Author Topic: Истинската заплата на един ватман  (Read 9262 times)

Offline c.r.u-to

• Запален по ГТ
    • ICQ Messenger - 229906915
    • MSN Messenger - kluklu_9@hotmail.com
    • View Profile
    • http://www.sofia.bg
    • Email
Читател на "За града" изпрати юлския си фиш, защото му писнало да слуша колко много пари се получават в градския транспорт

Ватман, пожелал ананомност, писа на "За града" в края на стачката, която се готвеше в градския транспорт през май. Той беше възмутен от информациите, които шефовете на компаниите дават за заплатите на работниците си - сочели нереално високи суми. Уговорихме се през юли да изпрати фиш от месечното си възнаграждение за юни, за да видим какво се получава в резултат на 200-те лева, с които бяха вдигнати заплатите.

Ватманът изпълни обещанието си, макар и със закъснение, защото е бил в отпуска. Ето фишът му с увличената заплата и бележката му края. Между "брутото" и "чистото" има доста голяма разлика, но причина за това са данъците и осигуровките. В крайна сметка информациите, че след увеличението ватманите се получават средни брутни възнаграждения от около 1200 лева, са били верни. Но е вярно също така, че в България данъчноосигурителната тежест е много голяма.  

Фиш за м Юли 2007г.

Основна заплата 612.95

Начисления :

Основна заплата 417.92

Заангажиране в извън работно време (резерва)33.60 Класове 12.60% 52.66 Нощен труд 13.62 ч. 12.67 % от продажба билети 20.80 Извънреден труд 7.23ч. 41.55 Доплащане храна 9.00 Храна на ден 198.00 Редовен отпуск 260.04

Удръжки :

ДОД 164.03

Аванс 150.00

Авансови 10%от билети 20.80

Чл.внос КНСБ 6.12

Фонд пенсии - лична 6.300%52.87

Фонд ПКБ -лична 8.81

Здравна осигуровка 2.100% 21.97

фонд общо забол.и майчинство 10.28

ДОО фонд пенсии върху соц. - лични 13.04 Дебитни карти 580,01 Универсален пенсионен фонд 18.31

Бруто - 1046.24

Чиста сума за получаване - 730.01 лв.

Само за уточнение - касиерката спомена , че заплатата ми е много добра , което ме кара да мисля , че може да бъде база са сравнение.

http://www.zagrada.bg/show.php?storyid=361055
ИЗДИРВАМ АВТОМОБИЛ МАРКА: ФОЛКСВАГЕН МОДЕЛ: ГОЛФ МОДЕФИКАЦИЯ : ДВОЙКА ГОДИНА НА ПРОИЗВОДСТВО 1983
РЕГ № С 9661ТТ МОЛЯ КОЙТО ЗАБЕЛЕЖИ АВТОМОБИЛА ДА МИ ПИШЕ НЕЗАБАВНО

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Истинската заплата на един ватман
« Reply #1 on: 22.07.2007, 17:58:50 »
E какво толкова? Вижда се, че не е бил цял месец на работа (защото има редовен отпуск), т.е. всичките му начисления за работа (основна заплата, клас, билети и т.н.) са според присъствените дни. а редовният отпуск според Кодекса на труда се формира от брутната му заплата в ПРЕДХОДНИЯ месец с поне 10 отработени дни (т.е. преди увеличението) - справка - член 177 от КТ.
Което означава, че брутното му трудово възнаграждение при пълен месец ще е 1153.10 лв, което никак, ама никак не е зле. Изобщо журналята пишат ли пишат глупости без елементарна проверка.

Дали данъците са ниски или високи, това не е обект на дискусия в този форум, но при всички случаи всеки професор от СУ би подскочил от радост, ако се разписваше под такава сума.

