Author Topic: Преместване извън София  (Read 5155 times)

Offline michеl

• Напредващ
    • View Profile
Преместване извън София
« on: 23.05.2016, 22:30:22 »
Здравейте! От много време обмислям преместване извън София поради прекаления трафик и все по-забързания начин на живот.
« Last Edit: 21.06.2016, 17:08:09 by michеl »
#Спаси наземния ГТ.
За развитието на наземния транспорт в София.
Не използвам метро от 2013 година. :)

Offline тролей №164 линия 2

• Наистина съм луд
  • Моят любим "Snacks" - тролей №164. R.I.P.
    • View Profile
    • Email
Изобщо не съм си и представял, че някой ще тръгне да мигрира в посока от София към провинцията, но ето, че имало и такива хора, а може би ти си пионер в това отношение. :) Във Варна работа има колкото искаш, само да ти се работи. Отвори в jobs.bg и ще видиш, че само в ИТ - софтуер всекидневно излизат по 8-10 обяви. В другите отрасли - поне по 3-4 обяви всеки ден излизат. В Бургас незнам как е в това отношение.
И двата града си имат Морска градина, само дето бургаската е няколко пъти по-малка от варненската (факт). И в двата града тече обновяване (то даже вече приключи) на автопарка на градския транспорт, във Варна ни направиха основни ремонти на почти всички булеварди през последните 3-4 години.
За Бургас съм чувал само за Бургаски Свободен университет. Незнам дали има други университети, докато във Варна те са 5: Медицински, Икономически, Технически, Свободен (частен) и Военно-морски. Мисля, че има и шести, но незнам как се казва, нито какво изучават там.
И стигаме до болната ми тема за земетресенията. :D :rolleyes: За Бургас незнам, но тук 4 по Рихтер и нагоре има средно по веднъж на петилетка до веднъж на две петилетки. Живея тук от 2001 г. и мога да ти изредя последните няколко. Това във Вранча от 1977 е ясно.
След това незнам какво е имало до 2003г. След това идват лично преживените от мен:
1. отново Вранча 23 или 24 октомври 2003г. 23:36. Епицентър там, магнитуд 5.5, но тук го усетихме така, все едно тук беше епицентъра. :help: :crazy:
2. 6 август 2009г. 10:48 - огнище Шабла, магнитуд 5
3. Цък
4. Цък
5. Най-силният от тези трите го усетихме като доста мощно и амплитудно поклащане, въпреки съвсем малкия магнитуд в нашия район. Получи се нещо като резонанс и полюлеите се поразклатиха.

Тук пък колегата е споменал, че в Бургас са се полюляли от едно в Турция.
С две думи, откъм земетресения - отивай до АЕЦ "Козлодуй". ;) :D. Те не случайно хората там са го построили.
« Last Edit: 23.05.2016, 23:06:57 by тролей №164 линия 2 »
Никога не шофирай по-бързо, отколкото може да лети твоят ангел-хранител!

Offline viktor_bdz

• Наистина съм луд
    • View Profile
Изводът е, че никъде не сме защитени от земетресения, което е наистина ужасно. :(
Master of puppets!

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
И все пак България не се намира в толкова силно земетръсен район. Отделно, че вероятността за силно земетресение е по-малка от една автомобилна катастрофа, но едва ли някой се е отказал да шофира автомобил, въпреки определено по-големия риск от нараняване.  :)

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Аз по-скоро бих мислел за типа строителство, отколкото за земетресенията. Например чисто статистически до сега няма паднал, или с конструктивни нарушения панелен блок дори при сравнително силен трус, или някакви други обстоятелства, а по-старите са преживели по 2-3 сравнително силни труса. От всеки друг тип строителство, включително и от новото има случаи с конструктивни нарушения, дори случай на паднала сграда в Свищов по някаква експириментална технология. Ето ти една насока за търсене, ако толкова те е страх. Има случаи на няколко пропаднали панелни блока, но там причината пак не е в конструкцията а в земята отдолу. Статистически най-опасни при земетресение са къщите,там винаги имат най-много щети, най-безопасни са панелните сгради, там пък най-рядко има някакви щети. Даже си мисля, че в цялата ни модерна история до сега няма случай на паднал панелен блок у нас. Като цяло всяка многофамилна жилищна сграда е предвидена да удържи най-силиня възможен трус в района, където се намира така че теоретично, ако всичко е изпълнено като хората не трябва да иманещо, което да те притеснява относно сигурността. Нормите и изискванията наистина са доста високи.

