Author Topic: Замърсяването и проблемите свързани с него  (Read 7485 times)

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
При газовата криза през януари 2009 бяха започнали доставки на мазут за софийските ТЕЦ-ове  :P
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
Топлофикация София има съоражания, които не работят само на газ, а ползват и тежък мазут и други горива.

ТЕЦ-овете в София работят на мазут, само ако по някаква причина има прекъсване на захранването с газ.

Точно обратното - в авариен режим се преминава на мазут.
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
Аз точно това казах. Ако съм си променял мнението, щеше да го пише.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
Май на теб демокрацията ти идва в повече.

Обоснови се тогава !
Или си мечтаеш за времето когато само някои особени хора имаха възможност да си купуват нови автомобили, а останалите да карат таратайки.
Ми не може когато няма пълна Европейска демокрация, да се правят предложения от този тип.
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline vasko

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Може би решението на проблема с мръсния въздух, който идва от автомобилите се крие точно в качеството на автомобилите, които се движат в София.

Вместо да се ограничават всички автомобили, може да се направи система, в която основните фактори да са годината на производство, обема на двигателя и вида гориво. И системата да е на две нива - данък МПС за всички автомобили на територията на София и винетки за влизане в центъра, за тези, които искат да преминават оттам с автомобила си.

Например годишния данък на дизелов автомобил, произведен преди 20 и повече години с обем 2.0 да бъде 700-800 лева, но годишния данък на дизелов автомобил на по-малко от 5 години, с обем 1.2 да бъде 10 лева.  :)

Същото нещо и с винетките за влизане в центъра - годишна винетка за първия автомобил - 1000 лева, а за втория - 20 лева.  :) А дори може на определени автомобили да не се издават винетки за центъра.

И това правило да важи за всички, независимо дали живеят в центъра, дали зареждат търговски обект и т.н. Единственото изключение може да бъдат автобусите на общинския превозвач.  ;)

Така е честно и проблемът се решава!  ;)
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline bigblondewolf

• Маниак
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 55310178
    • View Profile
Замислял ли си се откъде се издържа училището ти? Заплатите на учителите ти идват от хазната. Тя се пълни от данъци. Умишлено данъците се поддържат на поносими нива за таратайки, за да се поддържат високи приходи от две неща:
1) данък автомобил (ако ги вдигнат на 700-800лв за стари коли няма кой да ги плаща. Ако ги намалят на 10лв за нови коли така или иначе няма кой да си купува скъпи нови коли и пак няма да има кой да плаща)
2) акцизи от гориво (колкото по-стари и повече колите, толкова повече харчат)

Иначе съвсем ще ни олекне държавният бюджет, защото данък върху приходите почти никой не плаща, поне от разходите каквото могат да съберат.
Семейният скандал е като рок концерт. Винаги започва с новия материал и завършва със старите хитове

Offline vasko

• View Profile
Не се заяждам или нещо такова, но това означава:

- пари в хазната, но болни бели дробове...  :(
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
ПОлучава се един малко дяволски кръг - повече пари в хазната, по-болно население, следователно повече пари за здраве от държавата, тоест хазната пак олеква.

Винаги съм бил ЗА ниските данъци за новите автомобили. Специално в София се карат достатъчно нови автомобили, като средната възраст на автомобилния парк едва ли надвишава 10 години. Трябва по-справедливо диференциране.

Offline bigblondewolf

• Маниак
    • Skype Me™!
    • View Profile
Няма начин. Сигурно рядко идваш в София, надали са 10г.
Хората едва отделят 1000-3000лв за някаква трошка, която карат по пет или десет години. Откъде ще съберат по няколко стотин лева годишно за данък? Положението е отвратително и отровно, но явно това е единственият политически изход, за съжаление.
Семейният скандал е като рок концерт. Винаги започва с новия материал и завършва със старите хитове

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
Айде да е рядко....веднъж на всеки 2 месеца.

На мен също ми е (все още) ниска заплатата за немските стандарти и не карам кола. И пътувам всеки ден около 1 час до работното си място. Ако имах кола, щяха да са 30 мин, но няма как........

Не е речено всеки да има личен автомобил или по-правилно казано, не е речено всеки да използва ежедневно автомобила си за градско шофиране.

Offline vasko

• View Profile
На мен също ми е (все още) ниска заплатата за немските стандарти и не карам кола. И пътувам всеки ден около 1 час до работното си място.
:fan:

Не е речено всеки да има личен автомобил или по-правилно казано, не е речено всеки да използва ежедневно автомобила си за градско шофиране.
:!

Все пак, който няма възможност - няма да притежава личен автомобил!  ;)
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
Васко, грозно е на тия години да говориш така императивно.

Offline vasko

• View Profile
Васко, грозно е на тия години да говориш така императивно.
Не знам колко е грозно, но имам братовчед болен от астма и съученик болен от астма и знам за какво става дума!  :help:

За това смятам, че това трябва да е първата грижа на държавата - да намалява факторите, които водят до болести!  :) Здравето трябва да е приоритет №1 на всеки!
« Last Edit: 25.01.2015, 01:12:51 by vasko »
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
vasko извинявай, но чул недочул говориш пълни глупости. Замърсяването причинено от газовете изпускани от леките автомобили в българските градове е един от най-малките фактори за замърсяване на въздуха - по-малко от 10% от замърсеността на въздуха се дължат на газовете изпуснати от леките автомобиили.

