Author Topic: Излетните автобусни линии  (Read 118713 times)

Online TRAMS SOFIA

• Запален по ГТ
    • Skype Me™!
    • View Profile
Re: Излетните автобусни линии
« Reply #820 on: 13.02.2017, 18:42:35 »
Мисля да изпратя предложение към ЦГМ

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #821 on: 13.02.2017, 19:52:43 »
Успех. От сега мога да ти кажа, че няма да мине. Има политическа воля през седмицата да няма нормален транспорт до Витоша за да не се подбива бизнеса на монополиста. Това не е от вчера.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #822 on: 13.02.2017, 21:17:20 »
Ако през седмицата някой се качва, той кара ски или борд. За тях абонаментната карта включва Симеоновски лифт, т.е. лифтът им е безплатен. Движението на автобус нагоре очевидно е безсмислено. В края на краищата малцината пешеходци имат лифт, а и доста удобни пътеки: от Драгалевци, Симеоново, Бистрица-2 пътеки и Железница. Никой не печели от превозващи въздух автобуси - просто ги спират, като допълнително намаляват и пълните курсове.

Доколкото ми е известно, през седмицата извън ски сезона няма абсолютно никакъв транспорт.
« Last Edit: 13.02.2017, 21:20:01 by blagun »

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #823 on: 13.02.2017, 22:24:59 »
Погледнете уеб камерата обаче делничен ден от Алеко и Черни връх, особено зимата в сезона при хубаво време си има доста хора.

А доста хора със ски и сноуборд се качват със 66, вигда се на снимката. Дори понякога болшинството са със ски. Не всички почиват събота и неделя, на някои хора почивни са им други дни, те как да отидат на ски или на планина? Ами дори ако работиш в ГТ също може почивките да са ти през седмицата и да искаш да отидеш на ски, или нависоко на чист въздух.
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #824 on: 13.02.2017, 23:14:08 »
Иво, скиорите, които пускат няколко пъти на Лалето, ползват Симеоновската кабинка. Ако не друго, преходът със ски и обувки от хотел Морени до най-близката точка от Лалето - Меча поляна си е тегав.
Тези, които виждаш в А66, са екстремни скиори и бордисти, които се качват догоре и после се спускат надолу в гората или под лифтовете Бай Кръстю до Драгалевци. Те вземат "ски карта" за 1.60.
« Last Edit: 13.02.2017, 23:21:28 by blagun »

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #825 on: 13.02.2017, 23:16:47 »
Ако през седмицата някой се качва, той кара ски или борд. За тях абонаментната карта включва Симеоновски лифт, т.е. лифтът им е безплатен. Движението на автобус нагоре очевидно е безсмислено. В края на краищата малцината пешеходци имат лифт, а и доста удобни пътеки: от Драгалевци, Симеоново, Бистрица-2 пътеки и Железница. Никой не печели от превозващи въздух автобуси - просто ги спират, като допълнително намаляват и пълните курсове.Доколкото ми е известно, през седмицата извън ски сезона няма абсолютно никакъв транспорт.

Точно така, всичко е така напаснато, че през 5 от 7 дена през седмицата единственото нещо което можеш да правиш горе е даваш пари на монополиста и да му пълниш касичката, а през останалите 2 дена ако все пак искаш да извършваш някакви други дейности горе да ти е максимално неудобно. Не искам да описвам какви спортни или просто всекидневни мероприятия можеше да се правят масово горе, ако имаше нормален масов градски транспорт - списъкът е дълъг. От тях скиорите или сноубордистите са едва ли и  10%. Има хора, които искат да се разходят в гората и да хапнат, които искат да фотографират, да карат шейна, да броят звездите, да се замерят ако щете със снежни топки само. Обаче за да го направят или трябва да платят 40 лева за четиричленно семейство, или да чакат да стане събота, когато горе е нелегалния паркинг. Това е откакто лифтовете бяха подарени на една фирма фантом, зад която ясно кой стои, и която няма никакво намерение да си изпълни задълженията по приватизационния договор. Но кметицата мълчи...