Аз бих избрал Варна. Харесва ми този град, като че ли е по-разнообразно от Бургас и някак по-социално. Има и доста красиви места където да ходиш през почивните дни, северното черноморие към Румънската граница е много диво и красиво, все още незастроено, климата и морето там са по-благоприятни. Не случайно едно време там са строяли резиденции, дворци, почивни станции на ЦК итн. по благоприятно е от южното, и зимата е по-хубава, докато на южното си клони към субтропик вече и може да се случи въобще да не видиш сняг или само няколко дни в годината, по северното особено по платата някои зими си зазимява хубаво и си става красиво снежно бяло.

Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile

Във Варна все пак са само 5 университета, тези дето ги изброи. Може и да има други, но ментета, с названия от рода на Инглиш Интернешънъл Юнивърсити, дето заемат 2-3 стаи в някоя сграда. В Бургас са 2 - един държавен - ТУ "Проф.Асен Златаров" и един частен - Свободния.
Като цяло двата града имат свои силни страни. Варна е по-голям град, има повече забележителности и внушителни сгради. Катедралата, Драм. театър, Общината, Военноморско училище, Дворец на културата и спорта, Римски терми, Морска гара са много популярни и лесно узнаваеми обекти не само сред българи, но и чужди туристи. Аспарухов мост е най-дълъг мост в страната.  Транспорта както вече казахме, е обновен и във Варна и в Бургас. Транспортният проблем на Аспарухово е донякъде решен - съвсем отскоро е пуснат пътнически кораб до Морската гара, където всеки може да се повози за 1 лв. - на цената на ГТ. Очертава се това корабче да стане част от мрежата на ГТ във Варна. Морската градина между другото, също е богата откъм забележителности - там се намират няколко емблематични сгради и съоръжения. Осветлението в парка е подменено, LED лампи. Нови фонтани в центъра. Напредъка на града е фантастичен. Евала на кмета Портних, много е направил за града досега. Също така градът бележи голям успех и в образованието - в Медицинския учат много германци, миналата есен имаше рекорден брой приети чужденци, най-много от Германия, по тази причина в града целогодишно можеш да чуеш немска реч, и да гледаш как млади германки студентки спортуват в Морската, а може и да им направиш компания, ако практикуваш джогинга. Има живот, културни събития, концерти. Лятото разбира се е по-богато и по-наситено, но и зимата не може да се каже че е напълно скучно, ходил съм там и извън сезона. 
Бургас пък залага на модерното. В момента се строи многофункцинална зала Арена Бургас, която ще позволи на града да домакинства на различни събития и концерти целогодишно. Досега не са имали хубава зала за мащабни събития, а Летния театър както сами разбирате, не може да работи целогодишно. Мястото на Арената също е добре избрано. Атмосферата в централната част е една идея по-аристократична от центъра на Варна. Бургас като цяло е разположен по продължението на морската ивица, докато във Варна има една голяма част която се отдалечава от морето навътре в континента - такива са кварталите Владиславово, Възраждане, Трошево, Младост. Но  Варна не е мегаполис, ако искаш да видиш Крайбрежната алея - с кола или ГТ се стига бързо и от тези квартали. Ако пък искаш да си колкото е възможно по-близо до морето, тогава си търси жилище в района на Икономическия, или до ДКС-Варна, или в Чайка, може и Бриз, или се ориентирай към Бургас - там почти всичките квартали са близо до морето, май само Меден Рудник не е. А между другото, доста се е европеизирал напоследък този квартал. А защо да не си намериш работа която да ти позволява да обикаляш и двата града, както и други населени места по Черноморието?  :) :rolleyes: 8)
« Last Edit: 24.05.2016, 01:38:31 by passenger »
ex-putnik

Offline michеl

• Напредващ
    • View Profile
Благодаря за мненията на всички писали до сега! :)
« Last Edit: 21.06.2016, 17:08:52 by michеl »
#Спаси наземния ГТ.