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2 on: 22.07.2007, 20:15:00 »
Quote from: blagun
E какво толкова? Вижда се, че не е бил цял месец на работа (защото има редовен отпуск), т.е. всичките му начисления за работа (основна заплата, клас, билети и т.н.) са според присъствените дни. а редовният отпуск според Кодекса на труда се формира от брутната му заплата в ПРЕДХОДНИЯ месец с поне 10 отработени дни (т.е. преди увеличението) - справка - член 177 от КТ.
Което означава, че брутното му трудово възнаграждение при пълен месец ще е 1153.10 лв, което никак, ама никак не е зле. Изобщо журналята пишат ли пишат глупости без елементарна проверка.

Дали данъците са ниски или високи, това не е обект на дискусия в този форум, но при всички случаи всеки професор от СУ би подскочил от радост, ако се разписваше под такава сума.
Под статията има словестна битка , породена от тази заплата.Както и завистта на учените люде .Те не могат да преглътнат това , че простият ватман взима два пъти колкото тях , но забравят факта каква е неговата работа и каква е тяхната. Вярно , те са по-учени , но са и по-спокойни на работното си място.

Offline burtan

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3 on: 22.07.2007, 20:39:38 »
Quote from: София 70
Под статията има словестна битка , породена от тази заплата.Както и завистта на учените люде .Те не могат да преглътнат това , че простият ватман взима два пъти колкото тях , но забравят факта каква е неговата работа и каква е тяхната. Вярно , те са по-учени , но са и по-спокойни на работното си място.
Забравяш, че всеки може да изкара курс за ватман или шофьор, но не всеки ватман и шофьор могат да изкарат висше образование. Това никъде по света го няма, винаги тези които за учили вземат по-голяма заплата от тези които не са, но в България (страната на чудесата) всичко е възможно.

Offline 822

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #4 on: 22.07.2007, 20:47:03 »
С баща ми говорехме по тази тема един ден и той каза така,че ватманите трябва да взимат по-голяма заплата от колкото учителите,защото учителите не хаят затова,което се случва-разврат и това,че на нищо не ни учат и то на най-малкото ,на уважение и толерантност.Това е според него,но не сме преди 1989 година.Ватманите като цяло са по-отговорни!
ЦЕНТЪРА,ЦЕНТЪРА...ОНЯ РУСИЯ И ПЛЕМЕННИКА, ПАК МИ ДИШАТ ОТ ВЪЗДУХА,ВИКАЙТЕ ПАТРУЛКИ И ЛИНЕЙНИ!!!

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #5 on: 22.07.2007, 21:59:35 »
Това в последните постова са, с извинение, абсолютни глупости.

Как очаквате учител да се върши съвестно работата, взимайики по 350 лв на месец. А който ми твърди, че в тяхната работа няма изобщо натоварване, няма никаква представа от това що е живота и явно живее в някакво друго измерение.

Хубаво, на ватманите също им е отговорна работата, ама на учителите е два път по-отговорна - най-малкото те възпитават НОВОТО поколение!

И който и да ми говори, че учителите на нищо не те учат, може само по себе си де съди..................... аз лично съм много доволен от моите учители(интересно как все попадам на свестни хора) и с удоволствие им влизам на часовете......................................

Offline 701

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #6 on: 22.07.2007, 22:19:14 »
Quote from: vesko76
Това в последните постова са, с извинение, абсолютни глупости.

Как очаквате учител да се върши съвестно работата, взимайики по 350 лв на месец. А който ми твърди, че в тяхната работа няма изобщо натоварване, няма никаква представа от това що е живота и явно живее в някакво друго измерение.

Хубаво, на ватманите също им е отговорна работата, ама на учителите е два път по-отговорна - най-малкото те възпитават НОВОТО поколение!
И който и да ми говори, че учителите на нищо не те учат, може само по себе си де съди..................... аз лично съм много доволен от моите учители(интересно как все попадам на свестни хора) и с удоволствие им влизам на часовете......................................
Съгласен съм с теб за учителите. Вярно има и некадърни сред тях, ама във всеки колектив има такива индивиди. Аз не влизам в часовете на всички учители, защото някои предмети не са ми интересни
lo chupen todos a los que no les guste 701

