Author Topic: Истинската заплата на един ватман  (Read 9592 times)

Offline 701

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Истинската заплата на един ватман
« Reply #20 on: 23.07.2007, 22:20:17 »
Quote from: CKD
Ми ставайте ватмани - какъв ви е проблема. Защо не искате?
Аз много искам ама нямам нужните години   Междудругото колко са те? Защо искат 20-21 след като ставаш пълнолетен на 18 и сам отговаряш за действията си, можеш да бъдеш съден и тн...?
lo chupen todos a los que no les guste 701

Offline Bus_lover

• Нямам спирка
  • Закривай!
    • View Profile
    • Email
« Reply #21 on: 23.07.2007, 22:22:31 »
Искат опит. Да перифразирам една ТВ-реклама:"Не става само с теорияяяя, иска се и практика, ха-ха-ха-хааа!"
« Last Edit: 23.07.2007, 22:23:37 by Bus_lover »
Quote from: Анонимен мераклия
искам да започна работа като проверител към Бургасбус имам више образувание!

Чакам, чакам, останах си с чакането...

Монолог, ама всички скришно го четат и обсъждат!

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #22 on: 23.07.2007, 22:35:28 »
Quote from: ozzy
Средата не ми допада. Предпочитам да се реализирам в някоя немска фирма.
Toгава не виждам какво те бъркат шофьорските заплати.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #23 on: 23.07.2007, 22:37:23 »
Quote from: CKD
Toгава не виждам какво те бъркат шофьорските заплати.
Абсолютно нищо, просто си казвам мнението по въпроса. Майка ми доскоро беше учителка и съм напълно запознат за какво става въпрос.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #24 on: 23.07.2007, 23:02:43 »
Боже , колко злоба се е изписала !
Ни най -малко ме е срам , че съм ватман  -напротив - много си ми е добре , защото това ми харесва .Трамваите са ми в кръвта. Фишът между другото е моят .
Имах щастието преди години да работя с няколко виcшиста .Шефът ми - на около 40 г .- с ценз , културен и най-важното технически грамотен .
Другите двама виcшисти - по-малки от мен .Освен , че граматиката много не им се отдаваше също така бяха доста технически неграмотни. Дано да са били изключения , че иначе Боже опази.Единият от тях щеше да влиза в казармата и недоволстваше , че трябва да служи с момчета ,които имат средно образование.
До някъде го разбирам , защото бях на дипломирането му и там ректора в словото си каза :" Вие сте висшисти , вие сте много над другите .Дадох си сметка , че през целите пет години на неговото учене това му е било набивано ежедневно.
Както и да е - това не е важно.
Радвам се за вас , че имате възможност да учите .
През 1993 г .когато се уволних майка ми и баща ми бяха съкратени , сестра ми беше по майчинство , зет ми току що се уволнил и той , изкарваше тогава хепатит - е аз нямах възможност да уча , дори и не си го помислях , защото живеехме с майчинските на сестра ми .
За мен парите не са най-важното нещо , но както виждам за повечето са . (Дупе знае две и двеста.)Имало е дни в които съм нямал и десет стотинки.През доброто старо време също сме живяли в мизерия - и майка ми и баща ми не са имали възможнжст да учат след средно - трябвало да работят , вземали са мизерни заплати и сега респективно мизерни пенсии , е вече баща ми нищо не взема.
Ето за това кой колкото се труди , а не колкото е учил.Няма ссрамна работа .Срамно е да бездействаш и да чакаш някой да ти подаде.
« Last Edit: 23.07.2007, 23:34:53 by София 70 »

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #25 on: 24.07.2007, 00:10:09 »
Quote from: София 70
Няма срамна работа .Срамно е да бездействаш и да чакаш някой да ти подаде.
Така е, но ако имаш амбициите за нещо повече, трябва да се стремиш да ги постигнеш. И на мен не ми е било лесно - работя от 17-годишен и абсолютно сам си финансирам висшето образование. Вярно е, че парите не са всичко на света. Но категорично не мога да се съглася, че човек, прекарал 5 години от живота си в изучаването на специфични науки, трябва да получава по-ниска заплата от някого, който го е мързяло да учи или пък не е искал или не е имал възможност за това.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline KRAKOMOBILA

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #26 on: 24.07.2007, 00:44:02 »
Ученето е хубаво нещо, но в наше време рядко се среща..  

