Author Topic: Недобросъвестни шофьори и ватмани  (Read 519916 times)

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
Re: Недобросъвестни шофьори и ватмани
« Reply #5480 on: 30.01.2018, 13:58:40 »
Приемам липсата на коментари за мълчаливо съгласие, че подобни случки като тази която съм описал по-горе, са недопустими. и че след такива изцепки ватмана заслужава дисциплинарно уволнение.

Имам нова история за вас. съвсем прясна. От преди около час.

Качвам се на трамвай 10 от площад Македония в посока площад Славейков. Тръгваме от спирката и след малко силно рязко спиране. Един пътник падна на земята. помогнахме му да стане. за късмет - нищо му нямаше. Всички правостоящи залитнаха и се преместиха с метър-два напред. мисля си - сигурно поредния идиот, който е засякъл трамвая. в какъвто случай ватманката нямаше вина. Обаче гледам как първата врата се отваря и ватманката слиза с лоста за въртене на стрелките. трамвая беше спрял точно на стрелката за колелото на петицата. първия опит за завъртане на стрелката беше неуспешен. ватманката се качи обратно в кабината и даде на заден ход. премести трамвая с 4-5 метра назад. пак слезе с лоста и този път очевидно завъртането на стрелката беше успешно. след това ватманата се качи и продължи без да обърне внимание дали случайно в няма ранени пътници.

Не знам какъв вид е стрелката на съдебната палата (дали е с дистанционно или с мостче) и каква е причината да не се завърти автоматично. Ама е изключително безотговорно да засилиш мотрисата с несъобразена скорост без да се убедиш, че маршрута ти е нареден в правилната посока. това е основно правилно в железопътния транспорт. Още повече, че скоростта е такава, че дори при екстрено спиране не успяваш да спреш преди стрелката. и после сцепката ти пречи да завъртиш ръчно. и трябва да даваш на заден ход, за да си освободиш място. И като капак на всичко не проверяваш дали някой пътник не се е претрепал от цялата ситуация.

Номера на мотрисата беше 2052. Линия 10.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5481 on: 30.01.2018, 15:39:47 »
Ватманката няма вина.
Някой път не успява да се обърне стрелката автоматично и тогава само със щангата става.
Другия път гледай внимателно какво става и тогава пиши. Спряла е аварийно за да не я застъпи, но въпреки това я застъпва и трябва да върне назад.

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #5482 on: 30.01.2018, 15:52:31 »
Нейната вина е в това, че управляваше с несъобразена скорост. Особено при информацията, че стрелката не работи качествено. Скоростта беше такава, че е цяло чудо, че няма ранени от екстреното спиране. Като знаеш, че стрелката не работи добре - карай бавно, докато не се убедиш, че всичко е наред.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5483 on: 30.01.2018, 16:17:10 »
Ти гледай се повози при някои екземпляри, които спират аварийно без никаква причина и после ми говори.
Отделно от това, стрелката може да е била повредена, но ватманката да не знае това.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5484 on: 30.01.2018, 16:22:20 »
Ти гледай се повози при някои екземпляри, които спират аварийно без никаква причина и после ми говори.
Не знам това в каква точно връзка го казваш, но като цяло не е редно да съществува.

Относно описаният случай, за мен проблемът е, че ако пострада човек в подобна ситуация, то ходи обяснявай, че стрелката е повредена. Не знам какви са приетите правила, но ако има паднал човек е редно да се позаинтересуваш добре ли е или има нужда от медицинска помощ.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5485 on: 30.01.2018, 16:39:03 »
Не знам това в каква точно връзка го казваш, но като цяло не е редно да съществува.

Относно описаният случай, за мен проблемът е, че ако пострада човек в подобна ситуация, то ходи обяснявай, че стрелката е повредена. Не знам какви са приетите правила, но ако има паднал човек е редно да се позаинтересуваш добре ли е или има нужда от медицинска помощ.
Аз ще се поинтересувам, но смятам, че всички пътници са длъжни да заемат свободните седящи места, а не да си ровят по телефона. Като има паднал човек, той си носи вина, че не се е държал.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5486 on: 30.01.2018, 16:47:42 »
Понякога, дори и да се държиш може да залитнеш така, че да се изпуснеш и да паднеш.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5487 on: 30.01.2018, 16:48:35 »
Понякога, дори и да се държиш може да залитнеш така, че да се изпуснеш и да паднеш.
Тогава ватмана няма вина.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5488 on: 30.01.2018, 16:55:13 »
Тогава ватмана няма вина.
Да, но ако в подобна ситуация (описаната по-горе) пътник се оплаче, ще търсят отговорност от ватмана, а както знаем понякога стрелките работят, понякога не и ще е трудно да се докаже каква е причината за рязкото спиране. Ще кажете, че пътниците не са дошли в хотел, но ако се подходи с такт (в случая заинтересованост дали няма пострадали) никой не се оплаква, но ако не получат внимание почват да валят жалби, да влизат в пререкания с водачите и т.н.
« Last Edit: 30.01.2018, 16:58:57 by dan »

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #5489 on: 30.01.2018, 17:07:31 »
Извън контекста за това, че трамваят се е движил бързо , мостчетата , особено на българските стрелки са разположени твърде близо и на практика , когато пантографът премине мостчето , от предницата на трамвая до стрелката остават около 2-3 метра. На ботев -към Алабин остава метър. Та , като не се отвори стрелката се спира малко по екстремно но не и аварийно.
Относно паднали пътници - вече транспортните оператори и водачите не носят отговорност за паднали пътници , тъй като напоследък злоупотребите се увеличиха доста и 95 % от падналите се оказва ,че са паднали някъде другаде - лесе н начин да изкарат някой лев . На всички превозни средства има залепени стикери - ръка, стиснала червена тръба - сиреч - уважаеми пътници - моля дръжте се по време на пътуване. В европейските държави отдавна никой не носи отговорност за пътници, които не са се държали. Аварийните спирания , когато не е застрашен човешки живот не са допустими.

