Author Topic: Дискусия за категория D  (Read 2153 times)

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
Дискусия за категория D
« on: 29.11.2015, 15:11:27 »
За съчленен автобус не е ли нужна само кат. D?
Аз не мога да разбера какъв е проблемът, че се е изпикал на гумата?
О.о

Offline todorow_211

• Наистина съм луд
  • Нека чичко Кмет да се качи на автобус в Бургас!
    • Skype Me™!
    • View Profile
Re: Дискусия за категория D
« Reply #1 on: 29.11.2015, 15:20:22 »
За съчленен автобус не е ли нужна само кат. D?
Доколкото знам е нужна категория Д+Е, за да караш съчленен автобус. Категория Е се явява един вид като допълнение, че имаш право да караш камион/автобус с ремарке. С категория Д, можеш да караш само единичен автобус. :rolleyes:
Искаме си автобус 211! Не ни трябват Бързи линии с дублаж!!!

Offline KRAKOMOBILA

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2 on: 29.11.2015, 15:32:49 »
Не е вярно. С Д можеш да караш всякакъв автобус. А с Д+Е можеш да караш автобус с ремарке, съчленените автобуси са просто автобуси, а не автобуси с ремарке.

НЕ НА КИЧА ПО ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА В ГТ!!!

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
    • Email
« Reply #3 on: 29.11.2015, 18:01:28 »
съчленените автобуси са просто автобуси, а не автобуси с ремарке.

Това не е вярно. Просто различни видове съчленения. Изисква се категория "Е". Именно поради това има и разлика в щатната заплата.
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline RADOCVET

• Moderator
  • Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #4 on: 29.11.2015, 18:21:20 »
Това категорично не е вярно и е дискутирано няколко пъти във форума.

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #5 on: 29.11.2015, 18:28:16 »
Това категорично не е вярно и е дискутирано няколко пъти във форума.

Във форума може да си дискутирате и топките даже..............Две вълни имаше в които пратиха колеги да си изкарат "Е"  категория, защото нямаха. А виж как частните фирми си назначават и пускат на работа шофьорите, това е проблем на държавни органи за контрол.
P.S.- Много отдавна съм сравнил форума с определено детско заведение, но никой не взима никакви мерки, или пък да се замисли даже. А за пръв път пък чета как дискусия отхвърля закон !
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline RADOCVET

• Moderator
  • Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: 29.11.2015, 18:35:01 »
Ето професоре какво пише в ППЗДвП:

Quote from: ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
...
5. категория D - автомобили, с изключение на тролейбусите, предназначени за превоз на пътници с над осем места за сядане, без мястото на водача; към тях може да се прикачва ремарке с максимална допустима маса не повече от 750 кг; към тази категория се отнасят и съчленените автобуси. Прикачването на ремарке към тях е забранено;
...

Пък после да си говорим за закони прочее.

Offline todorow_211

• Наистина съм луд
  • Нека чичко Кмет да се качи на автобус в Бургас!
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #7 on: 29.11.2015, 18:44:52 »
Колеги, не е нужно да правите от мухата-слон. :rolleyes: Точно за това казах ''доколкото знам'', защото не бях сигурен на 100% дали карането на съчленен автобус изисква и категория Е. :)
Искаме си автобус 211! Не ни трябват Бързи линии с дублаж!!!

Offline Stierlitz

• Маниак
    • View Profile
« Reply #8 on: 29.11.2015, 19:12:05 »
защото не бях сигурен на 100% дали карането на съчленен автобус изисква и категория Е
Не изисква "E" категория, само "D".

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: 29.11.2015, 20:41:52 »
Не изисква "E" категория, само "D".

Щом при вас назначават така...................

Offline KRAKOMOBILA

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #10 on: 29.11.2015, 20:45:56 »
Не става въпрос за вас и нас - има си закон в който е упоменато какво може и какво не може с категория Д.

НЕ НА КИЧА ПО ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА В ГТ!!!

