Author Topic: Помните ли тези фигурки по табелките...  (Read 20653 times)

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
Да де, аз не съм тръгнал да взимам табела, ама просто се питах... Аз също съм твърдо против "джобенето" на автобуси, тролейбуси и трамваи.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
Quote from: Dragon
И внимавай Веско да не те добара
Да внимава аз да не го добарам, че ще се разчуе  

Offline x3m

• Наистина съм луд
    • ICQ Messenger - 319415660
    • View Profile
    • Спирка.org
    • Email
хех.. дам - рискоавно си е, но си струва. за водача и обикновените хътници тва е просто парче пластмаса/ламарина с грозни цифри и букви.
за мено абече  много повече - това е живата история на града ми.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
Quote from: CKD
Да внимава аз да не го добарам, че ще се разчуе  

Може и да се разчуе... ((((: Хехе, майтапя се бе, естествено, че няма да крада табели, аз да не съм крадец. Все пак са ме възпитавали добре.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline x3m

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Спирка.org
    • Email
хайде още малко интерсни . ако не ви е станол досадно вече де:

304 - от първите мисля - близо 20-25 години назад във времето - наскоро спечелена от искърския 1322:

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
Тази е с по-различен шрифт от предишните (260, 76), да не би да зависи и от гаража?

Offline x3m

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Спирка.org
    • Email
ако говориш за малката 260/74 от галерията, да различно е, но защото тази на 260/74 е далеч-по-нова - тя е от 90-те, при това от средата на 90-те.

тази на 304 прилича на 74-голямата до Хр.Ботев. загледай се в 4-ката - има поразителни прилики в шрифта, макари  тази да е по-идлъжена (удължението на горната черта, несъразмерната здебелина на линиите от `триъгълника`)

в началото шрифтовете в гаражите си приличат почти до напълно едентични - с годините се променят все повече, разчупват се или напълно се сменят, така докато всеки гараж вече си има нещо като запазена марка на изписване. (картонените в земляне, плексигласовите в малашевци, кутиите на дружба и неотлъчно съхранената и до последния час на република пластмаса)

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
Quote from: x3m
тази на 304 прилича на 74-голямата до Хр.Ботев. загледай се в 4-ката - има поразителни прилики в шрифта, макари  тази да е по-идлъжена (удължението на горната черта, несъразмерната здебелина на линиите от `триъгълника`)
Вярно, че е така

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
304 - от първите мисля - близо 20-25 години назад във времето
Не е от първите - както вече казах, те бяха бели с черни цифри и червена диагонална линия. Тази е от поколението след 1983 г.

Offline x3m

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Спирка.org
    • Email
Quote from: blagun
Не е от първите - както вече казах, те бяха бели с черни цифри и червена диагонална линия. Тази е от поколението след 1983 г.

не си ме разбрал  - виж следващото ми мнение - там обяснявам че прилича на голямата на 74. или май аз не се изразих правилно - под първи имах превдив първите, изпълнени изцяло на червен/зелен фон, точно след промяната през 83-та. от най-старите така или иначе нямам нищо за жалост . тази 304 е от първите правени след 83-та година

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
x3m, тази ТБ табела от 3-ката откъде си я взел? Аз наскоро гледах една такава беше захвърлениа в един иксърски тролейбус, май 1202 беше или нещо от рода. 1421 също има на 11 стара табелка с маршрут ж.к.Дружба 1 - ж.к.Борово.

Offline x3m

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Спирка.org
    • Email
ето и снимки на старите искърски табели:

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
Да не са правени от плоскостите на старите жълти спирки?

Offline x3m

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Спирка.org
    • Email
не - бяла пластмаса, боядисано в жълто, след това пръскана със син спрей. но отва бяха само първите - след това направо пребоядисваха старите оранжеви табелки.

в горния случай на 4/11 отдолу е 5/3

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
А тези табелки дето са със жълта рамка на синия фон на номера и черни надписи откога са?

