с кейове и вълноломи - тогава трябваше всичко до Галата да е унищожено. Това позволи ТЕЦ Варна да е все пак на разстояние от града, а коловозното развитие на фериботния комплекс да не пречи на гара Варна. Екокатастрофата стана заради голямата химия и циментовия завод в Девня.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #7 on: 03.09.2013, 01:15:37 »
За заводите и теца е ясно, че замърсяват, но прочетох, че самото съединяване на сладководното Белославско със соленото Варненско езеро е унищожило цялата сладководна флора и фауна :( За мен лично е било излишно да строят такива мегаломански заводи и да съсипват природата. Комунистите са съсипали стотици хектари плодородна земя, за да бълваме отрови и некачествена продукция...
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline varnafan

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #8 on: 13.09.2013, 10:57:11 »
Ето от къде може да се свали разписанието на фериобта "Белфери" http://www.beloslav.org/subsection-96-informaciya.html
Вчера от чисто любопитство и аз реших да се повозя. Напълно безплатен е и за хора и за автомобили. Пътуването е 3-4 минути. Интересно ми беше макар, че на хората които живеят там едва ли им е е много удобно да разчитат на този ферибот всеки ден. От друга страна си имат един уникален за БГ градски транспорт:-) Благодарности за снимките от Ivo:-)

Offline ivanjordanov

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: 04.02.2014, 16:53:58 »
Никога не съм знаел за този ферибот. Нека и аз да благодаря за информацията. ;)

Offline NoraPavlova

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
« Reply #10 on: 04.02.2016, 21:03:43 »
Аз също не бях чувала за подобно нещо. Даже безплатен бил. До къде може да се стигне и има ли някакви други спирки, преди крайната дестинация?