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #11 on: 30.11.2015, 09:54:10 »
Не става въпрос за вас и нас - има си закон в който е упоменато какво може и какво не може с категория Д.

Правете си сметка как в различни гаражи се слагат различни изисквания. А за закон не са и чували. То 2008 г. имаше изискване основно образование.
мур

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #12 on: 30.11.2015, 17:03:26 »
Закона в тази си част не е пипан от не знам си кога. Всичките стари кадри- до колкото ги има още действащи, са завършили ПУЦ. И като завършиш ПУЦ-а, ти издават документ-допълнение към шофьорската книжка, защото ПУЦ-а беше обвързан с договор за работа в градския. Имаше ватмани и тролейбусни водачи дори без любителска шофьорска книжка., Чак като се изпълнеше договора за работа, се ходеше в КАТ с бележка от гаражите за да ти преиздадат книжката. Имаше много малко ПУЦ-аджии с D+E категория. На два пъти както писах правиха кампании за изкарване на Е категория за управляващи съчленени автобуси. А закона е "врата у поле" за някои предприятия/фирми, сега като няма кой да работи, току виж пак открили ПУЦ-ове. Само за Дружба са нужни 50 шофьора.

Offline bdz43r

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #13 on: 30.11.2015, 17:41:45 »
Факт е, че за съчленен автобус е необходима само "D".
Право на всеки работодател е да изисква ако иска и документ за морски капитан, но това не бива да се бърка със законово изискване.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #14 on: 30.11.2015, 18:10:46 »
Съчлененият автобус е едно цяло нормално неделимо превозно средство няма отделно ремарке свързано с твърда или гъвкава връзка , при задномоторните такива изобщо не може да се говори за ремарке.  :rolleyes: По тази причина е логично да не се изисква E, прикачането на допълнителни ремаркета към съчленените автобуси така или иначе не е допустимо.  :rolleyes:

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #15 on: 30.11.2015, 18:52:22 »
Съчлененият автобус е едно цяло нормално неделимо превозно средство няма отделно ремарке свързано с твърда или гъвкава връзка

А с каква връзка е, ако смея да попитам ? С мех ли..................

Offline bdz43r

• View Profile
    • Email
« Reply #16 on: 30.11.2015, 19:06:12 »
С никаква. Задницата не е ремарке и няма нищо общо с идеята за прикачено допълнително безмоторно возило, каквото предполага допълнението "+Е".

Offline mitakis

• Moderator
  • 2660
    • View Profile
« Reply #17 on: 30.11.2015, 21:55:28 »
П.П. Призовавам модераторите да почистят безсмислената дискусия относно може ли или не съчленен автобус да се кара с категория Д. Първо не това е темата и второ законът ясно казва какво може и какво не.
Отделих постовете, ако някой се сети тема, с която да ги слеем, да драсне репорт (помня че миналата година се водеше същия спор).

Относно дискусията - предполагам че в гараж Дружба изискват '+Е', за да са сигурни във възможностите на шофьорите за маневриране на заден ход.

Offline qwerty95

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #18 on: 30.11.2015, 22:40:44 »
Точно този въпрос ме вълнува много и мен. В момента карам курс за категория C и специално питах инструктора какво е D+E. Той твърди на 100%, че за съчленен автобус се иска D+E, защото задната част представлявала полуремарке и е над 750 кг.

Също ми каза, че ако изкарам C+E и след две години изкарам само D, в книжката ще ми напишат автоматично и D+E, не знам дали е верно, вие какво ще кажете. Аз иначе за всичко това ще питам даяджиите на изпита и пак ще пиша тук.

Offline bdz43r

• View Profile
    • Email
« Reply #19 on: 01.12.2015, 00:23:46 »
Кажи на инструктора си да вземе да прочете закона и правилника към него 2-3 пъти и да не говори глупости. Нито трябва D+E, нито задната част е полуремарке.
Написано е с думи прости, че за съчленен автобус се иска само "D".
« Last Edit: 01.12.2015, 00:32:13 by bdz43r »