Offline x3m

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Спирка.org
    • Email
от 4 години се появиха. те не са официално правени - правеше ги субекта Пепи Боев - вечния циркаджия на Електротранспорта и верен фен на радио Веселина. пълен палячо по мое му - как можеш да искаш от шофьорите пари за табелки... - поне да ги правеше като хората, а не да утроява дебелината на PVC-то и да се чуди къде да намаца с оловните си детски боички

(както забелязвате нямам никак добро мнение за него  - и то само защото съсипва ценни и стари табелки с бездарните си опити да се научи да рисува по контур като децата в предучилишната)

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
от 4 години се появиха. те не са официално правени - правеше ги субекта Пепи Боев - вечния циркаджия на Електротранспорта и верен фен на радио Веселина. пълен палячо по мое му - как можеш да искаш от шофьорите пари за табелки... - поне да ги правеше като хората, а не да утроява дебелината на PVC-то и да се чуди къде да намаца с оловните си детски боички

(както забелязвате нямам никак добро мнение за него  - и то само защото съсипва ценни и стари табелки с бездарните си опити да се научи да рисува по контур като децата в предучилишната)

Хаха, значи с две думи това е Пепи Боев стайл. Тези табели по мое мнение са много нашарени и тролейбусите по-скоро приличат на цигански табор. Сетих се за тях днес пътувайки в 1525, който най-отзад има такава, ама само с номер. То и 2112 имаше такива, ама поне стояха добре, щото бяха много добре закачени (разбирайте хоризонтално, а не наклонено на едната или друггата страна, защипани в прозорци и пр.), и осветени.

Ех, нищо не може да се сравнява със старите оранжеви...

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
То не че чужденците са се юрнали по МГТ, но трябва изписванията по возилата и спирките да са на кирилица и латиница. Слава Богу, напоследък се преодоля комунистическата любов към неясни съкращения. Спомням си - "83 - ЗБН-СТЗ" и "88 - ЗБН-ДК-3". Ето това си е чист идиотизъм.

Offline x3m

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Спирка.org
    • Email
няма смисъл от параленото им изписване - както каза, няма чужденец който ще се качи на тях. а и дори да се намери такъв, то най вероятно ще знае къде отива. ни съм виждал в останалите кирилски държави да изписват по подобен начин. да не говорим че в Гърция пък съвсем и няма помен от това - не стига че си имат собствена азбука, и ако не знаеш кое как се чете, единият милион дифнонги (двойни буквосъчетания, които означават съвсем нормални звуци като И, Я, Г, Б и т.н.) човек е загубен. а и трудно биха се предали еднозначно звуци като Я, Ю, ДЖ, ДЗ, Ш, Ъ, У и т.н.

Quote from: Kaiser Kar
На тролейбус 1428 задната табела е стара (от едната страна) и пише с доста интересен шрифт "За депо Искър".

това ми напомня че и в 514 е такава - днес я мернах от колата, но обяснимо няма ше как да я разгледам. ако успея да се добера до нея, ше пробвам да сваля последния пръскан слой боя и да я ви я снимам.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
да не говорим че в Гърция пък съвсем и няма помен от това
Напротив, има помен, и още как! В Атина и Солун и табелите, и информационните табла, и уличните табелки са сдвоени. И то още преди олимпиадата. По шосетата даже и в далечните планински краища след табелата за разклон на гръцки следва аналог на латински, а стрелките и за най-последното село са двуредови. И като се има предвид, че доста от гърците поназнайват английски, в Гърция винаги ми е по-лесно да се оправям, отколкото във Франция, например. (между другото за дифтонгите не си прав, защото те Б си нямат горките, да не говорим за Ч, Ш и т.н. Но даже и в латинопишеща държава да си, пак нямаш гаранция, че ще прочетеш правилно надписа - например RENAULT. От чужденците не се очаква перфектен изговор, но неправилно прочитане е едно, а невъзможност за прочитане е друго).

Не мисля, че други кирилски държави като Македония или Беларус са достойни за подражание. И не мисля, че возилата и персоналът им трябва да са в такъв вид, че чужденец да не припари в тях (визирам преведената през миналата година английска статия, където съвсем резонно поведението на контрольорите беше сравнявано с животинско). Но след като ще ставаме членове на едно семейство, трябва да не създаваме излишни неудобства на другите членове на това семейство. Нали очакваме приходите да потекат най-вече от туризма и от чуждестранните инвеститори? Що се отнася до дифтонгите, мисля, че има официална трансксрипция (не с 4 и 6 естествено).
« Last Edit: 10.03.2006, 17:40:14 by blagun »