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #7 on: 23.07.2007, 13:56:11 »
Така е. Не може да се каже, че всички учители и съответно ватмани са некадърници  Има и много свестни хора. Учителите заслужават по-високи заплати най-малкото заради образованието си. Естествено, има голяма разлика между учител по немски език и учител по физкултура. Учителите, които са по-квалифицирани и знаят повече езици, трябва да получават повече
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline 701

• View Profile
« Reply #8 on: 23.07.2007, 14:13:54 »
Quote from: ozzy
Така е. Не може да се каже, че всички учители и съответно ватмани са некадърници  Има и много свестни хора. Учителите заслужават по-високи заплати най-малкото заради образованието си. Естествено, има голяма разлика между учител по немски език и учител по физкултура. Учителите, които са по-квалифицирани и знаят повече езици, трябва да получават повече
Както има учители и "учители", така има и ватмани и "ватмани"

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • ICQ Messenger - 304771719
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: 23.07.2007, 14:23:58 »
Общо взето защитниците на ватманите споделят тезата, че учените не трябва да взимат.Ами да дайте по-добре да ставаме ватмани.То света се движи напред благодарение на ватманите, а не на учени, откриватели и учители.За какво са ни?
 Съгласен съм, че трябва да се взимат високи заплати ама да се изкарваш нещо повече от учен или учител, при положение, че някои не могат и едно изречение да напишат е смешно и дразнещо.
Най-дългите градски автобусни линии са:
- А111 - 50320 м двупосочно
- А83 - 37000 м двупосочно
- А11 - 32005 м двупосочно
Най-дългите крайградски автобусни линии са:
- А28 - 64540 м двупосочно
- А70 - 56645 м двупосочно
- А3 - 55870 м двупосочно
Тройната коалиция от А до Я

Offline 701

• View Profile
« Reply #10 on: 23.07.2007, 14:26:11 »
Quote from: borosport
Общо взето защитниците на ватманите споделят тезата, че учените не трябва да взимат.Ами да дайте по-добре да ставаме ватмани.То света се движи напред благодарение на ватманите, а не на учени, откриватели и учители.За какво са ни?
 Съгласен съм, че трябва да се взимат високи заплати ама да се изкарваш нещо повече от учен или учител, при положение, че някои не могат и едно изречение да напишат е смешно и дразнещо.
Прав си

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
« Reply #11 on: 23.07.2007, 15:29:20 »
ама и вие изпадате в безмислени спорове-всеки трябва да взима повече пари  въпроса е че ватманите и шоферите са в такава позиция че могат така да се каже да изнудват с работата която вършат-ако учените се вдигнат на стачка всеки ще каже-е голям праз и без това тяхната работа не ме засяга, но като се вдигнат шофьорите тяхната работа засяга 1 милион души и в тази си роля те искат повече пари и няма как да не им ги дадат т.к. от тях зависи транспорта в столицата, което хич не е малко. Друг е въпроса че сред шофьорите има дипломирани лекари и т.н., тук няма да задълбавам
НЕ на хейтърството!

Offline conecto

• Модератор
  • Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 303555835
    • View Profile
    • Email
« Reply #12 on: 23.07.2007, 18:58:13 »
Quote from: София 70
[/size]

Ами, да си станал учен, вместо ватман. Може би е по-лесно, но ти предпочиташ трудните неща, като въртенето на манивелата. Още малко ще кажеш, че всеки може да стане учен, но призванието ВАТМАН е за малцина. Във всяка една нормална държава хората, които са се трудили с години (с ума си) в университета, взимат МНОГО повече пари от простите работници. Защо ли...  
Факт е, че тукашните учители не са никакви учители, но в нормалните държави пък шофьорите не те псуват, докато се опиташ да се качиш и не ти натрапват музиката, която най-добре описва интелектуалното им ниво.