Offline btr95

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #5490 on: 30.01.2018, 17:33:49 »
И в тази връзка, единствено връщането назад, ако не е използван задния пулт, е нарушение.
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #5491 on: 30.01.2018, 17:51:36 »
Мога да ви гарантирам, че колкото и здраво да се държи човек, при някои спирания - няма спасение. Това спиране беше от този вид. Хората се държат здраво, но силите които са упражнени върху тях са много големи и те залитат. А някои просто не могат да удържат и падат.

Всички седалки в трамвая бяха заети.

Значи колегите отгоре са открили още две нарушение на ватмнаката - недопустимо аварийно спиране и движение назад, което не е по правилата. Нямаше застрашен човешки живот и съответно аварийното спиране не беше оправдано.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5492 on: 05.02.2018, 18:46:42 »
Водачът на автобус 2147 по 285, премина на червен светофар, 3 секунди след светването му на левият завой от Ломско Шосе към Хан Кубрат.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5493 on: 20.02.2018, 18:45:02 »
Бих искал да изразя "специалните" си впечатления от ватманката втора смяна на трамвай 2057 по линия 10. Каране на принципа "тръгни-спри", но изби рибата когато потегли от славейков рязко и със отворени врати и ги затвори 5-6 метра след спирката. :crazy:

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile

Offline The Freshmaker

• TM 303
    • View Profile
    • Email
« Reply #5495 on: 21.02.2018, 13:23:52 »
Към 12:25 днес водачът на 2712 по ТБ9 умишлено спря на поне 6-7 метра като второ превозно средство зад 1654 (който си беше спрял точно по правилник) на спирката на Петте кьошета в посока НДК, поради което последната врата остана на нивото на загражданията и слизащите пътници бяха принудени да се провират между тролея и загражданията. За капак заклещи с втора врата един бавно слизащ възрастен господин, който се виждаше повече от добре, и за една бройка да го завлече. Накрая потегли с мръсна газ и псувайки - всеки си има кофти дни, но за някои хора такова поведение е всекидневие и е въпрос на характер - искрено се надявам случката да се дължи на първото, макар хич да не ми се вярва.
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на транспортен геноцид към населението на София.

Offline btr95

• View Profile
    • Email
« Reply #5496 on: 21.02.2018, 19:49:36 »
https://www.dnes.bg/slideshow.php?mreporter&id=6672&pid=218800

Снимка на тоалетната на сп. Княжево, ако тоалетната е в това състояние и аз ще си свърша работата на трамвая, та ако ще да ме уволнят.
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline The Freshmaker

• TM 303
    • View Profile
    • Email
« Reply #5497 on: 21.02.2018, 19:54:19 »
Мда, правил съм си по препоръка на ватман експеримента да вляза - или съвсем точно казано да надникна в тоалетните на едно-две подобни места, защото ако бях влязъл, щях да върна поръчката, и честно казано, ако ми се налага да ходя на такова място по примерно 5 пъти на смяна, ами не, не бих... Не оправдавам простотията, селяндурщината и т.н., но и някои дадености от работните условия на тези хора наистина са извън всякакви рамки на нормалност.
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на транспортен геноцид към населението на София.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5498 on: 22.02.2018, 11:03:08 »
https://www.dnes.bg/slideshow.php?mreporter&id=6672&pid=218800

Снимка на тоалетната на сп. Княжево, ако тоалетната е в това състояние и аз ще си свърша работата на трамвая, та ако ще да ме уволнят.
Е не е нужно да е върху трамвая и това е основният акцент. Все едно да се изпикаеш под бюрото си. И тук пак възниква въпросът - тези хора търсят ли си правата...

ПП: Има и един друг въпрос - защо е такова положението, едва ли сама се е изцапала...

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5499 on: 22.02.2018, 17:13:53 »
Да го погледнем по-натуралистично - трамваят в случая е параван. Ако не пикае с лице към трамвая, ще трябва да пикае срещу снимащата и срещу спирката, което е по-лошия вариант. В тоалетната на Княжево, както се видя, не става. На съдебната палата е същата работа. Може да си позволи на направи отбивка в кръга на Бъкстон и да се опита да ползва тоалетната там, но съм сигурен, че тя е в по-трагично състояние и от тази на снимката, а и ще се намерят поне още 10 човека, които да го наругаят и снимат през това време как вместо чинно да ги вози си е позволил лукса да пикае. Евентуално може да спре на Македония и ако диспечерския пункт е отворен да пробва да се вреди там (с риск пак целия трамвай да го анатемоса или някой да го окраде докато го няма в кабината). Другата му възможност е да спре на Овча купел и да ходи до Кауфланд да им ползва тоалетната. Кое е по-добре като вариант? А ако беше жена?
Колкото до състоянието на тоалетната - някой трябва да я поддържа всекидневно чиста (да не говорим, че се ползва и от външни лица, клошари и всякакви други без изградени хигиенни навици). Да не мислиш, че ако на Ганчев на етажа не му мие чистачката всеки ден и остави тоалетната с месеци без поддръжка ще изглежда по-различно?