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #826 on: 13.02.2017, 23:35:49 »
Абе то изглежда поетично, но вярвате ли си? Май някой не е изплувал от 80-те и забравя, че има начин да се изкачат немного хора догоре.
Допреди няколко години ходехме няколко пъти годишно за по седмица на хотел Елица - над Златните мостове (уви - вече нефункциониращ). През седмицата на планината е пустош. Почти всички хижи и почивни домове са заключени. Визирам чисто пешеходната част на Златните мостове, не броя Ветровала.  Имаше 3-4 курса на А61, до един - празни.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #827 on: 14.02.2017, 06:54:16 »
Ее, не е съвсем така. На мен ми беше екстра, когато трябваше да ходя на практика на Копитото през седмицата. Иранхордото винаги беше с поне 3-4 души.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #828 on: 14.02.2017, 08:12:33 »
Да се пуска голям автобус за по-малко от 10 души е явно разхищение. :rolleyes: Столичен Автотранспорт не разполага с микробуси, не знам дали ще има желаещ за концесия при толкова малко пътници и няколко, ако не два курса  на ден. :rolleyes:

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #829 on: 14.02.2017, 09:15:43 »
До Алеко обаче със сигурност ще има особено зимата през сезона. Ето ви нещо интересно, уеб камера от горе където може да гледате в реално време какво става. Вижте при мрачното време тук горе какво е хубаво слънчево и по обяд колко народ ще има http://free-webcambg.com/Aleko-01-webcam-live-online-camera-Vitosha-kameri-na-jivo-vremeto-weather.htm

До Златните наистина имаше по 5-10 човека, но до Морените рейса си се пълнеше и делнични дни. А пък и тук не става въпрос за повече разходи, а в рамките на същия пробег на 93. По-добре ли е пък до лифта да се движи съвсем празен, отколкото да върши работа на 10-15 човека до Морените, които искат да избегнат лудницата уиикендите? А и се оказа че в сезона всичко горе си работи всеки ден.

Притеснява ме, че може да се получи и ефект да го научат пенсионерите и да се тъпчат нон стоп в него и през седмицата. Нищо против хората, те нямат възможности и те не трябва да се затварят вкъщи а трябва да се движат и да излизат насам-натам, но правят голям калабалък и скандали понякога.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #830 on: 14.02.2017, 09:27:50 »
Остава да се насмята разписание със сумарния пробег на А93 с няколко курса до Морени. Според Гугъл карти разстоянието от Сребърна но лифта е 5.9 км, а до Морени - 19.1 км, т.е. малко над 3 курса на А93 покриват един на А66.
В момента са 22 курса *2*5.9 км = 259.6 км.
При 4 курса до Морени: 152.8 км, останалите 106.8 км стигат за 9 курса до лифта.
При 3 курса до Морени: 114.6 км, останалите 145.0 км стигат за 12 курса до лифта.
« Last Edit: 14.02.2017, 09:44:15 by blagun »

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #831 on: 14.02.2017, 09:53:25 »
4 или 5 курса мисля че са достатъчни. Например към 9.30, 11.30, навръщане може в 14 и 17.00 например. На уеб камерата започва вече да се пълни с народ горе  :)

Ако повечето ползватели са със ски може да обръща направо на горното обръщало под хижа Алеко, в делничен ден няма много коли там.

Тука се отваря обаче и друг въпрос, при обилен снеговалеж например минава големия трактор или снегорина да опесъчава преди рейсовете а не знам в делнични дни дали се поддържа това.

Може в сайта на ЦГМ и ФБ страницата им да се направи една добра реклама, от рода на "избягай от градската лудница през седмицата на почти 2000м. височина само срещу лев и шейсе с експресния ни удобен автобус" и снимки от слънчевото време с много сняг горе, и качено разписание например. Същото може да се разлепи и в метростанция Витоша например на рекламните пана, на спирката на Зоопарка, на парадайс и на центъра на Драгалевци. Начини за популяризиране по модерен начин много, така че да стане "модно" това.