Quote from: 822
С баща ми говорехме по тази тема един ден и той каза така,че ватманите трябва да взимат по-голяма заплата от колкото учителите,защото учителите не хаят затова,което се случва-разврат и това,че на нищо не ни учат и то на най-малкото ,на уважение и толерантност.Това е според него,но не сме преди 1989 година.Ватманите като цяло са по-отговорни!
[/size]

Ами не се учудвам, че баща ти разсъждава така, след като смята, че учителите са длъжни да ти възпитат детето. Другия път може да напишеш какво смяташ ти по въпроса, ако мислиш нещо изобщо.
« Last Edit: 23.07.2007, 18:59:40 by conecto »

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #13 on: 23.07.2007, 20:09:51 »
Оставете кой кадърен и кой некадърен. Няма да сравнявам работата на учителя с работата на ватмана (кой колко почивни дни в годината използва, при какви условия работи, какви отговорности носи и т.н. Недейте и забравя че огромна част от учителите прибират много солидни суми от частни уроци, които никой не декларира и облага с данък). Нееднократно с Евгени и Веселин сме имали спорове относно това доколко бяха обосновани исканията на шофьорите и ватманите и аз им дадох едно много кратко и ясно обяснение. Всеки икономически грамотен човек е чувал за пазар на труда и факторите които му оказват влияние - търсене и предлагане. Щом търсенето на работна ръка в градския транспорт е повече от голямо, съответно няма желаещи за тази работа значи заплащането на труда е незадоволително. Не стига това ами същите двама господа (както и много други) имат същинската НАГЛОСТ да настояват за обслужване с качество сравнимо с това на английския кралски двор. Нека само им подскажа че дори и в момента в автотранспорта се назначават македонци, албанци, роми, рецидивисти и други. Просто и ясно - дори в момента не се наблюдава засилване на интереса към този вид работа въпреки увеличените възнаграждения. От тук насетне смятам темата за изчерпана и дано някой господа във форума най-сетне поразмислят (стига да имат с какво) върху изказванията си в темата.
Благодаря за вниманието.
« Last Edit: 23.07.2007, 20:11:03 by CKD »

Offline 822

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #14 on: 23.07.2007, 20:44:45 »
Някои хора ще получат отговори за направените нападки към мен-първо мога да мисля,второ изказвам неудобрение към това,което мисли баща ми,и аз имам учители и ги уважавам,никога не съм твърдял ,че учителити не трябва да взимат високи заплати на против.И двете професий са коренно различни и повече не ги свързвайте една със друга,както ще направя и аз от сега на татък!!!
Ще предложа темата дори да бъде заключена ,за да не се създават дразги по между ни.
ЦЕНТЪРА,ЦЕНТЪРА...ОНЯ РУСИЯ И ПЛЕМЕННИКА, ПАК МИ ДИШАТ ОТ ВЪЗДУХА,ВИКАЙТЕ ПАТРУЛКИ И ЛИНЕЙНИ!!!

Offline conecto

• Модератор
  • Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 303555835
    • View Profile
    • Email
« Reply #15 on: 23.07.2007, 21:08:41 »
Не знам дали можеш да мислиш, но с правописа имаш затруднения. И естествено, че ще ги свързвам (по-скоро сравнявам), след като постоянно чета, че най-големите селяндури с право получават по-високи заплати от учители, лекари и т.н.

CKD, прав си, и в най-сбърканите държави важат правилата на икономиката. Ето ти стимул да станеш ватман, а не лекар...
« Last Edit: 23.07.2007, 21:12:09 by conecto »

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #16 on: 23.07.2007, 21:16:20 »
Ми ставайте ватмани - какъв ви е проблема. Защо не искате?

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #17 on: 23.07.2007, 21:37:47 »
Очевадно всичко у нас е обърнато с главата наопаки - още от времето на комунизма (когато на преден план е била "работническата" класа). Аз не омаловажавам труда на ватманите и шофьорите, но хората с образование заслужават много по-високи заплати от тях. Това да въртиш геврека по цял ден не е кой знае каква философия.

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #18 on: 23.07.2007, 21:59:00 »
Ставай шофьор тогава.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #19 on: 23.07.2007, 22:09:01 »
Quote from: CKD
Ставай шофьор тогава.
Средата не ми допада. Предпочитам да се реализирам в някоя немска фирма.