Offline DidoGO

• Маниак
    • View Profile
    • Email
4. От чист интерес - има ли някакви статиски колко са софиянците, родени в СФ, но "мигрирали" в някой друг град или село? Още повече ме интересува ако е аналог на хората идващи в големия град - без да познаваш никого, защото в Бургас роднини и познати нямаме.

Има официална статистика за движение ( изселване/заселване ) по области.
Имам и собствен опит - роден съм в София, но през 2007г я напуснах за три години като живях последователно в Пловдив, Велико Търново и Горна Оряховица. И в най-големия мегаполис, и в най-малката махала можеш да намериш търсената съвкупност от потребност - всичко зависи от това какви са те. Не бързай с продажбата на апартамента - аз пуснах моя под наем и с част от наема плащах там, а другата част ти остава бонус към месечния бюджет. С една дума - отиди и виж, само така ще разбереш дали е ОК или не. Няма какво да загубиш. Между Бургас и Варна избирам категорично Бургас - и на двете места има всичко което и в София, освен редовни полети до различни градове ( ако това е фактор за теб, разбира се ).

Offline michеl

• Напредващ
    • View Profile
« Last Edit: 21.06.2016, 17:09:44 by michеl »
#Спаси наземния ГТ.

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
За Варна мога да кажа, че Приморски и Чайка са от типа широк, тих център, с малки улички, с дървета, на доста места детски площадки и: ново строителство в Приморски, панелки в Чайка. Ако под "спалня" имаш предвид, че няма дискотеки, клубове, молове... - Чайка и Приморски са си типични спални, да. Дружба е реално курортът Св. Константин и Елена и вилната зона около него. Има почти задължителна гледка към морето, но май е бая скъпо. Иначе си има градски транспорт на интервал 10-15 мин. до центъра. Галата също е спалня, за Аспарухово не съм сигурен. Тихи, зелени и залесени са и двата, но не знам как е положението с Малцинството - какъв процент са от всички и дали правят проблеми. В това отношение, в Чайка и Приморски няма такъв проблем. Далечните си ги изброил сам - Владиславово, Възраждане, Трошево, Младост. Като самодостатъчност - относително е. Има по някой и друг Лидъл, Кауфланд, но моловете са достъпни пеш само от Младост и Трошево, от другите трябва да си повървиш поне половин час.
Спални са и Победа, Хаджи Димитър (по-известен като "Цветния"), Бриз, но до всеки от тях има отделна линия на ГТ. Вариант е да отидеш да живееш в село Тополи (има две линии, с които стигаш до почти всяка точка на града и заедно са на интервал 15-20 мин.). Тихо, спокойно, но си е село. Друг вариант е село Кичево - пак има 2-3 линии до града, но са по-нарядко. Кичево, като че ли е най-спокойно, но пък, като всяко село, няма съвременните забавления в Мола, ресторанти - типична Спалня.
Летище Варна от 2 или 3 години има две целогодишни, ежедневни дестинации - Виена и Истанбул (преди беше само Виена). А до Москва има 3-4 пъти в седмицата. С прекачвания може да стигнеш навсякъде през цялата година. Също до Лондон има 2-3 пъти седмично. Колега от Бургас нека каже как е положението на местното летище.
Опция е и град Аксаково (но има доста представители на малцинството - нищо лично и дискриминационно, просто не знам дали създават проблеми и крадат и те). Има линия, която е на 15 мин до центъра, а оттам и до Златните пясъци. В никакъв случай не се заселвай около Автогарата и в Максуда, освен ако не искаш да гледаш камари от боклуци в дерето, цигански маанета ежедневно, колиби, коптор, каручки с една (някой път две) конска сила и т.н. :crazy: В това отношение, Владиславово също не е много за препоръчване.
Кайсиева градина е панелно жк, което остана малко встрани, но пък е тихо и спокойно. Зеленината никак не е в излишък, но пък има много редовни линии до центъра. И все пак си е Спалня и то. Намира се посредата между Владиславово и Възраждане. Ако искаш хора, купон, шум - бягай по крайбрежната алея през лятното полугодие, а през цялата година - по Главната улица около хотел "Черно море", Фестивалния комплекс и до площад "Независимост", където е Операта. Почти всички културни мероприятия са в този район. Летният театър е в Морската градина. Другото са Моловете, но единият е до Автогарата, от едната страна на старите гробища, а другият - от другата страна на старите гробища.
Обръщам внимание и на село Каменар, да не се излъжеш там да идеш - същото е като Максуда и около Автогарата, ако не и по-зле. :help:
« Last Edit: 24.05.2016, 17:29:22 by тролей №164 линия 2 »