А дали може да се мисли в далечна перспектива и за привличане на хора в други обекти покрай това, например слещу билет от 5-6 лева да получаваш освен ползване на рейса до горе и едно влизане в зоопарка през седмицата като слезеш долу, или пък ползване на някои от влековете за начинаещи на стената например. 100% има начини в по-слабите дни чрез такива инициативи да си докарват клиенти един на друг.
« Last Edit: 14.02.2017, 10:21:23 by Ivo »

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #832 on: 14.02.2017, 10:11:41 »
При 5 курса почти не остава за курсове до лифта - само 6 курса.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #833 on: 14.02.2017, 10:39:27 »
Това е напълно достатъчно, лифтът също работи само събота и неделя

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #834 on: 14.02.2017, 10:50:03 »
Може да спира на разклона за лифта, даже е идеално защото това е началото на планината и природния парк, оттам минава алеята за хижа Алеко и Черни връх за който иска да прави преход пеш до горе е много приятно оттам. А и като работи лифта оттам са 5 мин. само до лифта.

Спирките може да са Зоопарк, Парадайса, Околовръстен път, център Драгалевци, Разклон за лифта, Драгалевски манастир, Бай Кръстьо, хижа Алеко. За да се разграничава от другите курсове на 93, може да е 93Е, като реклама "експресен" или 93А, от Алеко.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #835 on: 14.02.2017, 10:54:19 »
Например към 9.30, 11.30, навръщане може в 14 и 17.00 например. )
Къде ще стои шофьорът 5 часа?
По-скоро трябва да се примирим с празните в едната посока коли. Иначе автобусът се блокира горе за цял ден.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #836 on: 14.02.2017, 10:56:40 »
Номерацията е най-малкият проблем. Класическoто е 66 и според мен така трябва и да бъде. Проблемите ще са от друго естество, като се разчуе че отново има редовен и евтин транспорт до горе ще се получи ефекта на 63, където за нула време автобусите се препълниха и настъпи хаос. Преди всичко се контролираше на автостанцията, имаше заграждения, дежурен който следеше да не се качват правостоящи и т.н. Сега ги няма всичките тия работи.

Къде ще стои шофьорът 5 часа?
По-скоро трябва да се примирим с празните в едната посока коли. Иначе автобусът се блокира горе за цял ден.

Шофьорът може да кара ски през това време  :P
« Last Edit: 14.02.2017, 10:58:14 by fafan »

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #837 on: 14.02.2017, 11:01:58 »
Не. Спуска се надолу и се правят курсовете по 93 които са само до лифта например, или се сменя долу с втората смяна. Ето за това нека тези които рабират повече от разписания да помогнат как може да се организира това нещо и да се сметне, няма да стои горе 5 часа.

Примерно се получава 9.30 тръгва от Зоопарка, около 10.30-50 взависимост от пътните условия е на Алеко, почивка и 11.00 часа тръгва надолу, 12.00 е на Зоопарка и прави още един курс до горе, спуска се в 13.00 долу където има обедна почивка и от 13.30 например почва курсовете на 93( малко след спирката на Хладилника има от къде да се вземе за ядене, на Алеко също има за ядене и тоалетна). После смяна с 2-рата смяна и така. Нямам идея просто как се организират тези неща някой по запознат да каже. Аналогично и 2 курса следобяд. По-назад в темата някой май го беше сметнал.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #838 on: 14.02.2017, 11:06:46 »
Ако зависеше от мен аз бих предложил по-крайно решение - 93 се закрива и остава само 66 със спирки в Драгалевци, 4 пълни курса до горе и обедни курсове само до паркинга над манастира 7 дни в седмицата. В крайна сметка лифта е частна собственост вече и ако инвеститорът толкова държи може сам да си организира довозващ транспорт както са направили от Ринг Мол-а. Това не е задължение на общината.

Online TRAMS SOFIA

• Запален по ГТ
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #839 on: 04.05.2017, 17:53:34 »
Аз да питам тоя 103 ползва ли го някой?