НЕ НА КИЧА ПО ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА В ГТ!!!

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #27 on: 26.07.2007, 10:45:08 »
Quote from: Repcho
ама и вие изпадате в безмислени спорове-всеки трябва да взима повече пари  въпроса е че ватманите и шоферите са в такава позиция че могат така да се каже да изнудват с работата която вършат-ако учените се вдигнат на стачка всеки ще каже-е голям праз и без това тяхната работа не ме засяга, но като се вдигнат шофьорите тяхната работа засяга 1 милион души и в тази си роля те искат повече пари и няма как да не им ги дадат т.к. от тях зависи транспорта в столицата, което хич не е малко. Друг е въпроса че сред шофьорите има дипломирани лекари и т.н., тук няма да задълбавам
Има и ядрен физик , много има с висше .Този , който караше 819 , с мустачките - той е с две висшета.

Quote from: 701
Аз много искам ама нямам нужните години   Междудругото колко са те? Защо искат 20-21 след като ставаш пълнолетен на 18 и сам отговаряш за действията си, можеш да бъдеш съден и тн...?
За категория Ттм се изисква възраст 21 години (както и за категория Ттб,Д,Е) Курсът продължава 6 месеца и струва 600 лева. Малко ще ти е трудно да се доредиш , но добрата новина е , че скоро ще има голяма вълна от пенсионирали се ватмани и ще има доста вакантни места.

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #28 on: 26.07.2007, 10:53:37 »
Имаш ли идея колко са пенсионерите в трети и четвърти парк.

Във втори са 13, но моят познат се притеснява да не ги изгонят скоро.
мур

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #29 on: 26.07.2007, 10:54:34 »
Quote from: ozzy
Очевадно всичко у нас е обърнато с главата наопаки - още от времето на комунизма (когато на преден план е била "работническата" класа). Аз не омаловажавам труда на ватманите и шофьорите, но хората с образование заслужават много по-високи заплати от тях. Това да въртиш геврека по цял ден не е кой знае каква философия.

Именно през комунизма учените под каквито и да е професии- преподаватели , директори и т.н.) са получавали високи заплати.Сега нещата са горе-долу същите , но има леки парадокси.
Никога не ми е бил комплекс факта , че имам завършено средно образование. Не е важно какво си учил , а какво можеш . Чичо ми е завършил някога ШЗО , учил е за адвокат , но е обикновен чиновник .Умее само да си смени крушката , да си кара колата и да я зарежда с газ.
Аз , по -простичкия имам няколко професии- вярно не са много престижни ,но всичките са добре платени - Стругар , фрезист , шлайфист , двигателджия, ватман. В къщи всичко сам си правя - ел.инсталации, ВиК , шпакловки , боядисване ,плочки и т.н.Когато имах кола сам си я оправях. Нека да не ви прозвучи като самохвалство ,но за мен е по-важното , че мога сам да го свърша , а не да чакам някой друг , защото повечето учени люде и хал хабер си нямат как да се справят с обикновените , ежедневни проблеми .
Хайде сполай ви!
« Last Edit: 26.07.2007, 10:58:01 by София 70 »

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #30 on: 26.07.2007, 11:00:10 »
Quote from: emo
Имаш ли идея колко са пенсионерите в трети и четвърти парк.

Във втори са 13, но моят познат се притеснява да не ги изгонят скоро.
Няма такава опасност . В Банишора не знам точно колко са , защото не ме е интересувало , но не може да става и дума за гонене. Дано само някой от тях да не се издъни , като бабаВаса , че тогава пак ще ги погнат.

Offline emo

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #31 on: 26.07.2007, 11:05:53 »
Няма такава опасност . В Банишора не знам точно колко са , защото не ме е интересувало , но не може да става и дума за гонене. Дано само някой от тях да не се издъни , като бабаВаса , че тогава пак ще ги погнат.