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Ако ще бягаш от земетресения, изнеси се в Русия, или на север от Алпите. Най-слабо земетръсната зона в България е около Видин, ама там май на никой не му се ходи да живее и работи... И тъй като май си падаш по разни псевдонаучни врели-некипели за земетресения, да знаеш, че в Черно море са регистрирани цунамита и тази опасност не е за пренебрегване  :devil:

Offline michеl

• Напредващ
    • View Profile
тролей №164 линия 2, да, тип спалня е добре, стига да е в широкия център или близо до него, защото какво са няколко спирки на близки разстояния с ГТ?
« Last Edit: 21.06.2016, 17:10:17 by michеl »
#Спаси наземния ГТ.

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Нептун - ами откъм ГТ оттам минават двете основни тролейбусни линии (има и трета, но нейният маршрут се покрива на >80% с този на останалите 2). Чрез тролейбуси ще имаш достъп до ЖП гара, Младост и нагоре до Владиславово ако ти потрябва, Аспарухово, а ако повървиш 5 мин. до Катедралата, оттам може да вземеш автобус буквално до всяка точка на града. Сравнително тихо е (не съвсем, предвид относителната си близост до основни булеварди), но пък Морската градина ти е на 10-15 мин., Главната с магазините й е на 10 мин., има си за хранителни стоки, някоя и друга кръчма (1-2). Не е лошо. Малко откъм зеленина не е чак толкова богато, но пак бива. :)
Аз обичам да ходя пеш и не мога да преценя кой район е най-подходящ откъм наличие на търговски обекти, ресторанти, Морската градина - за мен са еднакви. Единствено Аспарухово, Галата и Владиславово са наистина отдалечени от "епицентъра на събитията".
« Last Edit: 24.05.2016, 20:36:58 by тролей №164 линия 2 »

Offline qwerty95

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Откъм замърсяване в Бургас, доста мирише на мазут около Нефтохима, във Ветрен.
Аз също съм от София, но гледам да се спасявам и работя като помощник машинист в Бургас-Карнобат. София не мога да я понасям вече, въпреки, че съм роден и израстнал там. Климатът в Бургаско е доста по-добър, по- не вали и по-топло. Пребивавам в Айтос, където имам роднини и гадже. Откъм земетресения - помня това от 1981 г., когато умря Людмила Живкова, бях в Несебар на пети етаж в панелен блок и много се усети. Където и да се преместиш, първо живей под наем, за да усетиш обстановката, да свикнеш, и ако наистина много ти харесва, после мисли за покупка на жилище.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
На мен във Варна ми харесва квартал Аспарухово. Има си собствен плаж, гора и баири наоколо, има много приятна морска градина с ресторант направен в бивш кораб-комета. Освен това има много добър транспорт до центъра-тролей 88 който отива направо до катедралата, също има и автобус до гарата. До центъра има само 1 светофар и се стига много бързо и ефектно по Аспаруховия мост. Отделно според мен Варна има по-удобни транспортни връзки из страната, виж разписанията на влаковете в сайта на БДЖ. Чайка също ми харесва. Обаче мисля че Аспарухово и Чайка са баровските квартали на Варна и там ще е по-скъпо, но в някои случаи си струва да плащаш повече да да живееш на по-хубаво място. Но впредвид добрия транспорт във Варна и амфитеатралното разположение на баир и по-далеч да си от морето пак може да имаш гледка към морето и бърз транспорт.