Похвално е че си загрижен за здравето на хората но ако си толкова загрижен се занимай със следните приоритети на които се дължат над 50% от замърсяването а именно:

- Отоплението с твърдо гориво - цели квартали на София се отопляват по този начин бълващи пепел, сажди и CO2 във въздуха който дишаме - Княжево, Карпузица, Овча Купел, витошките квартали, Бенковски, Орландовци, Левски и няма нужда да продължавам;

- Индустриалните замърсители - Топлофикациите, производствата, фабриките'

- Праховото замърсяване което идва от непочистени улици, строежи, ремонтни дейности и тн. В България най-голям замърсител на въздуха са именно праховите частици а леките и тежките автомобили такива почти НЕ изпускат!

Така че преди да правят данъка за кола на 20 години 1000 лева трябва глобата за отопление с дърва да я направят 10 000 лева, да се затворят всички промишлени замърсители и за почистване на улиците на София да се отдели 10 пъти по-голямо внимание и средства.

Ама ти това не го гледаш, гледаш само как на сиромаха да свалиш и последната риза от гърба...

Offline Sofia

• Нямам спирка
  • R.I.P. 1511 (1985-2015)
    • View Profile
Васко, ти изобщо чуваш ли се какво говориш?! Една заплата за данък и една заплата за винетка, а за много хора и по повече от една заплата. Колко хора мислиш, че могат да си го позволят? Няма нищо, те няма да карат автомобили. Това е вид депривация, който сигурно и в КНДР го няма.

Offline зетко

• Приятел на ГТ
    • View Profile
Факт е, че предложенията на момчето са доста крайни, но и колегата от Германия е прав. Личното МПС не е конституционно право, а по-скоро въпрос на необходимост и възможности.

Аз гледам на нещата от моята си камбанария. Да кажем, че имам 5-6000лв. бюджет за автомобил. Карам около 10 000км на година предимно извънградско. При това положение разходът не ме бърка много-много и търся кола около 180-200 коня. Данъкът за тази кола ще е към 200лв на година.
Ако реша да взимам нова кола тези пари ще ми стигнат за първоначална вноска за Волекс или Дачия (ще стигнат и за други, но с доста по-големи месечни вноски, а в този случай ще е около 100лв на месец - все едно си сменил някой чарк по 10-15 годишния таралясник) и ще карам кола около 100 коня с 300-400лв данък. Айде сега ми кажете за чий Х да си купувам нова кола?

Това с винетките за центъра ще е абсурдно поне за нашите условия, но ще се повторя, че в тази насока спокойно можем да следваме немския модел - кола, която няма поне Евро 3 да остава на околовръстното.
« Last Edit: 25.01.2015, 14:56:27 by зетко »

Offline pepi1997

• Нямам спирка
  • 9060
    • View Profile
    • Email
Ми ако трябва да си плащаме, за да преживяваме и за нищо друго, аз викам направо да си теглиме куршумите и готово - въпросът се решава - няма коли, няма задръствания, няма нужда от градски транспорт и т.н.
Колко по-лесно ще е....

Offline bigblondewolf

• Маниак
    • Skype Me™!
    • View Profile
Пепи, наистина ли за да преживяваш задължително ти трябва кола?

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
Ако приемем, че трябва с нещо да ходиш да си изкарваш парите... Изключая МГТ, който вече и за това не става.

Offline stankos

• View Profile
1.Стъпка в правилната посока, от страна на СО би било да се обособят повече зелени пространства и да се засади повече дървесна растителност.
2.Този проблем изисква и намеса на държавата, като създаде стимули, хората да ползват по-екологично чисти начини на отопление.
3. В Гърция масово се отопляват на нафта, но държавата им създава съответните стимули.

С малко закъснение ти отговарям на питането за вица !
1. Столична община прави точно обратното на твойто предложение . Виждаме, че обособени зелени пространства между блоковете се реституират и на тяхно място израстват нови блокове ! Вместо това собствениците може да се компенсират по друг начин !Някога китния и приветлив квартал Лозенец виждаме на какво е заприличал и други части на столицата успешно вървят по неговия път !
2. Какво прави държавата за да стимулира хората да използват по-екологичен начин на отопление ? Създава изкуствени монополисти ! София газ например , която е собственост на Овъргаз , която пък е собственост на една клика съставена от местни олигарси и висши чиновници в Газпром ! Имаш ли представа каква е цената за отопляване на 80 квадратни метра жилище с природен газ ?
3. Защо реши , че нафтата е по-екологичен начин на отопление сравнено с природния газ, екобрикетите и пелетите ?

Очаквам отговорите ти !
Когато мирогледа на човек се свие до една точка , той казва : Това е моята гледна точка !