Да, ама при все моите уважения към двама от 13-те пенсионери от втори парк, ако има желаещи за ватмани, веднага смятам, че трябва да им се даде път на тях.
Желанова изкара 312 от релсите преди около 3 г., а после Стефчо го довърши. Желанова я уволниха, ама след година и половина пак я върнаха. И тогава беше пенсионерка. А сега дори я пишат и на 9.
мур

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #32 on: 26.07.2007, 11:19:45 »
Quote from: emo
Да, ама при все моите уважения към двама от 13-те пенсионери от втори парк, ако има желаещи за ватмани, веднага смятам, че трябва да им се даде път на тях.
Желанова изкара 312 от релсите преди около 3 г., а после Стефчо го довърши. Желанова я уволниха, ама след година и половина пак я върнаха. И тогава беше пенсионерка. А сега дори я пишат и на 9.
Това тази русата ли е , където работи по 5 обикновено?
Ако е тя - в нейтата колекция има и изтърван вагон от Борово -759 - той се удари в предната седмицана бул.Гоце Делчев.

Offline 701

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #33 on: 26.07.2007, 11:56:14 »
Има и ядрен физик , много има с висше .Този , който караше 819 , с мустачките - той е с две висшета.
За категория Ттм се изисква възраст 21 години (както и за категория Ттб,Д,Е) Курсът продължава 6 месеца и струва 600 лева. Малко ще ти е трудно да се доредиш , но добрата новина е , че скоро ще има голяма вълна от пенсионирали се ватмани и ще има доста вакантни места.

А минимум средно образование трябва да имаш, за да станеш ватман нали? Между другото ти като си ватман на коя линия караш и кой трамвай?( ако не е тайна де)
lo chupen todos a los que no les guste 701

Offline emo

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #34 on: 26.07.2007, 12:24:56 »
Това тази русата ли е , където работи по 5 обикновено?
Ако е тя - в нейтата колекция има и изтърван вагон от Борово -759 - той се удари в предната седмицана бул.Гоце Делчев.

Ами руса е, леко пълна и ниска. Освен говорят, че била много миризлива и като кара някой чешки трамвай после кабината вони на пърчотина поне докрая на втората смяна  
мур

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #35 on: 26.07.2007, 22:45:26 »
Quote from: 701
А минимум средно образование трябва да имаш, за да станеш ватман нали? Между другото ти като си ватман на коя линия караш и кой трамвай?( ако не е тайна де)
Поразгледай малко постовете ми и ще разбереш.
За всяка една категория вече се изисква средно образование.
« Last Edit: 26.07.2007, 22:46:18 by София 70 »

Offline kristian40t097

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Ще се осмеля да събудя темата от 9 годишен сън и да попитам към момента какви са условията, доволни ли сте от заплащането, как става назначаването, по желание на постъпващия на работа в който парк иска да работи или там където има нужда?
За трамвайния транспорт!!!!!

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
Малко да раздвижа темата:
За Януари заплатата ми е около 1200 лева с 30 -те часа извънреден труд .
Утре , като си взема фиша ще го снимам - да му се порадвате и да ми завидите.

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
Ще се осмеля да събудя темата от 9 годишен сън и да попитам към момента какви са условията, доволни ли сте от заплащането, как става назначаването, по желание на постъпващия на работа в който парк иска да работи или там където има нужда?
Условията са чудесни !Заплатите са космически . Всичко е по желание . Просто все едно си управител н процъвтяваща фирма - спокойствие и висока заплата .

Offline NULL

• Маниак
  • Keep Walking
    • View Profile
    • Email
Това нето или бруто е?
Включва ли клас за прослужено време по професията?

Иначе, докато човек не види и не "пипне" - не цени онова, което има. Вярвай ми, винаги може да бъде по-зле. :)
Веднага ти давам пример за в пъти по-лоши условия.
Разбира се - давам пример с лекарите - те учат по 6 години, след това излизат магистри, специализират не знам си там колко години, като си плащат за специализацията (реално им плащат заплата и след това имат уговорката със съответната болница да я "спонсорират" със същата заплата, за да не можеш да ги съдиш) и най-накрая, ако не избягат от БГ - започват на около 850 лева брутна заплата!
В същото време стресът е гигантски, хората умират в ръцете им, гледаш страданието в очите на близките им, бият ги, избиват им зъбите, обиждат ги и какво ли още не. (случки от разкази на приятели)
Сестра ми всеки делничен ден работи по около 10 часа, като това не се отразява никъде.

Идеята ми е, че така погледнато, почти всяка една работа е цвете за мирисане, пред тази на хората, от които зависи животът ни.
Гледай по-позитивно на нещата.
If you change nothing, nothing will change.

Полезно: Почивни дни 2017 | Обменни бюра София | Фиксинг на БНБ