Според мен не бързай да продаваш имоти, или да  купуваш друг ако вече имаш и да се загробваш със заеми. Ако си имаш имот, много по-лесно е като отидеш някъде другаде да живееш под наем, така като не ти хареса много по-лесно може да се преместиш в друг квартал, град итн.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline nokia

• Маниак
    • View Profile
На мен във Варна ми харесва квартал Аспарухово. Има си собствен плаж, гора и баири наоколо, има много приятна морска градина с ресторант направен в бивш кораб-комета. Освен това има много добър транспорт до центъра-тролей 88 който отива направо до катедралата, също има и автобус до гарата. До центъра има само 1 светофар и се стига много бързо и ефектно по Аспаруховия мост. Отделно според мен Варна има по-удобни транспортни връзки из страната, виж разписанията на влаковете в сайта на БДЖ. Чайка също ми харесва. Обаче мисля че Аспарухово и Чайка са баровските квартали на Варна и там ще е по-скъпо, но в някои случаи си струва да плащаш повече да да живееш на по-хубаво място. Но впредвид добрия транспорт във Варна и амфитеатралното разположение на баир и по-далеч да си от морето пак може да имаш гледка към морето и бърз транспорт.

Според мен не бързай да продаваш имоти, или да  купуваш друг ако вече имаш и да се загробваш със заеми. Ако си имаш имот, много по-лесно е като отидеш някъде другаде да живееш под наем, така като не ти хареса много по-лесно може да се преместиш в друг квартал, град итн.
Кометата отдавна я няма и май е нарязана!........

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Стига бе-кога успяха? Миналата зима, че дори и пролетта бях там даже ядахме там. Последно някъде април 2015-та.

Фен на автобусите ЧАВДАР

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Сега се сетих нещо друго за Аспарухово. Той е на морското равнище (почти) и е до канала. По принцип над езерото и над канала много често се образуват мъгли, които нерядко даже не стигат до Центъра и Катедралата. Още по-ясно го видях това с очите си, откакто почнах да работя на сегашното място, което е горе на баира във Възраждане. Даже по обяд, като отиваме да обядваме, виждаме как над Аспарухово се стелят едни ниски облаци. Буквално като капак е. Особено това важи за пролетта и есента, отчасти и за зимата. Това означава, че и проветрението не е кой знае какво, а и мъглата си е мъгла... :help:
« Last Edit: 24.05.2016, 22:40:30 by тролей №164 линия 2 »

Offline michеl

• Напредващ
    • View Profile
Благодаря, наистина много полезни мнения! Последен въпрос, обещавам.  :laugh:
Как са задръстванията в двата града лете? Там проблемът не са колите на местните, а на туристите и гостите на града през активния сезон, аз поне така го разбирам. И все пак може би дори през лятото е нищо спрямо софийския трафик. Поздрави и още веднъж благодаря за многото полезна информация, надявам се тази тема да помогне и на други хора! :)
« Last Edit: 21.06.2016, 17:10:42 by michеl »
#Спаси наземния ГТ.

Offline kristian40t097

• Маниак
    • View Profile
    • Email
В Бургас всички кръстовища, без 2, като едното в покрайнините на града са във вид на кръгови и транзитния трафик се източва бързо съответно на юг и на север. А и градския траспорт това не го касае, защото се разчертаха бус ленти почти навсякъде и познати казаха, че не смеят да карат в тях, защото чули, че контролът щял да бъде строг.
За трамвайния транспорт!!!!!